Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Miałem 6 uli, ale niestety w 2 matek nie było i trza było łączyć i tak mi się 4 ostały, chciałem ratować nowymi matkami, ale niestety brak trutni trochę utrudnił unasiennie i nic z tego nie wyszło :D ~kwietniowe matki za szybkie były :) Teraz czekam jak mi się nowe matki unasiennią, bo kilka dni temu odkłady robiłem z jednej ramki czerwiu i NU podłożyłem. Dziś u mnie snieg padał :) Pogoda przednia :D Ciekawy jestem ile zazimuje w tym roku :)

 

P.S. Na całe szczęście aktualnie odkłady robią za ilość i mnie jakoś lepiej na duszy, że już coś więcej się kręci. Najgorzej zacznać, bo potem już poleci ...

Będzie dobrze. Nie przejmuj się chwilowymi niepowodzeniami . Sezon dopiero się zaczyna. Ja też musiałem dwie rodziny połączyć z silniejszymi , bo nie rokowałem im powodzenia , a połączone stworzyły silne rodziny. A o odkład w porze rójek bardzo łatwo i można wtedy zrekompensować liczebny skład pasieki , i w pewnym stopniu nawet zapobiegać rójkom zabierając od rodzin nadmiar pszczół bezrobotnych. U mnie też zimno i dzisiaj ma być -7 st. C.  Też jestem bardzo zaniepokojony , ale pokarm mają , więc myślę że powinny przetrwać te chłody. 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

 na tą chwilę to i o trutnia ciężko .

A u mnie mam i to całkiem sporo .

Dwie matki mi strutowiały .

Jedna z nich w jednej z najsilniejszych rodzin .

Było tam ładnych kilka ramek z czerwiem i wszystko garbaty .

Półtrutni wygryzionych ze dwie garście . :D

Link to comment
Share on other sites

Trutnie są już. Rzepak powolutku zakwitł , czeka na pszczoły. Przez 1 dzień pozalewały w warszawiakach wszystkie wolne miejsca. Z ramek leciało. Niech dzieci robią .

Link to comment
Share on other sites

Może , nie brak trutni, Pogoda jest taka , że nie ma szans na unasiennienie . Nawet pszczołom ciężko oblecieć się . Zimny wiatr, śnieg, deszcz., ........makabra. W ulach znikają ostatnie resztki pokarmu, szybko poddałem ciasto , niech mają do kawy.Na razie nie myślę o odkładach.

,, Nic nie może wiecznie trwać', w myśl tej zasady pogoda też musi się poprawić :)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Podobno do ogrodników ma tak być a od Zośki na przekór wszystkiemu ma być prawdziwa 20 -stopniowa wiosna :) . Ja tam na rzepak nie czekam i w sobotę z Brzytwiarzem wieziemy dziewczyny na rzepak :D

Link to comment
Share on other sites

Podobno do ogrodników ma tak być a od Zośki na przekór wszystkiemu ma być prawdziwa 20 -stopniowa wiosna :) . Ja tam na rzepak nie czekam i w sobotę z Brzytwiarzem wieziemy dziewczyny na rzepak :D

U mnie dzisiaj pogoda w miarę - słońce i  chmury, 16 stopni, jutro słońce i 20 stopni, a potem to aż miło 24 stopnie przez kilka dni - rzutem na taśmę bo u mnie rzepak wytrzyma maksymalnie 2 tygodnie jeszcze, a zakładam, że nawet mniej...

Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj pogoda w miarę - słońce i  chmury, 16 stopni

A u mnie w tym samym czasie temperatura nocą -2 , w dzień około 0 (do +1)  i  ponad 10cm. śniegu .

Na szczęście dziś już wyszło słońce i wczorajszy śnieg znika w oczach .

 

 

Link to comment
Share on other sites

A u mnie już lato +14, i zapowiadają + 17, +19 przez najbliższy tydzień  :D :D :D

 

Przez ostanie 3 nocki przemarzła akacja - na ile - okaże się za parę dni, mam nadzieję że nie mocno :( :( :(

 

No i dziś wyjąłem poduszki zimowe, zabrałem puste słoiki po syropie,  więc za 2-3 dni pójdą nadstawki.

 

W pasiece szał - kwitnie mniszek, kasztany, trochę owocowych więc robota jest :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Dziś przejżałem 10 rodzin stojących na mniszku, z ośmiu wyciołem ramki pracy do trzech musze dołożyć drugą nadstawkę bo zalały się nakropem i matki nie mają gdzie czerwić, jutro jadę zobaczyc co słychać na rzepaku, widzi mi sie że będzie dobrze.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

25 stopni, przegląd 37 rodzin, nakrop rzepakowy leje się tak, że nawet ramek nie można przechylić, w 2 rodzinkach zasklepione mateczniki, w większości miseczki, w kilku z jajkiem. Wyrojona jedna rodzinka i to ta pod domem na 4 korpusach dadant 1/2, jedna rodzinka bez matki. Jutro podjadę dołożyć do 4 rodzin nadstawki i mam tydzień względnego luzu :-) Kilka rodzin mam już na 3 korpusach wielkopolskich, kilka na 5 dadant 1/2. Wygląda na to, że sezon rzepakowy będzie uratowany, jak się sprawdzą prognozy to za tydzień wirowanie :-) Nadstawki w większości pełne, gniazda mocno pozalewane, prognozy dobre, rzepak jeszcze z tydzień utrzyma pełnię kwitnienia :-)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

25 stopni, przegląd 37 rodzin, nakrop rzepakowy leje się tak, że nawet ramek nie można przechylić, w 2 rodzinkach zasklepione mateczniki, w większości miseczki, w kilku z jajkiem. Wyrojona jedna rodzinka i to ta pod domem na 4 korpusach dadant 1/2, jedna rodzinka bez matki. Jutro podjadę dołożyć do 4 rodzin nadstawki i mam tydzień względnego luzu :-) Kilka rodzin mam już na 3 korpusach wielkopolskich, kilka na 5 dadant 1/2. Wygląda na to, że sezon rzepakowy będzie uratowany, jak się sprawdzą prognozy to za tydzień wirowanie :-) Nadstawki w większości pełne, gniazda mocno pozalewane, prognozy dobre, rzepak jeszcze z tydzień utrzyma pełnię kwitnienia :-)

Brawo   TY!

Link to comment
Share on other sites

Kilka rodzin mam już na 3 korpusach wielkopolskich, kilka na 5 dadant 1/2. Wygląda na to, że sezon rzepakowy będzie uratowany, jak się sprawdzą prognozy to za tydzień wirowanie :-) Nadstawki w większości pełne, gniazda mocno pozalewane, prognozy dobre, rzepak jeszcze z tydzień utrzyma pełnię kwitnienia :-)

 

Jeszcze długa nauka prze de mną,  moje siedzą na 1 korpusie wlkp a część na 5-7 ramkach :( do kilku rodzina dałem nadstawki ale pszczoły tam wejdą, pobielą trochę węzę i schodzą do gniazda.

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze długa nauka prze de mną,  moje siedzą na 1 korpusie wlkp a część na 5-7 ramkach :( do kilku rodzina dałem nadstawki ale pszczoły tam wejdą, pobielą trochę węzę i schodzą do gniazda.

 

Karol

ramkę z czerwiem zakrytym szybko w korpus miodni....wejdą i zaczną nosić   :P

Link to comment
Share on other sites

... i mam tydzień względnego luzu :-) ...

Tydzień względnego luzu wygląda tak, że już dziś zebrałem jeden rój :-P

No i dołożyłem kolejne nadstawki, tam gdzie wczoraj było za mało miejsca :-)

Link to comment
Share on other sites

 siedzą na 1 korpusie wlkp a część na 5-7 ramkach :( do kilku rodzina dałem nadstawki

To identycznie jak u mnie na ranchu .

W kilkunastu ulach mam nadstawki , z tego zaledwie w kilku pełne wlkp. a reszta 1/2 wlkp.

Pozostałe na kilku ramkach w jednym korpusie .

 

Do jednej z pasiek nie mogłem dojechać , bo wciąż mokro i mokro .

A droga gruntowa i w dołku biegnie pomiędzy dwoma bagienkami ...

Pierwsza próba dojechania do pasieki w kwietniu skończyła się utopieniem busa aż po same osie .

Było tam 13 rodzin i wszystkie przezimowały . 2 w kwietniu były słabsze , ale ogólnie było nieźle .

Dziś wziąłem wózek (na wszelki wypadek) z korpusami , a w korpusach ramki , żeby poszerzać gniazda .

Dłużej czekać już nie mogłem. Czas był najwyższy ...

Dojechałem kilkaset metrów od pasieki i ...

Okazało się , że woda na drodze , to nie jedyny problem !

Dzierżawca pól otaczających pasiekę część drogi zaorał , a na pozostałej części w koleiny zepchnął ziemię z pola .

Wystawiłem wózek z busa i ruszyłem w drogę pieszo .

Niestety okazało się ,. że łatwiej byłoby po polu w rękach nieść korpusy kilkaset metrów niż jechać wózkiem .

Trasa absolutnie nieprzejezdna .

Próba jazdy kończyła się tak

A droga utwardzana przez dziesiątki lat przez poprzedniego pszczelarza na tym pasieczysku wygląda teraz tak

Dowcip w tym , że dzierżawa pasieczyska kosztuje mnie 500zł. rocznie , a rolnik dzierżawi pola dookoła pasieczyska od tego samego "gospodarza" .

Od września nawet nie mam jak wywieźć swoich uli .

z 13 przezimowanych rodzin zostało mi w ulach na tej pasiece chyba 6 , lub 7 .

Z tego 3-4 w normalnej sile , a reszta w sile słabego odkładu .

Jak żyć ... !?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Robert widać ze zdjęć że tam jakieś monokultury rolnicze są , więc teren raczej dla pszczół nie za bardzo ?? Chyba że tam sieją grykę ???

Ale w w przeciwnym wypadku  to chyba musisz sobie szukać nowej mejscówki ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.