Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dadant 1/2 vs Langstroth 3/4 vs Wlkp. 18


Recommended Posts

Czy ja aby dobrze rozumiem, że praktycznie od początku trwa spór o to czy lepiej wielkopolski 18 czy 1/2 dadant. W wielkopolskim lepsza "termika" a dadant "wygodniejszy". Czyli wychodzi na to, że sprzeczamy się o 3 cm wysokości korpusu na korzyść szerokości co na wysokości pięciokorpusowego ula daje 15 cm. Oczywiście miodarki itd. rozpoczynając zabawę z ulami kupuje się pod swoje ule i uwzględnia ewentualnie dostępność kompatybilnego sprzętu na rynku a zakładamy sytuację, że stawiając pasiekę i decydując się na konkretny ul w samej pasiece będzie tylko ten typ ula i ramek.

Link to comment
Share on other sites

180-145 = 35 mm. Zgoda, różnica nie jest wielka.

Ula z 6-7 obudowy 155, dodać Dach, stojak paletowy - ma wysokość 1,3-1,4 m. Nie chcę, aby zwiększyć kolejne 20 cm.

Ale to mój wybór. Masz inne powody, aby dokonać wyboru.

Innym interesującym punktem - ule dla królowych. 435 x 145 można podzielić na trzy ramki 145 x 145. Lubię więcej niż dwie ramki 180 x 180.

 


180-145=35 мм. Згоден, різниця не велика.

Вулик з  6-7 корпусів 155, додаємо дах, піддон, підставку - має висоту 1,3-1,4 метри. Не хочеться збільшувати ще на 20 см .

Але це мій вибір. Ви маєте інші причини зробити свій вибір.

Ще цікавий момент - вулики для королев. 435 х 145 можна розділити на три рамки 145 х 145. Мені більше подобається ніж дві рамки 180 х 180.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Emil bardzo ciężka i poważna decyzja przed tobą ;)

 

Jeśli chodzi o zakup akcesoriów do ula to na pewno najłatwiej będziesz miał z wlkp.18 cm, z węzą też nie ma żadnego problemu, jak nie masz swojego wosku żeby wysłać, to w sezonie jest mnóstwo ogłoszeń np węza robiona w "Miodach Podkarpackich" i jest lux, nawet cena była super bo mi brakło i dokupywałem po 45 zł na drugi dzień była u mnie.

 

I teraz najlepsze :P , ul 18 jest spoko ale podobno jest za wąski dla dzisiejszych plennych pszczół, i to nie tylko Polbart tak twierdzi, więc coś może w tym jest. Ja zacząłem w tym roku na 18-stkach tylko i wyłącznie z tego powodu że miałem już za dużo uli wlkp. i nie było kasy żeby wszystko zamieniać a tak to wszystko pasuje do siebie bo obrys wlkp. tylko wysokość nam się zmienia.  Jak zaczynałbym teraz to na bank spróbowałbym na ln 3/4 lub dadant 1/2, na początku byłem napalony na ln 3/4 ale to jednak wyższa ramka niż dadand i na minus ciężar jak i większy kłopot z zasklepieniem ramek odpowiednio wcześnie co za tym idzie chyba trudniej w mniejszych pożytkach odebrać miód odmianowy.

 

Jak się dobrze rozejrzysz to kupisz wszystko do tych uli i odkłady też, a jak chcesz na miejscu to możesz pomyśleć albo namówić jakiegoś pszczelarza na pakiety, ja robiłem w tym roku i powiem ci że super sprawa, korpus z samą węzą, zbierasz z kilku uli ok 1,5 kg pszczół + matka unasieniona i po miesiącu masz super rodzinkę, żaden problem :)

 

Życzę powodzenia 

 

Łukasz 

Jak się zbiera pszczoły z kilku uli, to one się tolerują? Tak od razu? Bez żadnych zabiegów?

Link to comment
Share on other sites

Tak bez najmniejszego problemu a podobno im większy mix tym lepiej, dostają wiekszego muzgoje.a i głupieją po dwóch dniach w piwnicy z zawieszona matka un masz już piekny rój uwiazany wokół klatki z matka :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Cześć. Podbijam temat. 

Sporo czasu minęło od ostatniego posta więc może macie jakieś nowe doświadczenia. 

Bujam się z wyborem ramki. Zawęzilem poszukiwania do 2 typow. A mianowicie 18 Wielkopolskiej oraz 1/2 Dadant. Mam pytanie skierowane do osób które miały styczność z tymi dwoma typami ramki. Czy są jakieś różnice w rozwoju pszczół, dynamiki, czy latwiej wychwycić nastroj rojowy w 1/2 Dadant z uwagi na dłuższą ramkę,?

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Wugiwugi napisał:

Cześć. Podbijam temat. 

Sporo czasu minęło od ostatniego posta więc może macie jakieś nowe doświadczenia. 

Bujam się z wyborem ramki. Zawęzilem poszukiwania do 2 typow. A mianowicie 18 Wielkopolskiej oraz 1/2 Dadant. Mam pytanie skierowane do osób które miały styczność z tymi dwoma typami ramki. Czy są jakieś różnice w rozwoju pszczół, dynamiki, czy latwiej wychwycić nastroj rojowy w 1/2 Dadant z uwagi na dłuższą ramkę,?

 

Ja mam kilka na ramce 18tce wielkopolskiej. 

Inne to warszawiaki kombinowane więc 18tka to mercedes u mnie nna pasiece jeśli chodzi o obsługę. 

Widziałem na jednej z facebookowych grup wypowiedź gościa, który gospodaruje na 18tkach i Langhstrotha 2/3. Więc wymiar ramki podobny do 1/2 dadanta. 

Mówi, że w sezonie rodziny na 18tkach wcale nie odstają, ramka wydaje się bardziej poręczna, zachwala na zimowle bo nieraz na Ln osypala mu się rodzina ale jak powiedział tu może być jego wina a nie ula. 

Od lat próbuje rozstrzygnąć czy lepszy jest 18tka czy Langhstrotha 2/3 i do tej pory ma oba typy, bo jednak 18tka jak mówi mu służy a Langhstroth jest bardziej modny obecnie. 

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Krzychu napisał:

Od lat próbuje rozstrzygnąć czy lepszy jest 18tka czy Langhstrotha 2/3 i do tej pory ma oba typy, bo jednak 18tka jak mówi mu służy a Langhstroth jest bardziej modny obecnie. 

Ważne kto stoi przed ulem , bo samo się tylko zepsuje :)  Langstroth czy 1/2 D to typowa ramka , węza itd. U mnie wielkopolskie to egzotyka , ale i ul. Ostrowskiej podobnie choć tu go wymyśliła. W jej pasiece w Siejniku królowały Dadanty 1/1. Moim zdaniem dobrze jak ul jest korpusowy , bo nie tylko lżej gospodarować , to i wszystkie czynności są prostsze , a ciągle do głowy przychodzą nowe "pomysły dla leniwych"

Gdybym jeszcze raz zaczynał z korprusowymi to jednak Langstroth. Bałem się niepotrzebnie ,że będzie za duży. Teraz za karę mam 3 korpusy gniazda :)

Spotkałem już kilku adeptów co nakupowali pięknych uli , wspaniałego sprzętu i jeszcze szybciej im przeszło bo jakoś nie wychodziła jak w książce . Nie rozumieli , że każde żywe stworzenie wymaga opieki i praktyki . A bajka że chłop śpi i mu samo rośnie.

 

Link to comment
Share on other sites

Dlatego Mariusz nikt Ci nie napisze wprost, który jest lepszy bo lepszy jest zawsze ten, który Ci pasuje a to zadecyduje dopiero wtedy kiedy sam się o tym przekonasz. A tutaj nie wiem czy jest ktoś kto gospodaruje na obu 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, Krzychu napisał:

Dlatego Wugiwugi nikt Ci nie napisze wprost, który jest lepszy bo lepszy jest zawsze ten, który Ci pasuje a to zadecyduje dopiero wtedy kiedy sam się o tym przekonasz 

słusznie prawisz. Ul z pojedynczej deski jest tani , więc jakby to jednak nie ten typ to i żal będzie mniejszy i decyzja o zmianie prostsza. Pszczoły  do każdego miód noszą.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, Wugiwugi napisał:

 Czy są jakieś różnice w rozwoju pszczół, dynamiki, czy latwiej wychwycić nastroj rojowy w 1/2 Dadant z uwagi na dłuższą ramkę,?

Załóż sobie że na początek nie ma żadnej różnicy i najpierw naucz się pszczelarstwa.

Jak się już nauczysz pszczelarstwa  obojętnie na jakim ulu  , wtedy dopiero będziesz mógł zdecydować czy Ci pasuje pszczelarstwo i jak wybór padnie na "tak" , to  będziesz wybierał sobie ul , rozmiar ramki i gwarantuję Ci , że nawet nie zwrócisz się do nas o poradę , bo będziesz to po prostu sam wiedział bez naszej pomocy. 

To podobnie jak byś nas pytał jakie Ty masz sobie buty kupić  i jaki rozmiar i pytał nas na forum , każdy ma inną nogę inną wagę  inny gust ,  jednemu but potrzebny jest do biegania innemu do Kościoła , itp. .......... i każdy powie Ci co innego i wskażą Ci jakieś modne buty , no bo w niemodnych nie wypada chodzić bo to obciach  , albo będą zachwalali swoje buty ?

No i sam rozumiesz że to nie ma sensu. 

Pozdrawiam

 

PS

Jeszcze dopisałem

A jak po okresie nauki dalej nie będziesz wiedział to znaczy że jeszcze za krótko się uczyłeś pszczelarstwa. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ps. To wysokość ramki pozwala na wychwycenie nastroju rojowego poprzez wgląd w środek gniazda poprzez odchylenie górnego korpusu gniazdowego, dolnego również - odpowiedź odnośnie wpływy szerokości ramki na wychwycenie nastroju rojowego 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, Krzychu napisał:

Ps. To wysokość ramki pozwala na wychwycenie nastroju rojowego poprzez wgląd w środek gniazda poprzez odchylenie górnego korpusu gniazdowego, dolnego również - odpowiedź odnośnie wpływy szerokości ramki na wychwycenie nastroju rojowego 

Ja nie wychwytuję nastroju rojowego , tylko trzymam pszczoły w ulach korpusowych z obszernym gniazdem i młode matki . W leżaku to nie działa  i to też dla mnie argument za korpusami.

Ramka taka czy inna , to nie buty , tylko jakby o najlepszą moc silnika i masę samochodu pytał ktoś , kto dopiero ma chęć iść na kurs prawa jazdy.  No i nie każdy w końcu zostaje dobrym kierowcą , choć wielu się za takich ,często niesłusznie, uważa.

Ja zaczynałem maluchem 126p :) 

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 13.11.2020 o 20:34, Wugiwugi napisał:

Cześć. Podbijam temat. 

Sporo czasu minęło od ostatniego posta więc może macie jakieś nowe doświadczenia. 

Bujam się z wyborem ramki. Zawęzilem poszukiwania do 2 typow. A mianowicie 18 Wielkopolskiej oraz 1/2 Dadant. Mam pytanie skierowane do osób które miały styczność z tymi dwoma typami ramki. Czy są jakieś różnice w rozwoju pszczół, dynamiki, czy latwiej wychwycić nastroj rojowy w 1/2 Dadant z uwagi na dłuższą ramkę,?

 

Mało jest ludzi, którzy mieli praktykę z tymi dwoma typami uli. Ja bym celował w ramkę o wysokości w okolicach 18cm, bo to dobra wysokość na gniazdo z 2 korpusów. Chodzi tutaj o chwytanie się kłębu zimowego górnej i dolnej ramki oraz ilość pokarmu nad głową. Sam mam głównie 360x180 i trochę wielkopolskich 360x260, więc mogę nie być obiektywny z tego powodu, ale też brałem pod uwagę te dwie ramki na początku czyli 360x180 oraz 1/2 dadant. Pamiętaj też, że ramka 360x180 to nie jest żadna nowość, bo już w latach 70 był ten ul, zrobił go Michał Zawilak (Pasieka 5/2010 strona 13). Jest też podobny do niego ul górski, ale ramka różni się o 1cm i ma 360x170. Ja mam pasieki w terenie górskim i wybrałem 180mm :)Robi_Robson też u siebie lata temu kupił podobne ule od starego pszczelarza, bo ramka chyba 19cm lub 20cm (jeśli dobrze pamiętam). Generalnie chodzi mi o to, że to jest znane od lat, ale te informacje nie przebijały się tak do mainstreamu i dlatego ktoś może traktować je jako nowość. Tak jak pisałem kiedyś, ta ramka pozwala odebrać więcej miodu przy lichym pożytku, to samo zauważył Zawilak i jest to dość oczywiste. To coś podobnego jak z 1/2 wielkpolskiej, też łatwiej mały pożytek chwycić i dlatego powstała jako miodnia.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Krzyżak napisał:

 

Wygodnych, trwałych, łatwych w wiązaniu i przy tym tanich :P

 

A nie zapomniałeś jeszcze że i modnych ? A takie uniwersalne buty są ? ? Jak mówią - jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego ? 

- Czy w butach do biegania wypada chodzić do Kościoła  , pewnie młodzieży to pasuje. 

Starszy robi się wygodny i sobie zmienia buty w zależności od okoliczności , a w domu najlepsze są "laczki"  czyli kapcie , czasy gdy chłop chodził na okrągło w gumo -filcach już chyba minęły i każdy ma teraz wybór i butów różnych jest dostatek i dlaczego trzymać się tylko jednych ? wink3.gif

Link to comment
Share on other sites

Tadeusz porównanie ula do butów nie jest najszczęśliwsze. O ile rzeczywiście buty można zmieniać w zależności o sytuacji, to nie wyobrażam sobie zmieniać ula w związku z porą roku czy rodzajem pożytku, dlatego ul musi być uniwersalny. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.