Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wytapianie wosku domowymi sposobami


Recommended Posts

Witam.  Gdzies wyczytalem o metodzie klarowania wosku.  Zrobilem trzy partie (3x10kg) i jestem bardzo zadowolony.  Po przefiltrowaniu wosku przez szmatke z bawelny wkladam wiaderko (plastikowe) do duzego kartonowego pudla.  Na dnie pudla jest metalowe pudelko z żarówka 60W.  Miedzy pudelko a dno wiaderka idzie czujnik termometru.  Wszystko przykryte paroma kocami.  Zarowka grzeje wosk 24godz.  Nastepne dwa dni wosk klaruje sie (nadal pod przykryciem)  . Co bym zmienil w tym procesie to dodam druga żarówka 40W.  Obecnie 60W jest za duzo gdyz termometr pokazuje 70C, czyli wosk nadal jest w plynie.   Kolejna partie zrobie na dwie zarowki.  Pierwsze 24 godz. grzanie 60W.  Nastepne 24h. tylko 40W.  Mysle ze wosk wyjdzie jeszcze ladniejszy.  Jedna uwaga.  Oprawka zaruwki jest przymocowana do jednego z bokow metalowego pudelka tak aby żarówka nie dotykala metalu.  Powodzenia i Wesołych Świąt dlo Wszystkich

Link to comment
Share on other sites

Bogumił klarowanie kilkukrotne wosku żarówkami ??? Nie słyszałem żeby ktoś u nas to stosował , może to dobry sposób   do odlewania woskowych figurek czy świec ?

Mysle ze sposob warty testu, zwlaszcza ze "system" zrobimy za darmo. (rzeczy dostepne w domu).   Dzieki powolnemu chlodzeniu wosku na dnie wytracaja sie naprawde bardzo drobne czasteczki. Swieczki pieknie sie pala.   Dziekuje Tadzu za pomysl/mysl.   Po swietach spróbuje sklarowac wosk jeszcze raz.  Choc wosk jest juz naprawde ladny.  Pozdrawiam i zycze Wszystkim spokojnej Wigilii

Link to comment
Share on other sites

Ja ostatnio klarowałem wosk w przenośnej lodówce turystycznej ze styropianu i efekt mnie zadowala, a nawet bardzo. Wosk po roztopieniu w garze z wodą wlewałem do pojemników, które następnie dawałem do wspomnianej lodówki, wszystko owinięte dodatkowo kocami i ręcznikami, szczelnie zamknięte i odstawione obok grzejnika. Po 24 godzinach wosk nadal był gorący chociaż już zastygnięty. Po trzech dniach ładnie się obkurczył, po wyjęciu opłukać, obciosać spód i gotowe :)

Link to comment
Share on other sites

Ja grzałka 30 W do terrarium , płyta na dno,   w korpus dadanta (wchodzi gar 35l ) i daszek . Na 12  godzin gotujące wstawiam,  rano  wyłączam grzałkę  a wieczorem wyjmuję . Jak najwięcej wody i pogotować dosyć długo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

 

A nie wiecie ile to by wyszło wezy z tych 9 kg

Witam. Wyjdzie conajmniej 90 szt.  Kwestia czy ktos zrobi takie male ilosci? Przed chwila wlasnie wrocilem od tokarza z walcami do wezy.  Weza ze swojego wosku to nie ta sklepowa. 

Link to comment
Share on other sites

Zdolni ci tokarze w Kanadzie :D

U nas choćbym złotem płacił , to walców do węzy mi nie wytoczą :lol:

Witam.  Hehe nie zdolni tylko placilem cieklym zlotem, z Nawloci ostatnie sloiki.  Walce z kwasowki, plaskie.  Grawerowane kupilem na AliExpresie.  Walcowanie nie taka prosta sprawa :-(   Najwiekszy problem to przywieranie wosku do walcow. No ale powoli widac swiatlo w tunelu. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.