Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jak skutecznie wytapiać wosk


Recommended Posts

Witam serdecznie, 

 

Wczoraj w starym sokownik wytopiłem 7 ramek wielkopolskich, wosku naleciało około 300g. Zboiny jak ostygły to stwardniały więc wosku w nich jeszcze jest. Samej węzy w tych ramkach było na 400g wosku a gdzie to co dorobiły? Susz w sokowniku siedział z 20 minut do tego co jakiś czas mieszałem.

 

Więc mam pytanie jak skutecznie wytapiać wosk?

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Badanie kosztuje i też robią to wyspecjalizowane placówki jak np. Instytut Pszczelarstwa w Puławach. Dla zwykłego pszczelarza który sam nie produkuje węzy , wystarczy go przetopić na nowo w kąpieli wodnej , następnie dobrze oczyścić zbierające się na spodzie nieczystości i zawieść do sprzedaży , lub wymienić za dopłatą na węzę.  Producenci węzy maja urządzenia autoklawy w których wosk poddają sterylizacji w wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu gdzie zostają zabite wszelkie spory chorobotwórcze.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Tadek, ja tak właśnie parowo wytapiam.

 

Wczoraj zboiny po wytapianiu w sokowniku wrzuciłem do gara i zalałem wodą. Myślę,że odzyskam jeszcze sporo wosku. Trochę się to poparzyło, wybrałem zboiny i wodę zostawiłem do ostygnięcia. Dziś rano sprawdzam a tu cieniutka na 0.5mm warstewka wosku.

 

Dalej nie rozumiem gdzie ten wosk?

 

7 ramek susz, gdzie sama węza daję 400g plus to co odbudują a ja wytopiłem 300g wosku.

 

Chciałem sprawdzić ile wosku daje jedna ramka suszu i niestety wnik mnie zadziwił :)

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

No niestety cena wosku przez lata była sztucznie zaniżana 12 zł /kg  i w związku teraz z importem z Ukrainy jest nadal niska , że pszczelarzom nie opłaca się inwestować w urządzenia do wytapiania wosku i odzyskiwanie maksimum wosku z woszczyny. Sam mam tylko topiarki słoneczne i wytapiam tylko tyle ile mi trzeba na wymianę na węzę.  Wosk powinien kosztować przynajmniej jak dobry miód jeżeli nie więcej żeby pszczelarze go odzyskiwali w większej ilości ale wtedy kto by zarabiał na nim ?? oto jest pytanie.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Sam zrobiłem topiarkę słoneczną - koszt ok 120 zł. Wosk topi sie idealnie - czerwiec, lipiec, sierpień - błyskawicznie i co najważniejsze za darmo. Inne ustrojstwa  działają może troche lepiej ale trzeba sporo zainwestować.

Tadek11 - cena 70 zł za kg węzy (od Łysonia, czy aby nie made in UA) to przesada a po tyle była w tym roku. Cena wosku a cena węzy nie ma tu żadnego powiązania, jedno nie wynika z drugiego, najważniejsze że jest zbyt  no to cena w górę.

Link to comment
Share on other sites

Woszczyznę z oprzędami na noc namaczam , w dużym garze na drugi dzień gotuję w wodzie miękkiej (zakwaszonej 100 ml octu) . Przecedzam poprzez podwójną warstwę gazy nałożonej na drugi gar . Przykrywam i gotuję aż oprzędy zmniejszą swą objętość. Miałem kupić taką - https://www.olx.pl/oferta/miodarki-najlepsza-cena-na-rynku-taniej-byc-juz-nie-moze-CID757-IDckMAP.html#6a46c87766 nazywa się woskopres Kułakowa.Niestety mam niespodziewane wydatki i ...... Po ostygnięciu ścinam  brudny wosk i następnym razem wrzucam do  parowania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.