Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nie biorą syropu....


Recommended Posts

Witam.Mam trzy ule i od tygodnia podkarmiam już syropem na zimę.Daję co drugi dzień około litra syropu.W dwóch ulach biorą wszystko, a w jednym już od kilku dni nie chcą brać pokarmu,jaka to może być przyczyna? Jestem początkującym pszczelarzem i nie rozumiem tego,bardzo proszę o odpowiedz.Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

z tym podkarmianiem na zimę to chyba trochę za wcześnie... a nie zalewają gniazda takim częstym podawaniem syropu? jaka proporcja syropu? na ilu ramkach czerw?  nie wiem jak się ma np brak matki do pobierania syropu... ktoś coś?

Link to comment
Share on other sites

Przyczyn może być wiele.

Pierwsze - W czym to poddajesz, sprawdź czy pszczoły mają dostęp do syropu. Często tak jest przy karmieniu słoikiem na pajączku, że pszczoły nie dosięgają syropu , dobrze jest wyjąć pajączka . Może dziurek mało i  zaklejone cukrem :) Ogólnie sprawdź połączenie pszczoła - syrop

Następna przyczyna: rodzina jest mocna, wszystko jest zaczerwione i mało  miejsca na składowanie pokarmu. Na dodatek może ma pożytek w terenie( może  podbiera pokarm swoim sąsiadom) i na razie nie interesuje się poddanym syropem.

Czasem tak jest, ze jedna rodzina wybierze 5 l za noc , a inna za ....5 dni.

Jak jest brak matki ,rodzina gorzej funkcjonuje pod każdym względem. W tym przypadku to jest 1 l syropu i początek karmienia, powinno być zabrane zanim doniesiesz drugi :)

Obstawiam , że nie mogą się dobrać do papu :P.Oczywiscie mogę się mylić . 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A jak u Ciebie  z warozą ??? rodziny mocno zainfekowane pasożytem też nie będą pobierały pokarmu.

A co do podkarmiania na zimę to wcale nie za wcześnie bo jak ktoś nie przewiduje pożytku z nawłoci albo wrzosu to już pora zacząć karmić. Zasadniczo karmienie powinno być zakończone do 10 września , przynajmniej u mnie ale  w innych regionach Polski może być inaczej. A i trzeba sprawdzić jeszcze stan pokarmu po 20 września i w razie stwierdzenia w jakimś ulu że jest za mało pokarmu to trzeba jeszcze uzupełnić jednorazową dużą dawką syropu.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Imker mnie nie chodziło o grę znaczenia słów ( karmienie , podkarmienie, dokarmienie) chociaż każde z tych słów co innego może oznaczać. Tu chodzi o odpowiednie ułożenie pokarmu zimowego w ulu. Przeglądałem w sobotę swoje rodzinki i w niektórych ulach był jeszcze wianuszki pokarmu nad czerwiem a w niektórych czerw o jajeczka były przy  samej górnej beleczce ramki i teraz żeby pszczoły zalały te ramki u góry trzeba by czekać ze dwadzieścia dni aż te komórki zostaną zwolnione przez wygryzający się czerw albo pszczelarz musi przestawiać te ramki , bo wiadomo że nad kulą kłębu musi być jakiś zapas zasklepionego pokarmu. I dlatego piszę że karmienie zimowe powinno zacząć się już teraz w zależności od stanu zapasu w ulu. A poza tym trzeba teraz wykorzystać do przenoszenia i przerabianie pokarmu na zimę  stare letnie pszczoły których jest jeszcze sporo a ich żywot i tak dobiega już końca, po to żeby te pszczoły które teraz się wygryzają ( a są to już pszczoły zimowe) nie eksploatowały się przerabianiem syropu , przez co będą miały większą kondycję na zimę i więcej ciała tłuszczowego w organizmach i przez to będą bardziej żywotne w zimie i na wiosnę.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

ja tam czekam ... co do pszczoły letniej to bez przesady bo jeszcze ma dużo czasu na przerób... po 2 w tym roku daję sam inwert.... Lewandowski z tego co pamiętam karmi pszczoły coś koło połowy września i jest wszystko ok.... gniazda mają wyśrodkowane będzie trzeba coś w nich poprawić to poprawię.... pszczoły nie są głupie i wiedzą co robią tak samo jak z czerwieniem przy górnej belce... jeszcze nie wiadomo jaka jesień będzie i ile będzie trwać 

Link to comment
Share on other sites

Jako stary góral twierdzę,że jesień będzie do samej zimy :D

Jedni  całkiem nie tak dawno zapewniali w telewizji , że ,, jutro będzie słoniecznie i pięknie w całej Polsce , bez  opadów' , a następnego dnia

przez kraj przetoczył się kataklizm , aż musiano złożyć wniosek do prokuratury , tak że uważaj z tymi przepowiedniami :) 

Link to comment
Share on other sites

Jedni  całkiem nie tak dawno zapewniali w telewizji , że ,, jutro będzie słoniecznie i pięknie w całej Polsce , bez  opadów' , a następnego dnia

przez kraj przetoczył się kataklizm , aż musiano złożyć wniosek do prokuratury , tak że uważaj z tymi przepowiedniami :)

Nie muszę uważać bo mnie sie zawsze sprawdza!! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.