Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Miodarki ukraińskie i inne ...


bogor

Recommended Posts

Wczoraj dotarła do mnie miodarka 018 MRW, wygląda na to że pan Andrzej to solidna firma, miała być do końca marca i jest.

Też bylem zadowolony z przebiegu transakcji z p. Andrzejem jak kupowałem suszarkę do pyłku .

Bardzo konkretny i słowny gość .

Drugą większą też planowałem u Niego kupić , ale zdaje się , że z zakupów na refundację u nas w tym roku nici .

A bez refundacji na kolejną nową się nie szarpnę .

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie ma sens przerabianie na radialkę czy raczej nie bardzo?? Niech wypowiedzą się osoby co posiadają radialne a najlepiej co mają obie. 

Link to comment
Share on other sites

Daniel,

 

Mam ten sam dylemat co Ty, więc postanowiłem zrobić radialną ( po taniemu ) i sprawdzić czy przyjmie się u mnie w pasiece. Jak się sprawdzić to kupię Łysonia na motoreduktorze.

 

Karol

Ale już udało się zrobić?? czy masz w planie zrobić??

Link to comment
Share on other sites

Niech mi ktoś wytłumaczy jak krowie na rowie o co chodzi z tym urządzeniem (podgrzewane dno w miodarce) myślałem że to jest poprostu podgrzanie by był rzadszy co by szybciej leciał przez sita. a temperatura dna podnosiła by temperaturę w miodarce co by było łatwiej wywirować (osuszyć ramki). Znalazłem ten filmik Łysonia i teraz to już kompletnie nie rozumiem po co to ustrojstwo jest. 

 

(poco programujemy tam etapy tak długie i czas??) czy tu chodzi o osuszanie miodu (odparowanie wody jak odbierzemy zbyt rzadki miód)??

 

 

bo osuszanie miodu to rozumiem ale nie w miodarce bo tam niema na to miejsca. no chyba że to taka wersja do 30 litrów. bo tyle powinno wejść do miodarki tylko jak tu realizujemy mieszanie? ręcznie czy dostawiamy coś do kosza miodarki?? ona kręcąc się miesza nam miód itd. 

 

bo takie odparowywanie miodu to rozumiem 

 

z góry dzięki za wyklarowanie mi tej idei podgrzewania dna w miodarce z ustawieniem programu jak w filmie na 8h 11min??

Link to comment
Share on other sites

Przewidujesz  8h miodobrania i 11 min. , więc ustawiasz taki czas podgrzewania dna , oczywiście posiłkujesz się prognozą pogody i jak ma być chłodniej za 3h , to programujesz inną  w tym czasie. :)

Poważnie , nie wiem i nie powinienem pisać głupoty , Nie miałem do czynienia i też tak myślałem jak Ty , że to służy do podgrzewania dna w celu lepszego spływu i filtrowania miodu. Może i tak jest , tylko aby uwiarygodnić cenę , zostało to wyposażone w  ,, bajery". Coś musi kosztować. Sam jestem ciekaw ?

Jak będe w Klęczy to się spytam , ja nie zapomnę !

Link to comment
Share on other sites

Jestem przekonany że to chodzi o odparowywanie wody. I zaczynam doceniać to rozwiązanie. Ogólnie jestem od jakiegoś czasu zdania że napęd w miodarce u góry daje duże możliwości i sprawia że miodarka jest za********e KOMPAKTOWA (jeśli tylko ją doposażymy). A mianowicie mając napęd u góry możemy dospawać tuleję gwintowaną (gwint zewnętrzny) i zrobić u tokarza zaślepkę z gniazdem pod mieszadło i mamy kremownicę. (Dla mnie to rozwiązanie jest całkiem całkiem) i wtedy podgrzewane dno też nabiera innego wymiaru. Myślę że Łysoń wie o tym dlatego zmienił napęd na dół i dodał drugi produkt do oferty jak kremownica. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Niestety moją miodarkę zakupiłem w zeszłym roku, przed tym tematem. Zdecydowałem się na zakup ukraińskiej, bo u Łysonia były ogromne kolejki. Zakupu dokonałem u oszusta/handlarza na olx, miała być 100% nierdzewka, a jednak kosz i zawór nie jest z nierdzewki. Rozkręciłem dzisiaj całą i będę malował alvisem kosz i zawór... trochę będzie z tym zabawy, ale trudno, chcę mieć zdrowy miód - mam nadzieję, że w tym roku już nie będę musiał go kupować :D Nówka wyszła mnie coś koło ~900zł za 4 kasety uniwersalne, fi 640mm. W założeniu miodarka przejściowa do czasu ustalenia ramki na pasiece :) Wygląda tak jak ta używka, ale kupiłem bez elektryki.

 

https://www.olx.pl/oferta/miodarka-4ramkowa-kasetowa-100-nierdzewna-CID757-IDipgM1.html#769637fc9f

Link to comment
Share on other sites

właśnie dzis moja przeszła pierwszy chrzest bojowy.

Taka sama tylko z napędem elektrycznym 12V.

Odwirowałem ramki odebrane po  zimie.

Syrop do podkarmiania a ramki do przetopienia.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Miałem ręczną 3 ramkową ale z korbą kręconą w płaszczyźnie pionowej.

Tu jest w płaszczyźnie poziomej i to wydaje mi się największym mankamentem.

Dla kogoś kto ma 1 ul no przy największym zacięciu 2 to jeszcze można by

wytrzymać.

Przy większej ilości ramek do odwirowania padniesz jak Pies Pluto  :D .

Wybór należy do Ciebie. Ja odradzam.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wreszcie wypróbowałem 20 ramkową radialną od Łysonia. Jeszcze tak późno rzepaku nie wirowałem . :D :D

Została gdzieś połowa . Nigdy więcej diagonalnych. Zero śmiecia którego przy odsklepianiu widelcem było rzekomo z tego powodu. Tak z roweru do Merola. Warta każdej wydanej złotówki nawet bez refiundacji.  Dostałem z innym koszem i była reklamacja załatwiona jak trzeba .

Link to comment
Share on other sites

Darku to chyba szykujesz się do jednoosobowej obsługi pasieki lub do powiększenia pasieki do kilku set rodzin ? :D Z takim sprzętem to można dużo miodku pozyskać ?

Link to comment
Share on other sites

Ja obsługę mam jednoosobową . Mam 4 pasieczyska,  żeby jeszcze kasy było tyle co roboty. Tak ze pińcet.. :D:P

Kolega ma 1 metrową i powiem największa głupota . Obrabiają Łysoniowi 4 litery  jak mam to wiem że głupi ludzie wydają głupie opinię . Pomylili kosz w miodarce , wysłali drugi bez odsyłania miodarki i zdążyli .. Każdy może się pomylić jak to powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej. Nie wiruję gniazdowej dadanta .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bardzo fajnie tylko potem kupę roboty przy myciu no i z takiego kombajny fi 1000 trza czekać z godz aż wszystki miód zejdzie. Czasami trochę ciężko wsadzić ramkę Hoffman w kasetę bo one takie fikusne nie jednakowej szerokości w otworze, ciężko to wytłumaczyć jak ktoś nie widział wstawię kiedyś zdjęcie to zobaczycie. Przy ramkach wlkp. Dziewiczych potrafią się złożyć komórki w środku plastra przy wirowaniu jak pełna, trochę mnie to wkurza bo matula juz tam czerwic nie będzie jakbym chciał taka ramkę wykorzystać do gniazda. Chyba musze jeszcze bardziej delikatny program ustawić na pierwsze dwa cykle bo następne dwa to już na cala kite aż klime robi w pracowni jak klapę podniose. Ogólnie fajna wszystko wiwirujesz ale mało mobilna ideałem było by dorobić kosz radialny na 20-30 ram a ten z kasetami zostawić sobie na naprawdę ciężkie roboty (wrzos, gęsta spadz ). Przy ramce do 16-17 cm nic lepszego nie trza bo do jednej kasety wchodzi dwie ramy 12 szt. Na pełny wsad w zupełności wystarczy a program spokojnie wystarczy dwa razy krótszy niż na radialce a rameczki suchutkie :). Ogólnie jestem zadowolony za te pieniądze powinna do emerytury mi posłużyć (jak dożyje ;) )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
45 minut temu, Krzychu napisał:

Czy ramki o wysokości 18 cm wejdą do miodarki Lysonia radialnej fi 600 W230B z serii minima line? Ta za ok 2000 zł 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Tadek11 napisał:
TEL: 22 786-62-89; E-MAIL: radzymin@lyson.com.pl  Zapytaj u źródła ?

Pytałem. Na mojego eleganckiego maila w postaci pisma dostałem odpowiedź:

 

"chyba nie" 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.