Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ramka Dadanta 435 x 145.


Recommended Posts

Po co ramka musi mieć 25 mm szerokości?

Powoli się zabieram za struganie 650 pół ramek do Dadantów. Ramki będę robił zwykłe, do których nabiję odstępniki. Mam już pewną wprawę w trzymaniu odstępów między ramkami „na pszczołę”, ale jednak czasem, w pośpiechu przygniatałem jednak pszczoły, i miałem wobec nich ogromne skrupuły.

I powiedziałem sobie, odstępniki muszą być. (Aczkolwiek ok. 40% ramek, to hoffmanowskie).

Ramki mają 25 mm szerokości. A ja postanowiłem zmniejszyć tę szerokość do 20 mm. Zmieszczę wtedy w korpusie 12 ramek, a nie 10.

Zwróciłem się z tym do Robi Robsona, ale nie przekonałem go. Robert twierdził, że ten wymiar 25 mm musi być. M in. ze względy na ciężar ramki, jeżeli w niej zalega miód.

Ja natomiast uważam, że to musi tyczyć się ramki Dadanta 435 x 300, bo to ogromna ramka (np.

w stosunku do wielkopolskiej), a mnie przecież chodzi o pół ramkę.

Moje (spółdzielcze) ule Dadanta mają każdy, 6 pół korpusów.

6 x 2  = 12 ramek dodatkowych. I automatycznie mam jakby 7-my korpus, w 6 korpusach.

Czy źle rozumuję?

Link to comment
Share on other sites

Jerzy pomyśl trochę rolleyes.gif jak zmniejszysz szerokość ramek z 25 mm na 20 to uważasz , że zrobisz wygodniej pszczołom ? i one w tak wąskich ramkach i uliczkach będą w stanie wychować czerw ?? i poruszać się w takiej ciasnocie ???

Podstawowe wymiary przy budowie ula :

 

Aby zbudować ul należy wziąć pod uwagę 5 podstawowych parametrów z których wynikają wszystkie wymiary.
1. Odległość między bocznymi listewkami ramek a ścianami ula (tzw. odstęp pszczeli) musi wynosić 7,5-8,0 mm.
2. Odległość między liniami środkowymi beleczek ramek-37,5 mm, szer. beleczek = 25 mm, a uliczki między ramkami 12,5 mm.
3. Odległość między dolnymi beleczkami ramek a dennicą :20-22 mm.
4. Odległość między górną beleczką ramek dolnego korpusu a dolną beleczką ramki górnego korpusu lub nadstawki : 10 mm.
5. Otwory wylotowe powinny mieć wysokość 20 mm.

Link to comment
Share on other sites

Jerzy pomyśl trochę rolleyes.gif jak zmniejszysz szerokość ramek z 25 mm na 20 to uważasz , że zrobisz wygodniej pszczołom ? i one w tak wąskich ramkach i uliczkach będą w stanie wychować czerw ?? i poruszać się w takiej ciasnocie ???

Podstawowe wymiary przy budowie ula :

Ja nie mam zamiaru zmniejszać pole działania pszczół. 10 ramek, które mają szerokość po 25 mm, daje 250 mm. Beleczki odstępnikowe mają 10 mm, a jest ich 9, to mamy 90 mm. 250 + 90 = 340 mm Jeżeli ja zrobię ramkę o szer. 20 mm, to przy 12 ramkach będzie 240 mm. 11 beleczek x 10 mm =  110 mm.

240 + 110 = 350. W zasadzie zmniejszam wymiar tylko o 10 mm na korpus, który ma - 376 mm. Mogę ewentualnie dodać jedną ramkę. Byłoby ich 11.

Ja nie muszę tak robić, dlatego do Was się zwracam. Gdybym wiedział, to bym nie pytał.

Link to comment
Share on other sites

Jerzy pomyśl trochę rolleyes.gif jak zmniejszysz szerokość ramek z 25 mm na 20 to uważasz , że zrobisz wygodniej pszczołom ? i one w tak wąskich ramkach i uliczkach będą w stanie wychować czerw ?? i poruszać się w takiej ciasnocie ???

Podstawowe wymiary przy budowie ula :

Z ogromnym prawdopodobieństwem zrezygnuję z mojego, może i durnego projektu. Ale jednego nie rozumiem. Ja wcale nie zmniejszam kubatury, po której poruszają się pszczoły. Chciałem wstawić dwie ramki więcej (lub jedną), bo zaoszczędzam 50 mm kubatury korpusu, robiąc je węższe. Ja żadnych rozmiarów nie naruszam.

Wytłumaczcie mi to.

Link to comment
Share on other sites

zrób ramkę na 15mm to wejdą ci jeszcze dwie

Jeżeli to dowcip, to bardzo durny. Jeżeli to podpowiedź, to durnota do potęgi. Jesteś zadowolony z takich mądrych podpowiedzi na forum? To dobrze...

Najważniejsze jest dobre samopoczucie... :D  

Ale tacy już jesteśmy. Ktoś musi rozpocząć polskie piekiełko.... :(

Tak jak broniłem Ciebie , bronić będę innych. Twoja odpowiedź nie adekwatna.

Edited by daro
Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Jeżeli to dowcip, to bardzo durny. Jeżeli to podpowiedź, to durnota do potęgi. Jesteś zadowolony z takich mądrych podpowiedzi na forum? To dobrze...

(

Tajden napinasz się na innych a wczoraj pisałes:

 

"Ja nie potrafię iść przez życie bez kpin!!! Najbliżsi, to wiedzą, i wynagradzają mnie uśmiechem... :)"

Link to comment
Share on other sites

nie wierzę by kiedykolwiek praktyk dogadał sie z teoretykiem.

Nie rozumiem tylko dlaczego ramka 15mm to durnota a 20mm to nie.

Ja bym wstawił tu znak równosci ze wskazaniem tej pierwszej jako kpiny z tej drugiej.

Szkoda czasu na takie dywagacje.Proponuje dla udowodnienia racji zrobienie pomiaru

dzikich plastrów zbudowanych przez pszczoły One sa z pewnoscia mądrzejsze i wiedzą

co czynią czego nie można powiedziec o nas wszystkich.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Tajaden odkrywa Amerykę. Komórki są takie że musi się wejść naprzeciw 2 larwy . W miodni pszczołom raczej pasują 35 mm. Jeśli zrobisz węższe odstępy to pszczoły z jednej strony odbudują węzę normalnie z drugiej wcale lub susz wytną.

Bohtyn ja już czoło mam sine.

Link to comment
Share on other sites

A odnośnie wymiany poglądów i siniaków to  jak Wam się widzi akcja administratorów na forum winiarskim ??

http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=18778

Może trochę za ostra interwencja  jak na nasze standardy ?? bojka.gif

Ale u nas na forum nie krępujemy przynajmniej wolności wypowiedzi.??? haha.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.