Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Witam pszczelarzy

* * * * * 2 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • Imię:X
  • LokalizacjaWarmia
  • Typ ula:Dadant, Wielkopolskie

Przygodę z pszczelarstwem zacząłem od maja 2015. Szwagier podarował mi 2 odkłady na start. Doradzał więcej, ale przezornie wzięłem tylko 2. Po kilku dnaich stwierdziłem, że to za mało i rozbudowałem pasiekę do 7 ulików - w tym 3 odkłady od Roberta :-)

Pasieka w okolicy Lidzbarka Warm. oddalona 100m od domu.

Kto ma pszczoły ten ma miód , kto ma ziemię, ten ma trud.

Ondrej

Ondrej

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Nie posiadam jeszcze pasieki.

Witaj Mikołaju, miło cię powitać.

A czy możesz napisać coś o swoich ulach na jakich zacząłeś gospodarować? I czy sam je wykonałeś czy zakupiłeś gotowe?

sok_mir

sok_mir

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 455 postów
  • Imię:mirek
  • LokalizacjaFrancja , Moselle
  • Typ ula:Dadant korpus plus nadstawka

Witaj na forum.  B)  B)  B)  To jakby co to masz sie kogo zapytac co i jak

StaszekC

StaszekC

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 31 postów
  • Lokalizacjaokolice Trzemeszna
  • Typ ula:Stojaki wielkopolskie

Witaj - miło że do nas dołączyłeś :)

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaWarmia

Ondrej gospodaruję na wielkopolskich, wypełniłem podczas rejestracji rodzaj ule ale nie wyświetla tej informacji. 2 pierwsze ule pożyczone od szwagra do wiosny reszta moja. Zimą przymierzę się do stworzenia swoich włsnoręcznie wykonanych.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1727 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Witaj Mikołaju, miło cię powitać.

A czy możesz napisać coś o swoich ulach na jakich zacząłeś gospodarować? I czy sam je wykonałeś czy zakupiłeś gotowe?

Dodam , że Mikołaj od kilku dni jest posiadaczem trzech  uli , które wyszły spod mojej pilarki  ...
Takich jak na tej fotce :
Zdj%25C4%2599cie1414.jpg
I mam nadzieję , że będzie z nich zadowolony :)

Ondrej

Ondrej

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Nie posiadam jeszcze pasieki.

Bardzo ładne ule. Zapytałem z ciekawości ponieważ właśnie dużo przeglądam informacji na temat różnych modeli i systemów uli. Bardzo ciekawi mnie ten temat.

Tak przy okazji to polecam wam stronę z planami różnych modeli uli (jej jedyny minus to wymiary podawane na ogół w calach):

http://www.beesource...ld-it-yourself/

Bożena

Bożena

100% Domownik

• Moderatorzy
  • 146 postów
  • LokalizacjaWarmia
  • Typ ula:Dadant drewniane i styropianowe

Przygodę z pszczelarstwem zacząłem od maja 2015. Szwagier podarował mi 2 odkłady na start. Doradzał więcej, ale przezornie wzięłem tylko 2. Po kilku dnaich stwierdziłem, że to za mało i rozbudowałem pasiekę do 7 ulików - w tym 3 odkłady od Roberta :-)

Pasieka w okolicy Lidzbarka Warm. oddalona 100m od domu.

Witam. Do mnie masz 20 km, wiec jakby co służę pomocą, z tym tylko, że ja mam Dadanty. Pozdrawiam :)

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaWarmia

Bozena 20 km w którą stronę. Ule od Roberta b. Ładne, spodobały się szczególnie dla żony i teścia. Inne osoby nie odważyły się odwiedzić pasieki ;-)

Robi mam pytanie. W tych ulach w daszkach nie ma typowej szpary do wentylacji, jest widoczny na zdjęciu mały okragły wpust i luz między blachą a deskami. To wystarczy do wentyalcji?

Bożena

Bożena

100% Domownik

• Moderatorzy
  • 146 postów
  • LokalizacjaWarmia
  • Typ ula:Dadant drewniane i styropianowe

Bozena 20 km w którą stronę. Ule od Roberta b. Ładne, spodobały się szczególnie dla żony i teścia. Inne osoby nie odważyły się odwiedzić pasieki ;-)

Robi mam pytanie. W tych ulach w daszkach nie ma typowej szpary do wentylacji, jest widoczny na zdjęciu mały okragły wpust i luz między blachą a deskami. To wystarczy do wentyalcji?

20 km od Lidzbarka , w stronę Kiwit  :)

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaWarmia

To między mną a Robertem :-) Ostatnio ktoś w naszej okolicy / Kobiela/ sprzedawał ule z pszczołami okazyjna cena 200 zł , ale nie odbierali tel.

W Kiwitach mój sąsiad ma drugą pasiekę.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1727 postów

Te daszki tak jak wspomniałem były zaadoptowane z innych uli .
Mam takich kilkadziesiąt i mimo , że nie ma w nich jako takiej wentylacji , to nie miałem problemów z wilgocią .
Gdyby jednak wilgoć chciała się gromadzić w ulu , to zawsze można zrobić otwór w boczku daszka i zasiatkować go .
Ja w każdym razie do takich daszków otworów dodatkowych nie robiłem.
A te wcięcia ... to tutaj widać po co były :)
100_5605.JPG

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1727 postów

W Kiwitach mój sąsiad ma drugą pasiekę.

Nawet wiem gdzie :)
Między Kiwitami a Rokitnikiem .
Miałem tam stawiać swoje pszczoły  , ale jak okazało się , że z jednej strony za miedzą ma pszczoły gość ze Stoczka , a z drugiej w krzakach przy bagienku drugi z Lidzbarka , to odpuściłem :D

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaWarmia

Witam. Do mnie masz 20 km, wiec jakby co służę pomocą, z tym tylko, że ja mam Dadanty. Pozdrawiam :)

Ja też mam już Dadanty. Kupiłem okazyjnie i moja pasieka z wielkopolskich składa się już w większości z Dadantów :)

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1727 postów

Ja też mam już Dadanty. Kupiłem okazyjnie i moja pasieka z wielkopolskich składa się już w większości z Dadantów :)

Gratulacje .
Ostro idziesz do przodu ;)

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaWarmia

Nie wiem czy nie za ostro ale wkręciłem się :-)

Czy jest jakaś ilość pni od której muszę gdzieś zgłaszać swoją pasiekę? Weterynarz związek pszczelarski?

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1727 postów

Nie wiem czy nie za ostro ale wkręciłem się :-)

Czy jest jakaś ilość pni od której muszę gdzieś zgłaszać swoją pasiekę? Weterynarz związek pszczelarski?

Do Powiatowego Lekarza Weterynarii zgłoszenie pasieki obowiązuje już od pierwszego pnia .
Zgłoszenie jest bezpłatne .
Płacisz jedynie 17zł. jeśli chcesz decyzję na piśmie .
Później powinno się aktualizować (teoretycznie) każdą zmianę ilości i lokalizację .
W praktyce większe zmiany ilości pni  i ewentualne wywozy pszczół poza swój powiat .

Przynależność do Związków jest dobrowolna i nie ma obowiązku zapisywania się .

Całkiem inna historia , to sprzedaż bezpośrednia produktów pszczelich .
Tam są już dość konkretne warunki do spełnienia , procedury i ... koszta też niestety .
Chyba ktoś już rozpoczął ten temat !?
A jeśli nie , to wkrótce na pewno taki temat powstanie ;)

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaWarmia

Mam decyzję na piśmie i płaciłem tak jak piszesz 17 zł.

Dowiadywałem się o sprzedaż bezpośrednią. Główne wytyczne u nas w powiecie to ciepła i zimna woda, prąd. Pomieszczenia łatwo zmywalne /kafle lub farba/. Wymagają też oddzielnego pomieszczenia na skład słoików i plastikowych wiader. Okno zabezpieczone przed owadami i gryzoniami oraz drzwi metalowe tez jako zabezpieczenie przed gryzoniami. Nie ma potrzeby posiadania odstojników na miód ze stali nierdzewnej wystarczą plastikowe.

Jak nie należę /jeszcze/ do związku pszczelarskiego to gdzie mam kupić leki? Do związku przyjmują w okresie wakacyjnym czy trzeba czekać do pierwszego spotkania jesiennego?

Aha mam już 18 pni :rolleyes:

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1727 postów

Mam decyzję na piśmie i płaciłem tak jak piszesz 17 zł.

Dowiadywałem się o sprzedaż bezpośrednią. Główne wytyczne u nas w powiecie to ciepła i zimna woda, prąd. Pomieszczenia łatwo zmywalne /kafle lub farba/. Wymagają też oddzielnego pomieszczenia na skład słoików i plastikowych wiader. Okno zabezpieczone przed owadami i gryzoniami oraz drzwi metalowe tez jako zabezpieczenie przed gryzoniami. Nie ma potrzeby posiadania odstojników na miód ze stali nierdzewnej wystarczą plastikowe.

Jak nie należę /jeszcze/ do związku pszczelarskiego to gdzie mam kupić leki? Do związku przyjmują w okresie wakacyjnym czy trzeba czekać do pierwszego spotkania jesiennego?

Aha mam już 18 pni :rolleyes:

Ty chyba też masz wet-a w Bartoszycach ?
Bo dr J.F.  ma chyba pod sobą trzy powiaty ... Bartoszycki , Braniewski i Lidzbarski !?
On ma jeszcze "hopla" na punkcie odpływu w podłodze !
U niego musi być i basta ! :)
Do tego ma być  trzecie pomieszczenie na magazyn korpusów , dennic , daszków itp .
Oczywiście zabezpieczone przed dostępem gryzoni .
Drzwi metalowe , lub obite blachą 30cm od podłogi ...

Jak będziesz w tym tempie powiększał pasiekę , to do wiosny  "przeskoczysz" Pucera :D 

A jeśli idzie o PZP , to u siebie w Lidzbarku masz Prezesa Wojewódzkiego Józefa Zyska .
Jest znany w Lidzbarku nie tylko z produktów pszczelich , ale przede wszystkim z serów własnej produkcji .
Spróbuj się z nim zaprzyjaźnić . To bardzo równy gość .
Na pewno podpowie , doradzi . . .
Może nawet z refundacji skorzystasz wcześniej niż "standardowo" ;) Szczególnie jeśli idzie o leki ..
A jeśli się nie da , to leki zamówisz u dr Beaty Bąk , która zaopatruje 90% pszczelarzy w woj. warm-maz.
Adres : beciabak@wp.pl 

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaWarmia

Weterynarz chyba jest jeden oddzielny na dany powiat. Co do Pucera to wszedłęm na ich stronę i zastanawia mnie :

"W efekcie końcowym było 1500 uli w 7 pasiekach."

"starałem się realizować nowe pomysły i podążać drogą samorozwoju, co zaowocowało tym, że aktualnie Pasieka PUCER liczy 3 pasieki i ponad 800 pni pszczelich."

Pszczelarz ma 250-300 uli w jednej pasiece? Można mieć tyle? Czy max 50-60 pni w jednej lokalizacji?

Dzwoniłem już raz do prezesa pytać czy ma ktoś u nich na sprzedaż rodziny odkłady, ale nie wiedział. U nas jest jeszcze znany z tego, że jest prezesem związku Piłsudczyków. O produkcji sera nie wiedziałem. Leki u Beaty Bąk są w cenach jak w związku pszczelarskim czy droższe?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły | Stowarzyszenie "Polanka"