Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sita do odsklepin


daro

Recommended Posts

  • 4 years later...

Nie chcę zakładać nowego wątku więc zapytam tutaj. 

Wirowanie miodu z pominięciem sit - z miodarki prosto do dużego odstojnika. Kolejnego dnia po klarowaniu, zbieranie zanieczyszczeń z powierzchni miodu. 
Widziałem na YT, że w USA tak postępują. Zebrane zanieczyszczenia trafiają na wirówkę w celu odzyskania resztek miodu. 
Czy ktoś praktykuje? 

Link to comment
Share on other sites

38 minut temu, mirek. napisał:

no oki

tylko jaki jest cel dodawania sobie nowej roboty

i jeszcze narażanie miód na wchłanianie wody z otoczenia?

a sita dają rade

Odstojnik ma pokrywę. Nie wiem o jakim wchłanianiu piszesz. Celem jest usprawnienie pracy.
Przy odsklepiacie bijakowej i miodarce 30< ramek "wąskim gardłem" stają się sita. 

Link to comment
Share on other sites

Podejrzewam że mało pszczelarzy ma odsklepiarki bijakowe i dodatkowe wirówki do wirowania odsklepin  , czyli bijakowa ma swoje słabe strony w postaci bardziej zanieczyszczonego miodu. Ja używam nożna elektrycznego i przyznam że odsklepianie nie jest u mnie wąskim gardłem a raczej praca przy ulach wyjmowanie ramek układanie transport z pasieki do pracowni itp. , a gdybym miał większą pasiekę to pewnie bardziej opłacało by mi się zatrudnić dodatkową osobę albo kogoś z domowników wciągnąć do odsklepiania na kilka dniówek w roku niż kupować dwa dodatkowe urządzenia które tez nie są tanie , i gdzieś muszą stać resztę roku i później trzeba jeszcze umyć po każdym miodobraniu  i tez dodatkowa praca . Każdy ma swoją technologię odpowiednią do wielkości pasieki i ilości ton miodu do przerobienia.

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał:

Podejrzewam że mało pszczelarzy ma odsklepiarki bijakowe i dodatkowe wirówki do wirowania odsklepin  , czyli bijakowa ma swoje słabe strony w postaci bardziej zanieczyszczonego miodu. Ja używam nożna elektrycznego i przyznam że odsklepianie nie jest u mnie wąskim gardłem a raczej praca przy ulach wyjmowanie ramek układanie transport z pasieki do pracowni itp. , a gdybym miał większą pasiekę to pewnie bardziej opłacało by mi się zatrudnić dodatkową osobę albo kogoś z domowników wciągnąć do odsklepiania na kilka dniówek w roku niż kupować dwa dodatkowe urządzenia które tez nie są tanie , i gdzieś muszą stać resztę roku i później trzeba jeszcze umyć po każdym miodobraniu  i tez dodatkowa praca . Każdy ma swoją technologię odpowiednią do wielkości pasieki i ilości ton miodu do przerobienia.

Jak sobie radzisz z miodem w po nożu? 
Odsklepiałem też nożem. Po bijakowej zostaje mniej miodu po odcedzeniu niż po nożu. istotne jest ile jest tych odsklepin. Jak z 20 korpusów to można płukać czy tam inne manewry jak z 80 korpusów to już inaczej się na to patrzy.
Zostawmy to bo odbiegamy. 

Jeśli nikt tak nie próbował to dyskusji nie ma.   

Link to comment
Share on other sites

Podejrzewam że mało jest Kolegów co mają wirówki do osdklepin ? W Twoim przypadku jeżeli to jest wąskie gardło u Ciebie , myślę że  trzeba zaopatrzyć się w kilka sit do cedzenia lub zamówić ( wykonać) takie dwa o większej objętości i powierzchni cedzenia wyłożone odpowiednią siatką spożywczą o odpowiednich oczkach. To powinno wystarczyć bo ciepły miód szybko się cedzi i wystarczy zmieniać tylko wyłożenie siatką.

A odsklepiny po nożu gromadzę w wiaderkach plastikowych  i później po zakończonym miodobraniu w następnych dniach cedzę na sitach bez pośpiechu i nie są to raczej duże ilości tak że spoko daje radę.?

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Turqs napisał:

Jak z 20 korpusów to można płukać czy tam inne manewry jak z 80 korpusów to już inaczej się na to patrzy.

 

pszczelarz od którego bralem matki ładuje odsklepiny do worka, w beczce 200 l wstawia jakiś ruszt, worek z odsklepinami na ten ruszt i zamknięta beczkę wystawia na słońce. Po jakimś czasie odsklepiny ma suche a miód na dnie. 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Po odsklepianiu opalarką nie ma śmieci tylko Woszczyna krzywa zostaje, za to miodobranie szybko idzie bo miód, który nie idzie od razu do rozlania leje z miodarki poprzez sito nylonowe prosto do hoboków 33l. 

Edited by morzedzungli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.