Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jak poprawnie ewidencjonować sprzedaż miodu?


Recommended Posts

Kilka dni temu miałem kontrolę ,, sprzedaży bezpośredniej” No i zażądano  ewidencję sprzedaży. Kontrola odbyła się bezproblemowo.

Ale,  na tą okoliczność przeczytałem artykuł w Pasiece pani  Aneta Dziakowskowskiej cóż ona pisze:

       

,,Co powinna zawierać ewidencja sprzedaży?

Bardzo często ewidencja sprzedaży jest prowadzona w zwykłym zeszycie. Czy na pewno taka forma jest prawidłowa? Jak najbardziej, pod warunkiem, że będzie zawierać informacje, które określają przepisy, wskazując, że w ewidencja sprzedaży co najmniej musi obejmować

  • numer kolejny wpisu,
  • datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami lub rachunkami,
  • kwotę uzyskanego przychodu.”

Na pewno nie dotyczy pszczelarzy sprzedających miód nieprzetworzony do 80 rodzin. .pszczelich. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej  w paragrafie 41 nie wymaga  w żadnym przypadku ani jednej z wymienionych tu wskazówek.  Wystarczy  wpis w kajecie  kolejny miesiąc i ilość sprzedanego miodu. Inspektor nie musi znać kwoty uzyskanego przychodu.

   W żadnym przypadku nie ma tu zastosowanie  Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Link to comment
Share on other sites

W Polsce istnieją korzyści dla pszczelarzy do 80 ulyiv? Na Ukrainie, to nie jest. Zastanawiam się, w jaki sposób państwo pomaga Сi?

 

 

В Польші є пільги для пасічників до 80 ульїв? В Україні такого нема. Цікаво як держава допомогає у Вас Вам?

 

Link to comment
Share on other sites

Kilka dni temu miałem kontrolę ,, sprzedaży bezpośredniej” No i zażądano  ewidencję sprzedaży. ..........

 

 

Kto Ci taką kontrolę przeprowadził ?

Co napisali w protokole pokontrolnym ?

Procedurę przeprowadzania kontroli reguluje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nie sądzę, aby miała ona zastosowanie w przypadku pszczelarzy posiadających poniżej 80 uli.

Link to comment
Share on other sites

Kto Ci taką kontrolę przeprowadził ?

Co napisali w protokole pokontrolnym ?

Procedurę przeprowadzania kontroli reguluje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nie sądzę, aby miała ona zastosowanie w przypadku pszczelarzy posiadających poniżej 80 uli.

No cóż, Irkor dziękuję za zainteresowanie, ja chętnie bym Ci odpowiedział, ale nie  jestem w stanie tego zrobić. Na forum są bardziej kompetentni , poproś na pewno Ci odpowiedzą i dogłębnie wytłumaczą. Zdrowia życzę. Pozdrawiam.

...............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

W Polsce istnieją korzyści dla pszczelarzy do 80 ulyiv? Na Ukrainie, to nie jest. Zastanawiam się, w jaki sposób państwo pomaga Сi?

 

 

В Польші є пільги для пасічників до 80 ульїв? В Україні такого нема. Цікаво як держава допомогає у Вас Вам?

 

W Polsce do 80 uli , to jest amator . Ma uproszczone do minimum obowiązki , nie składa zeznać rocznych do fiskusa , nie płaci podatku od dochodu .

 

Powyżej 80uli  , to już zawodowiec i musi albo założyć firmę , albo wejść w dział specjalny produkcji rolnej.

Musi składać zeznania podatkowe i większe są procedury / formalności . Jeśli przekroczy próg podatkowy , to musi płacić podatek .

 

Wsparcie można otrzymać od Agencji Rynku Rolnego poprzez organizacje pszczelarskie .

Są dla wszystkich członków dotowane leki .

Natomiast matki , odkłady , ule , to już są ograniczenia .

Trzeba mieć minimalną ilość rodzin pszczelich , ale ... gospodarstwo rolne nie może przekroczyć "przeliczeniowej dochodowości " , bo jak przekroczy to nic już nie będzie mógł kupić na dotację .

I jest określony limit ile % matek można w roku wymienić i ile  uli rocznie można w programie wsparcia kupić .

Jest określone maximum możliwej do refundacji kwoty . Do 60% kwoty netto . VAT płaci pszczelarz w 100% .

I nie ma gwarancji , że pszczelarz maksymalną kwotę zaplanowaną dostanie .

Często bywa , że pszczelarz chce kupić 5 matek , a przyznają mu środki na 1-2 . Podobnie ze sprzętem .

Tak , że jak to określiłeś Państwo Pomaga , ale głównie producentom.

Bo jak powstał "program wsparcia" , to sprzęt natychmiast zdrożał i to znacznie .

Całe wsparcie praktycznie idzie do producentów .

Do leków dopłacają najwięcej . Ale to tez teoria .

Taki na przykład Apiwarol u nas kosztuje (Produkt Polski) ok. 50-65zł.za opakowanie 25 tabletek .

Na Ukrainie ... http://dom-pasechnika.com/ua/lekarstva-dlja-pchel/apivarol/

Czyli w tym sklepie ok. 22-23zł.

A zarobił już Biowet , urząd celny , urząd skarbowy , importer , hurtownik i na koniec właściciel sklepu .

 

Kto Ci taką kontrolę przeprowadził ?

Co napisali w protokole pokontrolnym ?

 

chętnie bym Ci odpowiedział, ale nie  jestem w stanie tego zrobić.

Nie no . Chyba wiesz , kto kontrolował ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Kurs 1 UAH = 6,5 zł

 

Taki na przykład Apiwarol u nas kosztuje (Produkt Polski) ok. 50-65zł.za opakowanie 25 tabletek .
Na Ukrainie ... http://dom-pasechnika.com/ua/lekarstva-dlja-pchel/apivarol/
Czyli w tym sklepie ok. 22-23zł.

 

 

280 UAH = 43 zl

 

 

Słaby -krasche wsparcie niż nic.

Dziękuję za odpowiedź. Przydatne informacje.

Link to comment
Share on other sites

Kontrole przeprowadziła IW.

Kontrola została przeprowadzona na podstawie przepisów ustawy z dnia 29.01.2004r. o inspekcji weterynaryjnej (z późn.zm.)., przy uwzględnieniu wymagań jeszcze dwóch innych ustaw oraz 12 rozporządzeń (WE) oraz aktów prawnych wydanych na podstawie tych ustaw i rozporządzeń.

Ewidencję sprzedaży miodu zażądano na podstawie §41ust.2. Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.

Robercie bardzo nie chciało mi się tego pisać, ale mówisz i masz.Pozdrawiam. :)

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

 

§ 41. 1. Podmiot prowadzący działalność w zakresie produkcji produktów pszczelich nieprzetworzonych przeznaczo-

nych do sprzedaży bezpośredniej prowadzi i przechowuje dokumentację, zawierającą informacje o:

1) ilości sprzedanych w danym miesiącu produktów;

2) wynikach czynności sprawdzających, o których mowa w § 18

Obowiązek kontroli minimum raz w roku.

Link to comment
Share on other sites

Darku to co cytujesz to §41ust.1 punkt 1 i 2, przeczytaj jeszcze §41ust.2

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

No to że udostępnia się na żądanie to chyba oczywiste . PLW  ma , już nie powiem gdzie napisane,  taką kontrolę odbyć min. raz w roku. Punkt 2 dotyczy badania wody , bo woda ma być pitna i jak nie jest z wodociągu , mają być dokumenty jej badania. Podobnie jak woda dla krów . Sposób i rodzaj dokumentacji nie jest określony = dowolność prowadzenia  przy zachowaniu wymaganych informacji .

To tak jak z tymi kratkami ściekowymi... A to Polska właśnie.

Link to comment
Share on other sites

Robercie bardzo nie chciało mi się tego pisać, ale mówisz i masz.Pozdrawiam. :)

Dzięki .

Teraz już wszystko wiem.

To standardowa , zapowiedziana , coroczna , obowiązkowa i dodam jeszcze , że płatna (płaci pszczelarz) kontrola PLW :D

Również pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

A u mnie mówili jak rejestrowałem sprzedaż w tym roku że następna bedzie za dwa lata i tak co dwa lata koszt to chyba coś koło 70 zł na dwa lata to chyba pikuś.

U mnie PLW zapowiedział , że zobaczymy się za rok . I poinformował mnie , że za każdą taką kontrolę będę musiał zapłacić .

Link to comment
Share on other sites

.......To standardowa , zapowiedziana , coroczna , obowiązkowa i dodam jeszcze , że płatna (płaci pszczelarz) kontrola PLW......

 

Nie wiem wszystkiego, ale kontrolę w naszej branży, podobnie jak w każdej innej, reguluje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Każda kontrola powinna być zapowiedziana i zakończona protokołem pokontrolnym. Nie wiem z czego wynika stwierdzenie, ze kontrola przeprowadzona przez Powiatowego Lekarza Weterynarii ma być płatna.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem wszystkiego, ale kontrolę w naszej branży, podobnie jak w każdej innej, reguluje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Każda kontrola powinna być zapowiedziana i zakończona protokołem pokontrolnym. Nie wiem z czego wynika stwierdzenie, ze kontrola przeprowadzona przez Powiatowego Lekarza Weterynarii ma być płatna.

 

Kto Ci taką kontrolę przeprowadził ?

Co napisali w protokole pokontrolnym ?

Procedurę przeprowadzania kontroli reguluje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nie sądzę, aby miała ona zastosowanie w przypadku pszczelarzy posiadających poniżej 80 uli.

Morze przedłożysz konkretny artykuł tej ustawy  , który miałby o tym świadczyć, najlepiej z komentarzem(nie Twoim) . Ja rozumiem głos w dyskusji, który jednak należy odróżnić od indolencji intelektualnej, lub świadomego  wprowadzania w błąd,  Kolegów lub ich wprowadzać w zakłopotanie.  Pozdrawiam.

...............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Cena za przeprowadzoną kontrolę  tz. ,, sprzedaży bezpośredniej” , może być różna w zależności od kilku czynników. Mianowicie np.; od dojazdu i czy będzie pobieranie próbek do analizy. Tak mi wytłumaczono.

 ...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

....... Ja rozumiem głos w dyskusji, który jednak należy odróżnić od indolencji intelektualnej, lub świadomego  wprowadzania w błąd,  Kolegów lub ich wprowadzać w zakłopotanie.......

 

No wybacz Kolego, ale teraz to już całkiem zgłupiałem. Wygląda na to, że nie jestem na forum, które ma służyć dyskusji i wyjaśnianiu wszelkiego rodzaju wątpliwości.

Zaraz ktoś napisze, że za kontrolę sprzedaży bezpośredniej z kosztami dodatkowymi, o których piszesz, należy zapłacić 140 PLN i proszę nie pytać o podstawę prawną, bo tak jest i tak mi wytłumaczono.

A tak na marginesie, to jak Ci ktoś coś wytłumaczy, to najpierw upewnij się, że ma rację zanim przekażesz to dalej.

Przeczytaj sobie ze zrozumieniem Ustawę o Inspekcji Weterynaryjnej Dz.U. 2016 poz.1077 z dnia 5 lipca 2016 r. Art. 30 do 34.

Link to comment
Share on other sites

I tu Kolego Irkor masz rację, nie znałem tego aktu prawnego a to dlatego, że wymieniona przez Ciebie ustawa  jest z lipca  tego roku (tekst jednolity). Ja przepisy weterynaryjne przeglądałem dobrych kilka lat temu, kiedy zakładałem ,, działalność sprzedaży bezpośredniej” Z tym, że też nie masz racji, obecnie opłata za kontrolę (samą) wynosi  56,50 za godzinę  i teoretycznie kontrola  może wynieść np; 169,50zł . (3godz.) A to jest nawet więcej niż Twoje 140PLN.  Obecne za  kontrole tą  pobiera się opłatę na podstawie Dziennika Ustaw z 2013 roku Pozycja 388  rozporządzenie w sprawie opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną Pkt.28."( Nie uchylone) Też Se doczytaj z zrozumieniem . Pozdrawiam. :)

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.