Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wyprawka dla młodego pszczelarza


Emik3

Recommended Posts

Witam,

 

trochę czytałem, pojeździłem po ludziach od dawna zajmujących się pszczelarstwem na małą skalę i chciałbym sam spróbować w związku z czym moja prośba do Was.

 

Na start mam około 25 tys. zł chciałbym za tą kwotę w okresie zimowym kupić cały osprzęt a wiosną zakupić nowe rodziny. Nie mniej jednak ile sklepów w internecie tyle opinii. Chciałbym prosić was o doradzenie. Jaki sprzęt byłby mi potrzebny na start z wyszczególnieniem nawet najmniejszego akcesoria oraz jakiego producenta byście mogli mi polecić, aby sprzęt i ule nie rozpadły się po sezonie czy dwóch oraz ile mniej więcej kosztowałby zakup poszczególnego sprzętu dobrej jakości. Widziałem w internecie np. zestawy "startowe" ale nie posiadają one np. miodarki. Chciałbym po prostu raz dokonać zakupu i nie mieć ani za dużo, ani za mało sprzętu na planowaną wielkość pasieki.

 

Teraz trochę co do warunków. Mieszkam na wsi, do drogi powiatowej 2 km.Chciałem zakupić około 10-15 uli modułowych drewnianych na start. Nie mniej jednak co do zakupionego sprzętu to chciałbym aby był wystarczający do obsługi do 60 uli jak bym zaplanował za rok czy dwa rozwijać pasiekę. 

 

 

Z góry dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

1. Wybierz JEDEN typ ula. Koniecznie! Zaoszczędzisz sobie później zbędnych problemów z ramkami.

2. Dla 60 rodzin kup miodarkę radialną.

3. Kilka odstojników z zaworem, mogą być plastikowe.

4. Wanienka lub stół do odsklepiania.

5. Podkurzacz, zmiotka, dłuto, sito podwójne lub potrójne, odsklepiacz widelcowy, bluza z kapeluszem, kapelusz, próchno z przydrożnej wierzby, odymiacz elektryczny (do Apiwarolu) - ja mam powałkowy.

6. Stojaki pod ule - na początek mogą być palety.

7. 2-3 dobre książki autorstwa: Werner Gekeler, nieśmiertelna Ostrowska, brat Adam.

8. ZAPISZ SIĘ DO LOKALNEGO STOWARZYSZENIA TO ZAKUPISZ WIĘKSZOŚĆ SPRZĘTU Z DOPŁATĄ!

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, nie wiesz może jakie stowarzyszenie działa na terenie Kurpii bo widzę, że stowarzyszenia są dość mocno i nieregularnie rozsiane po kraju. Czy może chodzi o Wojewódzki Związek a nie mniejsze jednostki?

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie DARO kupa kasy na start i moja żona też narzekała, że studnia bez dna... ona tam nigdy nie pójdzie....choć moje Kochanie bało się panicznie pszczół to teraz rozlewa go do słoików mimo, że 20 pszczół lata po pomieszczeniu..... i równie chętnie liczy kase ze sprzedanego miodu.

Z ta miodarka radialna to bym sie poważnie zastanowił - możle lepiej kasetowa na 6 ramek na poczatek wystarczy.

Szukaj stowarzyszenia o nazwie - koło pszczelarzy - oni ci pomogą.

My też coś nieco  pomożemy........

I tu mała dygresja .... kolejny Gość z kasą którego na wszystko stać.... to jakaś choroba..... znak czasu... czy ja niedojda :wacko: :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

To już wiadomo dlaczego coraz częściej słychać głosy że ciężko miód sprzedać w tym roku, nic dziwnego jak co drugi pszczelarz to i swój miód maja a i nadwyżki trzeba gdzieś opchnąć :D

 

A tobie kolego Emik3 życzę sukcesów w realizacji tak odważnego planu :)  

Link to comment
Share on other sites

Emik3 zastanów się nad zakupem kilku podstawowych maszyn, desek z tartaku i produkcji własnych uli. Sam tak w tym roku zaczynałem, a z bliska ula na oczy nie widziałem  :)

 

Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Po dokładnych weryfikacjach mogę sobie tylko pozwolić na pasiekę jako zajęcie dorywcze, gdyż nie będę mógł aż takiej kwoty na start zainwestować w niepewny biznes zamiast inwestycji we własne gospodarstwo (nie będę się porywał z motyką na słońce, tylko powoli nabierze się doświadczenia, co by przypadkiem nie uśmiercić niewiedzą 20 rodzin). Nie, nie jestem z rządu ani od osób, które dysponują lewymi środkami tak jak wiele osób prowadzi tutaj teorie spiskowe. Jestem młodym człowiekiem po studiach rolniczych i wiem, że albo można się czymś zajmować hobbystycznie nie licząc na zysk, albo wejść mocno w rynek i się z tego utrzymywać. Nie mniej jednak posiadam działalność, która pozwala mi się utrzymać a chciałem zająć się jeszcze produkcją miodu co byłoby dodatkowym źródłem dochodu. W związku z tym zakupię w kolejnym roku na wiosnę 3 ule i sprowadzę 3 rodziny aby zobaczyć, która najlepiej radzi sobie w moich warunkach. W sprzęt będę powoli inwestował a ule będę zakupował ze środków uzyskanych ze sprzedaży miodu i w początkowym okresie sam będę dokładał starając się co roku podwoić ilość posiadanych uli (przyjrzę się też pierwszym zakupionym ulom, spiszę wymiary i sam zacznę robić ule do swojej pasieki) i w ten sposób spodziewam się w ciągu 8-10 lat doprowadzić do posiadania 80 uli od których nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego, chyba że już na wstępie moje wyliczenia zostaną zweryfikowane gdyż w obecnym stanie wiem, że aby można było się utrzymać z produkcji miodu, to trzeba mieć około 50 uli. Warunki mam, stary nie jestem, czas też na zajęcie się ulami znajdzie to czemu by nie spróbować tego, skoro ziemię mam słabej klasy, mleko tanie, a po rozwinięciu pasieki byłoby to jakieś zabezpieczenie finansowe na wypadek ponownego krachu na rynku mleka. 

Link to comment
Share on other sites

Emik3 nie przejmuj się docinkami i pamiętaj, że najczęściej negują (nie mylić z konstruktywną krytyką) i wyśmiewają ludzie, którzy sami, z różnych powodów, zrezygnowali z własnych marzeń i celów. Pamiętaj też, że tutaj na forum w ~95% to są hobbyści. Przypuszczam, że większość osób ma poniżej 30 uli, więc ich perspektywa jest inna od Twojego celu.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

No widzisz Kolego trochę krytyki i zaraz zaczynasz rozsądnie pisać. Teraz widzę ten plan. Pierwsze co to zapisz sie do koła (jak najszybciej - małe kłamstewko - masz 5 rodzin)  - to nic że nie masz pszczół (bedą na wiosnę) teraz znajdziesz kontakty, poznasz środowisko no i uczyć, uczyć uczyć się.

Plan, który podał MAZI jest ok tylko zacznij go relizowaćw takiej kolejności - 8, 7, 1, 2 ,3, 4, 5, 6

 Czekamy na sprawozdanie z realizacji planu - czekamy i życzę powodzenia. Złapiesz praktyki, dojdziesz do mistrzostwa.

Link to comment
Share on other sites

Może ,nie w temacie, ale co powiecie na  to , że pewien gostek kupuje miód od pszczelarzy (tak twierdzi)  po 10 zl i sprzedaje go , korzystając z marki jaką wyrobił mu jego ojciec po 30 zl , nie mając w tej chwili ani jednej rodzinki. Biznes jest biznes

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak bez pasji to można kury chodować. No pszczół ni jak się nie da. 30 uli to średnia pasieka. ( w Polska)

 

albo wejść mocno w rynek i się z tego utrzymywać

No to mnie rozbawiło. Budowa marki trwa lata. To nie chleb powszedni i po drugie towar który co tu dużo gadać trudno ocenić człowiekowi bez wiedzy.

Życzę powodzenia , bo nic nie wzmacnia jak zdrowa konkurencja . :D

Link to comment
Share on other sites

Po dokładnych weryfikacjach mogę sobie tylko pozwolić na pasiekę jako zajęcie dorywcze, gdyż nie będę mógł aż takiej kwoty na start zainwestować w niepewny biznes zamiast inwestycji we własne gospodarstwo (nie będę się porywał z motyką na słońce, tylko powoli nabierze się doświadczenia, co by przypadkiem nie uśmiercić niewiedzą 20 rodzin). Nie, nie jestem z rządu ani od osób, które dysponują lewymi środkami tak jak wiele osób prowadzi tutaj teorie spiskowe. Jestem młodym człowiekiem po studiach rolniczych i wiem, że albo można się czymś zajmować hobbystycznie nie licząc na zysk, albo wejść mocno w rynek i się z tego utrzymywać. Nie mniej jednak posiadam działalność, która pozwala mi się utrzymać a chciałem zająć się jeszcze produkcją miodu co byłoby dodatkowym źródłem dochodu. W związku z tym zakupię w kolejnym roku na wiosnę 3 ule i sprowadzę 3 rodziny aby zobaczyć, która najlepiej radzi sobie w moich warunkach. W sprzęt będę powoli inwestował a ule będę zakupował ze środków uzyskanych ze sprzedaży miodu i w początkowym okresie sam będę dokładał starając się co roku podwoić ilość posiadanych uli (przyjrzę się też pierwszym zakupionym ulom, spiszę wymiary i sam zacznę robić ule do swojej pasieki) i w ten sposób spodziewam się w ciągu 8-10 lat doprowadzić do posiadania 80 uli od których nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego, chyba że już na wstępie moje wyliczenia zostaną zweryfikowane gdyż w obecnym stanie wiem, że aby można było się utrzymać z produkcji miodu, to trzeba mieć około 50 uli. Warunki mam, stary nie jestem, czas też na zajęcie się ulami znajdzie to czemu by nie spróbować tego, skoro ziemię mam słabej klasy, mleko tanie, a po rozwinięciu pasieki byłoby to jakieś zabezpieczenie finansowe na wypadek ponownego krachu na rynku mleka. 

Kolego przy 80 pniach będziesz mieć problem z czasem w okresie kumulacji prac rolniczych np. sierpień-wrzesień lub kwiecień-maj... Lepiej tak jak piszesz stopniowo powiększać pasiekę i wtedy sam poznasz swoją granicę możliwości... Z drugiej strony sam tak doradzam a robię odwrotnie. W ubiegłym roku zacząłem, miało być kilka rodzin na początek, a zamknąłem sezon 20 pniami. W tym roku miałem dobić do 30 a wyszło 40...

Link to comment
Share on other sites

Może ,nie w temacie, ale co powiecie na  to , że pewien gostek kupuje miód od pszczelarzy (tak twierdzi)  po 10 zl i sprzedaje go , korzystając z marki jaką wyrobił mu jego ojciec po 30 zl , nie mając w tej chwili ani jednej rodzinki. Biznes jest biznes

Co to za miód za 10 zł??? Toż w hurcie można sprzedać za więcej...

Link to comment
Share on other sites

aby można było się utrzymać z produkcji miodu, to trzeba mieć około 50 uli.

Takie cuda to tylko w Sieradzu

Mimo wszystko życzę sukcesów w realizacji marzeń.

Ps

Mi się widzi że z pszczól można się utrzymać ale jeszcze lepiej z pszczelarzy.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Niedaleko od Ciebie Emilu (ok 32km.) jest koło pszczelarzy w Szczytnie .
Prezesem jest emerytowany instruktor z warsztatów szkolnych Jan Misiaczyk .
Z tego co wiem pszczelarze spotykają się tam w świetlicy w Leśnym Dworze obok Sklepu Jacka Pieńkosa .
Z pewnością więcej informacji można uzyskać na miejscu w sklepie  , lub  tel. (0-89) 624 37 77
Możesz też zapytać o szczegóły rejonowego opiekuna kół Piotra Czajkowskiego  tel. 606-510-023

Powodzenia .

Link to comment
Share on other sites

Niedaleko od Ciebie Emilu (ok 32km.) jest koło pszczelarzy w Szczytnie .

Prezesem jest emerytowany instruktor z warsztatów szkolnych Jan Misiaczyk .

Z tego co wiem pszczelarze spotykają się tam w świetlicy w Leśnym Dworze obok Sklepu Jacka Pieńkosa .

Z pewnością więcej informacji można uzyskać na miejscu w sklepie  , lub  tel. (0-89) 624 37 77

Możesz też zapytać o szczegóły rejonowego opiekuna kół Piotra Czajkowskiego  tel. 606-510-023

Powodzenia .

 

Dzięki

Link to comment
Share on other sites

Po dokładnych weryfikacjach mogę sobie tylko pozwolić na pasiekę jako zajęcie dorywcze, gdyż nie będę mógł aż takiej kwoty na start zainwestować w niepewny biznes zamiast inwestycji we własne gospodarstwo (nie będę się porywał z motyką na słońce, tylko powoli nabierze się doświadczenia, co by przypadkiem nie uśmiercić niewiedzą 20 rodzin). Nie, nie jestem z rządu ani od osób, które dysponują lewymi środkami tak jak wiele osób prowadzi tutaj teorie spiskowe. Jestem młodym człowiekiem po studiach rolniczych i wiem, że albo można się czymś zajmować hobbystycznie nie licząc na zysk, albo wejść mocno w rynek i się z tego utrzymywać. Nie mniej jednak posiadam działalność, która pozwala mi się utrzymać a chciałem zająć się jeszcze produkcją miodu co byłoby dodatkowym źródłem dochodu. W związku z tym zakupię w kolejnym roku na wiosnę 3 ule i sprowadzę 3 rodziny aby zobaczyć, która najlepiej radzi sobie w moich warunkach. W sprzęt będę powoli inwestował a ule będę zakupował ze środków uzyskanych ze sprzedaży miodu i w początkowym okresie sam będę dokładał starając się co roku podwoić ilość posiadanych uli (przyjrzę się też pierwszym zakupionym ulom, spiszę wymiary i sam zacznę robić ule do swojej pasieki) i w ten sposób spodziewam się w ciągu 8-10 lat doprowadzić do posiadania 80 uli od których nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego, chyba że już na wstępie moje wyliczenia zostaną zweryfikowane gdyż w obecnym stanie wiem, że aby można było się utrzymać z produkcji miodu, to trzeba mieć około 50 uli. Warunki mam, stary nie jestem, czas też na zajęcie się ulami znajdzie to czemu by nie spróbować tego, skoro ziemię mam słabej klasy, mleko tanie, a po rozwinięciu pasieki byłoby to jakieś zabezpieczenie finansowe na wypadek ponownego krachu na rynku mleka. 

 

I pamietaj ze nie utrzymasz sie z 50 uli , a nawet ze 100, bo nie ul daje miod tylko pszczoly :P  , a z 50 rodzin moze juz Ci sie uda ta sztuka i tego zycze ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie musicie mi tłumaczyć, sam mam krowy mleczne wiem, że z uli się nie utrzyma, tylko z pszczół i że trzeba się trochę postarać aby rodziny przynosiły zadowalającą ilość miodu. Wiem też, że w obecnych czasach z rolnika tak jak z pszczelarza wszyscy starają się każdą uzyskaną złotówkę wydoić dlatego właśnie trzeba się starać aby coś zostało a mała produkcja nie przynosi w ogóle dochodu, ale z kilku uli można całą rodzinę zaopatrzyć :). Nie mniej jednak jak wspominałem nie mam zamiaru się utrzymywać wyłącznie z pasieki, tylko mieć ją jako alternatywne zabezpieczenie finansowe gdyż patrząc na to, jak politycy starają się pomóc rolnikom przez wprowadzanie embarg itp. to nawet w rolnictwie trzeba mieć jakąś alternatywę na gorsze dni, aby było z czego chleb kupić. Będę powoli rozwijał, obserwował i mam nadzieję, że zanim nadejdą jeszcze cięższe czasy w rolnictwie to będę miał gotową pasiekę, z której będę mógł jakiś dochód otrzymać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.