Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ograniczenia kwotowe dla rolników


Recommended Posts

Dnia 01 stycznia 2017r.Weszła w życie: Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników.

,,Ustawa, która wprowadza „rolniczy handel detaliczny” ma umożliwić rolnikom sprzedaż przetworzonych produktów z własnego gospodarstwa w ograniczonym zakresie. Ograniczonym kwotowo do 20 000 zł bez podatku a powyżej tej koty ilościowo do określonych ilości surowca z 2% podatkiem (określone w rozporządzeniu).”

Jak pszczelarz jest jednocześnie rolnikiem to sprzedaż miodu jest dla pszczelarza- rolnika ograniczeniem czy nie? :P

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Dnia 01 stycznia 2017r.Weszła w życie: Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników.

,,Ustawa, która wprowadza „rolniczy handel detaliczny” ma umożliwić rolnikom sprzedaż przetworzonych produktów z własnego gospodarstwa w ograniczonym zakresie. Ograniczonym kwotowo do 20 000 zł bez podatku a powyżej tej koty ilościowo do określonych ilości surowca z 2% podatkiem (określone w rozporządzeniu).”

Jak pszczelarz jest jednocześnie rolnikiem to sprzedaż miodu jest dla pszczelarza- rolnika ograniczeniem czy nie? :P

Nie znam interpretacji , ale ten limit dotyczy chyba sprzedaży produktów niskoprzetworzonych .

Na produkty pszczele nieprzetworzone dla pszczelarzy miał wejść trochę inny limit bez podatku   . . .  1212 kg.

Link to comment
Share on other sites

Życzę wam Koledzy takich faktur sprzedaży  :D  , ale tylko za Polski miód a nie Chiński czy Ukraiński :ph34r:  zmieszany z Polskim jeżeli takiej informacji nie ma na etykiecie detalicznej.

Link to comment
Share on other sites

20 tysięcy to miesięcznie czy rocznie? 

 

W praktyce to będzie trudne do realizacji dla "średnich" gospodarstw. Przykładowo, jak mleczarnia by się dowiedziała, że część mleka się butelkuje i sprzedaje to zaraz zerwałaby kontrakt bo oni biorą wszystko albo nic. Nie sprzedałbyś całej produkcji bo musiałbyś wejść najpierw na rynek lokalny świeżych produktów. A bez skupu przez mleczarnię nadwyżki mleka by się nie dało.

Link to comment
Share on other sites

Ja tego nie rozumię . To teraz będzie podział na pszczelarzy rolników i pszczelarzy nierolników, którzy mają prawo do  sprzedaży bezpośredniej ?Czy pszczelarz z założenia jest rolnikiem?Bo dla mnie rolnik to ktoś kto płaci KRUS i ma hektary

Link to comment
Share on other sites

 

ma umożliwić rolnikom sprzedaż przetworzonych produktów z własnego gospodarstwa w ograniczonym zakresie.

 

 

 

Fersztejn ? PRZETWORZONYCH  , miód jest produktem nieprzetworzonym. Żeby chłop ubitego wieprza mógł przerobić , lub nie i legalnie sprzedawać. Mąkę zrobić , kaszę , twaróg , smażonego karpia w zalewie , konfitury , powidła .

Nic o miodzie nie pisze i boddan potwierdził. Nie dotyczy to pszczelarzy . Jak pszczelarz taki jak np. Bożena ma krowy i będzie robił ser taki jak np.Koryciński i sprzedawał , od tej pory będzie robił to legalnie a nie pokątnie. Miód  bez zmian .

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Aha, czyli kolejna bzdura, dlatego właśnie sporadycznie zaglądam w ustawy, przepisy czy nowelizacje, bo dość że są tak napisane że trudno cokolwiek zrozumieć to jeszcze ich interpretacja jest szeroka jak tyłek słonia . 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

No nie wiem. Pszczelarstwo jest teoretycznie jedną z dziedzin rolnictwa i jak ktoś chciałby starać się o jakiekolwiek dofinansowanie na rozpoczęcie działalności to pszczelarstwo traktowane jest jako rolnictwo. 

 

Chodzi tutaj o słabo przetworzone produkty.

 

Nie byłbym takim optymistą, że urzędnicy nie przyczepią się w myśl wprowadzenia tej ustawy do pszczelarzy nawet pomimo zapewnień że pszczelarzy to nie dotyczy, z tego względu, że jako nieprzetworzony produkt można by traktować np. świeże butelkowane mleko, a do tej pory bez odpowiednich zezwoleń taka sprzedaż nie była dozwolona.

Link to comment
Share on other sites

Fersztejn ? PRZETWORZONYCH  , miód jest produktem nieprzetworzonym. Żeby chłop ubitego wieprza mógł przerobić , lub nie i legalnie sprzedawać. Mąkę zrobić , kaszę , twaróg , smażonego karpia w zalewie , konfitury , powidła .

Nic o miodzie nie pisze i boddan potwierdził. Nie dotyczy to pszczelarzy . Jak pszczelarz taki jak np. Bożena ma krowy i będzie robił ser taki jak np.Koryciński i sprzedawał , od tej pory będzie robił to legalnie a nie pokątnie. Miód  bez zmian .

Nie do końca ...

Jestem rolnikiem i pszczelarzem.

Mam zezwolenie na sprzedaż bezpośrednią .

Do tej pory miałem prawo sprzedawać legalnie TYLKO produkty nieprzetworzone !

Teraz LEGALNIE będę mógł do wosku dodać knot i sprzedać świeczkę . Oczywiście tylko z wosku z własnego gospodarstwa .

Ale jeśli takich świeczek sprzedam za kwotę ponad 20 ooo zł. rocznie , to za nadwyżkę  zapłacę 2% podatku od obrotu . 

 

Tylko ... teraz potrzeba interpretacji bo to się kupy nie trzyma .

 

Nieprzetworzonych produktów pszczelich mogę sprzedać bez podatku  (podobno) 1212kg.

A przetworzonych za kwotę 20 000zł.

I teraz pytanie jak to interpretować ?

Czy po przekroczeniu albo 1212kg. miodu płacimy podatek , albo sprzedając np po 20zl.kg po sprzedaniu 1000kg. zaczynamy płacić podatek .

Inna kwestia , to limit 1212kg. ma dotyczyć miodu .

A 20 000zł. produktów rolnych z gospodarstwa .

Co jeśli sprzedam z własnego gospodarstwa 1000kg. miodu , 10 kaczek , 3 króliki i 5 karpii  i do tego surówkę z kapusty i kiszonego ogórka ? 

Z czego 20kg. miodu będzie pitnego - mocno bezalkoholowego , 1 królika w śmietanie dla agroturystów i 3 kaczki w tymianku na dożynkach ? I jeszcze  kilo karasi w galarecie zasłoikowanych i  sprzedanych na bazarku ? I jeszcze dwa słoiki malin w miodzie , bo klient tak chciał ....  ?

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Jak Ci Robert wyliczą podatek za te smakołyki to następny cały  rok będziesz pracował na podatek:)

 

A tak serio, mam trochę malin i co roku robię sok. Teraz będę mógł sprzedać nadwyżki ii myślę, że będzie to całkiem fajny dodatek do oferty miodu.

 

 

Ps.

 

Jak uznacie miód kremowany? Przetworzony czy nie?

 

Karol

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Trzeba się będzie po prostu nie przyznawać do sprzedaży czegokolwiek innego niż miód. Bo jak sprzedaż świeczkę i kaczkę w galarecie to mogą stwierdzić, że produkcja z całego gospodarstwa idzie pod tą ustawę bo coś tam zrobiłem zgodnego z nowymi zapisami i potem będą problemy. 

 

Ogólnie to proponuję taktykę partyzanta.

 

Każdy cicho siedzi, nikt nic nie wie. Sprzedawać tylko miód, te nalewki, świeczki, pakiety pszczele itd. co akurat były w stodole gotowe do wysyłki to zawozimy do rodziny za darmo oczywiście i jak już będzie wiadomo jak to w praktyce wygląda to można myśleć o tym czy będzie trzeba kombinować czy można odetchnąć z ulgą.

Link to comment
Share on other sites

mam sprzedaż bezpośrednią, więc wiadomość z pierwszej ręki :D miód kremowany normalnie jako produkt z ula nieprzetworzony, w tym roku o tyle lepiej że możesz pierzgę czy pyłek w miodzie sprzedawać, lub owoce pozalewane miodem, w zeszłym roku można to było robić ale na lewo pod stołem :D teraz pełny legal więc jest lepiej :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie do końca ...

Jestem rolnikiem i pszczelarzem.

Mam zezwolenie na sprzedaż bezpośrednią .

Do tej pory miałem prawo sprzedawać legalnie TYLKO produkty nieprzetworzone !

Teraz LEGALNIE będę mógł do wosku dodać knot i sprzedać świeczkę . Oczywiście tylko z wosku z własnego gospodarstwa .

Ale jeśli takich świeczek sprzedam za kwotę ponad 20 ooo zł. rocznie , to za nadwyżkę  zapłacę 2% podatku od obrotu . 

 

Tylko ... teraz potrzeba interpretacji bo to się kupy nie trzyma .

 

Nieprzetworzonych produktów pszczelich mogę sprzedać bez podatku  (podobno) Podobno a właściwie bez limitu  1212kg.

A przetworzonych za kwotę 20 000zł.

I teraz pytanie jak to interpretować ?

Czy po przekroczeniu albo 1212kg. miodu  za miód nigdy nie płacimy podatku płacimy podatek , albo sprzedając np po 20zl.kg po sprzedaniu 1000kg. zaczynamy płacić podatek .

Inna kwestia , to limit 1212kg. ma dotyczyć miodu .Nie dotyczy miodu .

A 20 000zł. produktów rolnych z gospodarstwa .

Co jeśli sprzedam z własnego gospodarstwa 1000kg. miodu , 10 kaczek , 3 króliki i 5 karpii  i do tego surówkę z kapusty i kiszonego ogórka ? 

Z czego 20kg. miodu będzie pitnego - mocno bezalkoholowego , 1 królika w śmietanie dla agroturystów i 3 kaczki w tymianku na dożynkach ? I jeszcze  kilo karasi w galarecie zasłoikowanych i  sprzedanych na bazarku ? I jeszcze dwa słoiki malin w miodzie , bo klient tak chciał ....  ?

Komplikować i wymagać kratki można bez końca. Prawda jest taka ze po przekroczeniu sumy 20000 za PRODUKTY PRZETWORZONE ( w tym pszczelarskie ) zapłacisz podatek 2 % od całości przychodu  nie wliczając miodu .

Knot legalnie to kolego można w 4 litery,  bo ni jako pszczelarz  ni jako rolnik sprzedawać nie możesz legalnie a na ogólnych warunkach . Nikt nie czepia się a wy aż się prosicie o kopa w 4 litery. Ktoś wreszcie nie wytrzyma i zasadzi tylko kurde com ja zawinił ?

Link to comment
Share on other sites

mam sprzedaż bezpośrednią, więc wiadomość z pierwszej ręki :D miód kremowany normalnie jako produkt z ula nieprzetworzony, w tym roku o tyle lepiej że możesz pierzgę czy pyłek w miodzie sprzedawać, lub owoce pozalewane miodem, w zeszłym roku można to było robić ale na lewo pod stołem :D teraz pełny legal więc jest lepiej :D

 

Pytanie po co nadal wymóg sprzedaży bezpośredniej dla pszczelarzy. Jak będę robił soki i kiełbasę to bez pozwoleń i specjalnych pomieszczeń mogę sprzedawać, a na miód wymagana pracownia.

2% podatku ponad 20 tys to śmiech na sali. Przykładowo za przychów roczny 30.000 zapłacę podatek 600 zł. Nic tylko z miasta na wieś się przeprowadzać :-)

Link to comment
Share on other sites

 

Jak będę robił soki i kiełbasę to bez pozwoleń i specjalnych pomieszczeń mogę sprzedawać

I tu się kolego mylisz będziesz miał takie same wymagania jak na pracownię a nawet większe bo jak używasz wody do produktu będziesz badał ją corocznie.

 

2% podatku ponad 20 tys

Zapraszamy tylko surowce na te 30000 musisz sobie wyhodować czyli ok. 60 wieprzków. Że o robocie nad przerobem nie wspomnę. To ma być głownie ze swojego gospodarstwa rolnego.

Link to comment
Share on other sites

A widzicie ile pisiory dobrego zrobiły przez ten rok !!!! nie głosowałem na nich ale to co robią lux malina, u mnie na wsi w tym ojciec kupuje na dniach 5 kabanów i nie lewych tylko z tatto i kolczykiem bo bedzie wszystko na legalu i sprzedawał u siebie po zabiciu w ubojni dowóz moją przyczepką pod ule :D cena 60 zł od kabana wszystko porozbierane nawet krew można sobie złapać, dojazd 20 km i ok 2 godziny czekania na gotowe mięso mamy zepsutą chłodnie 200 l to się ją wodą w butlach czy lodem wyłoży i mięso można na regalu wieść do domu na krótkim dystansie :D i legalnie sprzedać koszty minimalne bo ojcu brakuje tylko wybetonowanej rynienki z płynem dezynfekującym przy wejsciu do obory koszty znikome a reszte wymagan spełnia ogrodzenie podmurówka itp.

 

Drugi ma dwie krowy chce dokupić ze dwie, młody rolonik wziąść dotacje na wiosnę na kafelki wodę itp w pomieszczeniu rozlewania i chce w Holandii kupić używany mlekomat (siedział tam 5 lat ) postawić w centrum Olkusza i handlować bezobsługowo poza dostawami swoim smacznym niepasteryzowanym mlekiem :D

 

Co do nas to też lepiej bo możesz pyłek lub pierzgę w miodzie owoce w miodzie sprzedać na legalu :) a te 2 % podatku to smiech na sali :D

 

Tak że wkońcu kurw. coś dla ludzi a nie dla koncernów  :)

Link to comment
Share on other sites

Przykładowo za przychów roczny 30.000 zapłacę podatek 600 zł.

Nie .

Zapłacisz 200zl.

Tylko 2% od kwoty ponad 20 000zł.przychodu

 surowce na te 30000 musisz sobie wyhodować czyli ok. 60 wieprzków. Że o robocie nad przerobem nie wspomnę.

Dodałbym , że jak nie masz papiera , to nie wolno ci tego wieprzka samemu zaszlachtować .

A za usługę osoby z uprawnieniami też trzeba dać kilkadziesiąt zł. od łba .

A to już jest na starcie kilkanaście procent przychodu oddane rzeźnikowi (płatne z góry)

 

Edited by daro
Nie ma polityki.
Link to comment
Share on other sites

 

Dodałbym , że jak nie masz papiera , to nie wolno ci tego wieprzka samemu zaszlachtować .

Nawet z papierem nie można.

 

 u mnie na wsi w tym ojciec kupuje na dniach 5 kabanów i nie lewych tylko z tatto i kolczykiem bo bedzie wszystko na legalu i sprzedawał u siebie po zabiciu w ubojni

I oprze się w sądzie. Na legalu to te kabany mają być wyhodowane przez ojca.

 

mamy zepsutą chłodnie 200 l to się ją wodą w butlach czy lodem wyłoży

Ja bym zostawił dla teściowej. Poczytaj sobie lepiej ustawę i rozporządzenia towarzyszące.

Podatek w wysokości 2% od przychodów lub 18 % od dochodu po odpowiednim zgłoszeniu w US.

Słowian poczytaj wysokości kar.

Link to comment
Share on other sites

Nawet z papierem nie można.

I oprze się w sądzie. Na legalu to te kabany mają być wyhodowane przez ojca.

Ja bym zostawił dla teściowej. Poczytaj sobie lepiej ustawę i rozporządzenia towarzyszące.

Podatek w wysokości 2% od przychodów lub 18 % od dochodu po odpowiednim zgłoszeniu w US.

Słowian poczytaj wysokości kar.

 

Daro co do pierwszego to ok nie można trza do ubojni wieść koszt zabicia 5 kabanów 150 zł wszystko porozbierane nóżki oskrobane i nawet można krew chwycić byle samemu dają fartuch gumofilce i można wejść :D 

 

 

Co do 2 to pierwsze słysze przecież ludzie handlują młodymi byłe z paszportem tatto i kolczykiem więc niby zdrowe, w sobote był Pan lekarz powiatowy kolega ze związku był obejrzec moją pracownie bo wszyscy chwalą że nikt takiej nie ma na okolicy :D przy okazji ojciec go zaczepił czy już wie coś na ten temat a on że dopiero wrócił z 3 dniowego szkolenia i może oglądnąć jedyne co to wybetonować taką rynnę bez odpływu i uszczelnić na wodą szklaną żeby nie spierd... do gruntu i jeszcze przydała by się podmurówka   pod ogrodzeniem bo nie ma sztachety są prawie do ziemi ale to można kupić te gotowe płyty za grosze wykopać i wsunąć pod blachy i gotowe :D Skoro powiatowy pan mgr, mówi że moge kupić małe 15 kilo podchować pół roku i zwieść do wolbromia na ubój i potem w domu w odpowiednim pomieszczeniu może być moja pracownia tylko miodu żeby w tym czasie nie wirować i sprzedać na pniu w ciągu godziny bo klienci zaklepani nawet przed kupnem młodych jeszcze :D więc nie ma problema nie ma powodu by mu nie wierzyć choć nie mówię że nie jest jak ty mówisz  

Link to comment
Share on other sites

Ty gazet mi nie czytaj , poczytaj ustawy. Musisz zgłosić to wszystko do US i PLW. Masz pomieszczenie , poczytaj o reszcie. Faktem że jest po ludzku.Za 30 dychy to chyba tylko po łbie dadzą gospodarzowi bo tyle badanie na trychinozę kosztuje. No ale nic nie gadam .

A co wy z tymi banami ?wiki_aleksy_635.jpeg

Nie podobny do Roberta ? Podobny  więc o czym gadacie ?

Link to comment
Share on other sites

A tobie i Piotrowi za szybkie działanie że nawet przekląć se nie wolno jak człowiek wypity i coś go wkórw.. za szybko działacie po prostu :D szybciej niż na amnezji :D

 

Zaraz zrobimy tutaj z resztą ankietę i was obalimy zobaczycie, bedziemy bardziej skuteczni i bezwzględni niż KOD, PO, Nowoczesna razem wzięci bo zawzięci :D :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.