Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kalkulator do przygotowania syropu 3:2


Recommended Posts

A ktoś podpowie ile tego gotowego syropu w stężeniu 3:2 na 1 ul ??????????? Kupiłem też "inwert" - ile tego trzeba dać na ul? w zeszłym roku przesadziłm z karmieniem i mi dziką zabudowę zrobiły aby wszystko pomieścić.

 

Pozdrawiam

Waldek

Link to comment
Share on other sites

A ktoś podpowie ile tego gotowego syropu w stężeniu 3:2 na 1 ul ??????????? Kupiłem też "inwert" - ile tego trzeba dać na ul? w zeszłym roku przesadziłm z karmieniem i mi dziką zabudowę zrobiły aby wszystko pomieścić.

 

Pozdrawiam

Waldek

14-15 litrów ale zależy kto ma jakie rodziny. :)

Link to comment
Share on other sites

Tak , w samochodzie też na liczniku jest 220 .W tym sztuka którą trzeba opanować samemu wzrokowo. Nikt i nic nie pomoże w ocenie już , czy dawać jeszcze. Jeszcze cwaniary po cichu kradnące sąsiadkom.

Link to comment
Share on other sites

Ja korzystałem z takiego dopiero Karol otworzył mi oczy :D

991ad471d75ede96d80adea77253a8cd.jpg

 

Ale mi to rewelacja ten kalkulator:

Każdy stary pszczelorz tego nie potrzebuje.

Robi tak :

Pojemnośc baniaka dzieli przez 4, wynik mnoży prze 3  i wsypuje tyle kg cukru i reszte uzupełnia wodo, mieszo i mo syrop 3/2

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ale mi to rewelacja ten kalkulator:

Każdy stary pszczelorz tego nie potrzebuje.

Robi tak :

Pojemnośc baniaka dzieli przez 4, wynik mnoży prze 3  i wsypuje tyle kg cukru i reszte uzupełnia wodo, mieszo i mo syrop 3/2

A  z kąd Weźmiesz pojemność baniaka , bez kalkulatora nie wyliczysz i jeszcze lejąc do pełna rozchlapiesz przy mieszaniu :)

W dzisiejszych czasach nawet do dziesięciu dodaje się na ......telefonie. Ciekaw   jestem  ilu od razu zatrybiło z czego wynika Twój sposób . że to jest  .......

A jak ktoś karmi 3:1. albo 1;1 , to dzieli  przez ......

Pewne podstawowe dane  przydaje się pamiętać  i spsoby naszych dziadków  też !

Link to comment
Share on other sites

Pewne podstawowe dane  przydaje się pamiętać  i spsoby naszych dziadków  też !

Właśnie przydaje się pamiętać też, że 1 kg cukru po rozpuszczeniu to daje w przybliżeniu 0,6 litra płynu.

Link to comment
Share on other sites

Czas na wnioski :

- każdy chłop powinien pamiętać ile należy wlać spirytusu a ile wody aby uzyskać  ,,właściwe stężenie" :)

_Każdy pszczelarz powinien pamiętać jaką objętość uzyska mieszając ,, cukier z wodą " :) , a następnie dla treningu szarych komórek , przemnoży , podzieli itp, itd,

Mogę się mylić , chyba Ostrowska zamieściła taką tabelkę ile to wychodzi 3;2, 2;1, 1;1  . , tam też jest chyba tabelka ile pokarmu na daną ramkę . Te dane przydają się nam i warto je zapamiętać .

Link to comment
Share on other sites

 

bez kalkulatora nie wyliczysz i jeszcze lejąc do pełna rozchlapiesz przy mieszaniu

No rajuśku jak zabraknie 2o dkg na 30 - 40 kg to pszczoły przeżyją szok . Wredne skąpe pszczelarze. Jeszcze bez kalkuratorów , epoka kamienia łupanego. Tylko idiota nie potrafi wykonywać prostych działań w pamięci . :blink:

Link to comment
Share on other sites

No dobrze kochani matematycy , a czy ktoś z koleżanek i kolegów ma sposób na bezbłędne wyliczenie ile przygotować syropu  na jedno podanie dla całej pasieki  , nieważne w jakiej proporcji { do pojemności podkarmiaczki } .Nieważne też , jakie kto stosuje podkarmiaczki i o jakiej pojemności i ile uli  . Mówię tu o syropach cukrowych .Pozdrawiam .                                                                                                                                                                                                                                                    Zdzisiek .

Link to comment
Share on other sites

zdzich123

 

Załóżmy, że masz 43 ule i podkarmiaczki 5 litrów. Zatem potrzeba Ci 43 x 5litrów = 215 litrów syropu.

 

Wpisujesz tutaj w litrach 215 http://kolo-pszczelarzy.pl/kalkulator-ile-cukru-zawiera-syrop-32-dla-pszczol/

 

Wychodzi

 

164.12 kg cukru

109.2 litrów wody

 

Mieszanka 3:2, czyli najbardziej optymalna na zakarmianie.

Link to comment
Share on other sites

Witam i przepraszam że kazałem tak długo czekać .Proszę nie krzyczeć na mnie i nie skarżyć mamie bo się pogniewam .No, ale już poważnie , ja nie mam jakiegoś rewelacyjnego sposobu , pisząc myślałem że ktoś będzie chciał się otworzyć i jakiś sposób sprzeda .Ja robię tak , znając pojemność podkarmiaczek- dla proporcji 3:2 daję o  około 1/8 cukru więcej jak pojemność podkarmiaczek ogółem , a przy proporcji 1/1 daję o niecałe 1/5 cukru mniej jak pojemność podkarmiaczek .Przy założeniu że 1 kg to 0,6 l  i jak dokładnie mierzymy wodę .  Jak dla mnie to wystarcza taka dokładność .A pszczoły albo się tuczą albo wykańczają zależy o co mnie chodzi ,myślę tu o pszczole która i tak nie dożyje zimy .Proporcji 2:1 nie stosuję ale tu też jakiś przelicznik by się znalazł .Jakiś matematyk bardziej by to dopracował procentowo .                                                                                                 Pozdrawiam .                                                                                                                                                                                                                                               Zdzisiek .

Link to comment
Share on other sites

Witam i przepraszam że kazałem tak długo czekać .Proszę nie krzyczeć na mnie i nie skarżyć mamie bo się pogniewam .No, ale już poważnie , ja nie mam jakiegoś rewelacyjnego sposobu , pisząc myślałem że ktoś będzie chciał się otworzyć i jakiś sposób sprzeda .Ja robię tak , znając pojemność podkarmiaczek- dla proporcji 3:2 daję o  około 1/8 cukru więcej jak pojemność podkarmiaczek ogółem , a przy proporcji 1/1 daję o niecałe 1/5 cukru mniej jak pojemność podkarmiaczek .Przy założeniu że 1 kg to 0,6 l  i jak dokładnie mierzymy wodę .  Jak dla mnie to wystarcza taka dokładność .A pszczoły albo się tuczą albo wykańczają zależy o co mnie chodzi ,myślę tu o pszczole która i tak nie dożyje zimy .Proporcji 2:1 nie stosuję ale tu też jakiś przelicznik by się znalazł .Jakiś matematyk bardziej by to dopracował procentowo .                                                                                                 Pozdrawiam .                                                                                                                                                                                                                                               Zdzisiek .

Kilka razy czytałem i tak - Nie zatrybiłem :angry:

Link to comment
Share on other sites

Kolego , to nie jest takie dokładne, tylko orientacyjnie .I tak . Masz 30 uli ,podkarmiaczki 2-litrowe -daje 60 l syropu w proporcji 3:2 .1/8 z  pojemności sumy podkarmiaczek daje 7,5 l .W sumie wychodzi 67,5 - to jest ilość cukru jaką musimy dać na te 30 uli  .Teraz ilość cukru pomnożymy przez ilość syropu jaka wychodzi po rozpuszczeniu 1 kg cukru.Ja przyjąłem 0,6 l z kg .67,5 razy o,6 wychodzi około 40,5 litra -reszta to woda którą muszę dodać i wychodzi 60 l .To nie jest na moje zdolności ale ustaw to sobie w słupku .30 razy 2 l podk  daje 60 . ---1/8 z 60  daje 7,5 ---razem 67,5 kg cukru ----67,5 kg cukru razy o,6 l daje 40,5 -----60 litrowe podk minus 40, 5 daje 19,5 wody jaką masz dolać .Jak zatrybisz to jest to pół minuty i masz wyliczone ,bez żadnych liczydeł .    Pozdrawiam Zdzisiek .

Link to comment
Share on other sites

Zakładając ten temat i podając link traktowałem to pół żartem a pół serio. Kalkulator traktuję jako wygodne narzędzie, ja traktuję kalkulator jeszcze w inny sposób.

Zostało mi np 18kg cukru i ile teraz muszę dodać wody? Więc wklepuję przybliżoną objętość np 25l, kalkulator pokazuje, że potrzeba 19kg cukru więc wklepuję 24. Mam info, że potrzeba 18kg cukru, sprawdzam ile muszę dodać wody i mieszam:)

 

Kiedyś liczyłem w inny sposób, tylko muszę to ładnie opisać bo dojdzie do tego, że sam potem tego nie zrozumiem:)

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

I jak kolega Bohtyn -paniał ---w tym całym moim opisie ważna jest znajomość pojemności podkarmiaczek {ogółem } użytych do uli , nie ilość uli .Mając te dane wiemy niemal bezbłędnie ile zrobić syropu .}Dla pszczelarzy starej daty klawiatura jest zbędna --maja głowy .Pozdrawiam Zdzisiek .

Link to comment
Share on other sites

Kolego , to nie jest takie dokładne, tylko orientacyjnie .I tak . Masz 30 uli ,podkarmiaczki 2-litrowe -daje 60 l syropu w proporcji 3:2 .1/8 z  pojemności sumy podkarmiaczek daje 7,5 l .W sumie wychodzi 67,5 - to jest ilość cukru jaką musimy dać na te 30 uli  .Teraz ilość cukru pomnożymy przez ilość syropu jaka wychodzi po rozpuszczeniu 1 kg cukru.Ja przyjąłem 0,6 l z kg .67,5 razy o,6 wychodzi około 40,5 litra -reszta to woda którą muszę dodać i wychodzi 60 l .To nie jest na moje zdolności ale ustaw to sobie w słupku .30 razy 2 l podk  daje 60 . ---1/8 z 60  daje 7,5 ---razem 67,5 kg cukru ----67,5 kg cukru razy o,6 l daje 40,5 -----60 litrowe podk minus 40, 5 daje 19,5 wody jaką masz dolać .Jak zatrybisz to jest to pół minuty i masz wyliczone ,bez żadnych liczydeł .    Pozdrawiam Zdzisiek .

Paniał - ale to nie jest syrop 3/2 - cukier/woda, tylko nawet gęściejszy od 3/1, z czego pszczoły się bardzo cieszą, o ile nie giną z umazania się takim syropem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.