Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rachunek za miód


Recommended Posts

Witam

 

Mój syn drugi rok śmiga do miejscowego przedszkola, na wiosnę wszystkie dzieci wraz z obsługą dostali po 250 ml miodu rzepakowego, teraz zaniosłem w wiaderku prawie 3 kg kremowanej nawłoci, dla wszystkich dzieci na kuchnie (trzeba uczyć od małego potencjalnych klientów miodkowego jedzenia ;) jak to moje szkraby mówią :D ). Pani dyrektor chce kupować ode mnie miód dla przedszkola tylko musi mieć rachunek żeby się z tego rozliczyć, i tutaj moje pytanie czy mogę? (z tego co sie orientuję to tak), i jak to w ogóle zrobić. Wszystko na legalu pszczoły zgłoszone, sprzedaż bezpośrednia jest, więc chyba mogę sprzedać miód na rachunek, tylko w jaki sposób wystawić taki rachunek ?? 

Link to comment
Share on other sites

Kupujesz bloczek rachunków  takich najprostszych  w sklepie papierniczym bez podatku WAT lub znajdujesz w internecie program odpowiedni i wszystko , wystawiasz rachunek . Pozostaje otwarta sprawa rozliczenia się z fiskusem , ale ona uzależniona jest od kwoty wszystkich rachunków jakie wystawiłeś w okresie rozliczeniowym i tu najlepiej poradzić się jakiegoż specjalisty lub zasięgnąć informacji w Urzędzie Skarbowym.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Pozostaje otwarta sprawa rozliczenia się z fiskusem , ale ona uzależniona jest od kwoty wszystkich rachunków jakie wystawiłeś w okresie rozliczeniowym i tu najlepiej poradzić się jakiegoż specjalisty lub zasięgnąć informacji w Urzędzie Skarbowym.

Nieważna kwota !

Ważne ile pszczelarz ma zgłoszonych rodzin pszczelich .

Przy takiej pasiece jaką ma Łukasz , to nie ma co zawracać sobie głowy fiskusem .

Po prostu wystawiasz rachunek uproszczony . . .

Kwota netto = kwota brutto .

A jak przedszkole jest vatowcem i chce koniecznie fakturę , to może wystawić FV RR (rolnik ryczałtowy) .

Wystawia kupujący , a nie sprzedający !

Wtedy zapłata koniecznie musi być na konto sprzedającego !

Nr rachunku bankowego musi być koniecznie wpisany na fakturze .

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy to tak do końca prawda,

Ilośc uli a raczej rodzin ma znaczenie czy kwalifikujesz się do działu specjalnego produkcji rolnej.

Natomiast czy jesteś obowiązkowo płatnikiem podatku vat ma znaczenie wysokość sprzedaży udokumentowanej.

Teraz są już rolnicy którzy są płatnikami vat.

Do końca 2018 roku limit wejścia w vat to 150000 zł.rocznie.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy to tak do końca prawda,

Ilośc uli a raczej rodzin ma znaczenie czy kwalifikujesz się do działu specjalnego produkcji rolnej.

Natomiast czy jesteś obowiązkowo płatnikiem podatku vat ma znaczenie wysokość sprzedaży udokumentowanej.

Teraz są już rolnicy którzy są płatnikami vat.

Do końca 2018 roku limit wejścia w vat to 150 000 zł.rocznie.

Dam sobie głowę uciąć , że Łukasz do końca  2018r. nie przekroczy tej kwoty sprzedając miód z własnej pasieki :D 

 

A na VAT , to można wejść nawet z mniejszymi obrotami .

Kolega z innego forum (Znany jako Lenin) gospodarujący na ok.300 pniach pszczelich wszedł kilka lat temu na vat , bo mu tak pasuje .

Bardzo dużo inwestuje i jak mówi jeszcze złotówki vat-u nie zapłacił .

Ma jeszcze z tego tytułu korzyści ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja przyznam rację Tadkowi. Sama sprzedaję miód do szkoły ale  szkoła nie może samodzielnie wystawić faktury RR , zatem kupiłam bloczek faktur bez VAT i takie im wystawiam. Płatnik a w tym wypadku Urząd Miasta bez problemu przesyła mi pieniądze na konto

Link to comment
Share on other sites

Szkoła posiada umocowanie prawne w niby właścicielu Urząd Gminy i to on wystawia fakturę VAT - http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat-akcyza/105409,Czy-faktury-wystawione-na-urzad-gminy-a-nie-na-gmine-powinny-byc-korygowane.html

Od urzędu zależy jakie ma procedury, jego obowiązkiem jest odprowadzenie VAT .Jak chcą tak niech mają ,bloczek to z 6 złotych.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nie wiem czy to tak do końca prawda,

Ilośc uli a raczej rodzin ma znaczenie czy kwalifikujesz się do działu specjalnego produkcji rolnej.

Natomiast czy jesteś obowiązkowo płatnikiem podatku vat ma znaczenie wysokość sprzedaży udokumentowanej.

Teraz są już rolnicy którzy są płatnikami vat.

Do końca 2018 roku limit wejścia w vat to 150000 zł.rocznie.

Ilość rodzin (powyżej 80) sprawia, że kwalifikujesz się do działu specjalnego produkcji rolnej, masz obowiązek odprowadzania podatku dochodowego wg norm szacunkowych a VAT zależy od ciebie. Jak chcesz być płatnikiem VAT to składasz w US druk VAT-R i możesz płacić VAT. Za miód, pyłek VAT to 5% czyli zazwyczaj będziesz miał zwroty bo wszystko jak słoiki, cukier itd jest na 23% (oprócz inwertu, który jest na 8%). Kupujesz sprzęt, ule, ramki odpisujesz sobie VAT 23% a sprzedajesz miód i od 1000 zł odprowadzasz 50 zł (jeśli nic nie kupiłeś). 

Jak ktoś chce więcej informacji to chętnie się podzielę na pw.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.