Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Matki Tb Opinie


Vredenickus

Recommended Posts

Prosiłbym o opinie na temat matek Tb kupiłem 2 teraz w Bałtowie, niby wybrałem się po Karpatki z Ukrainy ale nie było niestety w sobotę. Chyba że w niedziele dojechali. 

Ale na temat.

 

 

Pszczoła kraińska linii Tb przystosowana jest do wykorzystywania wszelkiego rodzaju pożytków. To linia silna i miodna, doskonale radzi sobie w warunkach użytkowych i klimatycznych w całym kraju. Ma świetne cechy użytkowe i biologiczne.

Pszczoły linii Tb są średniej wielkości. Mają ciemnoszare ubarwienie i są pokryte krótkimi, gęstymi włoskami w kolorze szarym połyskującym na srebrzysto. Pszczoły najczęściej dobrze zimują, przy średnim wykorzystaniu zapasu zimowego pokarmu. Pszczoły linii Tb można hodować zarówno w dużych, towarowych pasiekach, jak i w przydomowych ulach.

Linia Tb wykorzystuje wszystkie pojawiające się w ciągu sezonu pożytki, zarówno wczesne, jak i późne, nektarowe i spadziowe. Wyprodukowany miód gromadzi przede wszystkim w nadstawkach. Jeśli pożytek jest bardzo obfity, ograniczają czerwienie matek w części gniazdowej i także tam gromadzą zapasy miodu. Pszczoły omawianej linii poszywają miód na sucho lub na pół-mokro. W dość dużych ilościach gromadzą także pyłek, który dokładnie i równomiernie jest rozmieszczany na plastrach. Pszczoły linii Tb na ogół nie są rojliwe. Nastrój rojowy może jednak pojawić się podczas długotrwałej przerwy w pożytkach lub gdy pożytki są wyjątkowo ubogie. Jednak bardzo łatwo je z niego wyprowadzić przy użyciu tradycyjnych metod pszczelarskich.

Pszczoły są łagodne, spokojne i nie wykazują oznak agresji nawet przy zmiennej pogodzie. Podczas przeglądu ula dobrze trzymają się na plastrach i nie zaprzestają pracy. Nie wykazują też żadnych oznak niepokoju. Jeśli pożytek wokół pasieki jest obfity, prace przy ulu można przeprowadzać bez użycia podkurzacza. Odymianie będzie natomiast potrzebne, jeśli pszczoły od dłuższego czasu mają ubogie pożytki. Mogą być wtedy nieco agresywne.

Tyle jeżeli chodzi o teorie a jak to wygląda w praktyce?
 
I coś od Hodowcy.
 

Linia Car Tb

Pszczoły o utrwalonych cechach, bardzo miodne o dynamicznym rozwoju wiosennym. Tworzą rodziny średniej wielkości, czasami duże. Polecana do wykorzystywania pożytków nektarowych od najwcześniejszych do późnych, oraz spadziowych. Pokarm gromadzą w części nadstawkowej ula, a przy obfitych pożytkach w części gniazdowej z tendencją do ograniczania matki w czerwieniu. Miód poszywają na sucho i półmokro. Pyłek gromadzą w dużych ilościach, równomiernie rozmieszczając go na plastrze. Pszczoły nie rojliwe, chociaż w rodzinach silnych w okresie słabych pożytków może pojawić się nastrój rojowy łatwy do opanowania. Łagodne, dobrze trzymające się plastra, o dobrej zdrowotności i zimotrwałości. Oszczędnie gospodarują zapasami zimowymi. Doskonały komponent mateczny i ojcowski do produkcji matek użytkowych, w krzyżowaniu między rasowym z Cau Pb i między liniowym z Car Ab, oraz matek reprodukcyjnych z Car Ab.

Link to comment
Share on other sites

Mam tę pszczółkę  ,co mogę powiedzieć to dość sympatyczna , łagodna ale miodku z rzepaku to wiele nie wziąłem być może miałem za słabe rodziny ,teraz to zmieniam. Ale już akacja czy lipa nie mogłem narzekać choć do buckwasta im brakuje. Matki kupowałem w Pińczowie nieunasiennione

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mam tę pszczółkę  ,co mogę powiedzieć to dość sympatyczna , łagodna ale miodku z rzepaku to wiele nie wziąłem być może miałem za słabe rodziny ,teraz to zmieniam. Ale już akacja czy lipa nie mogłem narzekać choć do buckwasta im brakuje. Matki kupowałem w Pińczowie nieunasiennione

Radek40 czyli z tego samego miejsca ja wziąłem unasienione, zobaczymy jak się spiszą. 

Wymieniłem matki więc mają szanse się wykazać na 2 rok  ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.