Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Ja dzisiaj zrobiłem wymuszony odkład z Buckfastów.

To tak jak ja :)

Miały 4 korpusy do dyspozycji . (360/190)

Dwa na rodnię i 2 na miodnię .

Było za mało !

20 ramek zawalonych czerwiem i 20 miodem.

Nadbudowane na dziko gdzie się tylko dało (miedzy korpusami, w dennicy  i pod powałką .

I oczywiście miseczki zaczerwione .

Matka powędrowała do odkładu .

 

No i rozpocząłem sezon miodobrań 2017 .

Mimo wcześniejszych obaw miód się leje .

Nadstawki pełne :)

Zdjęcie2097.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fajnie że macie takie wyniki u mnie bida :( z rzepaku wiwirowane w piątek 1,5 wiadra od Robiego a stało tam 8 rodzin dwie nie przyniosły praktycznie nic bo za słabe, ogólnie to cienko mi sie bujają te rodziny w tym roku. Wczoraj przerzuciłem te rodziny pod Krk na druga pasiekę, jest tam trochę akacji może coś z tego bedzie, mam jeszcze nadzieje że ta "prawdziwa" miejscówka na akacje na starej piaskowni wypali, byliśmy tam w piątek z Brzytwiarzem to znaleźliśmy kilka zalążków kwiatowych ale tylko na młodych drzewkach od południa, na większych sztukach nie było nic dopiero liście zaczynają lepiej wypuszczać, na pewno sytuacja bedzie monitorowana i jak zrobi sie biało znowu przerzut a jak nie to zostaną pod Krk i tam na pewno coś sobie przyniosą   

Link to comment
Share on other sites

Żeby była taka mucha jak w tamtym roku i pogoda to chyba bym się uj.ał. :D

Jak nie zimno to zimno i sucho , pokropiło jak ksiądz za dychę...

Sachara kurcze.

Link to comment
Share on other sites

Większość nosi ... wodę .
Przy stawie codziennie czarno od pszczół  .
Ale są niektóre takie , co znajdują i przynoszą .
Jeszcze takich różnic w sile rodzin nie obserwowałem .
Zaczynam wyrównywać siłę . Niektórym zabieram nadstawki z pszczołami , a innym je dodaję .
Może czerwcowy miód więcej rodzin przyniesie .
Dziś ... urlop. Cały dzień jak nie deszcz , to mżawka .

Link to comment
Share on other sites

Od tygodnia rzepak. Cudem wywiozłem na 2 raty 20 pni na facelię. Rójek złapanych 7, coś na pewno poszło więc w normie tzn. 30% wyrojonych... Miodu sporo, podsumowanie jak skończę wirować bo jeszcze 8 pni nie ruszyłem, a w pozostałych jeszcze dużo ramek z miodem,czasu za mało, doba za krótka.

Link to comment
Share on other sites

:)

Wczoraj  zakończyłem drugie już miodobranie wielokwiatu wiosennego . W ostatniej chwili ... by 'zwolnić' ramki na akację ... zaczyna kwitnąć . 

 Jedna rodzina 'wydała' rójkę .... akurat byłem na miejscu .... osadzona w nowym pięknie się rozwija . W pozostałych wre praca i jakoś tak słabo 'myślą' o rojeniu.

Mimo wcześniejszych obaw i niesprzyjającej pogodzie nadspodziewanie 'dobrze' ... jak następne pożytki zobaczymy ...

PF 

Link to comment
Share on other sites

Przez kilka dni nie zaglądałem do pasieki sprawy rodzinne . Miód rzepakowy zaczyna krystalizację. Sprawdzałem tylko nowe mateczki z zakupu czy zostały przyjęte w odkładach. Wynik pozytywny poddane pod kołpak ! Odkłady z nowymi matkami musiałem przewieść w inne miejsce kilka kilometrów od pasieki , bo pszczoły z nich wracały na stare miejsce. 1/3 miodu rzepakowego już sprzedana jak świeże bułeczki :) Dzisiaj jadę do pasieki ciekawe czy coś nowego noszą ??

Link to comment
Share on other sites

Jak czytać po wpisach na forum to nikt jeszcze (poza paroma osobami) nie brał miodu w tym roku ??

Pozdrawiam

Tadek

Ja w sobotę i niedzielę brałem - jutro puszczam w słoiki - z 15 rodzin wziąłem ok 80l. Zaczyna się facelia - zobaczymy ile przyniosą :) W sumie z 4 uli nic nie brałem - zeszłoroczne późne odkłady - dopiero teraz idą w siłę (ale do statystyk się liczą :) )

Link to comment
Share on other sites

Jak czytać po wpisach na forum to nikt jeszcze (poza paroma osobami) nie brał miodu w tym roku ??

Pozdrawiam

Tadek

ja odwirowałem rzepak.Wynik taki ,że wstyd się przyznać.Może wyjdę na zero.

Akacja też się nie zapowiada rewelacyjnie.

Link to comment
Share on other sites

Mniszek wybrałem coś ok 20 maj, wyszło po jakieś 7 kg z małym ogonkiem, rzepaku wyszło po niecałe 11 kg, mojemu prezesowi wyszło po 11 ale litrów tylko że jego pszczoły stały prawie w środku plantacji a moje miały ok 500-600 m. Oczywiście nijak te wyniki mają się do pewnego mistrza sieradzkiego on takimi ilościami to by nie brudził  miodarki nawet ;) . A tak w ogóle to już mi się znudziło to wirowanie miodu :angry: 

Link to comment
Share on other sites

Pamiętajmy jaka była wczesna wiosna. Jeszcze w nocy 9/10 maj u mnie było 6 stopni mrozu. Oprócz tego wietrznie i deszczowo. 7 kg z rodziny 20-ego maja w tym roku to super wynik. Dodając jeszcze te 11 z rzepaku masz już po 18 kg z rodziny. Do końca sezonu jeszcze baaardzo dużo czasu. 

Link to comment
Share on other sites

To u mnie  wyszło średnio coś około 1o litrów rzepaku od rodziny i brałem tylko z korpusów nadstawkowych , bez ramek gniazdowych   , może teraz wykręcę te skrajne ramki gniazdowe zasklepione  w całości. Ale po tygodniu od miodobrania już w ulach rekordzistach są  po dwa pełne korpusy świeżego miodu jest ciemniejszy i ma dziwny ziołowy mdły zapach i smak , prawdopodobnie z jakichś roślin łąkowych ?? Akacja mizerna u mnie i puszcza dopiero pierwsze kwiaty , ale raczej nie będzie z niej dużego pożytku dla pszczół , bo przymrozki zrobiły swoje. A lipa ? zobaczymy ?? Mój nauczyciel pszczelarstwa mawiał że  "lipa to jest lipa" z czym ja się osobiście nie zgadzam bo potrafi dać dobre wyniki przy sprzyjającej pogodzie. :) No i nawłoć , ale tylko jeżeli będę brał to tylko od wcześniej przygotowanych podleczonych na warozę rodzin, bo zauważyłem że w kilku rodzinach na czerwiu trutowym dużo warozy i od razu rodziny te zostaną poddane w pierwszej kolejności zabiegom jeszcze w lipcu w połączeniu z wymianą matek.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze miodarki nie pobrudziłem w tym roku, w nadstawkach po 3-4 ramki zasklepione do polowy w kilku ulach zupełna nedza, wywiozłem 3 ule na borówke ale przywiozlem tylko dwa wyrojone ule a w nadstawkach zero , ale to jedyne rójki które w tym roku mi wyszły , z  mojego głównego pozytku akacji nic w tym roku nie będzie  żadnych pąków , za dwa tygodnie zacznie kwitnąc facelia i gryka wiec moze cos nadrobią , póki co w tym roku szału niema

Link to comment
Share on other sites

Ja brałem równo tydzień temu i wyszło 80L z 12 rodzin tj, 6,6l na rodzinę ale gdybym policzył na stan pasieki czyli 18 rodzin to wyszłoby 4,4l z rodziny :)

 

I tak jestem zadowolony bo 9 mają walił u mnie śnieg z deszczem a nocami ledwo nad zerem było.

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Karol masz dokładnie to samo co ja w maju 3 dni śniegu i temp ok -3 Jura i 400 m npm. robi jednak swoje akacja niestety ale na 80 % wymarzła byłem wczoraj znalazłem tylko kilka kwiatów :( może lipa z wielokwiatem i nawłoć 

Link to comment
Share on other sites

Karol masz dokładnie to samo co ja w maju 3 dni śniegu i temp ok -3 Jura i 400 m npm. robi jednak swoje akacja niestety ale na 80 % wymarzła byłem wczoraj znalazłem tylko kilka kwiatów :( może lipa z wielokwiatem i nawłoć 

Albo będzie lipa albo LIPA

Link to comment
Share on other sites

Posiana w końcu marca facelia za płotem pięknie kwitnie i pachnie...wszystkie moje pszczoły już trzeci dzień na niej szaleją.W 1 m.kw. jest ich nawet kilkanaście.....piękny widok.Za rok zrobię to samo.    :rolleyes:  :rolleyes:  :D  :D

Link to comment
Share on other sites

U mnie wyszło po 11 z ula . W piątek wirowanie , w sobotę rozlewanie w poniedziałek sprzedaż .Wielokwiat , do rzepaku za daleko , zaglądałem w piątek jest nadzieja na szybką powtórkę .

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj miałem w planach zrobić hodowlę matek linii Dobra i pszczoły zrobiły mi małą niespodziankę. Zdejmuje daszek, podnoszę powałkę i widzę, że dziewczyny coś kłębią na samej górze, w 3 korpusie. Rozgoniłem towarzystwo paluchem, patrzę, a tam matylda jakaś taka wychudzona. Pierwsza szybka myśl, może dałem ciała przy przekładaniu ramek z jajeczkami/czerwiem (na odkłady) i może przełożyłem matkę? Może ją odchudziły, bo nie mogła przez kratę przejść - trza kopać ul. W 3 i 2 korpusie były jajka, więc kopie dalej i znalazłem olbrzymkę - nazywam ją tak, bo nie mam większej matki na dzielni. Finalnie złapałem olbrzymkę i młodą, oznakowałem obydwie, a potem odkładzik z młodą mateczką strzeliłem. Oby się ładnie unasienniła :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.