Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Można, można też lotnisk nie montować :)

 

 

 

A tak na serio. Sam od wielu lat miałem problem ze srokami/gawronami/krukami, które rozrywały folię na kiszonkach. W celu odstraszenia zaopatrzyliśmy się w duży zapas petard hukowych. Na początku trzeba było puszczać po kilka w ciągu dnia bo co chwila się dosadzały. Po kilku tygodniach wystarczyła jedna dziennie jak coś się pojawiło i w chwili obecnej czyli po roku, wystarczają ze 3 petardy na miesiąc. Skurczybyki kumate są, że coś im grozi i omijają obszar. W zasadzie sikorkom też huk nie odpowiadał i tylko kilka razy na miesiąc je widzę. Zostały wróble, którym tylko na napchaniu się zależy. 

 

 

Jak komuś by się chciało to tak też można, ale to zajęcie dla wytrwałych :), a i jak coś polecam petardy "dum bum" :).

 

Mam też kota, który łapie w sezonie wiosenno-letnim po kilka ptaków dziennie, to też jest jakaś opcja.

Link to comment
Share on other sites

Miałam ,dziś przyjemność poznać osobiście Roberta. Przejeżdżając przez Mazowsze przywiózł mi węzę. Teraz zostało brać się za drutowanie ramek.I oby do wiosny :)

Link to comment
Share on other sites

A u mnie w pasiece sikorki są i będą. Jedyne co robią to sprzątają martwe pszczoły pod wylotkami, dzięki czemu pomagają w utrzymaniu higieny - myślę, że dawanie półkorpusu pomaga bo kłąb jest dalej od wylotka i sikorki pszczół nie wkurzają. Za to dzięcioł zielony 2 razy robił podchody - nie trafił w kłąb (tylko w półkorpusy) i chyba się poddał.

Link to comment
Share on other sites

Dwa tygodnie temu żyły wszystkie roje dziś jest 5 mniej , czy waroza czy jak twierdzi znajomy duże wahania temperatury fakt ze połowa zimy a straciłem 25% pasieki , az sie boje mysleć co bedzie do wiosny

Link to comment
Share on other sites

....no niestety ja też dzisiaj nie wytrzymałem, zajrzałem i :( z ośmiu zazimowanych zostały cztery. Chyba zamarzły bo martwe pszczoły wiszą w uliczkach jakby w kłebie. Na dzisiaj mam dość.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

... musiałbym  w zeszyt zajrzeć , ale fakt stosunkowo późno 4xapiwarol, i porażenia jakoś dużo albo nie było albo leczenie nie było skuteczne. Od wiosny leci nowe rozdanie, nie poddam się.

pozdrawiam

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A tym bardziej niska temperatura !Jak już ,, zamarzły" to trza było popatrzeć w celach edukacyjnych : czy miały pokarm , czy był właściwie rozłożony , ile tych pszczół poszło do zimowli , jak się uwiązał kłąb, czy miały matkę , czy waroza leży na dennicy , i jeszcze na pare szczegółów  zwrócić uwagę ,i zapamiętać na przyszłość .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Z powyższych postów mogę wywnioskować że:odpowiednie zakarmienie i zwalczenie warrozy ,podane wszystko w odpowiedniej ilości i czasie, powinno zagwarantować niemal 100% zimowlę...

Tak.

Link to comment
Share on other sites

Moja 3 zima nie mam mentora wszystkiego uczę się z tad książek i jutuba :D mam zazimowane 25 rodzin w tym jedna słaba na 4 ramkach była karmiona i na pełnej siatce i 3 dni temu wszystkie żyły, ta jedna zostawiona eksperymentalnie, zobaczymy jak da sobie radę. - 32 dwa tygodnie temu przeżyła :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Zazimowane 38 rodzin, żyją i mają się raczej dobrze ale warroza zwalczana w sierpniu Apiwarolem 4 x 4 i w listopadzie jeszcze jedno dymienie, a cztery silnie porażone dymione dodatkowo 1 x w październiku. I nie patrzę na tych wszystkich ostrożnych, bo matka padnie to siamto. Zakarmione w 80 % w sierpniu - początek września - po 18 kg inwertu i śpię spokojnie. z przejedzenia jeszcze rodzina nie osypała się.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.