Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nawłoć


Recommended Posts

no to po przeglądzie

noszą nawłoć świeży nakrop leje się z ramek

w miodniach mało przybywa ale za to gniazda zapasy uzupełnione

no i wreszcie w ostatnim bezmatku się unasieniła i czerwi

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, mirek. napisał:

no to po przeglądzie

noszą nawłoć świeży nakrop leje się z ramek

w miodniach mało przybywa ale za to gniazda zapasy uzupełnione

no i wreszcie w ostatnim bezmatku się unasieniła i czerwi

Mirek jak tak Ci leją , to Ty będziesz bogatym pszczelarzem w tym roku ?

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, Tadek11 napisał:

Mirek jak tak Ci leją , to Ty będziesz

Miał plecy w sińcach . U mnie lipy suche wierzby bez liści .3 rok strasznej suchy ale nie co mi . Leje się az kapie . ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie nawłoć chyba nektaruje, bo widziałam na niej 2 pszczoły... ? To taki mój czarny humor przy niedzieli, bo zrobiłam sobie dziś spacer po nieużytkach przylegających do mojej pasieki, żeby zobaczyć co tam rośnie. Jest tego jakieś 1,5-2 h, a raczej było, bo połowę z tego ktoś kupił i trawa pięknie wykoszona, jedyna radość to jakieś kilkunastoletnie lipki i klony tam rosną. Na kolejnym, nadal zapuszczonym kawałku żółto, ale od wrotyczu, znalazłam tam stanowisko nawłoci, kawałek dalej 3 kolejne  skupiska. Mam tu na myśli kilka roślin wyrastających z kawałka ziemi 0,5 m x 0,5m... I tyle nawłoci u mnie.. :( Jeśli to tak będzie stało przez kilka lat, to pewnie się rozsieje, skoro ta nawłoć taka inwazyjna. Ale o miodzie nawłociowym to raczej mogę zapomnieć. Ciekawe dlaczego tak jest, że w mojej okolicy nie ma tych niby inwazyjnych roślin, ani akacji, ani nawłoci, nawet na nieużytkach. :( Ale z wrotyczu chyba pyłek noszą, bo widziałam tam pszczoły, a moje wracają do uli z jasno, bladożółtymi odnóżami, na tyle ich dużo było że to chyba raczej nie z tych kilkunastu szt mojego słonecznika.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, mirek. napisał:

i co ja mam odpisać wam na takie wpisy?

 napisałem co w ulach a wy jak zwykle wiecie lepiej

Tadek masz pasiekę odemnie 30km co tam nawłoć nie nektaruje ?

 

Mirek , nie frustruj się ?

Wszyscy jedziemy na tym samym wózku i wiemy , że wszystko uzależnione jest od pogody , a że niektórzy Koledzy nie mają do dyspozycji korzystanie z pożytku nawłociowego , to piszą to co piszą ? i tyle i pewnie zazdroszczą Ci że Ty masz teraz nawłoć i Ci nektaruje.

U mnie coś tam nektaruje ta nawłoć , ale nie napisał bym że zalewają ul , tylko trochę skromniej że coś noszą z nawłoci.

Teraz popadało trochę i przydało by się trochę ciepłej pogody , ale czas ucieka i o tej porze w ubiegłym roku nadstawki juź były pełne miodu nawłociowego , a w tym roku przez suszę jest już spore opóźnienie i na pewno będzie gorzej a może i nic z tego. ? Ale nawłoć jest tak dużym pożytkiem w naszym rejonie że pszczoły mogą jeszcze nadrobić stracony czas przy sprzyjających warunkach. Rozmawiałem właśnie na rynku z Adamem naszym wspólnym znajomym  i tez liczy jeszcze że coś donoszą jeszcze  z nawłoci.

Pozdrawiam. 

Link to comment
Share on other sites

Robiłem dziś przegląd, małopolska okolice Tarnowa i sytuacja wygląda następująco, , nawłoć tydzień temu deszcz podlał oraz wczoraj również i fajnie latają u nas na nawłoć, pyłku noszą sporo, nektar też, nawet odkłady chwilowo przestaję karmić żeby nie ograniczyły w czerwieniu, w gniazdach fajne zapasy po około 6-9 kg miodu zależnie od rodziny, w nadstawkach też jest nakrop/miód w niektórych rodzinach nie wiele tak po 2-3 kg ale z kolei najmocniejsza rodzina to już nawet zaczyna sklepić nadstawkę powoli-około 10 kg będzie miała. Ogólnie o jakimś gwałtownym laniu nakropu nie ma mowy ale systematycznie codziennie noszą i po trochu przybywa. U mnie początkiem września będzie już po, jak tak dalej będzie to coś tam się weźmie, pomiędzy 5 a 10 kg z ula zależy jak przez najbliższy tydzień będą nosić. 

Link to comment
Share on other sites

Jechałem dziś z południa ;) do Tarnowa i dalej ,nawłoci macie sporo.

U mnie po pasiece niesie się zapach nawłoci ale szału nie ma ,jednak  coś ruszyło bo nakrop pomiędzy czerwiem .

Pożyjemy zobaczymy, pszczoły jeszcze multum ,jak pogoda dopisze to coś liźniemy .

Link to comment
Share on other sites

Pytanie do bardziej doświadczonych w temacie miodu nawłociowego i jego dojrzałości, u mnie jest głównie nawłoć późna która już pozwoli przekwita, w poniedziałek wg pogody będzie ostatni dzień lotny w którym liczę że coś doniosą, później wtórek-środa deszcz i niższa temperatura czyli dni nie lotne, więc w czwartek rano można by odebrać miód? Powinien być już wystarczająco odparowany po 2 dniach nielotnych ? 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzyżak napisał:

Niekoniecznie, noce już zimne i duża wilgotność powietrza.

Jeszcze trzeba dodać, że rodziny tracą na sile i czasami nie bardzo kto ma zajmować się przerobem tego co przyniosą.

Link to comment
Share on other sites

Ok rozumiem, podejdę w środę rano i sprawdzę ile procent wody ma miód. A wy kiedy planujecie wirować nawłoć późną ? Kanadyjska to inna sprawa bo u mnie jej prawie nie ma wcale a ona kończy tydzień-dwa później . 

Link to comment
Share on other sites

ja kanadyjskiej mam max 30 procent i już kwitnie 

nawet dzisiaj pszczoły latały ale krótko

a wirowanie to muszę czekać na pogodę żeby zajrzeć do miodni

a tu nastała pora deszczowa

jak zasklepią zabieram a reszta dla nich na zimę

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 23.07.2020 o 20:50, Beeman napisał:

A o jakim kwasie piszesz?  Kwas mrowkowy jest dozwolony podczas wziatku.   

Tu https://pl.wikibooks.org/wiki/Pszczelarstwo/Mi%C3%B3d piszą „Badanie wskazuje, że zabiegi warrozobójcze przy pomocy kwasu mrówkowego przed i w czasie trwania pożytku są niedozwolone“ Cytują za : Jahresbericht 2004, Instytut Pszczelarski Celle.

Można przeczytać dlaczego doszli to takich stwierdzeń

Link to comment
Share on other sites

W tym roku z nawłocią to ciekawy przypadek (może tylko u mnie). Dwa lata temu gdy ładnie nektarowała to zakwitła ok. 20 lipca, książkowo za dwa tygodnie ruszyły na pożytek, 19 sierpnia gdy układałem gniazda to nadstawki pełne zalane miodem. Zbierały sierpień i cały wrzesień. Obecnie ze względu na wiosenne opóźnienie, zakwitła w połowie sierpnia na gruntach gdzie niższy teren. Na lżejszych zaschły pąki i nie zakwitłą. Od godz.  6 znosiły pyłek ale przed 10 kończyły bo żar.  Myślałem, że popada to coś się poratują. Dziś widać, ze nawłoć kończy kwitnienie deszcz jakby przyspieszył. Przy układaniu gniazd 24-25. 08 czerwiu wygryzającego sporo, ale z pierzgą to cienko. A gdzie na utuczenie pszczoły zimowej i zapasy na wiosnę, cienko to widać. Tylko niecierpek to ciekawa roślina, posiałem poletka na działce, wyrósł na 3,5 m. Jak było upalnie to pszczół mało tylko trzmiele, a jak zaczął padać deszcz, taki drobny , większa mżawka to pszczół dużo i to do zmroku.  Intensywnie zbierają pyłek bo nektar to raczej trzmiele. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

ale mówimy o pojedynczych kwiatach czy całych łanach?

może mi się pomyliło ale najpierw pospolita

potem późna i na końcu kanadyjska

 

ale w tym roku fakt już późna kończy żywot i teraz kanadyjska ale już się zimno robi

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

Ja już z nawłocią w tym roku dałem sobie spokój  Mirek ? . Coś tam jutro czy pojutrze odwiruje jak będzie co ? ? I przystąpię do drugiej tury podkarmiania zimowego , zaznaczam , że  na nawłoć przeznaczyłem tylko część rodzin mniejszą ? a większa część rodzin w pasiecie jest już nakarmiona na zimę i jest spoko ?

I ponieważ zostało mi trochę miodu nawłociowego z ubiegłego roku więc mam co dla wybrednych klientów ?

Link to comment
Share on other sites

Tadek ja nie odpuściłem nawłoci 

czekam na ciepło żeby zajrzeć ale max 10 wrzesień i zabieram miodnie 

trzeba będzie resztę dokarmić ale podejrzewam że jak co roku same się zakarmiają 

tak tylko zalać gniazda   po czerwiu

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.