Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Znalezione w necie...


Recommended Posts

7 godzin temu, Tadek11 napisał:

Ale Michał kanciastych nie lubi

lubi za to udręczyć pszczoły na wszelkie sposoby i dobudować do tego obrzydliwe alibi. Może gdzieś się jaki plastikowy nocnik wala ? Dobry na kószkę ? Do powiększenia okien świniakom potrafią zmusić , czekam kiedy będą karali takich  zboków.

sygnalista dyżurny

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Witam. Bob Binnie jeden z najlepszych Youtuberow zamiescil film o zbieraniu propolisu. Pokazal jak zmusic pszczoly do szybkiego propolisowania krat. Nad krate daje dwie listewki tak aby swiatlo dochodzilo do ula. Ja mysle ze stworzenie nadmiernej wentylacji tez zmusza pszczoly do dzialania. 

 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

karmi i zakłada kratę propolisową podwyższając daszek. Jeśli jest to syrop to nasuwa się pytanie czy nie powoduje nastroju do rabunku w ten sposób. Pszczoły  wyczują syrop dzięki temu podwyższeniu w powałce. 

Link to comment
Share on other sites

Ja komponuję takie powałki z kratą propolisową na podmianę za obecne. Tylko dlaczego dopiero przy karmieniu?. Nie można (tak zamierzałem) np.  z początkiem maja jak już się ciepło ustabilizuje? Raz, że będzie większa wentylacja a i sama krata prop. rzekomo ogranicza rójki. Przy karmieniu to raczej bym wycofał. Co do filmu. Daszki na ulach płaskie tylko sklejka o wymiarach korpusu, czy tam nie padają deszcze?

Edited by harcerz1020
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, hurriway napisał:

Jeśli jest to syrop to nasuwa się pytanie czy nie powoduje nastroju do rabunku w ten sposób. Pszczoły  wyczują syrop dzięki temu podwyższeniu w powałce. 

Sprowokować rabunki jest bardzo łatwo.
Ale trudniej wyprowadzić pszczoły z nastroju do rabunków .
Ja bym nie ryzykował .
Wystarczy zacząć ...
W sierpniu , to już po kilku minutach może być sajgon w całej pasiece .
Karolina Północna to całkiem inna bajka .
Tam jest inny klimat .
Najniższa temperatura w styczniu , to +9 stopni .
Więc co tu porównywać ?
 

6 minut temu, harcerz1020 napisał:

czy tam nie padają deszcze?

To jest klimat oceaniczny .
Deszcze padają bardzo często !

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, harcerz1020 said:

Daszki na ulach płaskie tylko sklejka o wymiarach korpusu, czy tam nie padają deszcze?

Kanadyjskie pro.pasieki tez uzywaja takich daszkow. Widac wystarcza, a ekonomia to podstawa biznesu. Jak cos zrobie za $8 to po co wydawac $15? 

Takie daszki na wymiar korpusa jest bardzo wazne przy transporcie. Korpusy przylegaja do siebie co zmniejsza powierzchnie na samochodzie a tym samym zapobiegaja otwarciu ula (przesunięcia korpusow). 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, piotrpodhale said:

Gdziesik miałem zapisane o co to chodziło.

Oczywiscie masz racje. Pszczoly nie zbieraja tego dla zabawy, czy tez nie jest to odpadem przy produkcji miodu. Jednym z waznych zastosowan to ponowne odkazanie komorek pszczelich, uszczelnianie powstalych szczelin, termo regulacja itd.  Mysle ze jednak jak to zrobimy z umiarem i w odpowiednim czasie (zwlaszcza w tych rodzinach gdzie propolisu jest od groma) to nie wplynie to na ich zdrowotnosc. Moim zdaniem jednak nie ma nic za darmo. Pszczoly potrafia wydelegowac ekstra zbieraczki do tego celu ograniczajac np. zbieranie miodu. (moje zdanie i nie koniecznie prawdziwe)

Link to comment
Share on other sites

39 minut temu, Beeman napisał:

przy produkcji miodu. Jednym z waznych zastosowan to ponowne odkazanie komorek pszczelich, uszczelnianie powstalych szczelin, termo regulacja itd

to oczywiście wiadomo... 

Pojadę na działkę w tygodniu poszukam mądrego zeszytu to może doczytam. PK

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, piotrpodhale napisał:

nadmierne pozyskiwanie z rodziny kitu pszczelego jest szkodliwe dla pszczół.

Szczególnie późnym latem i jesienią .
Ja osobiście już od sierpnia nie pozyskuję propolisu .
Nie licząc oczywiście tego skrobanego z ramek i innego sprzętu , który wylądował na zimę w magazynku .
Kraty to nawet w marcu zdarza się czyścić .
Ale do czego zmierzam...
Bardzo dużo propolisu w pierwszym gatunku pszczoły umieszczają "nad głowami" w sitkach/pajączkach
Na początku zakarmiania zimowego wymieniam większość pajączków na nowe-czyste .
W wolnej chwili kiedy już kit stwardnieje na spokojnie go wykruszam już w pomieszczeniu .
Pszczoły zakitowując je ponownie regulują sobie wentylację .
One najlepiej wiedzą gdzie wentylacja jest dobra , a gdzie trzeba osłonić , żeby nie wiało .
Dlatego moim zdaniem późnym latem i jesienią nie powinno się już naruszać tego porządku .

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

a co z propolisem, który miał kontakt z amitrazą? 

Przecież niepozyskując propolisu od sierpnia pszczoły tego propolisu naprodukują sporo. 

Na jesień zostaje potraktowany amitrazą. 

W następnym sezonie przy rotacji korpusami/ramkami z rodni do miodni gdzie w trakcie sezonu pozyskujemy propolis - trudno jest segregować ten zimowy i ten świeży.

Co robicie w takiej sytuacji? 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 23.01.2022 o 22:43, Beeman napisał:

Pszczoly potrafia wydelegowac ekstra zbieraczki do tego celu ograniczajac np. zbieranie miodu. (moje zdanie i nie koniecznie prawdziwe)

Żeby to było takie proste? Pszczoły obarczone nadmiernym i w złym terminie pozyskiwaniem kitu pszczelego zaczynają produkować miód pozbawiony pewnych wartościowych substancji takich jak flawonoidy czy różne enzymy. Mniej wartościowy miód to jednak nie problem, bo ludzie wybiorą i zjedzą, gorzej jeżeli pszczoły zaczną produkować dla siebie jedzenie (na przykład na zimę) pozbawione prawidłowego składu czy konserwacji. Tu zaczyna się wpływ na zdrowotność rodziny pszczelej. PK 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
10 hours ago, Tadek11 said:

Czy ukąszenia pszczoły sa najbolesniejsze ? 

Dzisiaj rano wsiadajac do samochdu zobaczylem pszczole w wiaderku. Tak sie objadla miodem ze nie mogla wyjsc z niego. Podalem jej pomocną dlon a ona chlasnela mnie w palca.  Po chwili komar chlasną mnie w kostke. Ukaszenie Komara bylo bardziej bolesne.  Pomyslalem fajny dzien sie zaczyna.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Na Onecie piszą o fałszowanym miodzie

https://gotowanie.onet.pl/artykuly/miodowe-klamstwo-wolelibyscie-nie-wiedziec-tego-o-miodzie/s04d88t

"W całej Azji miód jest produkowany syntetycznie w fabrykach ze stali nierdzewnej, a nie w plastrach"

Edited by janek_sz
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

W Chinach po wykoszeniu czciny cukrowej zwozi się pszczoły a te spijają soki ze ściętej łodygi gdyż korzenie nadal pchają soki do góry.  Ziołomiód po chińsku?  

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nie ma Tomasza na forum ciekawe jakby skomentował  niewykonujący żadnych zbędnych czynności. Niespodzianka ten co nie robi już robi. Poznajecie tego herra doczytałem jego książkę do 74 strony wchodzi jak miód ze smalcem.

https://www.youtube.com/live/Ky64CafnNb0?feature=share

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
W dniu 10.01.2023 o 22:57, piotrpodhale napisał:

Nie ma Tomasza na forum ciekawe jakby skomentował  niewykonujący żadnych zbędnych czynności. Niespodzianka ten co nie robi już robi. Poznajecie tego herra doczytałem jego książkę do 74 strony wchodzi jak miód ze smalcem.

https://www.youtube.com/live/Ky64CafnNb0?feature=share

gdyby ktoś nie rozpoznał to pan Gerhard Liebig który ma tu wielu fanów.

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, piotrpodhale napisał:

gdyby ktoś nie rozpoznał to pan Gerhard Liebig który ma tu wielu fanów.

 

To chyba ja jestem jeszcze bardziej leniwym pszczelarzem, bo od października nie zaglądałem.

Za to mój dziadek musiał być mistrzem "lenistwa" pszczelarstwa. Tak jak z początkiem września kończył karmienie tak do połowy kwietnia nie zaglądał pod beleczki/w ramki. Czyli prawie 8 miesięcy. Teraz wydziwiają z ciastami, kontrolą przesuwania kłębu, a czy nie za mokro, czy nie za sucho, czy wycentrowane, czy przy ściance. Na siłę chcą pszczelarzyć cały rok. I ja jeden raz spróbowałem kontrolować i co to mi dało. Nic. Rodzina co była uratowana nic już nie dała. 

Edited by Krzychu
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.