Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Miód prosto z ula


Recommended Posts

600 w Chinach, nie wiem czy patenty mają, ale wydawało mi się, że autor nie był Chińczykiem, no chyba że tam produkcję rozpoczął, albo patenty sprzedał. Na chwilę obecną jest nieopłacalne, ale w przyszłości bliższej lub dalszej pewnie cena spadnie to będą kosztowały 600-700 już z wliczonym transportem i wydaje mi się, że w takiej kategorii cenowej dla kogoś kto lubi pszczółki i chciałby miód na własne potrzeby wyłącznie byłby to ciekawy pomysł....

Link to comment
Share on other sites

 wydawało mi się, że autor nie był Chińczykiem, no chyba że tam produkcję rozpoczął, albo patenty sprzedał.

Na chwilę obecną jest nieopłacalne, ale w przyszłości bliższej lub dalszej pewnie cena spadnie to będą kosztowały 600-700 już z wliczonym transportem i wydaje mi się, że w takiej kategorii cenowej dla kogoś kto lubi pszczółki i chciałby miód na własne potrzeby wyłącznie byłby to ciekawy pomysł....

Tutaj jest taki :

 

https://pl.aliexpress.com/item/Free-shipping-wooden-bee-flow-hive-for-beekeeping-with-fast-delivery/32761556943.html?spm=2114.010208.3.23.YoJIrV&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10033,searchweb201603_1&btsid=91240aa0-b089-4b2e-bb5b-4c21152cb317

 

A tutaj zestaw 6 ramek :

https://pl.aliexpress.com/item/Beekeeping-Tools-Honey-Flow-Hive-Frames-6pieces-Plastic-Bee-Frames/32755280404.html?spm=2114.010208.3.16.NvcXYB&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10033,searchweb201603_1&btsid=91240aa0-b089-4b2e-bb5b-4c21152cb317

 

Cena dostawy przy takim gabarycie raczej nie spadnie .

Chyba , że tak jak pisze Darek ... ktoś kupi hurtem kontener i będzie sprzedawał u nas w detalu taniej ...

Link to comment
Share on other sites

Pomijając aspekty ekonomiczne tego ula zainteresowany jestem pozostałymi aspektami tzn. ramki w tej metodzie są plastikowe, podejrzewam że ktoś sprawdzał wpływ plastiku na pszczoły i walory smakowe miodu. Do tego druga sprawa tj. higieniczność takiego ula. W standardowym ulu co pewien okres czasu należy ramki wymienić, tutaj podejrzewam że można wyparzyć, zalać spirytusem etc. celem dezynfekcji ramek. Zastanawiało mnie też to, jak oni to zrobili, że po postawieniu słoika do którego spływał miód bez pokrywki przez X czasu żadna pszczoła tym miodem się nie zainteresowała wydaje mi się to podejrzane uwzględniając zachowanie pszczół na miodobraniu.

 

Korzystanie z tego typu korpusów miodowych na pewno byłoby wygodne gdyby ceny nie były tak kosmiczne, aczkolwiek fajnie by było gdyby ktoś kto będzie posiadał kilka takich uli u siebie się w przyszłości wypowiedział oraz żeby jakieś środowisko naukowe zrobiło badania tej technologii. Jak pszczoły w takim ulu się zachowują itd.

 

 

PS. Mogło być tak, że opracowali tą metodę na zachodzie, ale okazało się, że jest ona bardzo słaba dla walorów smakowo-zdrowotnych miodu i dla samych pszczół w związku z czym mogli wycofać się z produkcji masowej po przetestowaniu X prototypów, natomiast chińczycy podchwycili temat po zobaczeniu prezentacji finalnych wersji prototypów, które nie ukończyły jeszcze testów i teraz jadą z koksem.

Link to comment
Share on other sites

Pomijając aspekty ekonomiczne tego ula zainteresowany jestem pozostałymi aspektami tzn. ramki w tej metodzie są plastikowe, podejrzewam że ktoś sprawdzał wpływ plastiku na pszczoły i walory smakowe miodu. Do tego druga sprawa tj. higieniczność takiego ula. W standardowym ulu co pewien okres czasu należy ramki wymienić, tutaj podejrzewam że można wyparzyć, zalać spirytusem etc. celem dezynfekcji ramek. Zastanawiało mnie też to, jak oni to zrobili, że po postawieniu słoika do którego spływał miód bez pokrywki przez X czasu żadna pszczoła tym miodem się nie zainteresowała wydaje mi się to podejrzane uwzględniając zachowanie pszczół na miodobraniu.

 

Korzystanie z tego typu korpusów miodowych na pewno byłoby wygodne gdyby ceny nie były tak kosmiczne, aczkolwiek fajnie by było gdyby ktoś kto będzie posiadał kilka takich uli u siebie się w przyszłości wypowiedział oraz żeby jakieś środowisko naukowe zrobiło badania tej technologii. Jak pszczoły w takim ulu się zachowują itd.

 

 

PS. Mogło być tak, że opracowali tą metodę na zachodzie, ale okazało się, że jest ona bardzo słaba dla walorów smakowo-zdrowotnych miodu i dla samych pszczół w związku z czym mogli wycofać się z produkcji masowej po przetestowaniu X prototypów, natomiast chińczycy podchwycili temat po zobaczeniu prezentacji finalnych wersji prototypów, które nie ukończyły jeszcze testów i teraz jadą z koksem.

Ramki plastykowe , to żadna nowość .

Kupiłem takie na próbę (i oddałem darmo) chyba z 5 lat temu .

Niektórzy pszczelarze stosują tylko plastykową węzę .

https://pl.aliexpress.com/item/20pcs-CTN-Black-Beehive-Plastic-Frame-Foundation-Sheet-Comb-Fit-for-US-Style-Beekeeping-Tools/32392309729.html?scm=1007.13339.60109.0&pvid=9161f0e8-10b2-49a0-b1cf-f4d11c238538&tpp=1

Kolega , którego wielu tutaj zna jeszcze ze starego forum , ale który nie przyszedł na nasze (Darek z Niemiec)  stosuje węzę plastykową i chwali ją sobie .

Nową żeby pszczoły szybciej budowały smaruje płynnym woskiem .

Plastry przeznaczone do wycofania wystarczy wstawić do gorącej wody .

Plastyk a plastyk ...

Jest dużo tworzyw sztucznych , które mają atesty do kontaktu z miodem np polipropylen.

Do miodu nie przenikają z nich żadne cząstki . Miód mimo posiadania w składzie kilkudziesięciu rodzajów kwasów nie reaguje z nimi .

Wystarczy popatrzeć na akcesoria pszczelarskie .

Większość tego co jeszcze 30 lat temu było z drewna i metalu teraz jest z plastyku .

Pszczoły bardzo cierpliwie to znoszą :)

 

Te chińskie ule/ramki to dobre jako ciekawostka na pokaz , ale nie do gospodarki w pasiece .

Kilka dni spóźnienia z wirowaniem rzepaku i pozamiatane :D

Ani kropla nie popłynie , a przy próbie "miodobrania" ramki diabli wezmą .

 

To , że pszczoły się nie zainteresowały słoikiem  to nie jest wcale niemożliwe !

Są okresy wielkiego pożytku kiedy pszczoły są tak zajęte pracą , że nie zwracają uwagi na inne źródła pokarmu od tych na które już  latają (wierność pożytkowa) .

Co ciekawe często nie zwracają wtedy uwagi na pszczelarza , który grzebie w ulu :P

Na lipie i gryce , to już zupełnie inna historia ;)

Link to comment
Share on other sites

PS. Mogło być tak, że opracowali tą metodę na zachodzie, ale okazało się, że jest ona bardzo słaba dla walorów smakowo-zdrowotnych miodu i dla samych pszczół w związku z czym mogli wycofać się z produkcji masowej po przetestowaniu X prototypów, natomiast chińczycy podchwycili temat po zobaczeniu prezentacji finalnych wersji prototypów, które nie ukończyły jeszcze testów i teraz jadą z koksem.

Wynalazek nie jest zachodu. Ten australijski.

Oto kolejna ciekawa opcja

 

http://pikabu.ru/story/kak_naschet_zavesti_doma_uley_s_pchyolami_steklyannyiy_ot_philips_2006057

Link to comment
Share on other sites

Pszczoły można zmusić , żeby składały miód tam gdzie my chcemy .

Ja na przykład zmusiłem pszczoły , żeby zrobiły plastry okrągłe i zalały je miodem ,

Bo coś co jest smaczne można jeść na okrągło cook1.gif

attachicon.gifmiód sekcyjny.jpg

U mnie sa takie paski plastikowe, ktore po zlozeniu tworza ramki prostokatne i w ramke nadstawkowa dadanta wchodza idealnie trzy takie ramki. Po odbudowaniu zalaniu miodem i zasklepieniu rozpinasz ramke i masz, ale nie pasuje twoje haslo do moich ramek :D  :D  :D  :D  :D  :D

 

http://www.icko-apiculture.com/fr/section-plast-65x84-u.html

Link to comment
Share on other sites

U mnie sa takie paski plastikowe, ktore po zlozeniu tworza ramki prostokatne i w ramke nadstawkowa dadanta wchodza idealnie trzy takie ramki. Po odbudowaniu zalaniu miodem i zasklepieniu rozpinasz ramke i masz, ale nie pasuje twoje haslo do moich ramek :D  :D  :D  :D  :D  :D

 

http://www.icko-apiculture.com/fr/section-plast-65x84-u.html

Prostokątne też mam .

Mieszczą się 3szt. w ramce nadstawkowej Wielkopolskiej.

Podobne do Twoich rameczki widziałem na Allexpress u Chińczyków w różnych kształtach .

Np motyle , serca itp.

Na Walentynki takie plasterki jak znalazł .

Zdjęcie powyżej znalezione w internecie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.