Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nóż elektryczny do odsklepiania


daro

Recommended Posts

No chyba nikt nie używa takiego wynalazku , ale jak sobie ja kupię to Ci napiszę jak się z tym pracuje yes.gificon_biggrin.gif

A chyba będę musiał kupić niedługo  , bo mi przy miodobraniu narzekają że dużo ramek i ich ręce już bolą.

Pozdrawiam

Tadek

https://www.youtube.com/watch?v=sWcnsFuvPKU

Link to comment
Share on other sites

Kolega kupił taki nóż w 2015,ale nie miał w ogóle miodu tak wiec informacje jak to działa dopiero najwcześniej w przyszłym roku.Ale też coś przebąkiwał że go przerobi bo zbyt wysoka temp.pracy.

 

Ja na ilości ramek do odsklepiania bardzo łatwo oszczędzam bo używam do miodni ramek pogrubianych 3,5- 4cm.

I tak na dziesięciu korpusach mam 30 ramek mniej do odsklepiania.

Ale ja to się oczywiście nie znam.PK

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Trzeba by chyba Kolegę mania lub Krzyżaka spytać?  Jak pamiętam pisali coś o takich nożach i o regulacji zasilania ich  na innym forum . Ale ostatnio nie widać ich na naszym forum. A temat ciekawy i teraz pewnie po sezonie są jakieś promocje cenowe przy zakupie. , Oczywiście nie u "naszych Łysoniów czy Łukasiewiczów" Mnie interesuje jak się sprawuje ten ukraiński , ale pod względem jakości wykonania ostrza wygląda na solidny  i jak z  żywotnością elementu grzejnego , bo temperaturę to pewnie można wyregulować prądem.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Prosił mnie Kolega o zakup . Chińskie mają temp. pracy 140 - 160 Stopni . Nie za wiele ? Ktoś tym ustrojstwem pracuje ?

Dzwoniłem do innego znajomego odnośnie tego noża.Powiedział że nóż z aliexpress jest zły niema regulacji temperatury i nagrzewa się,aż w czasie odsklepiania krystalizuje-pali miód.musiał założyć potencjometr.Na domiar złego jest zbyt mały na ramkę wlkp.To są jego słowa,ja tylko przekazuje te informacje.PK.

Link to comment
Share on other sites

Ja posiadam i używam nóż elektryczny ale ręczny.

Kupiłem na allegro od producenta z Ukrainy i muszę powiedzieć, że bardzo ułatwia i przyspiesza pracę.

Ma zasilanie 12 V więc można go zasilać z akumulatora i używać w terenie - do tego praca jest bezpieczna bo 12V nie porazi prądem.

Jedyny mankament to brak regulacji temperatury. Przy pracy ciągłej nie ma problemu - nie przegrzewa się, ale jak się robi przerwę w odsklepianiu to trzeba go wyłączyć bo się przegrzewa i pokrywa spalonym miodem i woskiem. Fajna by była taka podstawka, że jak się go odstawia to ogranicza temperaturę lub chociaż zmniejsza moc grzania.

    Jest to jednak drobna wada, bo generalnie fajnie się nim pracuje. Do tego jest bardzo precyzyjnie wykonany, na pierwszy rzut oka nie widać, że tak cienki nóż ma wbudowaną grzałkę elektryczną.

Używam jako miodni ramek 1/2 WL i 18cm WL i do tych ramek nadaje się idealnie. Do pełnych wielkopolskich jest odrobinkę za krótki. Oczywiscie też można ale praca już nie jest taka komfortowa.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

No i zamówiłem ten Ukraiński nóż elektryczny. Cena 134,50 zł  to nie majątek , rozmiar 230 mm akurat do moich ramek. Przez zimę będzie czas na dopasowania jakiegoś zasilacza jak się uda to  z regulacją mocy i temperatury.

Dla ciekawych niech porównają ceny w naszych sklepach pszczelarskich. Na Chińskie to na razie nie chcę patrzeć , chociaż mogą mieć też i te lepsze  ,  podróbki nożów amerykańskich i te może i warto kupić ale ciekawe za ile ?

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

no to jak teraz nóż będzie to trzeba koniecznie pasiekę powiększać... odsklepianie dużo mniej czasu zajmie i miodu już nie będzie brakowało w październiku :D

Link to comment
Share on other sites

To tylko na życzenie mojej szejkini druty.gif żeby miała lżejszą pracę, ja i tak nie odsklepiam i tobie też polecam. Trzeba dbać o kobiety.thumbsup.gif Chyba że tylko sam pracujesz w pasiece.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

no w tym roku w większości sam ale chwilową pomoc też miałem... odsklepianie nie było dla mnie takim problemem jak kręcenie korbką w 3 plastrowej miodarce... dobrze że stoł duży to można było nawieszać ramek... teraz będzie 30tka miodarka z automatem to będzie wygoda

 

własnie jak jest z odsklepianiem taką maczetą... chodzi mi o to że na rzepaku trafiały mi się ramki nawet ponad 3kg więc jak ja pociągne nożem po listewkach to kupe miodu spadnie do stołu... no niby są tam sita ale to i tak wszystko nie ścieknie a później bawić sie z wyciskaniem odsklepin to jakoś nie bardzo

Link to comment
Share on other sites

Trzeba by chyba Kolegę mania lub Krzyżaka spytać?  Jak pamiętam pisali coś o takich nożach i o regulacji zasilania ich  na innym forum

 

Jako że zostałem wywołany do tablicy napiszę dwa zdania. Podobno najlepsze noże do odsklepiania to noże firmy Dadanat. Można sobie ściągnąć z US.

Koszt coś około 120$ jak dobrze pamiętam. Ja od półtora roku użytkuję chińską podróbę Dadanta, który kupiłem na aliexpres. Zapłaciłem coś koło 120 zł jak dobrze pamiętam.

Każdy nóż wcześniej lub później się przepali. Bez względu ile kosztuje. Ten który mam, Dadant zresztą też, nie ma regulacji temperatury. Są wykalibrowane "odpowiednio".

Nie ma żadnego topienia plastrów czy karmelizacji miodu. Oczywiście mój chińczyk to nie Dadant i czuć na niem pewne falowanie temperatury ale nie przeszkadza to w pracy.

Podstawa to dobranie odpowiednich szerokości beleczek górnych i dolnych do grubości plastra. Wtedy praca jest łatwa i przyjemna, bo jedziemy sobie nożem po beleczkach i idzie ładnie.

Jak ze wszystkim trzeba nabrać trochę wprawy. Nie obejdzie się też czasem bez poprawki widelcem. Odsklepiny po nożu dobrze się odsączają z miodu.

Alternatywą dla noża elektrycznego jest nóż podgrzewany parą wodną. Urządzenie tanie, łatwe do wykonania i trwałe. Potrzeba tylko parownicy ale prawie każdy ją już ma :)

Tu dziadek w Australii takim zapyla

 

https://www.youtube.com/watch?v=VaOebmy1Kk0

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Kupię chyba chynski. Regulator do żyrandola wystarczy do tej mocy . Będzie guzik do wyłączenia bez ciągania za wtyczkę no i koszt to 70 zet z wysyłką jakość jak jakość jak wystarczy na rok to i tak starczy na początek .Kupię i sobie bo w tym roku dostałem zapalenia ścięgien od widelca.Jak potrzebne tam gdzie nie ma pradu to są przetwornice napięcia za 50 zet.Na tym filmie widać że potrzebna siła do ścięcia zasklepu.

Link to comment
Share on other sites

Tadek11 - jak pamiętam masz ramki 18cm to ten nóż, który kupiłeś będzie tak na styk. Zwróć uwagę, że on ma takie spiczasto-owalne zakończenie i to powoduje, że jego długość robocza jest mniejsza. Ten producent robi dwie długości. Ja kupiłem ten dłuższy- chyba 28cm ale do ramek wielkopolskich i tak za krótki. Na szczęście wielkopolskich praktycznie nie odsklepiam.  Mam go już ponad 2 lata. Na początku zasilałem go ze starego akumulatora samochodowego ale potem natrafiłem na firmę http://sklep.toroidy.pl  i kupiłem u nich transformator toroidalny w obudowie hermetycznej 100VA 12V.

To zakończenie spiczasto-owalne jest przydatne, kiedy należałoby poprawić odklepianie widelcem. Zamiat tego można to zrobić tą częścią noża.

 

Tak jak pisałem poprzednio podczas ciągłej pracy, a nawet przy krótkich przerwach regulacja mocy i temperatury nie jest potrzebna.

Przy dłuższych przerwach przydałoby sie zmniejszenie mocy.

Link to comment
Share on other sites

No i dobra Darek Ty kupisz chynski ja ukraiński i porównamy a właściwie wymienimy się poglądami. Mnie bardziej do gustu przypadł ten ukraiński bo jest bardzo cienki i lekki co bardziej odpowiadało mojej żonie bo to ona większość ramek odsklepia.  Ten z filmu powyżej parowy chyba ma za niską temperaturę dlatego tak ciężko się odsklepiało.

Dla porównania obejrzyj film z ogłoszenia ukraińskiego.

http://allegro.pl/noz-do-odsklepiania-elektryczny-ule-lekki-pszczoly-i6538151528.html?reco_id=246c16cd-8a7c-11e6-a7e5-56847afe9799&ars_rule_id=201

Natomiast Marko dzięki za namiary na transformator zapoznam się później jak będę miał czas i  że zwróciłeś mi na to uwagę na jego długość , ale mi taką długość właśnie potrzeba bo i tak woszczyna w ramce 18 ramce ma tylko 16 cm szerokości i rzadko kiedy jest tak zasklepiona od belki do belki , a zależało mi bardziej na lekkości i zwrotności z obsługą.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Za taką cenę można samochód kupić nie transformator . Transformator od halogenów wystarczy tylko trzeba dobrać moc. Powinna być o 25% większa od noża. Obudowa nawet drewniana , prztyczek wł | wył za 3 zet i starczy.

Jam ostrożny w zakupach zobaczymy , na Ukrainie cena ok 60 zet tego noża .250 w sklepie firmy która nas spamowała.
Koszt zasilacza 23 zet z obudową plastikową moc 250 wat loco dor .Wpisać trzeba transformator do halogenów. :D

Link to comment
Share on other sites

Owszem transformator kosztuje 107,10 zł ale jest to transformator bezpieczny (uzwojenie wtórne jest odseparowane od uzwojenia pierowtnego) i do tego zamknięty w hermetycznej obudowie. Te o których piszecie to transformatory elektroniczne. Jeśli jest wyprodukowany przez porządną firmę to ok. ale jak przez chińczyków ?

Tadku - jeśli Twoją żonę porazi prąd to kto Ci będzie odsklepiał plastry :D ???

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze czas na wybór transformatora , tak że jeszcze się zastanowię z kupnem bo jeszcze nawet noża nie mam.

Ale dla chcących sobie ulżyć w pracy polecam przemyśleć czy im nie potrzebny nóż do odsklepiania. Ale cena noża czy transformatora też gra rolę.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Widelec może nie jest popularny , ale skuteczny :) i sprawdza się ,a łyzki i inne wynalzki to w większości faneberie pszczelarzy i mają bardzo mało z poprawą wydajności pracy. Ale to też pokazuje pomysłowość pszczelarzy .

Szeroki widelec , taki za 100 ( wszystko co dla pszczelarzy ma być drogie ) i przeganiam większość proponowanych wynalazków  w tej dziedzinie .

Odnośnie noża , tym jak ktoś umie operować to idzie szybko( nie używałem, nie używam , nie umiem ) Próbowałem u znajomego , mnie to nie leży , a on śmiga.

Może też na ,,fali "zainteresowania tym ustrojstwem kupię sobie coś takiego , ostatecznie to nie są tak wielkie pieniądze. Z zainteresowaniem czytam wszystkie opinie.

Oby było co odsklepiać to się poradzi :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.