Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Genetyka pszczoły miodnej


Tadek11

Recommended Posts

Tadziu - z tym  Twoim wpisem  trudno mi się zgodzić ." Istotnym parametrem jest ile pozyskałem w ogóle miodu w kg. czy w litrach , w całym sezonie pszczelarskim i czy jest to ilość zadowalająca  czy nie ? "To dla Ciebie niema różnicy ile kto bierze z ula? Po jakie licho ja mam przerzucać 30 piętrowych wlkp, i mieć z nich po 10 kg, jeśli mogę mieć 10 uli a wydajność po 30 kg .Każdą rodzinę trzeba przeleczyć dodatkowo ,zakarmić na zimę .Zresztą młodzi niech ćwiczą  mięśnie przy zbędnej pracy mnie już to minęło .Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Zdzisław  :)  chyba trochę nie zrozumiałeś co miałem na myśli .? Po co pszczelarzowi ten parametr średnia wydajność z ula , kiedy zawsze może wyliczyć tą nie średnią a tą rzeczywista wydajność z ula ??? A uśrednianie do czego jest pszczelarzowi potrzebne ?? :D  Żeby się pochwalić na forum ?? :D Kiedy każdy z Was może sobie zapisać a tego ula to uzyskałem 22 litry miodu , z tamtego 11,5 litrów  a z trzeciego to 16,5 litrów  miodu , a średnia po co pszczelarzowi ??? :D  Liczy się ile pozyskał z jednego pożytku w sezonie  czy z jednego roku pszczelarskiego  ogółem , bo to są ilości na podstawie której obliczamy nasz zysk :D

A poza tym Każdy z Was się zgodzi chyba , że pszczelarz który nie ma czasu na doglądanie pszczół , bo na przykład praca zawodowa albo zdrowie  , nie jest w stanie poświęcić tyle czasu i własnej pracy żeby ogarnąć przeglądy na czas wykonać różne zabiegi , wywieść pszczoła na rzepak ,   grykę czy inne pożytki których nie ma w przydomowej lokalizacji  i ma stare ciężkie i mało szczelne ule , siłą rzeczy nie jest w stanie prowadzić gospodarki intensywnej bo mu czas i warunki technicne tych uli nie pozwolą i uzyska mniej miodu niż jak by to wszystko spełnił  , więc tacy żeby uzyskać miód w porównywalnej ilości niż ten co jeździ z pszczołami na pożytki i stawiają więcej uli w przydomowej pasiece  ? I mogą być to nawet i najnowocześniejsze ule :D Ale co z tego jak on nie ma czasu czy i wiedzy i doświadczenia nieraz  na prowadzenie intensywnej gospodarki ??? :D

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Tadek11, dla mnie właśnie takie coś jak średni wynik z jednego pnia w ciągu jednego sezonu jest parametrem ukazującym efektywność prowadzenia jego gospodarki. Bo np jak to napisałeś ktoś prowadzi mało intensywną gospodarkę i ukręci z pnia 25kg/rok to jest to dobry wynik. Ale jeśli ktoś w gospodarce intensywnej tyle ukręci wywożąc ule na pożytki to jest to wynik trochę słaby. I nie chodzi tutaj moim zdaniem o to czy pszczrlarzowi tyle wystarczy tylko o to, że w tym momencie tworzy się tutaj taki syndrom konkurencyjności (wiecie, najlepiej jest mieć więcej i lepiej od sąsiada) i na podstawie tego parametru można wnioskować czy moja gospodarka gdzie ukrecilem 25 kg/pnia jest odpowiednia jak na swoją intensywność czy może poszło coś nie tak. To tak wg mnie.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście każdy może sobie na własny użytek wyliczać różne parametry :D Jeżeli Ci ta świadomość jak wyglądasz na tle  innych pszczelarzy jest niezbędna to oczywiście "wolnoć Tomku w swoim domku " Ale na ten parametr efektywności gospodarki  przeważający wpływ ma baza pożytkowa w okolicy pasieki , na którą to mamy przeważnie ograniczony wpływ przy stacjonarnej pasiece , bo kto z nas ma wpływ na to jakie rośliny miododajne rosną w promieniu tych 2 km od miejsca pasieki ??? :D Druga sprawa to klimat w okolicach pasieki który też ma wpływ na długość wegetacji roślin i zbiory ,  i jeżeli Ty zechcesz się porównać z kolegami z południa Polski to wiadomo że oni mają przewagę w postaci klimatu już na starcie  :)  I większej efektywności nie uzyskasz i możesz mieć poczucie winy , że ja to gorzej gospodaruję ( w domyśle jestem słabszym pszczelarzem) bo Kolega z południowej czy zachodniej Polski to osiąga po 40 kg od rodziny , a ja tylko 20 kg ,   więc jestem o połowę gorszym pszczelarzem od Kolegi ??? Czy o to Ci chodzi ? 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście każdy może sobie na własny użytek wyliczać różne parametry :D Jeżeli Ci ta świadomość jak wyglądasz na tle  innych pszczelarzy jest niezbędna to oczywiście "wolnoć Tomku w swoim domku " Ale na ten parametr efektywności gospodarki  przeważający wpływ ma baza pożytkowa w okolicy pasieki , na którą to mamy przeważnie ograniczony wpływ przy stacjonarnej pasiece , bo kto z nas ma wpływ na to jakie rośliny miododajne rosną w promieniu tych 2 km od miejsca pasieki ??? :D Druga sprawa to klimat w okolicach pasieki który też ma wpływ na długość wegetacji roślin i zbiory ,  i jeżeli Ty zechcesz się porównać z kolegami z południa Polski to wiadomo że oni mają przewagę w postaci klimatu już na starcie  :)  I większej efektywności nie uzyskasz i możesz mieć poczucie winy , że ja to gorzej gospodaruję ( w domyśle jestem słabszym pszczelarzem) bo Kolega z południowej czy zachodniej Polski to osiąga po 40 kg od rodziny , a ja tylko 20 kg ,   więc jestem o połowę gorszym pszczelarzem od Kolegi ??? Czy o to Ci chodzi ? 

Pozdrawiam

 

 

Tadeuszu, dlatego właśnie zaznaczyłem "(wiecie, najlepiej jest mieć więcej i lepiej od sąsiada) " i chodziło mi o konkurencyjność na tle lokalnym ;) 

W 100% się z Tobą zgadzam, że koledzy z południa już na starcie mają nad nami z północy przewagę, gdzie jak słyszałem, że niektórzy pod koniec kwietnia już kręcili to serio zaskoczony byłem :D 

Link to comment
Share on other sites

Witam, ????????????????   A np. jednościenne wymyślono kilka lat temu.

 

Witam . Ten wpis chyba zmobilizuje mnie do postulatu aby na koniec roku obok rozdania Oskarow (Pszczelarz roku)  rozdawac nagrody za najciekawsze wpisy.   Rozdanie "Trutni " oczywiscie tylko w formie zabawy. 

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.