Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ilosc czerwiu


Recommended Posts

Witam,

 

Mam pytanie dotyczace ilosci czerwiu a pokarmu ktory dostaly juz pszczoly. Mianowicie chodzi mi o to, ze chce zimowac pszczoly na 8 ramkach wz. Pszczoly dostaly juz 12 kg cukru,a w ulu dalej jest 2,3 ramki czerwiu. Domyslam sie ze spowodowane jest to tym ze temperatura jest dosyc wysoka ok 25 stopni i matka ciagle chce czeric (mimo tego ze ocieplenie zabrane). Mam pytanie czy dac pszczolom jeszcze np.po 3kg na ul czy poprostu jak temperatura spadnie to one przeniosa sobie ten pokarm do srodka gniazda w miejsce czerwiu. Dodam, ze 50 m od pasieki kwitnie gorczyca jako poplon, wiec nie wiem czy jest sens dalszego podkarmiania dodajac, ze juz troche pozno. Licze na podpowiedzi .

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Najważniejsze aby były  zapasy. 2  ramki krytego czerwiu zje - 0 . Pszczoły gniazdo same z resztą poradzą . Jak masz otwarty czerw to coś nie halo. Matka przestaje czerwić nie jak robi się zimno a jak skraca się dzień .

Link to comment
Share on other sites

u mnie czerwiu otwartego wcale mało nie jest... dzisiaj połowa pasieki dostała kolejne 4kg Apifoodu... razem będzie 12kg... później dostaną jeszcze po 1kg i myślę że im te 13kg do wiosny styknie a jak nie to dostaną znowu na wiosnę szarlotkę z herbatką :)

Link to comment
Share on other sites

 połowa pasieki dostała kolejne 4kg Apifoodu... razem będzie 12kg... później dostaną jeszcze po 1kg i myślę że im te 13kg do wiosny styknie

a jak nie to dostaną znowu na wiosnę szarlotkę z herbatką :)

13kg. Apifoodu , czy 13kg przeliczając na suchą masę cukrów ?

 

Bo 13kg. Apifoodu , to odpowiednik ok 8kg. cukru .

Jeśli rodzina nie miała solidnego swojego zapasu , to chyba troszkę mało !?

Link to comment
Share on other sites

No ale może jest nad tym czerwiem zapas pokarmu tak 15 centymetrów?.Jeśli jest to wszystko ok.Skrajne ramki oczywiście całe załadowane?Jest pożytek to czerwią normalka. PK

Tak jak mowisz,skrajne ramki pelne a w tych co czerw jest tendencja do ograniczenia (zalewaja ramke po obwodzie) ,moze 15 cm jeszcze nie ma,na wszelki wypadek dam jeszcze cukier kolo kg ,2 na ul i zobacze co sie bedzie dzialo. Jesli nie poskutkuje to jeszcze za tydzien ,ale to juz apifondem bo szkoda pszczol.(W sumie juz teraz powinien byc apifond) . W moich okolicach wlasnie dosyc goracy poczatek wrzesnia ,do tego gorczyca,no ale z tego to sie cieszcze akurat bo fajnie kursuja :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.