Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Waga poszczególnych typów, rodzai korpusów do uli


Emik3

Recommended Posts

Kupiłem jeden ul od burnata wlkp 18 cm z ciekawości. 

Odległość ramek pomiędzy korpusami 13 mm. Do zimowania na więcej niż jedenym korpusie w mojej ocenie to za duży odstep. W standardowych wlkp w sezonie będzie ok i  przy zimowaniu na jednym korpusie. 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Turqs napisał:

Kupiłem jeden ul od burnata wlkp 18 cm z ciekawości. 

Odległość ramek pomiędzy korpusami 13 mm. Do zimowania na więcej niż jedenym korpusie w mojej ocenie to za duży odstep. W standardowych wlkp w sezonie będzie ok i  przy zimowaniu na jednym korpusie. 

Znaczy się że jest to bubel. 13 mm to za dużo do zimowli i w trakcie sezonu. Po rozdzieleniu korpusów będzie trzeba albo skrobać mostki, a jak nie to zgniatać pszczoły. Mam wrażenie że niektórzy producenci uli nie potrafią posługiwać się miarą.

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Nacek napisał:

Znaczy się że jest to bubel. 13 mm to za dużo do zimowli i w trakcie sezonu. Po rozdzieleniu korpusów będzie trzeba albo skrobać mostki, a jak nie to zgniatać pszczoły. Mam wrażenie że niektórzy producenci uli nie potrafią posługiwać się miarą.

Abyśmy dobrze się zrozumieli i nie skrzywdzili producenta. Ja zakupiłem jeden ul. Dennica, 4 korpusy, podkarmiaczka, dach.  Na ramkę wlkp 18 cm i w takich korpusach mam odstęp 13 mm. 

 Nie wiem jaki jest odstęp w wielkopolskich standardowych 26 cm. Nie Posiadam takich od tego producenta. 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Nacek napisał:

Znaczy się że jest to bubel. 13 mm to za dużo do zimowli i w trakcie sezonu. Po rozdzieleniu korpusów będzie trzeba albo skrobać mostki, a jak nie to zgniatać pszczoły. Mam wrażenie że niektórzy producenci uli nie potrafią posługiwać się miarą.

Umią i myślą ,to przemyślany efekt i ja też tak zrobiłem w swoich styrodurowych.

Kratę nie kitują do góry tylko do dołu a to bezcenne.

W moich styrodurach słabym elementem wręgi , robione z miękkiego drzewa (topola osika) po prostu  się psują ,

Link to comment
Share on other sites

baru piszesz tak, bo zimujesz na 1 korpusie :) Moim zdaniem szczególnie jest to ważne jak się zimuje na korpusach wyższych, gdzie kłąb może uwiązać się tylko na jednym i potem idzie w górę np. wielkopolskich. 10mm to jest standard, a u siebie robię 9mm pomiędzy dolnymi, a górnymi beleczkami ramek, czyli korpus 18-nastka ma 18,9cm. Kolejnym problemem są duże mostki - dla pszczół i pszczelarza :)

Link to comment
Share on other sites

Nacek

Nie ale wku...rza mnie ;) gdy łapie się do górnego .

Reszta mi nie przeszkadza

Gospodarze na pełnych korpusach,zimuję na jednym lub półtora

Edited by baru
Link to comment
Share on other sites

Ja na swoich dadantach 1/2 robię 7-8 mm do tego dochodzi jeszcze większe lub mniejsze ugięcie beleczki ramki. Kontrole nastrojów rojowych robię przez odchylenie jedną ręką górnego korpusu. Nie da się go ponownie opuścić, jeżeli pomiędzy dolnym a górnym były mostki, najczęściej zaczerwione na trutowo albo zalane nakropem. Muszę wtedy taki korpus odstawiać na bok i dopiero wtedy robić porządek. To jest bardziej wkurzające i kłopotliwe niż przyklejona krata. 

 

Link to comment
Share on other sites

Powyżej 10mm jest za dużo . Zimuję na 1 korpusie , ale często się coś łączy i mamy 2 korpusy ,nie chce się składać na jeden , tak zastaje . Na dwóch wielkopolskich też zimują bardzo dobrze , ale jak jest duży odstęp + 2 grubości beleczek i nie zmostkują  dobrze to jest problem , można stracić rodzinę .

13 godzin temu, baru napisał:

Nie ale wku...rza mnie ;) gdy łapie się do górnego .

Reszta mi nie przeszkadza

Masz jedną operacje mniej , zakładanie kraty , stawiasz korpus z kratą ?  ..... i pewność , że nie zapomniałeś założyć kraty.

Uli  Burnata nie miałem , widziałem , ma dobre wykonanie. Teraz dopiero się dowiedziałem , że produkuje też ule z wręgami pasującymi do Łysoni , Babika.Inny rodzaj skosów uważałem za dyskwalifikacje na starcie. U innych producentów styropianów też jest rozrzut w wymiarach , nie ma tak , że jest 100/100. Są różnice w szerokości korpusu i w wysokości.Pisał o tym kiedyś

Kudłaty.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, lalux5 napisał:

Masz jedną operacje mniej , zakładanie kraty , stawiasz korpus z kratą ?  ..... i pewność , że nie zapomniałeś założyć kraty.

Najfajniej jest jak połowę się chwyci górnego a reszta zostaje ,super, w rękach trzymasz korpus i fru , garść młodych pszczół w trawie .

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, baru napisał:

Najfajniej jest jak połowę się chwyci górnego a reszta zostaje ,super, w rękach trzymasz korpus i fru , garść młodych pszczół w trawie .

Jeszcze krata połamana  czasem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.