Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Za zimno na podanie matki...?


Recommended Posts

O ho ho, ale temat sie rozwinal.

A ja mam dla Was dziwna nowine.

Napewno nie obejdzie sie bez krytyki od coniektorych.

Jak jeden kolega poradzil, sciagnolem pajaka z powalki i polozylem na otworze klateczke z matka bez usowania zabezpieczenia w klateczce.

Po kilku dniach postanowilem odbezpieczyc klateczke, ale wczesniej zajzalem do ula aby usunac mateczniki i matke ktora sie wygryzla. Niestety sytuacja byla dosc nerwowa ze strony pszczol (11 stopni i wiatr) i dalem rade tylko usunac mateczniki a wygryzionej matki nie moglem znalezc. Po ktoryms zadle w dloni doszlem do wniosku ze matke wygryziona musialy tez zlikwidowac skoro.jej nie moge znalezc. Usunalem wiec watahe z klateczki nowej matki i usunalem zabezpieczenie z klateczki. Polozylem na pajaku z powrotem i dalem im spokuj.

W ta sobote bylo cieplo wiec na spokojnie przegladnolem ul. Co sie okazalo? Nowa matulka przyjeta. Malo tego. Po drugiej stronie tej samej ramki znalazlem ta pieknosc co na zdjeciu.

Czyli w jednym ulu bylo dwie matki.

Co Wy na to?

 

4a7e2508548cc519gen.jpg

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem Twoją determinację do ratowania rodziny , i jeżeli przyjmą tą obcą matkę to należy przyjąć ten fakt jako wyrok opatrzności i uratowanie rodziny. Teraz jest zimno i pszczoły są dosyć niemrawe i spokojniejsze niż przy cieplejszej pogodzie i może to być na plus tak samo jak zmieniony zapach w ulu. . Ale ja osobiście   nie poddawał bym o tej porze roku w październiku matki i nie uważał tego zabiegu jako regułę  hodowlaną , a jedynie jako epizodyczne doświadczenie zdeterminowanego pszczelarza , ponieważ tu nie o to chodzi czy mi się coś podoba czy nie , tylko chodzi o ryzyko związane z podaniem matki o tej porze roku.  A ryzyko  to jest wielokrotnie większe niż wiosną czy latem nie mówiąc już o niesprzyjającej pogodzie  i innych niedogodnościach.

Chyba że masz swoje matki zapasowe i możesz sobie pozwolić na takie doświadczenia. A poza tym na efekt trzeba będzie poczekać jeszcze do wiosny i ile miodu w maju da Ci ta rodzina , wtedy dopiero będziesz mógł powiedzieć , że eksperyment Ci się udał.

W każdym razie życzę Ci powodzenia. A co do dwu matek to na pewno dojdzie do selekcji i zostanie jedna , jeżeli Ty wcześniej tego nie zrobisz.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

O ho ho, ale temat sie rozwinal.

A ja mam dla Was dziwna nowine.

Napewno nie obejdzie sie bez krytyki od coniektorych.

Jak jeden kolega poradzil, sciagnolem pajaka z powalki i polozylem na otworze klateczke z matka bez usowania zabezpieczenia w klateczce.

Po kilku dniach postanowilem odbezpieczyc klateczke, ale wczesniej zajzalem do ula aby usunac mateczniki i matke ktora sie wygryzla. Niestety sytuacja byla dosc nerwowa ze strony pszczol (11 stopni i wiatr) i dalem rade tylko usunac mateczniki a wygryzionej matki nie moglem znalezc. Po ktoryms zadle w dloni doszlem do wniosku ze matke wygryziona musialy tez zlikwidowac skoro.jej nie moge znalezc. Usunalem wiec watahe z klateczki nowej matki i usunalem zabezpieczenie z klateczki. Polozylem na pajaku z powrotem i dalem im spokuj.

W ta sobote bylo cieplo wiec na spokojnie przegladnolem ul. Co sie okazalo? Nowa matulka przyjeta. Malo tego. Po drugiej stronie tej samej ramki znalazlem ta

Link to comment
Share on other sites

Jako komentarz przytoczę słowa Wieszcza

"

Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy;

Młodości! dodaj mi skrzydła!

Niech nad martwym wzlecę światem

W rajską dziedzinę ułudy:

Kędy zapał tworzy cudy,

Nowości potrząsa kwiatem

I obleka w nadziei złote malowidła."

 

Do młodzieży świat należy i będziemy od nowego roku matki wymieniać  w październiku i grudniu , zamiast w maju i czerwcu tak jak naturalnie rzecz dzieje się w przyrodzie.

Proponuje zakończyć dyskusję na ten temat , Niech każdy robi jak uważa , ja zamiast poddawania matek w październiku łączę rodziny bezmatki z innymi rodzinami , taką mam zasadę ,  a jak Imker chcesz w grudniu poddawać matki to je poddawaj i nie zabraniaj mi mieć własnego poglądu , tak jak ja Tobie nie zabraniam w grudniu poddawania matek i pisania tego że to robisz.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

no dokladnie bo ja piszę o jednej matce a wy dalej przeżywacie jak mrówka okres i non stop eksperyment a eksperyment. Pan to nawet woli ostrą rodzine zostawić na pastwe losu i nie podkarmić jak to Pan napisał w ubiegłym sezonie bo lepsze to jak poddanie późno nowej matki... to jest właśnie Pszczelarz Roku (wzór do naśladowania). Psa co dużo szczeka też by Pan zagłodził przy budzie? I skąd wiadomo czy w pazdzierniku jest matka w ulu skoro się do niego nie zagląda ale się niby łączy.  Ale gdzie ja tu coś komu zabraniam... zaraz mi ktoś dziecko wmówi!  Może jak by któryś poddał matkę dla swojego "eksperymentu" mógł by sie wypowiadać w tej kwestii a skoro nie robił tego więc to tyle że sobie pogada

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

. Pan to nawet woli ostrą rodzine zostawić na pastwe losu i nie podkarmić jak to Pan napisał w ubiegłym sezonie bo lepsze to jak poddanie późno nowej matki... to jest właśnie Pszczelarz Roku (wzór do naśladowania). Psa co dużo szczeka też by Pan zagłodził przy budzie? I skąd wiadomo czy w pazdzierniku jest matka w ulu skoro się do niego nie zagląda ale się niby łączy.  Ale gdzie ja tu coś komu zabraniam... zaraz mi ktoś dziecko wmówi!  Może jak by któryś poddał matkę dla swojego "eksperymentu" mógł by sie wypowiadać w tej kwestii a skoro nie robił tego więc to tyle że sobie pogada

Imkier chociaż byś bzdur nie pisał co ja wolę bo mieszasz fakty i podajesz nieprawdziwe moje wypowiedzi i słowa wyrwane z kontekstu .

Link to comment
Share on other sites

już o Pana słowach z kontekstu nie raz było słychac.... i to tyle! bez odbioru!

 

Ps

 

zawsze można odszukać post i go stuningować (czyt. wybielić się)

Link to comment
Share on other sites

już o Pana słowach z kontekstu nie raz było słychac.... i to tyle! bez odbioru!

 

Ps

 

zawsze można odszukać post i go stuningować (czyt. wybielić się)

Zapraszam do powołania Komisji śledczej uklon2.gificon_mrgreen.gif

Link to comment
Share on other sites

Czytam, czytam i przecieram oczy. Panowie i Panie. Zimą w łączonych rodzinach dwie matki to normalne- przynajmniej u mnie. Wyjątek , może stanowi pszczoła ,,Dobra”

Rodziny, które  połączone na koniec września-październiku selekcjonują matki, często  nawet w kwietniu, ale to są moje doświadczenia, Wy róbta co chceta.

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Kolega uratował rodzinkę bezmateczną bo chciał. Mógł łączyć, ale wybrał drugi wariant. I wbrew teoriom praktyka pokazała, że można. Pamiętam lament jak w ubiegłym roku zrobiłem sierpniowe odkłady. Też słyszałem, że nie wolno, broń Boże, bo Ostrowska i cholera wie co jeszcze... Z rzepaku dały po 30 kg miodu. Można? Można. Pewnie zaraz znów usłyszę, że jednak nie można :-D Ot taki urok naszego forum :-P

Link to comment
Share on other sites

No i wielka chwała że zjawił się w końcu jakiś praktyk,zamiast teoretyka gawędziarza.Bogdanie popieram w 100% widać że znasz zachowania pszczół jesienią.PK

Ja połączyłem końcem września 3 rodziny. Żadnej martwej matki pod wylotkiem nie znalazłem... Ciekawe czy się 3 ostały :-)

Link to comment
Share on other sites

Tylko kto będzie jadł ten miód zbierany w czasie walki z warroza, z tego co widzę to chyba paski samorobki z tactickiem a to przecież amitraza, tylko ona ma teraz 5 dni karencji ;) paski włożone miesiąc temu albo i dłużej to przecież już dawno po terminie ;)

 

Zresztą Lechowy miód idzie jak woda, wszystko zezra

Link to comment
Share on other sites

Na innym forum napisał że to wkładki przeciw warrozie nie pozostawiające żadnych świństw w miodzie, ciekawy jestem co to za cudowna substancja może Lechu się podzieli tym super ekologicznym specyfikiem ;)  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.