Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ograniczenia kwotowe dla rolników


Recommended Posts

Robert następny po PIotrze do zbanowania :D za barzdzo się panoszy i blokuje wolność słowa :D

To nie ja tylko Daro ! 

 

I zgłaszam protest , że moją politykę wywalił , a Twoją nie .

Co to jakieś polityczne kumoterstwo ? Napisać nic nie można ?

Zaraz zablokuję ... mównicę :D

Link to comment
Share on other sites

Co do nas to też lepiej bo możesz pyłek lub pierzgę w miodzie owoce w miodzie sprzedać na legalu :) a te 2 % podatku to smiech na sali :D

 

Tak że wkońcu kurw. coś dla ludzi a nie dla koncernów   :)

To jest ustawa, którą blokowało lobby koncernów od samego początku. Na zachodzie rolnicy mogą legalnie sprzedawać swoje domowe produkty i u nas już też!

 

Pradziadek z Lubelszczyzny jeszcze za czasów komuny szedł na targ  z miodem i przychodził z innymi produktami rolnymi. Zdrowo tanio i bez pośredników.

Link to comment
Share on other sites

Pradziadek z Lubelszczyzny jeszcze za czasów komuny szedł na targ  z miodem i przychodził z innymi produktami rolnymi. Zdrowo tanio i bez pośredników.

Nie tylko za komuny !

W listopadzie pojechałem do Mrągowa z dwoma kaczorami biegusami indyjskimi , a wróciłem z dwoma królicami .

W sobotę pojechałem do Szczytna z miodem , pierzgą i propolisem , a wróciłem ze stadkiem przepiórek japońskich :D 

Rządy i ustawy się zmieniają , ale handel wymienny był , jest i będzie . :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mnie tylko zastanawia jak to w praktyce będzie.

 

Sprzedaż bezpośrednia np. w Chinach, polega na tym, że taki przykładowo rolnik wystawia swoje produkty na straganiku i nikt się go nie czepia, żaden sanepid, żadne zezwolenia. W myśl zasady, że jeśli będzie produkty niesmaczne, zepsute czy inny badziew sprzedawał, to długo na rynku nie postoi bo ludzie nie kupią i to jest zdrowe podejście.

 

Obawiam się, że te przepisy zmieniają tylko to, że rolnik jako taki nie musi zakładać odrębnej działalności aby sprzedawać produkty rolne. Do tej pory było tak, że jak było się na krusie to nie można było za specjalnie prowadzić sprzedaży bezpośredniej bo to podchodziło już pod zus. O ile dobrze kombinuję to przepisy te zmieniają tylko to, że rolnik będzie mógł sprzedawać swoje produkty nadal będąc na krusie (niby mała ale istotna zmiana), jednak jeśli chodzi o pozostałe aspekty to kaplica. Do tej pory przykładowo producenci truskawek, jabłek itd. i tak sprzedawali również bezpośrednio. Obawiam się, że pomimo wprowadzenia zmian w przepisach, to zanim ktoś rozpocznie sprzedaż bezpośrednią to i tak będzie musiał najpierw przejść szereg kontroli, sanepid, zdobyć odpowiednie uprawnienia, wybudować pomieszczenia o odpowiednich właściwościach (co jest najbardziej kosztowne i w zasadzie wymogi sanitarne do tej pory zabijały sprzedaż bezpośrednią a nie zakaz jej prowadzenia) przez co obawiam się, że może niektórzy skorzystają bo będą mieli łatwiej prowadzić sprzedaż, ale jeśli mówimy tutaj o lokalnych szyneczkach, świeżym butelkowanym mleku itd. to niestety nie bardzo, bo rolnik ze zbiornika przelewając mleko w plastikową butelkę nie będzie mógł go najpewniej oficjalnie sprzedać, czyli dla jednych możliwe że będzie korzystniej, natomiast drudzy nie skorzystają bo wiązało się to będzie z koniecznością poniesienia dużych inwestycji.

Link to comment
Share on other sites

Prawda .
Poza tym zgłoszenie do sanepidu i weta to pierwszy krok.
Kolejny to rejestry sprzedaży i wymogi dotyczące pomieszczeń i sprzętu do przerobu płodów rolnych .
Mając kalkulacje kto ile sprzedaje  zweryfikuje się ile można przycisnąć rolnika i ile z niego wydoić .
Będą kolejne kroki ...
Rządzący badają możliwości podporządkowania sobie tego działu sprzedaży , a w konsekwencji skończy się i tak na tym , że będzie trzeba płacić haracz (podatek) tam gdzie go do tej pory nie było .
Wszystko jest szukaniem pieniędzy do budżetu ...
 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dziś bylem w szkole :)
Akurat było trochę wykładów z pszczelarskiej ekonomi .
Poruszony był temat nowych limitów ...
Dr Kobyliński z Katedry Pszczelnictwa UWM poinformował nas przekonany o tym , że wie co mówi ,
że limit dla pszczelarzy wolny od podatku wygląda tak :
Dla pszczelarzy posiadających do 80pni
limit wynosi 2400kg. miodu nieprzetworzonego w sprzedaży bezpośredniej .
(o innych produktach ani słowa ... )
Obliczone wg przelicznika 80 pni x  30kg. (zakładana wydajność średnia z pnia wg ustawodawcy)  .
Powyżej limitu trzeba zapłacić  2% podatku od przychodu .


W przypadku produktów przetworzonych limit to 1212kg. , lub 20tys zł. w zależności co prędzej osiągniemy .
Powyżej płacimy 2% podatku .


Sprzedaż do skupów , hurtowników , sklepów rzekomo jest bez limitu !?

Pszczelarzy posiadających 81 pni i więcej prowadzący dział specjalny produkcji rolnej podobno limity nie dotyczą  !
Podatki płacą na dotychczasowych zasadach .
W praktyce male i nie od razu po przekroczeniu magicznej 80-ki , tylko dopiero przy znacznie większej ilości pni .
Tutaj dokładnej ilości nie potrafił podać , ale wspomniał , że znajomi  pszczelarze zawodowi mający po 500 pni płacą "niecały tysiąc złotych" rocznie

Głowy nie położę ,ale kiedy zapytałem , czy jest pewny , że tak jest , to potwierdził :)




 

Link to comment
Share on other sites

Pieprzy każdy ze głowa boli , Robert niech ten Pan to palcem pokaże gdzie to napisane. To zafajdany obowiązek każdego urzędnika swoje twierdzenia  podpierać prawem .

Emik3

Rozumiesz słowo przetworzone ? Truskawki podobnie jak siano możesz sprzedawać. Tu nie Chiny i każdego obowiązują przepisy sanitarne. Do tej pory mogłeś być w zgodzie z nimi a za sprzedaż kiełbasy lub tylko mięsa  dostać po łbie.

Tak jak wchodziliśmy do Unii i tak czytali te przepisy podobne do pracowni pszczelarskiej że znajome w oborze lamperie zrobili i się pogniewali  jak powiedziałem że idioci. Przyszedł przepraszać jak to samo usłyszał przy odbiorze z mleczarni.

Myślta co chceta ale niczyje myślenie nie stanowi prawa.

Co do -

 

Mając kalkulacje kto ile sprzedaje  zweryfikuje się ile można przycisnąć rolnika i ile z niego wydoić .

Robert większość dużych ( u mnie ) przeszła na VAT , czyli prowadzą pełną księgowość i władza wie wszystko.

Po to są dopłaty w rolnictwie by zrekompensować niską opłacalność . Nie demonizujcie bo to kieruje na dobra drogę i pomaga takim małym którzy nie są z wielu powodów FARMERAMI. Doją krowy robią sery , masło , olej z lnu . kaszę .

Politykę powywalałem  wojny zaczynają się od polityki lub dyskusji religijnych. Nie ma i nie będzie bo taka była umowa.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Pieprzy każdy ze głowa boli , Robert niech ten Pan to palcem pokaże gdzie to napisane. To zafajdany obowiązek każdego urzędnika swoje twierdzenia  podpierać prawem .

Emik3

Rozumiesz słowo przetworzone ? Truskawki podobnie jak siano możesz sprzedawać. Tu nie Chiny i każdego obowiązują przepisy sanitarne. Do tej pory mogłeś być w zgodzie z nimi a za sprzedaż kiełbasy lub tylko mięsa  dostać po łbie.

Tak jak wchodziliśmy do Unii i tak czytali te przepisy podobne do pracowni pszczelarskiej że znajome w oborze lamperie zrobili i się pogniewali  jak powiedziałem że idioci. Przyszedł przepraszać jak to samo usłyszał przy odbiorze z mleczarni.

Myślta co chceta ale niczyje myślenie nie stanowi prawa.

Co do -

Robert większość dużych ( u mnie ) przeszła na VAT , czyli prowadzą pełną księgowość i władza wie wszystko.

Po to są dopłaty w rolnictwie by zrekompensować niską opłacalność . Nie demonizujcie bo to kieruje na dobra drogę i pomaga takim małym którzy nie są z wielu powodów FARMERAMI. Doją krowy robią sery , masło , olej z lnu . kaszę .

Politykę powywalałem  wojny zaczynają się od polityki lub dyskusji religijnych. Nie ma i nie będzie bo taka była umowa.

Sam sobie nie wierzę, ale polubiłem wpis wredoty Dara :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.