Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Odciąg do trocin z odkurzacza do popiołu


morzedzungli

Recommended Posts

Odciąg z odkurzacza przy maszynach ręcznych raczej jest przydatny jak ktoś robi prace w domu w pomieszczeniach mieszkalnych. Natomiast w garażu czy warsztacie to łatwiej jest odkurzyć już po skończonej robocie niż pracować cały czas przy włączonym odkurzaczu , ale to wybór każdego z nas indywidualny jak komuś nie przeszkadza pracujący odkurzacz ? bo jednak one są dosyć głośne. Mam taki w kotłowni i dosyć głośno pracuje.

Link to comment
Share on other sites

Obawiam się, że taki odkurzacz do popiołu może mieć za słaby ciąg i nie być przystosowany do pracy ciągłej. Jeżeli chcesz to mogę polecić Ci dość tani i dobry odkurzacz. Żeby usprawnić sobie pracę, to do odkurzacza zrobiłem separator z beczki, w którym zbiera się urobek i nie trzeba co chwilę czyścić odkurzacza i filtra.

 

 

Przy pracach stolarskich warto dbać o ochronę dróg oddechowych ze względu na rakotwórczy pył.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawy temat, właśnie myślę jak by sobie umilić trochę prace, poprzez odciąg i myślałem nad czymś takim http://allegro.pl/odkurzacz-przemyslowy-bezworkowy-lavor-vac-18-i5174293101.html?bi_s=ads&bi_m=p2,2&bi_c=217429#thumb/2plus taki separator z wiadra jak wyżej i może by zdało egzamin :D

Link to comment
Share on other sites

Na olx są beczki po kilkadziesiąt złoty, na pewno każdy znajdzie w swojej okolicy podobną. Mam taką z obręczą metalową do syropu, w deklu jest szeroka uszczelka, że nie trzeba będzie nawet zamykać obręczą bo podciśnienie dociągnie pokrywę.

 

Słowian-  Jak chcesz inwestować w taki odkurzacz to poszukaj takich do których podłącza się urządzenie ( wtyczkę prądową) wtedy włączysz piłę i odkurzacz sam startuje.

 

Karol

 

401486279_1_644x461_beczka-do-kapusty-10

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o odkurzacz, to polecam z Castoramy MacAllister 1400W-30litrów ~380zł (jak na zdjęciach niżej). Używa go wiele osób i do dość intensywnych prac i są zadowoleni. IMHO za te pieniądze ciężko coś lepszego kupić. Plusem jest dostępność części np. filtry itp. na allegro. Oczywiście odkurzacz uruchamia się podczas pracy piły/grubościówki i kończy pracę kilka sekund po wyłączeniu danej maszyny. Zasila maszyny do max 2200W. Żadnych metalowych obejm nie trzeba. Podciśnienie jest tak silne, że kilka razy musiałem beczkę prostować jak mi przytkało przewód (wcześniej miałem za mały).

 

 

mrxwy31iofbn_t.jpg

 

5vvzz8jiom10_t.jpg

 

Na zdjęciach są dwie beczki - jedna ok. 150 litrów do grubościówki i 60 litrów do drobnicy aka piły, frezarka. Podobnie jak na filmie, który przedstawiłeś, moim pomysłem było coś o funkcjonaliści przegrody Thiena lub cyklonu, ale to co ja zrobiłem i to co jest przedstawione na Twoim filmie taką przegrodą nie jest. Trzeba by dorobić coś takiego https://youtu.be/z-xhYnWDCd0?t=101

 

Generalnie jak chce się osiągnąć praktycznie 99% odfiltrowanie drobnego pyłu, to trzeba zrobić prawdziwą przegrodę Thiena lub cyklon https://pl.aliexpress.com/w/wholesale-cyclone-dust-collector.html

 

Takie cyklony występują w różnych rozmiarach i wersjach (nowsza i starsza). Nie będę rozkminiał co i jak, bo nie sądzę, że będziesz takie coś robił. Oczywiście z offsetu też da się zrobić.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Ja się skusiłem na fabryczny jedno-workowy odciąg Bernardo
-dc-e-odciag-do-trocin-0b08b605b1e464312
i powiem szczerze , że nie polecam.
O ile do drobnej trociny np od piły tarczowej działa jak cię mogę .
O tyle do wiórów od frezarki , lub grubościówki nie bardzo się nadaje .
Praktycznie natychmiast  się zapycha .

Może i  rozwiązanie "odkurzacza z odstojnikiem" jest dobrym i tańszym wariantem !?
 

Link to comment
Share on other sites

Ja mam zwykły odkurzacz zelmera podłączony poprzez separator cyklonowy zrobiony z wiadra 30l,do piły super,z małą grubościówką z Juli też daje radę tylko średnica węża za mała i jak przytka to trzeba wiadro prostować.

Głośno jest to fakt ale ochronniki słuchu i tak wskazane przy pracy na pile i innych maszynach.

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie Xpand rozwalił system, wszystko jasne, opisane już wiem co kupię jak się zdecyduje :D 

 

Tylko jedno mnie martwi bo nie podłącze pod to mojej pilarki na siłę 400V, silnik indukcyjny, zasilanie 3-fazowe i 2800 W, tzn dało by się ale musiałbym osobno włączać najpierw odkurzacz osobno a potem  pilarkę trochę kłopotliwe ale jak nie chce się pracować w pyle. A powiedzcie mi gdzie dokupujecie te rury aby nie przepłacać i po ile ?

Link to comment
Share on other sites

Słowian

 

Przy odkurzaczu, który poleciłem są 2 przewody w zestawie. Dokupywałem tylko do grubościówki wąż poliuretanowy http://allegro.pl/show_item.php?item=5230141575. Przy tego typu wężach najważniejsze jest to, aby był antystatyczny (ryzyko zaiskrzenia i pożaru). Te od odkurzacza elektryzują się bardzo :)

 

Jeżeli chodzi o Twój problem z prądem, to najprościej możesz kupić przedłużacz elektryczny z pstryczkiem. Odkurzacz ustawiasz na pracę ciągłą, a prąd puszczasz pstryczkiem na przedłużaczu i potem odzielnie uruchamiasz maszynę na "400V".

Bardziej profesjonalnie można to zrobić za pomocą przekazinka priorytetów np. PPM-05/8, ale to już z jakimś fachowcem na miejscu.

 

 

Jeżeli chodzi o hałas, to jest on nieodzownym towarzyszem pracy przy maszynach. Polecam zaopatrzyć się w nauszniki ochronne, bo słuch ma się jeden i warto o niego dbać.  Okulary ochronne też koniecznie trzeba mieć przy takiej pracy.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie Xpand rozwalił system, wszystko jasne, opisane już wiem co kupię jak się zdecyduje :D

 

Perfekcyjna prostota i skuteczność.

 

Można by wyrzut powietrza z odkurzacza wystawić na zewnątrz pomieszczenia. wtedy mikroskopijny pył zostanie wyprowadzony i w samym pomieszczeniu będzie mniejszy ruch powietrza co nie będzie podnosić kurzu. No ale to już szczegóły

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Ja kiedyś myślałem o odciągu ale o takim prawdziwym nie z odkurzacza przemysłowego , bo to są za słabe moce.  A poza tym odciąg ma uzasadnienie ekonomiczne przy profesjonalnej działalności stolarskiej i przy pracy ciągłej maszyn bo wtedy czyszczenie codzienne warsztatu z wiórów zajmuje dużo czasu i wtedy to się już opłaca instalować. U mnie beczka 100 l na wióry to wystarczyła by na pół godziny pracy grubościówki i później trzeba by robić przerwę i zamieniać beczki lub wysypywać wióry z beczek , a to też starta czasu

Dla bardziej ambitnych polecam prawdziwy odciąg na przykład http://allegro.pl/wentylator-wyciag-odciag-opilkow-wiorow-trocin-f-v-i6652663105.html lub https://www.olx.pl/oferta/wentylator-do-trocin-CID628-IDjrJJv.html#c9ab05b632

ze specjalnym kontenerem na wióry ustawionym na zewnątrz warsztatu gdzie grubymi rurami odprowadzane są wióry.

Link to comment
Share on other sites

Nic tak nie zniechęca do zaczęcia pracy jak syf w warsztacie.

Nic tak nie wkurza jak sprzątanie warsztatu.

Nic nie jest tak słabo płatne jak sprzątanie warsztatu.

Nic nie jest bardziej syzyfową praca jak sprzątanie gdy nie mamy systemu odsysania.

Dlatego też po pilarce, strugarce i grubościówce odciąg to kolejna maszyna jaka powinna być zakupiona.

 

p.s. Już wolę co godzinę wywieść beczkę z trocinami niż babrać się po kolana w trocinach.

Link to comment
Share on other sites

polecam prawdziwy odciąg na przykład http://allegro.pl/wentylator-wyciag-odciag-opilkow-wiorow-trocin-f-v-i6652663105.html lub https://www.olx.pl/oferta/wentylator-do-trocin-CID628-IDjrJJv.html#c9ab05b632

ze specjalnym kontenerem na wióry ustawionym na zewnątrz warsztatu gdzie grubymi rurami odprowadzane są wióry.

I tańsze od mojego Bernardo ... :(

Link to comment
Share on other sites

Nic tak nie zniechęca do zaczęcia pracy jak syf w warsztacie.

Nic tak nie wkurza jak sprzątanie warsztatu.

Nic nie jest tak słabo płatne jak sprzątanie warsztatu.

Nic nie jest bardziej syzyfową praca jak sprzątanie gdy nie mamy systemu odsysania.

Dlatego też po pilarce, strugarce i grubościówce odciąg to kolejna maszyna jaka powinna być zakupiona.

 

p.s. Już wolę co godzinę wywieść beczkę z trocinami niż babrać się po kolana w trocinach.

Szymon życzę Ci w nadchodzącym roku 2017 abyś mógł sobie zainstalować taki system podciągu wiórów i nie babrał się po kolana w wiórach jak sam piszesz. :D

https://www.youtube.com/watch?v=7XKEvEnbWZE

Link to comment
Share on other sites

Filmików w necie 100 milionów. Rury wentylacyjne białe dostępne w każdym markecie 100 lub 150mm

Blokady masz tu:

lub takie:

Wieszaki tu:

do tego jakiś oryginalny odciąg. Tanie ma Maktek lub kupić wentylator taki jak pokazywał Tadziu beczka do tego.

Jak komuś się chce to dobrze dorobić cyklon jako separator. Filmików tez w necie milion jak zrobić albo kupić gotowca na aliexpres.

Tu przykład:

Link to comment
Share on other sites

Mam instalację odkurzacza centralnego w domu, cała jednostka z gniazdkiem bedzie w piwnicy gdzie będę dłubał te swoje ule, jak myslicie da się coś takiego podłączyć do odkurzacza centralnego??, zda to egzamin?? oczywiście z separatorem po drodze ??!! 

Link to comment
Share on other sites

Łukasz nikt Ci tego nie powie , bo to będzie zależało od parametrów fizycznych takiego odkurzacza , jego mocy , wydajności przepływu , średnic rur i tym podobnych. Instalując taki system trzeba najpierw zrobić projekt z uwzględnieniem tych parametrów , albo kupić sprawdzone już urządzenia i system rur  dedykowane specjalnie do tych celów. Tak jak Ci Szymon wyżej pokazał. Ale jeżeli masz już taki system w domu to może wypada go tylko sprawdzić czy wydajnością sprosta twoim oczekiwaniom ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.