Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
Brzytwiarz

Pasieka Brzytwiarza

Recommended Posts

Trochę o mnie, Mam na imię Daniel 32 lata a tematem pszczół interesuję się od kilku lat. Zainteresowałem się na studiach i zawsze sobie obiecywałem że jak już będę miał działkę to sobie założę pasiekę. Niestety lata lecą a ja nadal nie posiadam działki. W tym roku postanowiłem porozmawiać z leśniczym bym mógł postawić stacjonarną pasiekę w lesie. Od nowego roku (w maju będzie wyposażona w ule a w czerwcu w odkłady). Jestem po kilku lekturach z tematyki. Mam kolegę pszczelarza ale problem jest taki że mieszka 220 km ode mnie i pomoże tylko telefonicznie (kolega zajmuje się już pszczółkami 18 lat więc wiedzę na pewno posiada. On sam mówi że mam wystarczającą wiedzę teoretyczną by rozpocząć. 
Co do sprzętu to posiadam już jego część na tygodniu przyjdą podstawowe podkurzacz, kapelusz, dłuta, miotełka do podmiatania, itd. Posiadam tez wirówkę, i inne sprzęty bo jak pisałem zainteresowanie trwa już chwilę. 
W maju planuję przywiezienie zakupionych uli (wielkopolskie korpusowe 12 ramkowe - gniazdo ramka wielkopolska / miodnia - połówka wielkopolskiej na pół nadstawkach). Co do wyboru pszczółki to będzie to backfast  Nowe rodziny pojawią się na początku sezonu 3-y rodziny reszta będzie z odkładów kolejne 15 uli. Na chwilę obecną pochłaniam wiedzę by być możliwie jak najlepiej przygotowanym do tematu. Nadal mam kilkanaście tematów których staram się zgłębić zgłębić bo czuje że wiedzy brakuje itd. Liczę , że uda mi się dzięki wam koledzy dobrze gospodarzyć moimi zasobami. 

Witaj na forum.

Na pewno będziesz miał łatwiej ogarnąć tą wiedzę jak będziesz tu u nas na ławeczce z nami i zawsze będziemy Ci służyli poradami w razie potrzeby i na miarę naszych możliwości

Tadek

Witaj Daniel - w dobre Towarzystwo wpadłeś, pomożemy na 100 % choć specyfiką naszej działalności jest brak jednego rozwiązania - każdy ma swoje i to forum jest po to by je przedstawiać. Powodzenia w prowadzeniu pasieki i beczek miodu!!!

No tylko się ni pochwalił dzięki komu wpadł na to forum :D (samochwała :D)

Daniel tak jak ci pisałem zadzwoń do mnie bo dobijam się już 2 dni i non stop wyłączony, umówimy się u mnie pokaże ci co nie co ;) , weekend mam akurat cały wolny, na budowie w "Morcinku" się pali, drzwi dzisiaj pozakładałem więc jest git.

A co do twoich planów to ok, tylko ten ul mi nie pasuje ale to sam się przekonasz po 2-3 latach :D

Powodzona i trzymaj się planu będzie dobrze :D

Dziękuje za kilka słów otuchy. Na chwilę obecną czytam o sposobach walki z warozą (między innymi nasze forum) a mianowicie amitraza czy kwas? może plastry itd (tabletki już raczej odpadły). Chce mieć jakiś plan działania, który przygotuję - po prostu, chce być przygotowany bo waroza przyjdzie jak jasny dzień po ciemnej nocy. Niebawem jak przeglądnę dokładniej nasze forum zapytam o kilka detali i skonfrontuję kilka opinii/informacji. 

Witaj i pytaj , a walka z pasożytem to podstawa zadowolenia w tym fachu. Praktycznie cały sezon trza coś robić w tym kierunku , ale to już szersze zagadnienie. Pozdrawiam

Witam serdecznie, w swojej pasiece w większości mam właśnie ule wielkopolskie 12 ramkowe z nadstawkami 1/2. są ok, lepiej mi się pracuje na nich jak na 10 ramkowych ale gdybym zaczynał na nowo poszedł bym w innym kierunku w gospodarkę typowo korpusową.

Pozdrawiam i życzę powodzenia Nacek 

Witam serdecznie, w swojej pasiece w większości mam właśnie ule wielkopolskie 12 ramkowe z nadstawkami 1/2. są ok, lepiej mi się pracuje na nich jak na 10 ramkowych ale gdybym zaczynał na nowo poszedł bym w innym kierunku w gospodarkę typowo korpusową.

Pozdrawiam i życzę powodzenia Nacek 

No dokładnie, żeby chłop tylko po 2-3 latach nie żałował, że chycił sie wielkopolana  jak ja :(, no ale cóż skoro decyzja już podjęta wszystko pokupione albo już zamówione to po ptokach  :P

Chociaż będę sie starał w weekend jak bedzie u mnie wybić mu  ten pomysł z głowy :D  

Witaj Danielu .
Widzę ostro Cię wzięło .
I tak trzymaj .

Ten nick , to od tego , że jesteś golibrodą ? :D

przerżnąć na poł

Łukaszu zaczynam się bać ...
Sugerujesz  Brzytwiarzowi rżnąć na pół  ...violentsmiley010.gif

Tak na poważnie to już mam pewną idę w głowie a zamówienia jeszcze nie złożyłem na ule. Po nowym roku dopiero będę składał od wielu pszczelarzy słyszę, że by przeszli na dadanty ale nie znam nikogo kto je ma. Ogólnie dadanty ok ale np jak później ktoś by chciał odkład to z tego co widzę to 90% to ramka wielkopolska (to daje do myślenia że ma jakieś duże plusy). Druga sprawa chcę mieć dwa rodzaje ramek by nie naciąć się (pomylić się) po leczeniu gniazda z miodnią. Na miodni przewiduję 1/2 wielkopolskiej. Będę wdzięczny jeśli ktoś rozwieje moje wątpliwości między ulami wielkopolskimi 12 a dadanta. Pszczółka to backfust gz z powodu niskiej rujności gdy ma miejsce. Druga sprawa to kosz wirówki ma 90 cm średnicy (5 kaset) planuję dorobić drugi kosz i zrobić wiówkę radialną na 1/2 wielkopolskiej -  będzie miodek wykręcał aż miło. Docelowo planuję pasiekę na 40-50 uli na 2020 rok.

Co do nicku Rancho w Kaczej Dolinie: to wręcz przeciwnie raczej utrzymuję zarost :D. Natomiast nick wywodzi się z cech charakteru 

zacięcia się na coś (dążenie do celu z uporem maniaka) jak i bycia ciętym na coś lub kogoś. Tak to widzą osoby które mnie znają blisko dwie dekady. 

Ja mam dadant + nadstawka 1/2  .Wiruję z nadstawek, ramek nie mieszam i nie mam problemu z przechowywaniem .Wielkopolski popularny w Polsce , nie na świecie ,chyba z łatwości transportu odkładów (taka nasza moda) .

Słowianowi tylko jedno w głowie , no może  dwie.  Można kupić pakiety i odkłady dadanta .

Daniel masz identyczne plany jak ja ;) po dwóch sezonach te wlkp bokiem ci wyjdzie jak chcesz pracować zawodowo i jeszcze 50 uli obskoczyc powiedzmy w 3 lokalizacjach ze o dzieciach czy żonie to już nie wspomnę :D

Co do dadanta super ale w postaci 1/2 i tylko jedna ramka w pasiece a już na pewno w ulu, wszystko ci się rozjaśni jak zaczniesz wędrówkę z pszczolami i cala drogę myślisz czy zabrałem wszystko i czy ramek węzy mi starczy a tak pakujesz jeden asortyment i heja w drogę i głowa spokojna ;)

Ramek nie pomieszasz spokojnie widać od razu które z gniazda a które z miodni, w gniazdowych masz wylinki po larwach, pokaże ci wszystko jak wpadniesz

Co do odkladow to są jeszcze zasypance tzw pakiety wrzucisz to na jaką tylko sobie ramkę wymarzysz i nie przenosi chorego czerwiu, wosku który może nie być za czysty i z pozostałościami po błędach poprzednika :) a tak masz wszystko na sterylnej wezie.

Słuchaj Dara to mądry chłop no i mnie ;) i wybij sobie te wlkp jeszcze 12 ramkowe mówiąc tak dobitnie "ze łba " :D

Daro ja mam na myśli dwie rzeczy rrzniecie i bzykanie :D o to ci chodziło???? B-)

Guest PawelKS3

Słowian, fajnie piszesz ale na te wielkopolskie tak psioczysz jakbyś miał ze 20 lat doświadczenia.

Mam 2,5 i mi wystarczy :D reszta to poglądy innych bardziej znanych i doświadczonych ze 30 razy bardziej niż ja :D. Składając to do kupy wychodzi jak wyżej.

Co do wlpk to wcale ich nie nienawidzę :D jak sądzisz tylko odradzam taki ul młodszym początkującym a już na pewno do 50  pniowej pasieki :D

Kocham swój kraj i zawsze staram sie wybierać co nasze (może dlatego zacząłem w tym roku na 18-stkach), ale jak bym teraz zaczynał to pewnie był by to Ln 3/4 lub dadant 1/2 ewentualnie Ln 2/3 bardzo popularny u naszych południowych sąsiadów, niestety zaczołem jak zaczołem na Wlkp. i łatwiej i mniej kosztowo było mi przejść na 18 cm ramke wlkp :D.

Żeby nie być takim gołosłownym to oświadczam wszystkim, że jeśli Daniel zacznie zabawę na ramce które wymieniłem wyżej, to obiecuje że zrobię mu pożądny ok 1,5 do 2 kg pakiet pszczeli z czerwiącą matką GRATIS !!!!! 

​A jak zrobi po swojemu to dostanie figę z makiem i jeszcze rózga do tego 0bicz.gif

AMEN

Zobaczymy co teraz zrobi, chcę chłopaka uchronić przed tak dużym błędem na początku, do tego jeszcze 12-ramkowe 0dash2.gif no chyba że w wersji 1/2 i wywierci wlot z boku będzie dadan 1/2 jak się patrzy :D 2smiech.gif2smiech2.gif2smiejsie.gif