Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Stojak na ramki


Słowian

Recommended Posts

Panowie jest zima, moja topola jeszcze się suszy i chciałem ten okres wykorzystać na zrobienie stojaka na ramki, nie mam zacięcia majsterkowicza i dlatego prosze was o pomoc ma ktoś jakiś projekt, film lub zdjecia takiego ustrojstwa. Ma to być na ramki wlkp i 18 wlkp najlepiej jakby był rząd ramek wysuwany aby można było wybrać ramkę bez grzebania w całym rzędzie, tylko nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać, stojak planuje w piwnicy na 230 cm wysoką i sciana ma 4,5 m szerokości, może być przykręcany do ściany dla lepszej stabilności aby kiedyś nie pierdyknoł na posadzkę (szkoda ramek).

 

Byłem dzisiaj z Władkiem (luzak123) u pszczelarza który robi coś takiego:

 

Stojak można powiedzieć korpusowy :D bo nakładane segmenty jeden na drugi, rozbieralny ale minusem jest to że trza by w 2 sciągać i składać z powrotem samemu ciężko a już na pewno nie z miodem lub pyłkiem ale jakieś wyjście to jest, stojak ma 150 cm bo więcej potrafi się rozjeżdżać na szerokość i ramki lubią wypadać podobno.

 

Co o tym sadzicie|?? jakość nie powala bo kręcone tel. przy późnej porze  

 

Link to comment
Share on other sites

stojak ma 150 cm bo więcej potrafi się rozjeżdżać na szerokość i ramki lubią wypadać podobno.

Ja mam zamiast stojaków wieszaki . Ramy z ramkami wiszą na drutach przywiązanych do więźby dachowej na poddaszu .

To prawda , że przy dużej długości (u mnie ok 3-4m. ) potrafią się rozjeżdżać .Wtedy trzeba dać łącznik , albo dwa , żeby ustabilizować .

Najlepiej podwójny z góry i z dołu .

 

Co o tym sadzicie|??

Chcesz zrobić stojaki z wygodnym wyciąganiem z każdego poziomu , to wyjścia masz dwa .

Jak masz miejsca dużo , to zrób odstęp pomiędzy górnymi  listewkami dolnego poziomu , a dolnymi górnego poziomu  ,

żeby ramka się mieściła (ok 20cm)i w razie potrzeby wyjmujesz pojedynczo ramki .

 

Jak ciasno , to zrób coś w rodzaju ramy-szuflady i wysuwaj jak szufladę .

Tylko zabezpiecz przed całkowitym wyjechaniem . . . 

I tak jak wspominałeś ... w tym przypadku koniecznie zakotwić stojak do ściany .

 

Pomyśl nad możliwością siarkowania , lub octowania ramek na stojakach .

Szczelne pomieszczenie , lub szczelny parawan ...

Bo o instalacji chłodząco-grzejącej pewnie nie myślisz ?

Link to comment
Share on other sites

Jest tam opcja ogrzewania puściłem przed wylewkami dwa pexy pod grzejnik, ale nie za bardzo mi się widzi ogrzewać piwnice, rury zucilem bo za darmo a Bóg wie co mi jeszcze do głowy przyjdzie robić w tej piwnicy ;). Aha pomieszczenie jest szczelne zamykane z jednym małym oknem

 

Wysuwane jak szufladę łatwo powiedzieć trudniej zrobić trza by jakieś najlepiej metalowe slizgi lub prowadnice po czym by to jeździło, tylko ja nie wiem jak się za to zabrać, musze mieć czarno na białym najlepiej jakiś filmik bom tępy w tych sprawach narobić się a potem jeszcze spierać.... I tyle z tego będzie ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Pomyśl o podwieszanych po sufitem. Robisz ramę o szerokości ramki jaką masz do tego rolki i dwa sznurki. Coś na zasadzie wieszaków na pranie.

Link to comment
Share on other sites

Tak ale pod sufitem będzie tylko jeden zad a ja nie chcę całego zagracic ramkami dla 40-50 uli, tylko stojak wchodzi w grę.Jakbym pracował z kimś w pasiece to najprościej byłoby zrobic coś takiego jak na filmie ale niestety chorym sam :(

Link to comment
Share on other sites

Ja mam inny pomysł na stojak. Mianowicie tak jak na filmiku tylko cały poziom wysuwany na prowadnicach do szuflad. 6-7 pięter można zrboić w jednym regale. Ja akurat będę robił wmontowany w barakowozie ale do pracowni można zrobić stojący. Komplet prowadnic do 10 zł. można kupić. kupiłem nawet takie co mają 1m wysuwu, będą do zderzaka do piły do cięcia styroduru.

 

Na takich prowadnicach mam też zrobioną wiertarkę do ramek, można ją zobaczyć w temacie  o wiertarkach w dziale sprzęt pszczearski.

 

Karol

 

large_big-16.10.266-0-2D-0001.png?lm=146

Link to comment
Share on other sites

Tak ale pod sufitem będzie tylko jeden zad a ja nie chcę całego zagracic ramkami dla 40-50 uli, tylko stojak wchodzi w grę.Jakbym pracował z kimś w pasiece to najprościej byłoby zrobic coś takiego jak na filmie ale niestety chorym sam :(

U kolegi zrobiony jest regał od podłogi do sufitu,na środku każdego rzędu przerwa na wsadzenie ramki i potem przesuwa się ją w prawo lub lewo.Jak kiedyś tam pojadę to zrobię zdjęcie i wstawię na forum.A ramki najlepiej w zimie wymrozić żeby niemieć kłopotów.PK 

Link to comment
Share on other sites

ramki najlepiej w zimie wymrozić żeby niemieć kłopotów.PK 

Najlepiej byłoby zmrozić , a następnie na kilka dni ogrzać .

Wtedy z żywych jaj wylęgną się larwy barciaków i wtedy ponownie zamrozić je na śmierć .

 

Ale jak Łukasz ma szczelne pomieszczenie z okienkiem i ogrzewaniem , to można potraktować octem , albo siarką .

Ocet niby lepszy , ale druty mogą rdzewieć .

 

Mi tam pasują wieszaki .

A co się nie mieści na wieszakach , to trzymam w korpusach .

Dopóki ciepło , to na wierzch najwyższego korpusu stawiam miseczkę  z kwasem octowym + nad nią folia .

Jak robi się zimno , to jedynie przed gryzoniami trzeba chronić .  Motylica przestaje być groźna

 

 

Link to comment
Share on other sites

Robert jak bym miał taka stodołę z tyłu domu to bym robił jak ty :D , mam takie ustrojstwo ale z przodu domu niestety i wadzi mi wyglądem i przeszkadza z najazdem do garażu więc idzie do rozbiórki, z drewna pozyskanego z niej mam zamiar zrobić retro drewutnię oraz domek inhalacyjny dla 2 osób (temat był poruszany w zeszłym roku ) . Więc z wiadomych względów musi to być stojak najlepiej wysuwany żeby na jednej scianie zmieścić ramki do 40 uli. Patent Piotra dobry tylko jednaj wejdzie połowa ramek jak w wysuwanym, w pomieszczeniu ogrzewania nie mam ale jest taka opcja tylko zawiesić grzejnik chodź nie widzi mi się ogrzewać piwnicy w taki ciągły sposób bo ok 3-5 stopni zimą (2 merty w ziemi ), musi to byś stojak i tyle, może będę jutro wcześniej to wstawię filmik lub zdjęcie żebyście wiedzieli o co mi chodzi, od razu pochwalę się moimi płytkami przy dojściu do pracowni które męczyłem 2 tygodnie przed świętami :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.