Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Ja tam dzisiaj zrobiłem jeszcze 2 odkłady, wczoraj też z matkami unasiennionymi naturalnie. 10 rodzin szykuję na nawłoć - miały mało pokarmu to dałem im po słoiku miodu rzepakowego. 24 rodzinki stoją na gryce.

Link to comment
Share on other sites

Ja dzisiaj w połowie pasieki podłożyłem półkorpusy z ramkami pod gniazdo. Jutro pozostałe. Niektóre rodzinki strasznie ostre się zrobiły. Tłuką przez spodnie i bluzę i nic nie robią sobie z dymu. Jednak w tym sezonie już nie będę wymieniał. Zrobię to w maju/czerwcu.

Link to comment
Share on other sites

A ja dziś jeszcze ciągnę grykę - trochę późno (co widać na ramkach) ale połowa za mną. Jutro reszta. Późno ze względu na wyjazdy :(

Szczerze to o tej porze to szykowałbym się na nawłoć a grykę bym już odpuścił. Sam jestem ciekaw efektu.

Link to comment
Share on other sites

ogólnie naturalnego "papu" zaczyna brakować - moje zaczęły zabierać się za zapasy - mam wrażenie, że 2 tyg. temu było więcej zasklepionego na ramkach. Jutro zabieram resztę a od środy podkarmiamy. Tylko czy już syropem czy lepiej ciastem?

Link to comment
Share on other sites

ogólnie naturalnego "papu" zaczyna brakować - moje zaczęły zabierać się za zapasy - mam wrażenie, że 2 tyg. temu było więcej zasklepionego na ramkach. Jutro zabieram resztę a od środy podkarmiamy. Tylko czy już syropem czy lepiej ciastem?

A dlaczego ciastem ? :D  Lepiej syropem. Ciasto zostaw do kawy z małżonką :)

 

Podkarmiam już od ok. tygodnia. Możliwe, że za mało dostawały - dawałem 200 ml inwertu co drugi dzień. Dzisiaj dostały po 300 ml. Zobaczymy co będzie dalej. 

200 ml syropu dla rodziny pszczelej,  to tyle co dla byka kartofel .  Ja jeżeli daje pokarm stymulacyjne,  to minimum 0,9 l co drugi lub co trzeci dzień , z mniejszą ilością to szkoda nóg.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Kurde mi pogoda plany popsuła bo 16 stopni i mży dzisiaj u mnie, a wczoraj zacząłem miodobranie z lipy/facelii. Facelka jeszcze kwitnie ale zwiozłem je w sobote z rana akurat przez te 2-3 dni zagęściły wszystko, przy miodobraniu zaglądam do gniazda i pryskam wszystkie ramki ambrazolem ciekawy jestem osypów w środę prysnołem kilka odkładów przy okazji przeprowadzki do uli i w jednym 6 ramkowcu spadło po dobie aż 20 szt to sporo po tygodniu zabieg muszę powtórzyć. Mówią że jak spadnie 20 to pod zasklepem jest 200 mam nadzieje że aż tyle nie bedzie :(. Wczoraj zgonił mnie deszczyk zostało chyba jeszcze 4 ule plus bedzie po kilka ramek z rodzin które miałem na miejscu potrzebuje ze 2-3 godz. pogody !!

Link to comment
Share on other sites

Podsumowanie 2017 - rachunek sumienia Jacka - kto będzie na tyle odważny???

 

Wiosna zimna - do du*y - rośliny kwitły a pszczoły nie latały  - od Wielkanocy przesiedziały w ulach wszystkie rośliny kwitnące do 10 maja - nie wzięły nic na rozwój z drzew w parkach - klony, jawory, jarząb, mniszek - żal było patrzeć.

 

Akacja - no cudów nie było - ani jednego dnia szału miodowego gdy akacje "grały" pszczołami - 120 litrów z 30 rodzin

Lipa - nazwa zobowiązuje - szerokolistna zakwitła 10 czerwca - zero zainteresowania pszczół - a później lepiej przemilczeć -  80 litrów.

 

Stan na dziś - pasieka - miód odwirowany rozlany, ramki osuszone - wymrażają się (minus 30 st. C)  - jutro druga porcja, paski  Biowaru w ulach

 

 Stan na dziś - pszczelarz - ogólny zawód pszczelarza - kto ma owce lub pszczoły raz jest bogaty ale częściej goły.

 

 

Jutro podkarmiamy na przyszły rok ---- wszak będzie rewelacyjny :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Rok marny. Teraz skrobanie z 6 uli 20 litrów . Przejrzałem - pokarmu w gniazdach jest dużo .Dadant to nie warszawiak czy wielkopolski . Zostanie 5 warszawiaków do przełożenia za rok. 400 kg do hurtu 300 l zostało. Wyskrobków penie z 100 l . Powinno być razy 2 .........

Trudno aby gorzej nie było.

Link to comment
Share on other sites

U mnie wiosna zimno - przemarzły owocowe i cała akacja. Trochę rzepaku ale zaraz wskoczyła facelia. Ledwo facelia zaczęła dobrze nektarować pokazała sìę gryka. Czyli wszystko trochę pomieszane. Najbardziej gatunkowa jest gryka, gdyż tej było dużo. 16 rodzin - ok 300l. Wydatki - miodarka plus ule plus 1szt matka :) no i papu :)

Link to comment
Share on other sites

Też tak myślę jak piotrpodhale. Chyba, że mało dziurek robicie i pszczoły powoli to pobierają. Inaczej wciągną szybko i kolejne dni bez złudzenia pożytku będą.

Link to comment
Share on other sites

Zależy co kto ma w ulach - u mnie czerwiu od dechy do dechy a bardzo mało jedzenia - więc trzeba dać jeść by nie padły z głodu.

Każdy robi jak uważa i przy tym pozostańmy - najważniejsze, że pszczoły maja sie dobrze.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Kubek 33 masz 100 procent racji, z tym że to nie rozczerwianie a uzupełnienie żelaznego zapasu, u mnie też mają pusto i to nie tylko u  bf ale i u krainki. Jutro po 5 litrów syropu  1 do 1. To i charakterek im się poprawi - mam nadzieję.

Link to comment
Share on other sites

Zgnilec w Sieradzu . Jeden .. Na jednym pasieczysku marnie za to na drugim ,bo nie można było za dużo brać , super jedna rodzina 4 ! nadstawka dadanta . Pokarmu w ulach full , czerwiu tys . Miodu 100 słoików a dopiero początek .Promocja w biedrye obskakiwana 300 kupione .Bogaty będę .

Link to comment
Share on other sites

Czwarta nadstawka ? A cóż Ci tak polało ? Czy to tylko aluzja do Sieradza ? :D Ja swoim równo leję , bo bieda na ramkach i najgorzej wyglądają rodziny po bf, a i pogoda nie rozpieszcza nas i nawłoć jeszcze w pączkach. Wczoraj miałem pierwszą rójkę w tym roku , z tych co widziałem oczywiście ? :)

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Że ciastem nie podkarmiać, tylko słoikiem? Ale dla czego zaraz wyśmiewać, że ktoś ciastem podkarmia pszczoły, nie wydaje mi się, żeby to było warte wyśmiania... Słoikom trzeba dostosować ilość dziurek, rozrobić syrop, a jeśli ktoś ma gdzieś zapas ciasta to zdaje mi się, że równie dobrze i tym może podkarmić pszczoły, do tego ciasto pobierają wolniej niż syrop nawet jeśli jest całe odsłonięte więc na podkarmianie byłoby w sam raz, no ale droższe...

Link to comment
Share on other sites

 

Że ciastem nie podkarmiać, tylko słoikiem? Ale dla czego zaraz wyśmiewać, że ktoś ciastem podkarmia pszczoły, nie wydaje mi się, żeby to było warte wyśmiania...

Pobudzająco tak na zimę nie . Za wolno pobierają chyba że wcześnie i dużo.Kto śmieje się ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.