Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czopiarka do korpusów


Krzyżak

Recommended Posts

No właśnie ja rozglądam się za ręczną frezarką górno wrzecionową , ale taką uniwersalną stolarską  na metryczne frezy  i ta angielska z wymiarami w calach mi za bardzo nie odpowiada , bo droższe frezy calowe i mniejszy wybór a poza tym nie będę nią robił  tylko jaskółki ale i gniazda na wpusty , i wykończenia krawędziowe . A do jaskółek przygotowuję też się ale najpierw frezarka później frez , a na końcu grzebień , jak będzie trzeba to zamówię w zakładzie mechanicznym grzebień na wymiar. Za wiele już robiłem różnych przyrządów stolarskich więc mam trochę doświadczenia , że wiem ze żeby kupić coś solidnego i sprawdzonego  to trzeba wydać grube tysiące.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie też tak myślę ale ja nie mam takiej potrzeby a nawet i kasy to nie stolarnia zawodowa, mi wystarczy ten sprzęt za 1000 zł :D 

 

chce zrobić z 15 uli w tym roku i 15 w nastepnym i kolejne tyle w 19 i bedzie git :D

Link to comment
Share on other sites

Ale pomyliłem sprzęty, ten pśtryczek jest do uruchamiania odkurzacza jak pracuje z pilarką bo na siłe i za cholerę nie wetkniesz do gniazda odkużacza choć maty się zgadzają bo 2200 W pilarka i odkurzacz obsługuje też do 2200 Wat podobno da się to zrobić ale wyższa sztuka jazdy nie warte zachodu :D 

Link to comment
Share on other sites

No świetnie Ci wyszło. Drobne przesunięcie szablonu i będzie OK. A kątem się nie przejmuj podczas klejenia jak ściśniesz ściskami trzeba wtedy sprawdzić kąt . I zwróć uwagę aby wszystkie elementy były równe oczywiści parami , to będzie miało wpływ później na równe kąty też.

Link to comment
Share on other sites

Ostry dobrej firmy frez, mięczakiem dobrych efektów nie osiągniesz.

Po drugie: ten kątownik może być zawodny - zawsze sprawdzaj przekątne zaraz po złożeniu, muszą być równe, no i to, o czym napisano tutaj wyżej.

Link to comment
Share on other sites

Jerzy frezik kupie jak tym się trochę naucze okaże się że już strzepi albo ciężko idzie to go wywale i kupie taki :

 

https://www.punta.com.pl/sklep,336,632,718.127.11_frezy_do_wczepow_jaskolczych

 

90 zł za jeden to więcej o 30 parę zł niż za ten cały zestaw 12 szt. co mam :D

 

 

Jeszcze jedno może Jerzy albo Tadek pomogą :

 

chce kupić nowa tarczę ale z otworem 30 mm a moja pilarka ma 20mm (kupuję z większym bo nastepne urządzenie będzie miało otwór 30 mm ) i potrzebuję takiej redukcji czy zda to egzamin czy nie będzie odchyłów i czy to pasuje do siebie bo tarcza jak zrozumiałem z opisu ma 1,1mm a redukcja aż 1,4 mm i bedzie luz jak to ugryźć,??

 

Tarcza taka

 

 https://www.kammar24.pl/cmt-ultra-cienka-pila-itk-plus-do-ciecia-wzdluznego-165x2015-87x1-71-1mm-z24-18-p-51045.html

 

redukcje tu sa różne może wy cos znajdziecie odpowiedniego bo ja się jeszcze nie znam 

 

https://www.kammar24.pl/szukaj.html/szukaj=redukcja/opis=nie/nrkat=tak/kodprod=tak

 

A ja mysle że to chyba to tylko o 3 mm redukcja za gruba :(

 

https://www.kammar24.pl/cmt-redukcja-otworow-w-pilach-30x20x1-4mm-p-51259.html

Link to comment
Share on other sites

Jerzy frezik kupie jak tym się trochę naucze okaże się że już strzepi albo ciężko idzie to go wywale i kupie taki :

 

https://www.punta.com.pl/sklep,336,632,718.127.11_frezy_do_wczepow_jaskolczych

 

90 zł za jeden to więcej o 30 parę zł niż za ten cały zestaw 12 szt. co mam :D

 

 

Jeszcze jedno może Jerzy albo Tadek pomogą :

 

chce kupić nowa tarczę ale z otworem 30 mm a moja pilarka ma 20mm (kupuję z większym bo nastepne urządzenie będzie miało otwór 30 mm ) i potrzebuję takiej redukcji czy zda to egzamin czy nie będzie odchyłów i czy to pasuje do siebie bo tarcza jak zrozumiałem z opisu ma 1,1mm a redukcja aż 1,4 mm i bedzie luz jak to ugryźć,??

 

Tarcza taka

 

 https://www.kammar24.pl/cmt-ultra-cienka-pila-itk-plus-do-ciecia-wzdluznego-165x2015-87x1-71-1mm-z24-18-p-51045.html

 

redukcje tu sa różne może wy cos znajdziecie odpowiedniego bo ja się jeszcze nie znam 

 

https://www.kammar24.pl/szukaj.html/szukaj=redukcja/opis=nie/nrkat=tak/kodprod=tak

 

A ja mysle że to chyba to tylko o 3 mm redukcja za gruba :(

 

https://www.kammar24.pl/cmt-redukcja-otworow-w-pilach-30x20x1-4mm-p-51259.html

Ja mam z redukcją i nic nie bije.PK

Link to comment
Share on other sites

Nie będzie trzymać tarczy w takiej konfiguracji bo będzie dociskać sam pierścień a nie tarcze.

Jak nie znajdziesz takiego cienkiego to trzeba wykombinować jak zmniejszyć ten grubszy,tokarka albo szlifierka ale musi wyjść równo.

kto ci kazał kupować takie cienkie tarcze? :D  :D

Link to comment
Share on other sites

Ta tarcza opisana jest jako 165x20(+15,87)x1,7/1,1mm z=24 / 18°. Nie rozumiem o co chodzi z tym + 15,87? Może ona ma redukcje jakąś w zestawie? Tylko co to za wymiar 35,87? Zadzwoń do sklepu i zapytaj, bo ja bym strzelał, że ona ma 20mm.

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej jak pierścień redukcyjny jest tej samej grubości jak tarcza ale jak będzie ciut grubszy to nic się nie stanie.

Prawidłowe pierścienie dociskające tarcze, które znajdują się na wale nie są bowiem płaskie lecz na większej swej części przylegającej do tarczy mają podebranie.

Powoduje to, że nie dociskają tarczy całą swą powierzchnią tylko powstałym "felecem". Taki kształt pierścieni dociskających jest prawidłowy i ma na celu wyeliminowanie bicia i wibracji tarczy.

Link to comment
Share on other sites

Łukaszu, bierz tarczę piły, ten zbyt gruby pierścień i udaj się do szlifierza, który na szlifierce magnetycznej nawet żyletkę Ci zrobi - i będzie po ambarasie, a depresja Tobie nie grozi.

Link to comment
Share on other sites

Łukasz przede wszystkim frezy CMT jak i Globusa są dostatecznie dobre do amatorskich zastosowań i nie potrzeba kupować festola i jeżeli są luzy w połączeniach jakie masz to wina drewna. Piszą o tym że dobre szablony do czopowania w jaskółkę mają szablon podwójny składający się z dwu blach rozsuwanych którymi reguluje się rozstawienie w zależności do gatunku drewna . Natomiast ta ultra cienka piła to do bardzo precyzyjnych zastosowań . Cienka piła jakiej marki by nie była ma jedna wadę jest elastyczna i pod wpływem sił bocznych ustępuje i wygina się w trakcie cięcia  przez co otrzymujemy nierówna linię cięcia. lepiej kupić standardową piłę dobrej marki ale grubszą czyli o grubości coś  koło 2-3 mm  i nie będzie się wyginała w naszych amatorskich pilarkach gdzie trudno jest zapewnić precyzyjny docisk w linii ciecia bez występowania bocznych sił, w trakcie ciecia  a poza tym  ile zaoszczędzisz na materiale ?? tak cienką piłą ?? to przesada 1 mm gra nie warta świeczki.

Link to comment
Share on other sites

Piotr zobacz w opisie redukcja ma 1,4 mm grubości a tarcza tylko 1,1 mm nie scisnie dobrze i będzie się piła slizgac na desce a nie ciąć redukcji z grubością 1,1 mm nie znalazłem :-(

Słowian u mnie jest dobrze,bo nakrętka która się przykręca tarczę nie jest całkowicie płaska,posiada taki frez w który wchodzi redukcja ewentualnie jakby była grubsza od tarczy.No ale ja mam cyrkulę tańszą z supermarketu,nie jakaś  markowa maszyna.PK

Link to comment
Share on other sites

 a poza tym  ile zaoszczędzisz na materiale ?? tak cienką piłą ?? to przesada 1 mm gra nie warta świeczki.

 

Standardowy rzaz 3,2mm. W jego pile 1,1mm więc zaoszczędza około 2mm na jednym cięciu. Grubość ramki 10mm więc na 5 ramkach ma jedną gratis.

Uzysk 20% bez żadnej roboty, moim zdaniem jest warty świeczki. Sam używam 3,2mm ;)

 

Piotrpodhale,tak jak pisałem wcześniej, takie podebranie powinno być na każdy pierścieniu dociskającym. Jeżeli nie ma, to należy go wymienić lub podebrać na tokarce.

Link to comment
Share on other sites

Standardowy rzaz 3,2mm. W jego pile 1,1mm więc zaoszczędza około 2mm na jednym cięciu. Grubość ramki 10mm więc na 5 ramkach ma jedną gratis.

Uzysk 20% bez żadnej roboty, moim zdaniem jest warty świeczki. Sam używam 3,2mm ;)

 

 

Szymon przyjrzyj się dokładnie wymiarom , wymiar K jest chyba 1,7 mm czyli prawie 2 mm. A cienka piła się wygina i ja na frezarce dolnowrzecionowej wielokrotnie to przerabiałem , i pewnie więcej m. sześciennych drewna przepuściłem na maszynach w miesiąc jak Ty przez całe życie.

W stolarce o uzysku to mogę z tobą porozmawiać ? :D  To nie metal bez wad gdzie możesz tak kalkulować . Zawsze wybierasz , a to sęki , a to pęknięcie materiału a to długość ,  a to słoje , a to równasz prostolinijność bo po cięciu naprężenia wewnątrz drewna puszczają i Ci krzywią materiał i tak w kółko , zawsze coś musisz kombinować żeby było perfekcyjnie , a stal przytniesz przeszlifujesz i możesz tak liczyć jak pisałeś wyżej :D .

Link to comment
Share on other sites

Standardowy rzaz 3,2mm. W jego pile 1,1mm więc zaoszczędza około 2mm na jednym cięciu. Grubość ramki 10mm więc na 5 ramkach ma jedną gratis.

Uzysk 20% bez żadnej roboty, moim zdaniem jest warty świeczki. Sam używam 3,2mm ;)

Prawda .

Po pocięciu 300-400 listewek na ramki już mam worek trociny .

Przy cieńszych tarczach trocin byłoby wiaderko , a listewek o kilkadziesiąt więcej

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.