Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Robi_Robson

Pasieka -> Rancho w Kaczej Dolinie

Recommended Posts

Witam.

Jako , że zostałem zaproszony do administrowania tego forum wypadało by napisać słów kilka o sobie .

Mam na imię Robert .
Przy pszczołach" chodzę" od 2010r.
Czyli stosunkowo niedługo .
Ale miałem dobrych mistrzów z Forum Pasieki Michałów .
Długo by ich wymieniać , ale szczególnie cenne wskazówki i wsparcie otrzymałem od śp. kol. Adama (nick Malon) , oraz nieobecnego już na forum kol. Stanisława (nick birkut ).
Dzięki forumowym Kolegom , szkoleniom , książkom , oraz dzięki praktyce w pasiece własnej ( i ostatnio UWM Olsztyn) myślę , że mogę już z czystym sumieniem powiedzieć ,
że jestem pszczelarzem .  A to brzmi dumnie i jestem z tego dumny .
zdj%25C4%2599cie1588.jpg

zdj%25C4%2599cie1621.jpg

Aktualnie mam 80 pni "stada podstawowego" i jeszcze parę rodzinek / odkładów sezonowych . 4_1_7v.gif
Mam dwie pasieki stacjonarne w gminie Bisztynek ( Warmia) i zdarza mi się wyjechać w teren na lipę i  wrzos a czasem również inne pożytki .
Pozyskuję miód , pyłek , pierzgę , propolis , wosk .
Czasami sprzedaję równiez nadwyżkę matek produkowanych na własne potrzeby , oraz odkłady .
Szczególne podziękowania w tym miejscu dla Kolegi daro .
Bo dzięki jego pomocy aktualnie moje młode matki są inkubowane w cieplarce , a nie w rodzinach wychowujących - tak jak to miało miejsce wcześniej .

Gospodaruję na ulach wielkopolskich na ramkach pełnych , połówkach i pośrednich 2/3 (360x190) .
Mam w pasiekach zarówno ule stojaki , jak i leżaki (kombinowane) .
Większość , to korpusiaki drewniane ocieplane ,
oraz ciężkie jednościenne nieocieplane o ściankach grubosci ok 4,5cm. 7_1_106v.gif ,
Mam też 20 uli poliuretanowych i styropianowych .
I coraz bardziej mój kręgosłup mówi , że to jest to Great.gif
Dzięki sugestiom Kolegów  Jurka , Tadka i Darka , oraz materiałom od Kolegi Leszka w kolejny sezon planuję wejść z kilkoma ulami ze styroduru .
Będzie to połączenie niskiej ceny z zaletami stosunkowo drogich uli styropianowych .
A jak mi wyjdą ... czas pokaże .

Żeby nie było zbytniej monotonii w pasiece mam też kilka uli , które pełnią funkcję ozdobno-użytkową .
Taki mini - skansen pszczelarski
zdj%25C4%2599cie1576.jpg
Najstarszy eksponat , to przedwojenny ul pruski - słomiany - korpusowy .
Najmłodszy , to ul ze starej beczki od kapusty stworzony na podobieństwo ula Staszka-birkuta :)

Wiedzą , która została mi dana w miarę moich możliwości staram się dzielić z innymi Kolegami i Koleżankami  .
Dla tych co chcą zdobywać wiedzę zarówno teoretyczną , jak i praktyczną zawsze staram się służyć pomocą .
Gościłem już w swojej pasiece praktykantów , ktorzy dziś już samodzielnie "chodzą przy pszczołach" .
Kilku kolejnych pragnie "liznąć pszczelarstwa" w tym sezonie .
Pochwalę się w tym miejscu , że pierwsze sukcesy w produkcji matek pszczelich (i nie tylko) ma moja córka Natalia .
Najmłodsza chyba czynna tegoroczna praktykantka z katedry pszczelnictwa UWM w Olsztynie .
Natalia ma niespełna 12 lat , ale przy pszczołach nawet dr zagiąć się nie dała ;)
zdj%25C4%2599cie1592.jpg

Rbercie!

Pozwól 'podpiąć' się pod Twój .... bom toże zaproszenie otrzymał , od Darka, ..

Pragnę przywitać się z Wami na "nowym forum" , które tak spontanicznie powstało ... ekspresowo.

Dziś z braku czasu : chwatit .... nadrobię 'prezentację' swą niebawem .... 

Pozdrawiam z Krakowa 

PF

Cieszę się , że Cię tu widzę Piotrze .
Rozkręcimy razem to forum.
Tamte (Michałów) przez ostatnie dwa lata istniało tylko dzięki garstce użytkowników . W tym dzieki Tobie .
Teraz po dwóch latach nieobecności pojawił się Paweł (pewnie znów na chwilę ) i pierwsze co zrobił , to usunął wszelką krytykę i niektóre konta użytkowników .
W tym moje  :)
Ułatwił mi tym podjęcie niełatwej decyzji .
Ciężko mi było rozstać się z forum od którego wszystko się zaczęło ...
Teraz już wyboru dokonał Gandalf.
Stworzymy tutaj w kilka lat najlepsze w Polskim internecie miejsce w ktorym będzie można wymienić poglądy na tematy pszczelarskie smilie_flagge11.gif
Miejsce w którym początkujący uzyskają pomoc . .  .

Robercie!

Niezmiernie mi przykro , niezmiernie , iż tak 'podziękowali' Ci za Twoją pracę, Darka pracę, (spodziewam się niebawem podobnego 'podziękowania  http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/zarty-i-kawaly-fascynujace-ciekawostki-z-zycia-pszczol,58/kategoria-cytat-czyli-zlote-mysli-na-dlugie-zimowe-wieczory,5460-240.html#111484 ). Wybacz , że w Twym temacie i w Powitaniach  ....  ale to przecież jeden z przyczynków Nowego forum , może i Naszgo Nowego ...

Swe przedstawianie znów mus mi na inszy czas .... odłożyć :-)

To nie gandalf. Robert na darmowych skryptach forum administrator może zrobić wszystko . Podpiąć się pod każdy nick administratora. Ja nie idiota i jak wiecie próbowałem wszelkich kontaktów. Gandalf zawsze odpisywał.

Zobacz co jest tu-http://pasiekamichalow.weebly.com/zespoacute322.html . Były zdjęcia Ś.P. Melona , Bohtyna, Twoje Robert. Samemu można grać w cybergaja, forum to ludzie. Zanikło to co było kiedyś -rodzina pszczelarzy.

Malon by się nie obraził , ale sorry , mam kolegę Melona . Na początku o to zebrałem opeer . Ale sprawę wyjaśniłem , myli mnie się do dziś. :(

Witam.

Jako , że zostałem zaproszony do administrowania tego forum wypadało by napisać słów kilka o sobie .

Mam na imię Robert .

Przy pszczołach" chodzę" od 2010r.

Czyli stosunkowo niedługo .

Ale miałem dobrych mistrzów z Forum Pasieki Michałów .

Długo by ich wymieniać , ale szczególnie cenne wskazówki i wsparcie otrzymałem od śp. kol. Adama (nick Malon) , oraz nieobecnego już na forum kol. Stanisława (nick birkut ).

Dzięki forumowym Kolegom , szkoleniom , książkom , oraz dzięki praktyce w pasiece własnej ( i ostatnio UWM Olsztyn) myślę , że mogę już z czystym sumieniem powiedzieć ,

że jestem pszczelarzem .  A to brzmi dumnie i jestem z tego dumny .

zdj%25C4%2599cie1588.jpg

zdj%25C4%2599cie1621.jpg

Aktualnie mam 80 pni "stada podstawowego" i jeszcze parę rodzinek / odkładów sezonowych . 4_1_7v.gif

Mam dwie pasieki stacjonarne w gminie Bisztynek ( Warmia) i zdarza mi się wyjechać w teren na lipę i  wrzos a czasem również inne pożytki .

Pozyskuję miód , pyłek , pierzgę , propolis , wosk .

Czasami sprzedaję równiez nadwyżkę matek produkowanych na własne potrzeby , oraz odkłady .

Szczególne podziękowania w tym miejscu dla Kolegi daro .

Bo dzięki jego pomocy aktualnie moje młode matki są inkubowane w cieplarce , a nie w rodzinach wychowujących - tak jak to miało miejsce wcześniej .

Gospodaruję na ulach wielkopolskich na ramkach pełnych , połówkach i pośrednich 2/3 (360x190) .

Mam w pasiekach zarówno ule stojaki , jak i leżaki (kombinowane) .

Większość , to korpusiaki drewniane ocieplane ,

oraz ciężkie jednościenne nieocieplane o ściankach grubosci ok 4,5cm. 7_1_106v.gif ,

Mam też 20 uli poliuretanowych i styropianowych .

I coraz bardziej mój kręgosłup mówi , że to jest to Great.gif

Dzięki sugestiom Kolegów  Jurka , Tadka i Darka , oraz materiałom od Kolegi Leszka w kolejny sezon planuję wejść z kilkoma ulami ze styroduru .

Będzie to połączenie niskiej ceny z zaletami stosunkowo drogich uli styropianowych .

A jak mi wyjdą ... czas pokaże .

Żeby nie było zbytniej monotonii w pasiece mam też kilka uli , które pełnią funkcję ozdobno-użytkową .

Taki mini - skansen pszczelarski

zdj%25C4%2599cie1576.jpg

Najstarszy eksponat , to przedwojenny ul pruski - słomiany - korpusowy .

Najmłodszy , to ul ze starej beczki od kapusty stworzony na podobieństwo ula Staszka-birkuta :)

Wiedzą , która została mi dana w miarę moich możliwości staram się dzielić z innymi Kolegami i Koleżankami  .

Dla tych co chcą zdobywać wiedzę zarówno teoretyczną , jak i praktyczną zawsze staram się służyć pomocą .

Gościłem już w swojej pasiece praktykantów , ktorzy dziś już samodzielnie "chodzą przy pszczołach" .

Kilku kolejnych pragnie "liznąć pszczelarstwa" w tym sezonie .

Pochwalę się w tym miejscu , że pierwsze sukcesy w produkcji matek pszczelich (i nie tylko) ma moja córka Natalia .

Najmłodsza chyba czynna tegoroczna praktykantka z katedry pszczelnictwa UWM w Olsztynie .

Natalia ma niespełna 12 lat , ale przy pszczołach nawet dr zagiąć się nie dała ;)

zdj%25C4%2599cie1592.jpg

widze ze masz nastepce i to takiego co pszczół sie nie boi to wielki plus dlatago ostrożnie sie z tym klejnotem obchodź

Malon by się nie obraził , ale sorry , mam kolegę Melona . Na początku o to zebrałem opeer . Ale sprawę wyjaśniłem , myli mnie się do dziś. :(

Adam by się nie obraził , bo to był bardzo sympatyczny i szczery gość .

Pozwolę sobie w tym miejscu umieścić fotki moich mistrzów dzięki którym swoje pierwsze kroki w pszczelarstwie stawiałem w odpowiednim kierunku .

90.%253Bp6%252Cty.jpg

W niebieskiej czapce Adam (Malon)

W jasnej czapce Bohdan (Bohtyn)

A ten bez czapki . . . .to ja :D

I jeszcze jeden mój Guru Stanisław (birkut) ze swoim podkurzaczem ;)

Birkut%2Bz%2Bpodkurzaczem.jpg

Oprócz nich pomagało mi na początku pszczelarzenia wielu .

Wszystkim jestem wdzięczny za pomoc i dobre rady .

Ale tym trzem Kolegom-pszczelarzom zawdzięczam najwięcej .

Ciekawe gdzie bohtyn pewnie mu wnuki myszkę zepsuły albo na działce walczy z nadmiarem miodu.

Pewnie ryby biorą , to korzysta .

Staw miał piękny , rybny i w ładnym miejscu ,  ale jeszcze go powiększył , więc i ryby pewnie teraz większe !?

Mam nadzieję , że żadna wielka ryba nie złapała wędkarza !? ;)

actionsmiley045.gif

Witajcie!

... ponieważ 'tak się porobiło' ... i ponieważ pod tematem Roberta zapoczątkowałem ..... teraz wypada dokończyć (bo ... jak 'klasyk' L. Miller .... ważne jak kończy ;)  ;) )

Zajmować pszczołami kazał mi mój teść, przekazując w me ręce swe podopieczne. Ponieważ  pasieka znajduje się na podwórku syna teścia , zgodziłem się pod warunkiem wspólnego 'chodzenia koło pszczół' ze szwagrem. Chodzimy zatem wspólnie , wspólnie 'rozwijamy' pasiekę zmagając się z wieloletnimi 'zaniechaniami' w 'modernizacji' . Wprowadzam swe 'pomysły' lub 'wizje' pasieczne ..... ponieważ są me to ja muszę 'realizować' .... mam zatem co 'robić' . Ponieważ lubię, z chęcią 'robię' ...

-  chciałem mieć ul gdzie pszczoły będą 'wchodzić/wychodzić' przez usta .... popracowałem .... mam .... trzy 

-  chciałem , bardzo chciałem mieć ... w pniu .... mam ...... 

-  chciałem  by na terenie posadowienia uli było poidło .... jest 

-  chciałem by w końcu kury przestały grzebać pod ulami ,  jest 'płot'  wierzbowy  .... rosnący ....

-  chciałem by można było w końcu przetapiać stare ramki w ... słonecznej .... już od tego roku topi .

-  chciałem ... jeszcze wiele mam .... jak z realizacją będzie , się okaże ... bo mam poważny problem: szagierka i reszta domowników  uczulona bądź 'bojąca' się .... i mamy 'ostrzeżenie' : jeszcze jedna pszczoła .... już mam 'nowe' miejsce pod ewentualną przyszłą - tylko znów trzeba sporo pracy by ....

"Chodzę koło" tych pszczółek bo polubiłem te owady , polubiłem opiekować się nimi , praca dla nich daje mi satysfakcję .

Odwdzięczają mi się ciesząc oko swą pracą i efektem tej pracy - miodem , którego potrzebuję więcej niż przeciętny 'zjadacz' (bez ironii i obrazy dla 'zjadaczy'), bo potrzebuję na .... pitny . Tworzeniem pitnych zajmowałem się jeszcze zanim zacząłem "chodzić koło ..."

.... w "chodzeniu koło ..."  pasjonuje mnie ten owadzi świat   i owiane nimbem 'tajemniczości'  : "pszczelarz" .... choć doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak mało wiem , potrafię  ... o pszczołach

Tak/tyle 'tytułem' przedstawiania się  w gościnnym 'temacie' Roberta ..... ;)  ;) 

Pozdrawiam PF  

"Chodzę koło" tych pszczółek bo polubiłem te owady , polubiłem opiekować się nimi , praca dla nich daje mi satysfakcję .

Odwdzięczają mi się ciesząc oko swą pracą i efektem tej pracy - miodem , którego potrzebuję więcej niż przeciętny 'zjadacz' (bez ironii i obrazy dla 'zjadaczy'), bo potrzebuję na .... pitny .

Tworzeniem pitnych zajmowałem się jeszcze zanim zacząłem "chodzić koło ..."

Zaraziłeś moją Żonę ... podarowując nam do degustacji swoje produkty butelkowane .

Tak się zaraziła , że już trzeci rok , to Ona przerabia miody na płyny procentowe .

W piatek pojechaliśmy na dwudniową imprezę plenerową na Mazowsze .

Po raz pierwszy wzięliśmy na próbę dwa kartony takich produktów .

Miejscowi tak się rozsmakowali , że w zasadzie 90% rozeszło się w pierwszym dniu

a reszta w pierwszych minutach po pojawieniu się dnia drugiego .

Bardzo zawiedzeni byli ci , co chcieli jeszcze - a już nie było .

Weronika wciąż powtarzała , że to jeszcze nie to co być powinno i że nie jest do końca zadowolona z efektów . . .

Ale prawdziwi smakosze po degustacji docenili walory zarówno trójniaczka Nowowiejskiego z 2013r. jak i Niedźwiedziówki z 2014r. drunk.gif 

W tym roku zapewne Weronika zapełni więcej gąsiorków ;)

Znalazłem fotkę z tej imprezki na stronie Urzędu miejskiego w Raciążu

11709445_481058028724349_106666197791342

Ach ten ul szklany :o , tez taki chce. Czy moglby ktos podac jakies przepisy na ten miod w butelkach % :P

Ul to prezent od Polbarta , nie szklany tylko z poliwęglanu. Przepis ? Ja zrobiłem trójniaka , po roku przestał właśnie pracować. Przepis  ? 1 : 2 miód do wody. Wodę zagotować wlać miód , w rąbek z płótna dodałem gałka muszkatałowa 1/2 laska wanili , kory z cynamonu , ziele lubczyka ( ;) wiadomo po co) goździki , kawałek korzenia imbiru, mocno zawiązałem. Warzyłem 1/2 godziny szumując. Nie dodałem chmielu na specjalne życzenie tej dla której lubczyk. Chmielu max 5g . Wlałem do fermentatora  ,szczelnie zamknąłem . Po przestudzeniu dodałem matkę drożdżową sporzadzoną dzień wcześniej, z drożdży do miodów -,,Zamojscy,, . No po ustaniu burzliwej frmentacji zlałem znad osadu rozlałem w damy i lu pod ziemię. Czyli do piwniczki. I włala, po roku nabiera smaku. B)

Ach ten ul szklany :o , tez taki chce.

Czy moglby ktos podac jakies przepisy na ten miod w butelkach % :P

Jak chcesz taki ul  , to dam Ci bezpośrednie namiary na wykonawcę .

Przepisów na miody pitne jest masa w internecie .

Ale jaka jest receptura tego trójniaka ze zdjęcia  , to bij,zabij , ale sam nie wiem :)

Cosik ten skarb chowasz. :D

To pani z mediów robiąca fotkę uznała , że trzeba robić zdjęcie tak , a nie inaczej :D

Ul to prezent od Polbarta , nie szklany tylko z poliwęglanu.

No nie do końca to jest tak .

Ul jest z pleksiglasu .

Zrobił mi go syn Polbarta - Radek , ale nie w prezencie !

Kosztował mnie 1500zł.+ koszt wysyłki z ubezpieczeniem i opcją ostrożnie .

Od Leszka w prezencie dostałem dwie matule i ramkę nicot .

Chyba Ci się Darku poplątały te moje prezenty :lol:

Ach ten ul szklany :o , tez taki chce. Czy moglby ktos podac jakies przepisy na ten miod w butelkach % :P

podpinam się pod prośbę :rolleyes:

Przepis na miód w butelkach z % to żaden problem jest przepisów w necie sporo. Ale największy problem jest z czekaniem aż on dojrzeje , a im starszy tym lepszy i dopiero po pięciu latach nabiera szlachetności typowej dla takiego trunku. Mam taki dziesięcioletni czwórniaczek warzony  ( warzony bo niektórzy nie warzą) z chmielem i cynamonem i goździkami jako dodatki i jest super. 

Pozdrawiam

Tadek

Wiem Tadek ,ze w necie jest wszystko, ale to inaczej jak ktos z forum zachwala i przede wszystkim robi i ma doswiadczenie. Wedlug mnie to oprocz przepisu to do takich smakolykow trzeba miec jeszcze albo reke , albo powolanie. Wrzucic do gasiorka i zrobic kompot z % to kazdy potrafi, a ty juz zdradziles jeden z tajnikow - trzeba miec cierpliwosc.  B)  ;)