Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Łukasz co do tych ramek z pierzgą, oczyść z grubsza z pleśni i dawaj do ula.

Nie jest taka tragiczna.

 

 

I tak zrobię :D jeszcze 2 tyg. temu nie było grama pleśni ale teraz na 3-4 ramkach trochę powyłaziło jak zasunąłem dennice :( , nigdy nie miałem takiego kożuszku na ramkach więc pytam :D były takie z siwawym nalotem ale takiej podpuszki jak na serze to nie miałem nigdy :D  

Link to comment
Share on other sites

I dużo ich ginie w stawach i kałużach .

 

Jedyna pociecha , że wiatr szybciej osusza błoto na podwórku i w pasiece .

Jak nie popada , to za kilka dni będzie można suchą stopą wejść do pasieki .

U mnie tego problemu nie ma, ale na koniec dnia zawsze kilka - kilkanaście na trawie zostanie.

Link to comment
Share on other sites

U mnie spadła kolejna rodzina, 4 w tym sezonie   :( niestety 2 odkład z matką od Jarka :( a kolejne cztery odkłady z matkami od Jarka połączyłem w dwie rodziny bo by miodu na lipie dopiero zniosły i tak po zimie mam 19 rodzin :( trochę mało miało być 25 minimum, dlatego na tą zimę minimum 40 do zimy i to pełen ul jak jakiś odkład nie dojdzie dobrze to już nie będę patrzał że matka młoda od "hodowcy" i żal łączyć tylko połączę przed zakarmieniem i tyle.

 

W związku z powyższym mam to dyspozycji jedną matule UN ze sprawdzonym krytym czerwiem po zimie :D

 

Sklenar  G10 od Jarka (Netto)

 

Wszystkie Rodziny produkcyjne z tamtego roku dostały po kg ciasta z prebiotykiem od Sławka (BeeFree) a te odkłady,pakiety na 18-kach w większości z matulami od Jarka dostały ramkę  z nawłocią na górę na płask.

 

03e47e691332e672med.jpg

 

 

Łukaszku może wymień te cegły na druciane :D Ciekawy filmik zrobił nasz wspólny znajomy.

https://www.youtube.com/watch?v=NiraD9qSahk

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja układam na daszkach cegły i poza tym, że dociążają to jeszcze sposób ich ułożenia wskazuje mi stan rodzinki przy ostatnim przeglądzie...

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie zgadzam się z Darem i Mazim ;) do jednego ula styro nie opłaca mi się nawet giac, jakby było tego większość to na bank już takbym miał a Adam ma dużo ciekawych pomysłów ;) cegła tez dobra bo za darmo a można sobie łatwo oznaczyć do którego pnia trzeba koniecznie zajrzeć :)

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj zweryfikowałem stan podejrzanych rodzin - dwie podejrzane o bezmateczność - jedna zimowana na odkrytej dennicy pięknie zaczerwiła (potwierdza się sens zimowania na otwartej dennicy i jednym pajączku w powałce - u mnie te rodzinki mają dopiero jajka). Druga rodzinka słaba, okazało się, że są dwa kryte czerwie trutowe i troszkę jajeczek - dałem ją do rodzinki z nosemozą. Niech walczą wspólnie. Została jeszcze jedna słaba rodzinka na czterech ramkach, ale z nimi poczekam bo ładnie czerwią więc może się rozwiną. Ogólnie stan na dziś to 33 pewne rodzinki, 1 słabsza na 4 ramkach i 1 połączona - po połączeniu na 5 ramkach. Nie jest źle, ale kolejnej zimowli nie rozpocznę z jakąkolwiek słabsza rodzinką - szkoda czasu i nerwów.

Link to comment
Share on other sites

Podczas spaceru po pasiece znalazłem kilka kolejnych dziur zrobionych w korpusach przez ptaki .
Pokazały mi je wylatujące na skróty pszczoły .

Po tej zimie dziury na wylot mam w 3 daszkach i 5 , lub 6 korpusach .
Ptaki zaczynały perforować od poliuretanów Apikoza . Na drugi ogień poszedł korpus Zglejca .
Teraz znalazłem dziury w korpusach Łysonia :(
A miałem przestawić pasiekę na lżejsze korpusy .
Od trzech lat sukcesywnie dokupuję poliuretany i styropiany
W tym roku mam zaplanowany zakup  kolejnych 12 uli poliuretanowych od Talara .
Teraz mam coraz więcej obaw , czy warto !?

Link to comment
Share on other sites

Robi_Robson ptaki się już u Ciebie nauczyły obchodzić z tymi ulami, to sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto. Jak się tu pojawiłem w 2015, to chciałem zaczynać od styrodurów i na całe szczęście tak się nie stało :) Jeszcze "stolarstwa", przy okazji, zacząłem się uczyć :) Jak chcesz mieć lekko i wytrzymale, to jedna deska i może 360x180 lub dorobić 360x190, bo chyba taką ramkę masz u siebie? Dobrze pamiętam?

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście do lasu to lepsze były by drewniane ule ale są cięższe . A może próbować na zimę okręcać je folią strecz , bezbarwną taką do pakowania przesyłek , jest to dosyć mocna folia i nawet nie za droga ?

http://allegro.pl/folia-stretch-3kg-3-kg-transparent-promocja-i5390273467.html?bi_s=ads&bi_m=p5&bi_c=277861

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Folia to zły pomysł, ja okręciłem skrzyneczkę  z odkładem na zimę. Dobrze , że go wcześnie przejrzałem co prawda przezimował i ma się o dziwo dobrze , ale wilgoci sporo.

Link to comment
Share on other sites

A jednościennych drewnianych nie próbowałeś?

 

 Jak chcesz mieć lekko i wytrzymale, to jedna deska i może 360x180 lub dorobić 360x190, bo chyba taką ramkę masz u siebie? Dobrze pamiętam?

Tak mam jednościenne i ocieplane na ramkę 360x190

Jednościenne cięższe od klepkowych  :) 

Tych ptaszydła nie ruszają .

Ale z upadków tej zimy ... najwięcej wypadło mi właśnie rodzin zimujących na 2 korpusach 19-kach .

 

A może próbować na zimę okręcać je folią strecz , bezbarwną taką do pakowania przesyłek , jest to dosyć mocna folia i nawet nie za droga ?

Stretch znam i często używam.

Ale do owijania uli ich jakoś nie widzę .

Prędzej metoda podpatrzona w Pszczelej Woli .

 

Link to comment
Share on other sites

Tak mam jednościenne i ocieplane na ramkę 360x190

 

Jednościenne cięższe od klepkowych  :) 

Tych ptaszydła nie ruszają .

Ale z upadków tej zimy ... najwięcej wypadło mi właśnie rodzin zimujących na 2 korpusach 19-kach .

 

 

 

Może problem z przejściem? Były pszczoły w górnym korpusie? Też się zastanawiam nad tym, bo narobiłem trochę korpusów 18-nastek i tam mam przerwę 1cm między ramkami. Czy zmniejszenie przerwy o 3mm (czyli 7mm między ramkami) pomogłoby w znaczącym stopniu? Korpus miałby wtedy 18,7 cm.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie miałem przypadku żeby mi rodzina na 18 -stce nie przeszła z dolnego korpusu na górny bo ona praktycznie kłębem zawiązuje się w przerwie pomiędzy dwoma korpusami, takie zjawisko miałem na ulach Ostrowskiej że mi rodzina nie przeszła , ale Ostrowskiej jest wyższy. Rodzinka zawierająca na początku zimowli 3-4 kg pszczół zawiązuje kłąb który średnicą obejmuje 8-9 plastrów , czyli 8 x 35 mm= 280 mm i nawet jak zimą się bardziej skupią to nie powinny mieć mniej ja 200 mm czyli powinny objąć dwa korpusy kłębem.  Układając gniazda należy uwzględnić siłę rodzinki i jeżeli jest słabsza to zimuję ją na mniejszej ilości ramek na kondygnacji to jest na 8 lub 7 ramek , A poza tym nie usuwam podczas przeglądów ,w drugiej połowie lata , nadbudowy naturalnej jakie pszczoły sobie robią w przerwie pomiędzy korpusami i nadbudowa ta stanowi naturalny pomost pomiędzy korpusami , ale wiem że pszczelarze niektórzy to wszystko usuwają bo chcą mieć ładnie wyglądające ramki i żeby im pszczoły nie sklejały korpusów.

U mnie dzisiaj +1 stopień C i pada śnieg z deszczem , zimno

Link to comment
Share on other sites

Xpand bardzo dobrze myślisz :D , ja robię swoje 18-stki na 18,8 dokładnie czyli zmniejszam przestrzeń między ramkami do 8 mm, uświadomił mnie w tym Jarek (Netto) za co bardzo mu dziękuje bo twierdzi że 1 cm to sporo za dużo on ma chyba jeszcze mniej bo 6 mm ale nie o to chodzi chodzi o drutowanie ramek i wyginanie się ich wziął ktoś z Was to pod uwagę ?? i fakt gną się sporo od 2 do 4 mm zależy jaka ramka i jak mocno naciągniesz i jeszcze jak pisał Tadek, od sierpnia po wstepnym ułożeniu ramek na zimę nie dotykam mostków miedzy korpusami a już na bank podczas karmienia usuwam dopiero teraz na wiosnę i to mi zapewnia spokojną głowę jeśli chodzi o komunikację między korpusami w zimie :). Pierwszy rok zimowałem na dwóch korpusach i spadło mi 2 rodziny ale jedna dopiero teraz a druga z głodu co widzieliście po rabunku chyba ale wszystkie były w drugim korpusie mimo słabych rodzin które teraz łączyłem wszystkie elegancko poprzechodziły na drugi korpus (9 sztuk razem :) ) . Myślę że jak weźmiemy te dwa ważne fakty pod uwagę i sie zastosujemy do nich to nie będzie problemu z przechodzeniem/zimowaniem na 2 korpusach !!

Link to comment
Share on other sites

Może problem z przejściem? Były pszczoły w górnym korpusie? Też się zastanawiam nad tym, bo narobiłem trochę korpusów 18-nastek i tam mam przerwę 1cm między ramkami. Czy zmniejszenie przerwy o 3mm (czyli 7mm między ramkami) pomogłoby w znaczącym stopniu? Korpus miałby wtedy 18,7 cm.

To raczej z tego powodu , że większość z nich była na wrzosowisku ...

A co za tym idzie późne leczenie i późne karmienie .

Niektóre nie chciały już pobierać inwertu (w połowie września)

Link to comment
Share on other sites

Pierwszy dzień wiosny

Do południa deszcz .

Temperatura ok 10-11 stopni.

Deszcz ustał i zaczęło się .

Piękny oblot. Sprzątanie, kursy po wodę .  Wszędzie ich pełno ...

A najwięcej tradycyjnie tam gdzie wysypywane były trociny .

Szukają pyłku , a z jego braku (krokusy zalane chyba wygniły ) formują obnóża z trocin .

Wystawiłem im ponownie wiaderko z drobnym pyłkiem na pasieczysko  ... i zapomniałem schować po ustaniu lotów .

Mam nadzieję , że do jutra nie popada .

 

A popadało tak , że w części stolarni znów kilka cm. wody :(

Link to comment
Share on other sites

No i wczoraj ładnie w pasiece pszczółki pracowały , nosiły pyłek koloru szaro zielonego i nosiły wodę. Gleba jest dosyć mokra tak że nie korzystają z poidła które im postawiłem przy pasiece , pewnie wolą wodę z kałuż . Powałki lekko ciepłe co oznaczało że jeszcze matki nie rozczerwiły się na większa skalę.

Link to comment
Share on other sites

Myślałem, że jakoś dociągną na tym pokarmie a tu nie. Muszę dokupić kolejną porcję ciasta . Takie życie :angry:

tak się zastanawiam ile dałeś na jesień pokarmu, że musisz teraz dokarmiać. Ja dałem po 14-15 kg inwertu, sprawdzałem pokarmu jest dość.

Link to comment
Share on other sites

Myślałem, że jakoś dociągną na tym pokarmie a tu nie. Muszę dokupić kolejną porcję ciasta . Takie życie :angry:

Jak by co to ja też się na ciasto piszę :D  Ale własnego wyrobu. :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.