Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Poddawanie matki.


Recommended Posts

Temat: "Poddawanie matki" - więc można pisać.

Żeby mieć dużą pewność przyjęcia nowej matki, to trzeba mieć 120% pewności, że w rodzinie nie ma matki.

Po wycofaniu starej to w tym samym dniu nie ma takiej pewności, bo może tam została druga jeszcze starsza.

Matkę można próbować poddawać w każdym momencie i czasie, nikt nikomu tego nie zabrania,

jak i nikt nikomu nie zabrania zaglądania do uli w zimę.

Można nawet bezpośrednio do wylotka,bez wycofywania starej, nikt nikomu tego nie zabrania i tu też może być sukces przyjęcia.

Miałem taki przypadek, że poddałem kupną matkę z numerowanym znaczkiem do jednego ula, a po kilku dniach znalazłem ją w innym ulu i w obydwu ulach był młody czerw, czyli były matki i wszystko w porządku i co ???, kto zamienił te matki ???, jakim sposobem ???.

Albo pielęgnowałem w uliku matecznik do odhodowania nowej po wartościowej rodzinie i na moich oczach wpierdzieliła się do niego nieduża rójka i zanim dopadłem to po mateczniku nie było już prawie śladu i były już jajeczka i co czyja wina ???. Jakbym tego nie widział to zaglądając po kilku dniach mógłbym uznać, że wyhodowałem dooobbrrą  matkę.

Link to comment
Share on other sites

Święto prowda !!

Liczyłem m. in., na to co powie Tadek11 (zawsze bardzo wnikliwie czytałem Twoje posty), a tu masz...tylko święta prawda... :D:lol:

(Dobrze pamiętam, jak "uczyłeś" mnie postami "robić ule", ale niestety, skończyło się tylko na moich chęciach)... :)

Link to comment
Share on other sites

Liczyłem m. in., na to co powie Tadek11 (zawsze bardzo wnikliwie czytałem Twoje posty), a tu masz...tylko święta prawda... :D:lol:

(Dobrze pamiętam, jak "uczyłeś" mnie postami "robić ule", ale niestety, skończyło się tylko na moich chęciach)... :)

Ale sądzę, że dam sobie radę. Może pomoże mi sugestia ta z izolatorem.

I najpewniejszy sposób, to widzę, że ten na 9-dzień.

Link to comment
Share on other sites

Mnie to wisi ;) ale ostrzegam Tajdena żeby tak nie robił bo będzie rzeźnia.

Matka podana zaraz po osieroceniu rodziny o tej porze roku co chce Tajden powinna być zaizolowana wtedy jest pewne.Po zasklepieniu czerwiu i usunięciu mateczników ratunkowych uwolniona.Przy Słowinowym to tylko pozostaje modlitwa żeby się udało :D .PK

 

Piotrze opisałem ile było przyjętych, czyli chyba nie było tak źle w przyszłym roku jak któreś matule nie bedą spełniały oczekiwań to też zostaną tak poddane :D

 

Właśnie czytam bardzo dogłębnie "Łatwe pszczelarstwo" dr.Liebiga i na 114 stronie w dziale "prace pasieczne późnym latem" jest napisane pod zdjęciem jak byk:

 

"Wymiana matek jesienią jest najprostsza , trzeba po prostu złapać starą matkę, a nową podłożyć w klateczce zatkanej ciastem w uliczkę między ramkami. Wcześniej przeprowadzana wymiana matek wymaga dwóch kroków: dziewięć dni po odebraniu starej matki należy zerwać wszystkie mateczniki i dopiero wtedy można podłożyć nową matkę w klateczce"

 

Piotrze nie ujmuję twojemu kunsztowi pszczelarskiemu ale może to jednak strach przed nieznanym :D, Liebig to chyba jednak dość duży autorytet w pszczelarstwie, chwalony za swoją książkę w wielu krajach w tym w Polsce, naukowiec wiele lat pracujący z pszczołami. Wydaje mi się, że nie pisał by niesprawdzonych głupot w swojej książce.

 

Niedowiarka proponuje poświecić 5 matek w przyszłym sezonie do wymiany w sierpniu lub wrześniu tą metodą Liebiga i się okaże kto ma racje :D. Ja jestem żółtodziób ale staram sie jak najwięcej czytać eksperymentować z różnymi technikami aby mieć swoje zdanie na dany temat bo co pszczelarz to inna opinia :D 

Link to comment
Share on other sites

Żeby zakończyć to jedyna rada dla Tajdena w tym temacie.

Dla każdej nowej matki - (tylko unasiennionej ze sprawdzonym czerwieniem),

zakupić lub zrobić izolatory do poddawania matek na jedną ramkę, bo kołpaki mogą być zawodne.

Ja też zakończyłem porady w tym temacie.

Hej !!!.

Dobrze. Może i skorzystam z tego izolatorowego poddawania. Jest to dość proste. Ale skąd w tym izolatorze było tak dużo pszczół?

Link to comment
Share on other sites

Liczyłem m. in., na to co powie Tadek11 (zawsze bardzo wnikliwie czytałem Twoje posty), a tu masz...tylko święta prawda... :D:lol:

(Dobrze pamiętam, jak "uczyłeś" mnie postami "robić ule", ale niestety, skończyło się tylko na moich chęciach)... :)

To szkoda że z ulami nie wyszło . Ale pasiekę masz wiec wszystko dobrze się skończyło . A co do "świętej prawdy" to na str. 4 podałem Ci co myślę na ten temat  (post nr 65)  http://pasiekapszczelarska.pl/topic/818-poddawanie-matki/page-4i nie będę Ci w głowie kołował jakimiś trudnymi metodami podawania matek , bo kołpak lub izolator dla Ciebie będzie najpewniejszy.  Kolpaki takie zimą można zrobić z siatki ocynkowanej za niewielkie pieniądze i to będzie najtańszy sposób , bo izolatory 1 ramkowe już trochę kosztują.

Ale wybór należy do Ciebie.

Link to comment
Share on other sites

Piotrze opisałem ile było przyjętych, czyli chyba nie było tak źle w przyszłym roku jak któreś matule nie bedą spełniały oczekiwań to też zostaną tak poddane :D

 

Właśnie czytam bardzo dogłębnie "Łatwe pszczelarstwo" dr.Liebiga i na 114 stronie w dziale "prace pasieczne późnym latem" jest napisane

Link to comment
Share on other sites

 

Pytaj, nigdy nie widział. Między ramkami - są to podzielenie (Hahnemann) kratownicę? Jakie informacje zwrotne o nich? Gdzie mogę kupić?

 

Подскажите, никогда такого не видел. Между рамками - это такие разделительные(ганемановские) решётки? Какие отзывы о них? Где их можно купить?

Link to comment
Share on other sites

No to jak tak to żeśmy się dogadali jak w maju czy czerwcu nawet lipcu czerwiącą to ja poddawał bym tylko tak:

 

 

Pod kołpak własnej roboty za grosze, Leszek tutaj akurat wbija w plaster bez czerwiu, ale podobno lepiej na czerw wąsaty od razu mamy świtę dla matuli  

Link to comment
Share on other sites

Czyli robisz jeszcze ciekawiej niż ja w tym roku ;), matuli starej nie szukasz i nie kasujesz tylko dołączasz nowa razem a pszczolami z ulika?

 

Temat ciekawy, Liebig tez tak pisze w swojej książce ze wybierają młoda, no chyba ze jest z nią coś nie tak, to zresztą pszczoły wiedzą najlepiej. Myślę że jakby na 10 takich prób 9 zakończyło się powodzeniem młodej matki to nawet nie ma się co bawić w grzebanie i kasowanie matki

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie taki mam plan Piotrze:D, tylko w moim przypadku to może przed karmieniem bo odbieram nawłoć ok 20 września, w razie jakiś niepowodzeń na początku października można coś zadziałać bo później może być ciężko. Muszę tylko przez zimę zrobić z jeszcze 15 ulików :D 

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej w sezonie nakupić matek jednodniowych założyć uliki weselne,matki niech się sprawdzą do jesieni pod względem czerwienia czy łagodności ,a potem dawaj wymienianie jesienią po zakarmieniu na zimę. ;)

:D :D :D

Chciałbym to widzieć jak w ulikach weselnych prowadzisz  matki do jesieni i sprawdzasz czerwienie , łagodność ... :D :D :D

Coś mi się zdaje , że jesienią nie byłoby co wymieniać ;)

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej w sezonie nakupić matek jednodniowych założyć uliki weselne,matki niech się sprawdzą do jesieni pod względem czerwienia czy łagodności ,a potem dawaj wymienianie jesienią po zakarmieniu na zimę. ;)

Piotrze!

Podobał mi się sposób Polbarta na wymianę matek. Rzeczywiście, w zimie można sobie porobić takie klateczki. Ale w jaki sposób matka uzyska dostęp do pszczół, jeżeli klateczka jest dokumentnie zamknięta? Czy chodzi o przegryzieniu woszczyny przez pszczoły po zaakceptowaniu?

Link to comment
Share on other sites

Nie po prostu po pewnym czasie uwalniasz matkę, jak wbijasz klatkę samoróbkę na czerw wąsaty (na wygryzieniu) to matula po 2-3 dniach ma już swoją świtę czyli te robotnice co się nią opiekują i one już nie pozwolą matce krzywdy zrobić, w tamtym roku tak robiłem w dwóch rodzinach nie wiedziałem ile trzymać pod kołpakiem to trzymałem tydzień i wypuściłem, większość czerwiu była już wygryziona a w to wolne miejsce nowa matula już zaczerwiła i było sporo larw,. Obydwie próby zakończyły się powodzeniem matki były skasowane 6 godzin wcześniej i dopiero po południu poddałem nowe pod kołpak, cały czas mówimy o matkach UN

Link to comment
Share on other sites

I nie zobaczysz dopóki nie spróbujesz.Pokolenie po matce jest już do sprawdzenia w czerwcu poco czekać do jesieni.A uliki w okresie rabunkowym jak widzę problemy wywożę do miasta gdzie pszczół dużo mniej pożytki po ogrodach do samej jesieni.Teraz w NT został na zimowlę mini dla niektórych to już też rzecz niemożliwa.Słabsze rodziny pakuję na zimę do stodoły mają ciszej i troszkę cieplej.Wszystko w rękach pszczelarzy rabunki też.PK

 

PS.A kortówkę unasienioną Wilde sprzedawał do października, masz blisko spytaj jak to robi.

Ale nie w ulikach weselnych !

Nawet w odkładówkach jak będą za długo , to się wyroją a co dopiero w weselnych .

Kilka dni i latają roje . Takie co je w dłoni zmieścisz :D

 

Ulików weselnych jeszcze nie stosowałem , ale z odkładówek już mi roje uciekały .

Wystarczyło kilka dni spóźnienia .

Czerw się wygryzł, zrobiło się ciasno i poooooszły !

Link to comment
Share on other sites

Nie po prostu po pewnym czasie uwalniasz matkę, jak wbijasz klatkę samoróbkę na czerw wąsaty (na wygryzieniu) to matula po 2-3 dniach ma już swoją świtę czyli te robotnice co się nią opiekują i one już nie pozwolą matce krzywdy zrobić, w tamtym roku tak robiłem w dwóch rodzinach nie wiedziałem ile trzymać pod kołpakiem to trzymałem tydzień i wypuściłem, większość czerwiu była już wygryziona a w to wolne miejsce nowa matula już zaczerwiła i było sporo larw,. Obydwie próby zakończyły się powodzeniem matki były skasowane 6 godzin wcześniej i dopiero po południu poddałem nowe pod kołpak, cały czas mówimy o matkach UN

Trochę tak myślałem, że wbija się klateczkę na czerw. Ale Polbart ją wbił w puste komórki...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.