Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nawłoć


Recommended Posts

U mnie też ładnie, ale w gnieździe tylko. Rozbiło się o brak suszu półnadstawkowego... laski nie chciały na nawłoci węzy odbudowywać. Nawet im kratę wyjąłem, ale wzgardziły mym gestem... ?

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Jest jeszcze jedna rzecz, o której się chyba nie mówi. Oprócz ilości wody w miodzie, na fermentację wpływa ilość drożdży, gatunki oraz szczepy i oczywiście temperatura przechowywania oraz stan skupienia. Miód można skazić nawet podczas ekstrakcji, pszczoły też mogą ponadnormatywnie roznieść po ulu różne mikroorganizmy, nawet te z ich jelitowej flory bakteryjnej. Zwykłe mikroorganizmy nie są w stanie przetrwać i rozwijać się w miodzie.

Link to comment
Share on other sites

W ubiegłym roku miałem też sporo nawłoci i na temat fermentacji tego miodu powszechnie wiadomo , że potrafi sfermentować nawet zupełnie dojrzały miód nawłociowy tz. poniżej 19% . I moje doświadczenie jest takie z przechowywaniem tego miodu w dłuższym okresie czasu żeby jak ktoś chce go przechowywać dłużej taki miód to pierwszy warunek musi mieć mało wody i żeby trzymać go w chłodnym miejscu o mniej więcej stałej temperaturze i najlepiej w dużych wiaderkach szczelnie zamkniętych. Przez przypadek w ubiegłym roku zaplątało mi się jedno wiaderko tego miodu nawłociowego  w pracowni razem z pustymi wiaderkami ( pracownia nie ogrzewana przez zimę) i na wiosnę jak odkryłem to wiaderko miód był bez żadnych oznak fermentacji na spodzie krupiec a na wierzchu w stanie płynnym. Mam jeszcze i teraz  ubiegłoroczny miód nawłociowy w słoikach 0,9 l i fermentacji uległy po ponad pół roku tylko niektóre słoiki  nie wszystkie miodu który był kremowany i przechowywany w domu w pokojowej temperaturze i to też dopiero latem tego roku.

Natomiast te słoiki miodu nie kremowanego które stały w chłodnej piwniczce w szczelnie zamkniętych słoikach nie uległy fermentacji i dotrwały do teraz w stanie krupca ale na wierzchu z małą warstwą miodu w stanie płynnym.

Link to comment
Share on other sites

50 minut temu, tikcop napisał:

A czy ja mogę prosić p Tadeusza o odpowiedź na moje pytanie? Jestem zwyczajnie ciekaw techniki.

 

Tomaszu zdaję się , że pisałem już o tym miedzy wierszami na forum co robię latem i na pewno na priv. któremuś Michałowi pisałem o późnych pożytkach , który to gospodaruje na takim samym ulu jak i ja czyli Wlp.18 -ce . Nie będę na publicznym epatował innych swoimi wywodami bo zdjęcie i tak wywołało zainteresowanie , a nie Wszyscy mają taki pożytek w zasięgu pasieki i z przyczyn niezależnych od nich nie mogą z niego skorzystać więc po co ich "wkurzać"  jak to ujął Szymon w którymś poście na forum dotyczącym lipy ?  , więc przekopiuje Ci na priv to co napisałem Michałowi .

A poza tym nie mam teraz czasu na publiczną dyskusję na forum i analizę tego tematu , bo mam dużo innych zajęć i na forum zaglądam sporadycznie.

 

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.09.2020 o 08:45, Tadek11 napisał:

 

Tomaszu zdaję się , że pisałem już o tym miedzy wierszami na forum co robię latem i na pewno na priv. któremuś Michałowi pisałem o późnych pożytkach , który to gospodaruje na takim samym ulu jak i ja czyli Wlp.18 -ce . Nie będę na publicznym epatował innych swoimi wywodami bo zdjęcie i tak wywołało zainteresowanie , a nie Wszyscy mają taki pożytek w zasięgu pasieki i z przyczyn niezależnych od nich nie mogą z niego skorzystać więc po co ich "wkurzać"  jak to ujął Szymon w którymś poście na forum dotyczącym lipy ?  , więc przekopiuje Ci na priv to co napisałem Michałowi .

A poza tym nie mam teraz czasu na publiczną dyskusję na forum i analizę tego tematu , bo mam dużo innych zajęć i na forum zaglądam sporadycznie

 

To ja też poproszę na priv to samo ;)

Link to comment
Share on other sites

W dniu 3.09.2020 o 22:35, Tadek11 napisał:

Napisałem że daję sobie z nawłocią spokój  ale co dzisiaj zobaczyłem

202009031_qqxwrwx.jpg

 

 

 

 

 

 

Jest moc ? jeśli sezon był słaby to właśnie go sobie nadrobiles. PS, to Twoje 18tki?

Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, tikcop napisał:

Dziekuje za odpowiedź. Byłem ciekaw tylko. Tu gdzie mam pasiekę nie ma wcale nawłoci ani akacji. Jest za to niechciany rzepak w ilości hurtowej i bryndza z lipą.

też się pod tym podpisuję :(  . Wiosenny pożytek i potem dziadostwo . Zakończyłem już prace w pasiecie i muszę poważnie pomyśleć o redukcji ilości rodzin bo sił braknie , a sensu nie ma.

Link to comment
Share on other sites

no to i ja zajrzałem ale do samych miodni szału nie ma

w większości nie posklepiony i niepełne ramki

do gniazd nie zaglądałem bo pogoda kiepska 

ale podejrzewam że tam jest pełno

dla siebie coś się odwiruje za tydzień

może:P

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, tikcop napisał:

Dziekuje za odpowiedź. Byłem ciekaw tylko. Tu gdzie mam pasiekę nie ma wcale nawłoci ani akacji. Jest za to niechciany rzepak w ilości hurtowej i bryndza z lipą.

I ja również mam tak samo. Z tym, że w ostatnim czasie zauważyłem, iż taki rzepakowy jest bardziej pożądany niż wielokwiat u mnie 

Link to comment
Share on other sites

W ubiegłym tygodniu w tv mówili o miodach, że dobre, zdrowe i należy je jeść a najlepszy to nawłociowy i gryczany i teraz klienci mi nie dają spokoju, skąd ja mam niby im wziąć nawłoć?

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj sprawdzałem nawłoć. Górne wiechy nawłoci późnej prawie przekwitły, ale po tych deszczach, odbiły pędy boczne w rożnych fazach rozwoju. Gdyby trochę słońca to nektaru zapewne niewiele ale chociaż może pylku. Dziś nosiły żółty z nawłoci i biały może z niecierpka. Pszczół na nawłoci niewiele.  

Link to comment
Share on other sites

U mnie nawłoć na każdym ugorze, w każdym rowie i wszędzie gdzie się da, rośnie. Pszczoły oblatują chętnie, ale boję się, żeby nie skończyło się jak z lipą. Nie zaglądałem od dwóch tygodni i wtedy było w nadstawkach odrobinę miodu, a gdy ja mam czas zajrzeć, to nie ma pogody, gdy jest pogoda, to ja nie mam czasu. W tym tygodniu może będzie okazja sprawdzić i skończyć wreszcie ten dziwny sezon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.