Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dadant 1/2 vs Langstroth 3/4 vs Wlkp. 18


Recommended Posts

Zastanawiam się nad wyborem uli do pasieki uwzględniając przyszłościowe plany rozwojowe. Zależy mi na ulach korpusowych z jednakowym rozmiarem ramek w nadstawkach i korpusach gniazdowych co ustandaryzowałoby pasiekę. Czytałem wiele w różnych miejscach i obecnie zastanawiam się nad którymś z tych 3 rodzai uli. W związku z tym moje pytania.

 

Rozmiary ramek:

Dadant 1/2: 435mm x 145mm 

Langstroth 3/4: 448mm x 185mm

Wlkp. 18: 360mm x 180mm

 

 

 

Chciałem w związku z tym zapytać o różnice w masie pełnych korpusów (Langstroth zapewne najcięższy, ale o wartościach jakich rzędów tu mówimy). Dostępność akcesoriów na rynku (nie każda z tych ramek jest powszechna i nie wiem czy będą problemy z dopasowaniem ramek do np. miodarki i jak z dostępnością węzy dopasowaną do tych ramek. Węzy w blokach do Wlkp. 18 nie znalazłem. W późniejszym okresie oczywiście można przerabiać wosk w odpowiednich zakładach, ale na początek trzeba się zaopatrzyć. Chciałem też zapytać o opinie. Patrząc na dostępne informacje na forach to różnica w tych ulach korpusowych będzie polegała tylko na masie pełnych korpusów. Czy może wybierając konkretne typy uli muszę się przygotować na pewne problemy (np. z utrudnieniami z zakupem odkładów, chociaż to może jakoś da się rozwiązać). Czy w ulu Wlkp. 18 ze względu na małą powierzchnię ramek nie trzeba go będzie przypadkiem rozbudowywać "do nieba" podczas roku z dobrymi pożytkami? 

 

Link to comment
Share on other sites

Sensu w 3/4 Лангстрот nie widzę.

Dadant 1/2: 435mm x 145mm - mój wybór, jestem zadowolony. Wygodny w obsłudze poszczególnymi korpusami.Także dokonać wyboru ile ramek w korpusie.

 

 

Сенсу в 3/4 Лангстрот не бачу.

Dadant 1/2: 435mm x 145mm - мій вибір, я задоволений. Зручно працювати окремими корпусами.Також зробіть вибір скількі рамок у корпусі.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Emil bardzo ciężka i poważna decyzja przed tobą ;)

 

Jeśli chodzi o zakup akcesoriów do ula to na pewno najłatwiej będziesz miał z wlkp.18 cm, z węzą też nie ma żadnego problemu, jak nie masz swojego wosku żeby wysłać, to w sezonie jest mnóstwo ogłoszeń np węza robiona w "Miodach Podkarpackich" i jest lux, nawet cena była super bo mi brakło i dokupywałem po 45 zł na drugi dzień była u mnie.

 

I teraz najlepsze :P , ul 18 jest spoko ale podobno jest za wąski dla dzisiejszych plennych pszczół, i to nie tylko Polbart tak twierdzi, więc coś może w tym jest. Ja zacząłem w tym roku na 18-stkach tylko i wyłącznie z tego powodu że miałem już za dużo uli wlkp. i nie było kasy żeby wszystko zamieniać a tak to wszystko pasuje do siebie bo obrys wlkp. tylko wysokość nam się zmienia.  Jak zaczynałbym teraz to na bank spróbowałbym na ln 3/4 lub dadant 1/2, na początku byłem napalony na ln 3/4 ale to jednak wyższa ramka niż dadand i na minus ciężar jak i większy kłopot z zasklepieniem ramek odpowiednio wcześnie co za tym idzie chyba trudniej w mniejszych pożytkach odebrać miód odmianowy.

 

Jak się dobrze rozejrzysz to kupisz wszystko do tych uli i odkłady też, a jak chcesz na miejscu to możesz pomyśleć albo namówić jakiegoś pszczelarza na pakiety, ja robiłem w tym roku i powiem ci że super sprawa, korpus z samą węzą, zbierasz z kilku uli ok 1,5 kg pszczół + matka unasieniona i po miesiącu masz super rodzinkę, żaden problem :)

 

Życzę powodzenia 

 

Łukasz 

Link to comment
Share on other sites

Emik3 w zasadzie Łukasz Ci wszystko już napisał i teraz Ty musisz wybrać , ale do wyboru trzeba jeszcze mieć wiedzę o pożytkach w okolicy ? czy będziesz prowadził gospodarkę wędrowną ? i czy będziesz odbierał miody odmianowe ? Co do wysokości wlp. 18 tek bo takie mam , to w zasadzie ja na moich pożytkach nie rozpędzam  rodzin więcej jak na cztery korpusy , bo nie mam takiej potrzeby , i taką wybrałem praktykę , chociaż pewnie można rozpędzić i na 5 korpusów , ale ja tego nie robię,  bo robię w sezonie odkłady przeciw warozowe które później łączę z rodzinami produkcyjnymi w odpowiedni sposób i mam częściowo załatwioną walkę z warozą przy użyciu mniejszej ilości chemii.

Link to comment
Share on other sites

No i w zasadzie wszystko już wiem. Na chwilę obecną planuję rozpocząć zabawę i w najbliższych latach nie będzie polityki wędrownej, w późniejszym okresie nie wykluczam. W takim razie zdecyduję się na 1/2 dadant gdyż jest powszechniejszy niż Langstroth a jak by się okazało, że pożytki średnie to po prostu będą na 3 korpusach a skoro są zdania dużych producentów, że wielkopolski 18 jest w obecnych czasach za ciasny, to dadant będzie najbezpieczniejszym wyborem, ani za mało, ani za dużo. Co do pożytków to na wiosnę jest kilka hektarów mniszka lekarskiego, praktycznie na łąkach żółte dywany (się rozplenił deczko), rzepaku i sadów brak, dużo lasów i łąk w tym wiele bardzo ekstensywnych. Początkowo wchodząc w temat nie będę zbierał miodów odmianowych, jednak jak by się okazało, że ogólnie interes dobrze idzie, to mam możliwość wysiewu kilku hektarów pożytku (ale w związku z V klasą ziemi zapewne nie będzie to rzepak).

Link to comment
Share on other sites

Trochę nie rozumiem Twojej decyzji, bo Dadant 1/2 ma praktycznie tą samą powierzchnie co 18 wielkopolski. W mojej opinii, Dadant 1/2 jest za szeroką i za niską ramką, a co za tym idzie masz gorszy rozwój wiosenny, bo temperatura niższa jak w 18 (ciepło idzie do góry). Prędzej matka przejdzie na kolejną 18 jak na 1/2 dadanta, dodatkowo matka zwykle czerwi okręgami.

 

Więcej na temat kuli i sześcianu - optymalne kształty dla pszczoły możesz poczytać tutaj.

 

http://pasiekapszczelarska.pl/topic/583-gospodarka-w-ulu-23-wielkopolskim-czyli-z-ramką-18-cm/?p=13172

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ty Xpand, zaleca się wybór ramek, co jest najlepsze dla pszczół. Ale to założenie, że pszczoły będą lepiej w zagłębieniu i bez ramek. Moim zdaniem, pszczelarz musi wybrać dla siebie wygodną ramę. I tak jak pisałem, nie może wybrać tylko ramkę, ale także ich liczbę. Pszczelarz musi zrozumieć operacji, kiedy i jak zrobi się z ula. Lepiej zachować dwa ule komfortowe niż jeden niewygodne. Nawet jeśli ula pszczoły nie lubią trochę. Lubię więcej metod przemysłowych.

 

Ви Xpand, порекомендували вибрати рамку, яка найкраща для бджіл. Але з таким припущенням, бджолам буде краще в дуплі і без рамок. На мою думку, пасічник повинен вибирати рамку зручну для себе. І як я вже писав, вибрати потрібно не тільки рамку але і їх кількість. Пасічник повинен розуміти які операції, коли і як він буде робити з вуликом. Краще тримати два вулики зручні чим один незручний. Навіть якщо вулик бджолам трохи не подобається. Мені більш подобаються промислові методи.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Trochę nie rozumiem Twojej decyzji, bo Dadant 1/2 ma praktycznie tą samą powierzchnie co 18 wielkopolski. W mojej opinii, Dadant 1/2 jest za szeroką i za niską ramką, a co za tym idzie masz gorszy rozwój wiosenny, bo temperatura niższa jak w 18 (ciepło idzie do góry). Prędzej matka przejdzie na kolejną 18 jak na 1/2 dadanta, dodatkowo matka zwykle czerwi okręgami.

 

Więcej na temat kuli i sześcianu - optymalne kształty dla pszczoły możesz poczytać tutaj.

 

http://pasiekapszczelarska.pl/topic/583-gospodarka-w-ulu-23-wielkopolskim-czyli-z-ramką-18-cm/?p=13172

 

 

W zasadzie po przeliczeniu to Dadant ma mniejszą powierzchnię ramki niż wielkopolski 18 w związku z tym nie wiem dlaczego są opinie, że wielkopolski 18 jest za wąski dla dzisiejszych pszczół?  Z drugiej strony skoro dąży się do kwadratu, bo tak wydajniej, to dlaczego nie konstruuje się ramek przykładowo 25x25? W takim rozumowaniu wielkopolski 18 jest typowym prostokątem a nie kwadratem (2x1) ale o bardziej kwadratowych proporcjach niż Langstroth czy Dadant, ale mniej kwadratowy niż ul Ostrowskiej.

Link to comment
Share on other sites

Wąska - dobre na zimę i wiosnę. Ale korpusach niewielkim stopniu. Aby pracować w lecie nie jest dobre.

 

Вузький - добре для зими та весни. Але korpusach малого обєму. Працювати літом не добре.

Wysokie  dobre do zimowli i na wiosnę . Ale korpusy o małej pojemności latem nie dobre .
 

Edited by Robi_Robson
Dodałem troszkę inne tłumaczenie
Link to comment
Share on other sites

No ja rozumiem, tylko skoro mówimy o pojemności prostokąta to uproszczając (bez wyliczania dokładnego miejsca na węzę a posługując się wielkościami ramek) stosując wzór a x b mamy (w cm kwadratowych) o ile nic nie spierdzieliłem: 

 

1/2 Dadant: 630,75 cm

3/4 Langstroth: 828,8 cm

18 wielkopolski (2/3 wielkopolski): 648 cm

 

W związku z czym jeśli mówimy o pojemności to wychodzi mi, że wielkopolski 18 jest pojemniejszy niż  1/2 dadant.

Link to comment
Share on other sites

Emil cały czas pomijasz aspekt szerokości ramki, wiem że wlkp18 mniejszy deko niż dadant1/2 ale za to dużo szerszy, jak ci mało na wysokość to możesz pszczoły trzymać(gniazdo) nawet na 3 korpusach dadant 1/2. Pisałem ci już że nie tylko wysokość się liczy ale także szerokość ramki, pisał to czy tam mówił w filmiku Polbart ale nie tylko on tak twierdzi, czytałem jeszcze o tym w dwóch źródłach ale już nie pamiętam, jak znajdę czy mi się przypomni gdzie czytałem to ci wkleję do poczytania:D

 

Z 18-stką może być problem za kilka lat bo może wyjść z użytku po prostu skończy się na nią moda, co do langstrotha czy dadanta to przewiduję trend odwrotny, popularność tych ramek bedzie lawinowo rosła, zresztą już tak się dzieje.

 

Musisz to dobrze przemyśleć, ważne i brawo dla ciebie że nie pchasz się w standardowy wlkp, tylko jedna ramka w ulu a i najlepiej w pasiece, bedziesz miał ze 30 rodzin + i to w 3 miejscach jak ja w tym roku to się przekonasz na własnej skórze dlaczego. Twoje pszczoły twój wybór, jak ja bym zaczynał od nowa  wiosną to poszedł bym w ln 3/4 chociaż powiem szczerze ze z każdym miesiącem czytania i przemyślen dadant 1/2 dogania ln i w sumie wybrać było by ciężko  :P

 

Życzę udanego wyboru

 

Łukasz

Link to comment
Share on other sites

Emil nie wiem czy masz jakieś doświadczenie w hodowli pszczół , bo każdy z tych przykładów które rozważasz ma swoje wady i zalety , i wykorzystanie tych wad czy zalet będzie zależne czy będziesz umiał to w praktyce wykorzystać. Poza tym moim zdaniem Langstrot 3/4 to ul na intensywną gospodarkę i duże pożytki i silne pszczoły , jak będziesz umiał to wykorzystać to dobrze. Ale na słabsze pożytki moim zdaniem  (dla jasności nic Ci nie narzucam , wybór jest Twój ) to lepsze są dwa pozostałe.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie należy zapominać, aby wziąć pod uwagę wysokość korpusu ula. Ula nie zbiera miód. Praca z ula ciebie. Wybierz mądrze.

 

Не забувайте врахувати висоту тіла вулика. Вулик не збирає мед. Працювати з вуликом тобі. Вибирайте з розумом.

Link to comment
Share on other sites

Ze względu na aż za dużą wielkość Langstrota nie biorę go gdyż przy pasiece sporadycznie żona będzie mi pomagała i też będzie musiała sobie jakoś poradzić przy kontrolowaniu uli a jak wcześniej ktoś zauważył, jest to raczej ul do bardzo intensywnej gospodarki a same korpusy będą cięższe. Jeśli mówimy o szerokości ramek, to czytałem że ramka/węza nie może być zbyt szeroka gdyż wtedy miód zawiera duże ilości wody i jest słabej jakości, rozumiem jednak, że w wymienionych typach uli ciągle są to wartości nie mające wpływu na jakość miodu. Na żywo widziałem tylko standardowe wielkopolskie i warszawskie ule. Sam doświadczenia nie posiadam, natomiast wiedzę teoretyczną i internetową właśnie dla tego chcę od samego początku zacząć na ulach korpusowych z unormowanymi ramkami w całej pasiece aby od samego początku przyzwyczaić się do takiej gospodarki a nie przestawiać się po paru latach.

 

 

Widzę, że są zwolennicy jednego i drugiego. Pojadę jeszcze raz w teren, postaram się znaleźć kogoś z tymi ulami i popytam, popatrzę, który bardziej będzie mi odpowiadał.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Pojadę jeszcze raz w teren, postaram się znaleźć kogoś z tymi ulami i popytam, popatrzę, który bardziej będzie mi odpowiadał.

W Twoich stronach , tak jak i w moich królują stare dadanty i warszawskie-poszerzone .

Pomijam duże ilości pasiek u starszych "dziadków" , gdzie każdy ul jest inny a zdarza sie , że w jednym ulu każda ramka jest ponumerowana , bo w innej kolejności albo się nie zmieści , albo wpadnie do środka :blink:

Coraz częściej pojawiają się ule wlkp. a czasem Ostrowskiej .

Dużo wozić z plantacji na plantację nie będziesz , więc wielkie "przemysłowe" korpusy Ci nie potrzebne !

Żona będzie Ci czasem pomagać , więc ja bym na Twoim miejscu od razu poszedł w kierunku lżejszych uli styropianowych , lub poliuretanowych 

o kubaturze ula Ostrowskiej , lub jeszcze niższe , czyli wlkp. skrócony do 18-19cm.

Wielkopolski jest tak popularny w Polsce , że w przyszłości z pewnością nie będzie problemów z dokupieniem osprzętu .

Większość osprzętu od uli wlkp. do nich pasuje .

Ule na ramkę wlkp.skróconą do 19cm. mam u siebie . Tyle , że stare jednościenne i nowsze mojej roboty sklejkowo-boazeryjne .

Jak kiedyś wpadniesz do mnie , to Ci pokażę . :)

Link to comment
Share on other sites

Ja też cały czas się zastanawiałem nad wlkp 18cm a LN 3/4. Decyzja padła na... LN 2/3.

A teraz napiszę dlaczego:

Ramka wysokości 159mm pozwoli na "pszczelarzenie" na słabszych pożytkach niż przy ln 3/4.

 

Pojemność przy 10 ramkach na korpus to równe 7wlkp

czyli rodnia 2 korpusach to 14 wlkp. Uważam że idealne dla dzisiejszych pszczół.

 

Powierzchnia jest trochę wieksza niż Dadant 1/2.

 

Minus... Mało popularny w Polsce więc z odkładami ciężko ale zawsze można zasiedlić pakietem albo rójka.

Link to comment
Share on other sites

Ja też cały czas się zastanawiałem nad wlkp 18cm a LN 3/4. Decyzja padła na... LN 2/3.

A teraz napiszę dlaczego:

Ramka wysokości 159mm pozwoli na "pszczelarzenie" na słabszych pożytkach niż przy ln 3/4.

 

Pojemność przy 10 ramkach na korpus to równe 7wlkp

czyli rodnia 2 korpusach to 14 wlkp. Uważam że idealne dla dzisiejszych pszczół.

 

Powierzchnia jest trochę wieksza niż Dadant 1/2.

 

Minus... Mało popularny w Polsce więc z odkładami ciężko ale zawsze można zasiedlić pakietem albo rójka.

No i dobrze Twoja decyzja. Ale wysokość 159mm minus 20mm  grubość beleczek , to wysokość woszczyny to 139 mm na jeden korpus.

Czyli gospodarka w ulach z niską ramką. A to trochę inna specyfika . A widziałeś ten film jak wygląda gospodarka z tak niska ramką w praktyce ? , kopalnia wiedzy praktycznej .

https://www.youtube.com/watch?v=rMvuaWYWSwY&list=FLJK7F3dcuoXiLJ7Fa8P2KWg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tak, oglądałem. Podpasował mi ten system. Gdyby mi w praktyce nie podpasował to zawsze szybko przejdę na ln 3/4.

 

Zdajesz sobie sprawę, że LN3/4 to jest ul Ostrowskiej z gorszą termiką?

Link to comment
Share on other sites

Patrzę temat nie wymarł. Czytałem, dumałem, przespałem się parę dni z tym i wybrałem wielkopolską 18.

 

Na temat różnic między wspomnianymi w temacie typami uli doszedłem do takich wniosków że. LN 3/4 ma największą powierzchnię i będzie to też owocowało największą wagą. Dadant i wielkopolski 18 powierzchnią plastra niewiele się różnią, kształtem tak, ale z opinii pszczelarzy i literatury wiem, że termika w zimie nie jest aż tak istotna (jak zimno w ulu to pszczoły nie zaczną czerwić jak się tylko krótkookresowo zrobi cieplej) a sroga zima jest korzystna dla pszczół, ale dobra wentylacja latem chroniąca przed przegrzaniem jest ważna. 

 

Wybrałem wielkopolski z tego względu, że jest bardziej w naszym kraju popularny a co do tego, na ilu ramkach zimować itd. to akurat w ulach korpusowych można w skrajnych wypadkach dać nawet 3 korpus gniazdowy jak komuś za mało czy na lato, czy na zimę, a miodnię można w każdej chwili powiększać i fakt faktem, że w wypadku wielkopolskiego jak i dadanta tego latania w wypadku dobrych pożytków będzie więcej niż przy LN 3/4 ale nie ma rzeczy idealnych.

Link to comment
Share on other sites

Masz rację że z tym wyborem to każdy ma swoje plusy i minusy i teraz sztuka jest wybrać odpowiedni dla siebie. I wielu miało by chęć wypróbować różne ule i dopiero podjąć decyzję ale to jest kosztowne i trwa latami zanim wyrobimy sobie jako taką decyzję bo przejście z jednego systemu na drugi tez może przy nawet średniej pasiece potrwać 2 - 3 lata , chociaż teoretycznie wydawało by to się takie proste.

U mnie też na mój wybór zdecydowała :

 

-ramka to znaczy jej szerokość jako kontynuacja poprzedniego systemu ( Ostrowskiej)

- waga korpusu z ramkami i miodem

- szybkość rozwoju wiosennego ( ten parametr założyłem teoretycznie bo w momencie wyboru nie miałem jeszcze wiedzy , ale okazał się trafny później jak porównałem start z ulami kolegi na 1/2 Dadantach , to moje wisną o około 1 tydzień szybciej dochodziły do większej siły niż na 1/2 Dadantach.

- możliwość odbierania mniejszych pożytków odmianowych i lepiej odparowanych co było zmorą na ramce Ostrowskiej na słabszych pożytkach , gdzie rzadko kiedy sklepiły mi całe ramki i także  jest teraz możliwość odbierania u mnie na moich pożytkach na pasiece stacjonarnej nawet 4 miodobrań , ale nigdy praktycznie nie robię tego na całej pasiece ze względu na walkę z warozą i wybraną przez mnie  metodą robienia odkładów przeciwwarozowych,  tylko czwarte miodobranie , na przygotowanych wcześniej rodzinach.

- klimat w miejscu pobytu pasieki , we wschodniej Polsce niekorzystny dla dużych uli ze względu na opóźnienie w stosunku do pozostałej części kraju , co moim zdaniem pszczelarze często bagatelizują , szczególnie w ulach drewnianych .

Tak było u mnie , Ty możesz mieć inne priorytety inne pożytki inny klimat i możesz wybrać inny system

A co do czerwienia matki na 3 korpusach na ramce 18 cm to nie polecam jeżeli stosujesz dennice siatkowe otwarte to najniższy korpus i tak Ci matka rzadko kiedy zaczerwi bo są tam gorsze warunki termiczne i nawet teoretycznie nie była by w stanie tego zrobić , chyba że ten wyższy pszczoły zamienią na miodnie i zepchną matkę na dół z czerwieniem , ale nam chyba nie o to chodzi żeby mieć miodnie w gnieździe ?

Życzę powodzenia i pisz jak postępy.

 

-

Link to comment
Share on other sites

No ja na pograniczu Warmińsko-Mazurskiego z Mazowieckim, więc to też nie jest raczej zachodnia Polska, ale jak w Rosji sobie radzą to i w takich warunkach dadzą radę. Tylko u mnie jest o tyle niekorzystnie, że dość solidnie wieje bo teren płaski o otwarty. O 3 korpusy na rodnię nie chodziło mi o to, że cały czas, ale o zdania niektórych, którzy twierdzili, że mało miejsca matka ma na czerw itd. to jak ktoś uzna, że mało miejsca, to może gniazdo zawsze powiększyć i to jest plus gospodarki korpusowej. Po zasiedleniu uli i zrobieniu kilku swoich na wzór zrobię małą sesję i się pochwalę.

Link to comment
Share on other sites

Zgoda w Rosji Dadant podobno jest bardzo popularny bo był kiedyś reklamowany jako jedynie słuszny i u nas w PRL też tak było , pamiętam  ule Dadanty stały w Centarli Ogrodniczo Nasiennej ( czyli takich sklepach ogrodniczych)  i można było je od ręki kupić a i tak słabo się sprzedawały i mój teść stolarz miał zawsze zamówienia na ule warszawskie które robił znajomym pszczelarzom , bo były mniej problemowe w hodowli.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wyciśnij miodu z ramek o różnych rozmiarach - nie ma problemu?
Na Ukrainie, rama 435 * 230, 435 * 300, 435 * 145, 300 * 435. Norma jest bardzo wygodne.
Nie zawsze wybrać to, co jest wygodne pszczoły. O tym, jak mój ulubiony rozmiar - I nie było wygodne pracy z uli wysokości 1,5 metra. Więc wybrałem długość ramki 435 mm. O długości 435 i szerokości 8 klatek wygodny transport, aby umieścić na platformie. Wysokość 145 wybrana, ponieważ ta rama jest co najmniej 2 kg miodu. Jest to przydatne w zimie i wygodne ula bilansowej.
Będziesz mieć inne preferencje.
Musisz wybrać uli bez emocji. To będzie Ci odpowiadać najlepsze.

 

Jak polskie - "медогонка" miodarka , "відкачати мед" wirować miód?

 

 

 

Вижати мед з різних розмірів рамок - у Вас не проблема?

В Україні рамки 435*230, 435*300, 435*145, 300*435. Стандарт дуже зручно. 
Ми не завжди обираємо те що зручно бджолам. Про те як мої обрані розміри - мені не зручно працювати з вуликами висотою в 1,5 метрів. Тому я обрав рамки довжиною 435 мм . З довжиною 435 і шириною 8 рамок зручно перевезення, розмістити на платформу. Висоту 145 обрав тому що в такій рамці є не менше 2 кг меду. Це зручно для зими і зручно для перенесення вулика.
У Вас будуть інші уподобання.
Потрібно обирати вулики без емоцій. Котрий Вам підійде найкраще.
Edited by daro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.