Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zszywki do ramek bez czopów


Recommended Posts

Pomału trzeba się brać za produkcję ramek. Na pierwszy raz idę na łatwiznę i nie będę robił czopów.  Wybrałem sobie już gwoździarko-zszywarkę i kompresor, teraz się zastanawiam jakie zszywki kupić, aby ramki były stabilne i nie było problemu z wychodzeniem bokiem.  Mam w planach kupić po paczce zszywek długich na 25mm, 30mm, 35mm i testować, ale może ktoś już to przetestował i może napisać, która długość będzie najbardziej optymalna?

Link to comment
Share on other sites

Ja dawno zbijałem ramki gwoździkami jakie wpadły mi pod rękę, przerabiałem wszystkie te wymiary które podałeś i dobra jest.

Takie ramki z nawierconymi otworami na druty można kupić za złotówkę,więc teraz dylemat dla Ciebie czy opłaci się za taką cenę na te ilości kupować materiał i narzędzia.PK 

Link to comment
Share on other sites

Materiał i tak kupuję, bo robię własne ule. W sobotę mam mieć kolejne 2m3 deski sosnowej, a lipa się już suszy.  W stolarni mam jeszcze ponad m3 suchej deski, więc z czego robić mam :) Ramki będą pod nowe korpusy, które już czekają (360x180). Jak zrobię ramki do nich, to  ... buduje kolejne korpusy :) Na taką ilość jaką planuję, to opłaca mi się robić, bo maszyny się zwrócą, a kompresor do malowania korpusów też się przyda :) Kupując za 1zł ramkę (+ koszt wysyłki) i tak ją muszę zbić, a za pomocą kompresora zrobię to szybko, do jednego ula z 40-50 ramek trzeba przygotować, więc się uzbiera.

 

Jeśli dobrze Cię zrozumiałem, to obojętne jakie długie zszywki kupię? Od 25mm do 35mm nie ma różnicy w "trzymaniu"?

 

P.S. Możesz podać jakiś namiar na te ramki bez czopów?

Link to comment
Share on other sites

Różnica w trzymaniu na pewno jest ale moim zdaniem cztery druty jakimi są splecione ramki to trzyma że hej i jeszcze można delikatnie pokleić klejem ,a to jest już pewne na 100%.Zbita gwoździami 30mm nigdy mi się nie rozleciała,a Twoje będą mniejsze bo 18cm.Koło Wadowic gość sprzedaje ramki za jeden złoty zbite i nawiercone pod drut. Powodzenia!!!PK

Link to comment
Share on other sites

Długość gwoździa powinna mieć minimum 2,5 grubości przybijanego materiału-taką teorię znam od mego ojca, cieśli i wykopałem to też na forach, także zszywki 25mm to minimum.Mój tato zbijał ramki bez czopów na gwozdziki ale to chyba już zbyt archaiczna robota i też myślę o zakupie gwozdziarko-zszywacza pneumatycznego.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Tu jeszcze jest pytanie jakie ramki robisz czy zwykłe czy hoffmanowskie ? bo wtedy jest różnica w wytrzymałości podczas wyjmowania ramki mocno przy kitowanej do sąsiedniej ramki , ale w praktyce na pewno dojdziesz do właściwych wniosków i nie będę Ci nic sugerował bo w sumie jak dasz grubszy drut niż  0,3 mm  to i tak powinno połączenie wytrzymać,  a najlepiej z nierdzewki jest bardziej wytrzymały.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Panowie! dziękuję za rady. Kupiłem do testów 25mm, 30mm, 35mm i 16mm do dennic. Przetestuję wszystkie pod względem wytrzymałości i wychodzenia "bokiem" przy ramkach - w każdym razie palce będę daleko trzymał :)  Zszywki to są 2 połączone gwoździe, więc powinno być mocniej. Jeżeli chodzi o drut, to mam 0,4 mm z nierdzewki. Ramki będą zwykłe i kleju chcę uniknąć.

Link to comment
Share on other sites

Panowie! dziękuję za rady. Kupiłem do testów 25mm, 30mm, 35mm i 16mm do dennic. Przetestuję wszystkie pod względem wytrzymałości i wychodzenia "bokiem" przy ramkach - w każdym razie palce będę daleko trzymał :)  Zszywki to są 2 połączone gwoździe, więc powinno być mocniej. Jeżeli chodzi o drut, to mam 0,4 mm z nierdzewki. Ramki będą zwykłe i kleju chcę uniknąć.

J a tez zbijałem ramki zszywaczem  zszywkami 30mm ale ramki były lipowe i podczas strzepywania  pszczół przy miodobraniu zdarzało  sie ze sie ramki na na łaczeniu rozchodziły teraz dodatkowo zbijam zboku zszywkami tapicerskimi  teraz sie nie rozłaza

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.