Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czopiarka do korpusów


Krzyżak

Recommended Posts

Tadziu, wszystkie te czynniki występują zarówno przy tarczy grubej jak i cienkiej i generują procentowo te sam straty.

Przy tarczy cienkiej "oszczędzamy"  cześć rzazu i to jest nasz zysk. Jak ktoś jest bardzo oszczędny to można ciąć na taśmówce, tam rzaz 0,6 mm :)

Link to comment
Share on other sites

Panowie i tak już po ptokach bo zamówiłem i frez cmt na jaskółę też :D

No i dobrze frez CMT jest dobry a piłę zobaczysz czy Ci zda egzamin i zawsze trzeba mieć w zapasie kilka pił  i zamów tez tą grubszą :D Albo taśmówkę jak Ci Szymon radzi żebyś ani grama drewna nie zmarnował  :D 

Link to comment
Share on other sites

No i pierwsze połaczenie wyszło całkiem dobrze muszę tylko minimalnie szablon przesunąć w lewo, tzn. jeden ogranicznik :D

 

 

Karmnik bedzie jak ta lala :D

 

 

Slowian , gdzie jest kontynuacja, gdzie sa twoje ule z topoli , gdzie sa jakies fotorelacje??? Widzialem twoj filmik z topola juz po suszeniu i po wyrowniarce i caly czas ci kibicuje ;)

Link to comment
Share on other sites

Miruś nie czytasz czatu cały czas czekam na ta dostawe piły i prezu cmt bo na tym coś mi za ciasne połączenie wychodzi :(

 

Wszystko będzie spokojnie w swoim czasie 

Ciasno wchodzą ? ale wchodzą , to jest zaletą raczej , łatwiej takie połączenia później kleić i ustawiać do kąta prostego , niż jak by Ci deski luźno latały na boki. takie jest moje zdanie , ale oczywiście można to skorygować jeżeli uznasz to za konieczne i stwierdzisz nie da się na tym pracować bo czasami tanie frezy niezbyt dokładnie obrabiają materiał zostawią nierówna powierzchnie po obróbce. 

Link to comment
Share on other sites

Tadziu Powierzchnia jak na moje oko jest ok tylko problem w tym ze nie idzie tego wbić dalej jak na 3-4 mm bo połączenie jest za ciasne, niestety zobaczymy jak ten frez przyjdzie, od wtorku mam 2,5 dnia wolnego wynikającego z grafiku wiec będę ostro ruszał temat i sprawę saneczek też ;)

Link to comment
Share on other sites

Tu może być trzy przypadki : albo trzeba podtoczyć  pierścień kopiujący ten na co się zakłada na wrzeciono frezarki , albo głębokość frezu masz źle ustawioną za głęboko , albo frez jest  nieprawidłowy . Z takimi pasowaniami zawsze coś trzeba w ustawieniach pokombinować ale podstawa to dokładnie pomierzyć te czopy suwmiarką i dociec gdzie jest błąd ? 

Link to comment
Share on other sites

pierscienia nie będę toczył bo ma byc taki jak jest czyli pasowny, nie lata między zębami szablonu, z głębokością frezu bawiłem się kilka godzin i nic to nie daje tylko jaskółka robi się płytsza lub głębsza, nie potrafie tego wyregulować. Zobaczymy jak przyjdzie frez może on podoła :)

Link to comment
Share on other sites

Witam,

A może połączenie na mikrowczepy? Z tym, że wykonywane na wielopile. Pomyślałem sobie o tym gdy obejrzałem ten filmik.

 

https://www.youtube.com/watch?v=NH_RxcupYvk

 

Karol

 

Tak tylko w kwestii formalnej. Połączenie przedstawione na filmiku to wczepy proste a nie mikrowczepy.

Mikrowczep jest rodzajem łączenia klinowego a nie prostego.

Link to comment
Share on other sites

Szymon a jak z ciebie taki specjalista to powiedz mi czy takie cieniutkie wczepy proste bedą wytrzymałe czy na po 10 latach mogą się rozlecieć, chyba te twoje dużo mocniejsze przynajmniej tak mi się wydaje :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wetnę się sorry. Na pewno będą wytrzymałe jak użyjemy dobrego kleju wodoodpornego. Na tej zasadzie robią sklejkę. Aby tylko nie robić tego bardzo cienką piłą? A mikro wczepy klinowe na pewno mają lepszy wskaźnik wytrzymałości na zginanie w kierunku poprzecznym.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Szymon a jak z ciebie taki specjalista to powiedz mi czy takie cieniutkie wczepy proste bedą wytrzymałe czy na po 10 latach mogą się rozlecieć, chyba te twoje dużo mocniejsze przynajmniej tak mi się wydaje :D

Żaden specjalista ale interesuje się tematem :-) jak nie będą za cienkie to będą mocniejsze od moich, bo większa powierzchnia klejenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Odnośnie przyrządów do stolarni ,  to właśnie w Lidlu można kupić wilgotnościomierze do drewna i materiałów budowlanych. Wspominał już wcześniej o nich Szymon . Ja kupiłem. Myślę że warto , jak ktoś ma więcej do czynienia z obróbką drewna.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Kurdę a po ile było?? byłem 8 w lidlu i nie widziałem :( sam bym wziął 

 

Co do połączeń to jest jak było non stop za ciasno :( jak nie ogarniemy tego z Panem mechatronikiem w sobotę, to daję sobie spokój z tymi jaskółkami na razie i skręcam normalnie, najwyżej pobawię się już w sezonie i jak da się to ogarnąć na spokojnie to wtedy następna partia pójdzie na jaskółkę teraz nie mam czasu aby się bawić w szukanie powodu dlaczego tak jest np. przez miesiąc bo czas ucieka a ja z robota stoje :(.

 

Dam znac w weekend co i jak 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Dennica banalnie prosta. 4 klepki po dwie takie same. Im mniej różnych elementów tym szybciej robota idzie.

Klepki wzdłużne nacięte pod wkładkę. Do tego sitaka, dogięta i przymocowana zszywkami.

Normalnie daję jeszcze przez środek listwę z rowkiem aby móc przedzielić korpus wkładką na dwie części. W każdej jeden 5r odkład.

TU masz kilka fotek

Witam, Tez mam takie proste dennice. Lubie prostote, niestety wlasnie koncze nowe, bo:  Latwiej zrobic nowe jak stare poprawiac. Problem #1. Mimo ze frez byl bardzo szeroki pod wplywem ciezaru i wilgoci teraz trudno wysuwac PCV. Byc moze za miekie drewno jakie uzylem.  #2,Nad zasuwka nie ma wysokosci co np. przy badaniu osypu warozy jest problemem, bo przy wysuwaniu zgarniamy waroze.  Ja wkladam naoliwiony papier na pcv co jest problemem.  #3  Na wiosne jest mozliwe docieplenie ale klopotliwe.  #4, Brak mozliwosci odparowania kwasu od tylu. Robilem to z przodu ale klopotliwe i palilo pszczoly. Teraz bede robil to od tylu pod siatka.   Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Ad1 raczej za suche

Ad2 Papier nie potrzebny, przy wyciąganiu zasuwki, wystarczy ją lekko na środku nacisnąć palcem i nie gubisz warrozy

Ad3 Docieplenie zbędne, nic nie daje pod dennicą

Ad4 Kwasy odparowuje się od góry

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Mam do Państwa pytanie trochę z innej beczki. Nie planuję raczej produkować uli, ale przymierzem się do zakupu moich pierwszych, zdecydowałam się właśnie na jednościenne i zastanawiam się czy warto płacić więcej za ule czopowane? Przeszukując internet znalazłam raptem 3 producentów, ule skręcane są bardziej powszechne, jest nawet producent 30 km od miejsca mojego zamieszkania. Oczywiście, estetyka na korzyść czopowanych, ale też cena wyższa... Czopowane są ponoć bardziej trwałe, ale czy te różnice są aż tak duże żeby płacić np 110 zł więcej za 1 ul? Czy czopowane mają jeszcze jakieś zalety o których może nie wiem? Nie jestem zwolennikiem kupowania tego, co najtańsze, hołduję raczej przekonaniu, że "tanie mięso psy jedzą" i czasem lepiej dopłacić więcej, za dobry produkt. Tylko nie wiem czy przy ulach ta zasada się sprawdza, skoro tak wielu pszczelarzy pracuje na ulach skręcanych.  Będę wdzięczna za Państwa sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Czopowanie jest wskazane przy wyższych korpusach z dużymi ramkami ? i w sumie przy niskich korpusach Szymon ma rację . 

Ale  Ty zdaje się chcesz korpusy na niską ramkę , ze względu na wagę ? To jeszcze porównaj sobie wagę korpusu drewnianego i na taką samą ramkę korpusu na przykład poliuretanowego . Na pewno będziesz zdziwiona jaka to jest różnica ?

Jak w tej reklamie o ubezpieczeniach samochodowych ? " o połowę  " ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.