Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Za zimno na podanie matki...?


Recommended Posts

Witam

Odnośnie poddawania matek jesienią to uważam, że jest to najlepszy okres do bezproblemowej wymiany matek.

Ja jesienią wymieniam matki słabej jakości, rojowe a także w rodzinach gdzie jest trudno poddać nowa matkę.

Średnio od końca września do końca pażdziernika wymieniam około 30 matek.

W okresie jesiennym jest 100% przyjęci matek bez żadnych problemów. Nie potrzeba przetrzymywac matki w klateczce tylko od razu można klateczkę otworzyć.

Więc polecam ten okres do wymiany matek.

Link to comment
Share on other sites

Tak tak,  starość to wiek nietoperzy,  nie dowidzą nie dosłyszą i wybiórcza pamięć.

Jesienią 100 % przyjęć  matek , matki dodane do rodzin z matkami nie ścinane ich ocena na wiosnę po rozpoczęciu czerwienia.

Autor ,z którego studencki bryk mam , podsumowywał że wysyłka matek w klateczkach kończy się jesienią w 99 % ich zaziębieniem i wybrakowaniem. Polecał nawet podawanie do trutówek . Oczywiście matek ze swojej pasieki gdzie podanie trwa chwilę.

Jak to mówią hau hau .

Dziwna zapalczywość chłopy. Mam na tablecie w robocie jak znajdę to wkleję fragment .

Link to comment
Share on other sites

tu jeszcze coś ode mnie

 

Nowe matki najtrudniej są przyjmowane przez pszczoły w okresie szczytowego rozwoju (maj - lipiec), a najłatwiej we wrześniu lub w październiku. Latem w żadnym przypadku nie powinno się poddawać matek, również czerwiących, do rodzin produkcyjnych, ponieważ prawdopodobieństwo zakłucia jej jest bardzo duże. Matki takie najlepiej jest przechować w małej rodzince do jesieni i dopiero wtedy poddać do docelowego ula. Jesienią wystarczy z reguły usunąć stara matkę i włożyć nową w klateczce zamkniętej ciastem cukrowym, tak by pszczoły mogły wygryźć ciasto i uwolnić matkę w ciągu kilku godzin.

 

żródło  https://pl.wikibooks.org/wiki/Pszczelarstwo/Pasieka/Poddawanie_matek_pszczelich

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

To, że można poddać matkę (matki) z dobrym  skutkiem  we wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie zostało już powiedziane, żadna rewelacja. I to powinno zostać zapamiętane , że coś takiego można wykonać .

No to ilu wymienia matki we wrześniu ,październiku? Gdzie kupujecie matki , czy to są jednodniówki ?, czy po  60 zet A może z własnej chodowli?Utrzymywanie kilkudziesięciu ulików do tego okresu też nie jest łatwe .A jak nie przyjmią ? Nie ma 100%.    A jak przemarzną :(

Ja osobiście wolę wymienić wcześniej :) , gdyż we wrześniu to nie mam czasu, muszę szybko brać co jest, składać na zimę i karmić ,To że ostatnie lata są ciepłe i mamy późną jesień , to nie znaczy że zawsze tak było i będzie . Ujemne temperatury a nawet śnieg w tym okresie , to nie anomalie , to rzeczywistość .

Z zainteresowaniem wysłucham wszystkich wypowiedzi w tym temacie .

Link to comment
Share on other sites

To nadal niektórych nie przekonuje,wolą odejść z forum jak uwierzyć w doświadczenie innych.Zresztą nawet nie wolno komentować postów,bo to antagonizm. PK

Doświadczenie innych nie wszędzie da się jednakowo zastosować.

Ja też znam takiego co wymienia połowę matek we wrześniu, i nawet w październiku, jak jest już pszczoła zimowa,

ale to jest zawodowiec

i wymienia

nie dla ratowania rodziny tylko z myślą o wywozie na rzepak,

żeby mu się nie roiły , bo podobno do roku się nie roją.

Facet ma doświadczenie w tym, ale mnie się to nie nadaje, bo nie mam rzepaku.

Link to comment
Share on other sites

W 1000 % zgadzam się z Panem Chachułą , watro nie tylko to poczytać.

Warto zrozumieć też co pisze -

 

Aby w pełni wykorzystać kolejne pożytki, wymianę matek rozpoczynamy na przełomie sierpnia i września.

Matki nie transportowane w klateczkach. Można Piotrze pisać argumenty bez wycieczek osobistych.

A pan Chachuła mądrze pisze.

Link to comment
Share on other sites

 lalux5 tu chodziło o jedną matkę od Lysego a zrobiło się zamieszanie (jak już wcześniej napisałem) jakby wymieniał pół pasieki

Właśnie, jednostkowy przypadek losowy a problem rozdmuchany niepotrzebnie. Fajnie słyszeć różne opinie, szczególnie z doświadczenia własnego. Bo to, że ktoś coś gdzieś napisał, dla mnie jest mniej warte od opinii kolegi z forum, który daje przykłady z własnej praktyki.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Piotrze zgadzam się nie tylko teraz . Zgadzam się z fachowcami , zwłaszcza że moje obserwacje i doświadczenie potwierdzają w 100 % to co wcześniej czytałem u Pana Chachuły.

Trzeba jednak czytać wszystko . Ja też nie raz czynię to wybiórczo i potem trzeba odszczekiwać swoje wyobrażenia. :D

Dobrze że się zrobiła ,, zadyma,, bo wyniknie z tego nauka , dla nas , dla tych co przeczytają a nie tylko dla zadającego pytanie.

Dla mnie autorytetem  są  naukowcy. Fora to jest praktyka która nie może stać jednak w sprzeczności z nauką. :D

Link to comment
Share on other sites

Piotrze zgadzam się nie tylko teraz . Zgadzam się z fachowcami , zwłaszcza że moje obserwacje i doświadczenie potwierdzają w 100 % to co wcześniej czytałem u Pana Chachuły.

Trzeba jednak czytać wszystko . Ja też nie raz czynię to wybiórczo i potem trzeba odszczekiwać swoje wyobrażenia. :D

Dobrze że się zrobiła ,, zadyma,, bo wyniknie z tego nauka , dla nas , dla tych co przeczytają a nie tylko dla zadającego pytanie.

Dla mnie autorytetem  są  naukowcy. Fora to jest praktyka która nie może stać jednak w sprzeczności z nauką. :D

Tylko, że są Naukowcy i "naukowcy"... I tutaj jest rola praktyków, żeby odsiać ziarno od plew.

Link to comment
Share on other sites

Nie Kolego , pseudonaukowcy to nie naukowcy. Komuś tu napisałem o pseudonauce . Praktykiem jest Pan Chachuła , jam cienki Bolek , choć moje życiowe doświadczenie i wybory potwierdzają to co ten Pan pisze. Radzę wszystkim przeczytać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.