Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Witam z zadupia

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Witam z zadupia (15 użytkowników oddało głos)

Czy prezentacja się podoba?

1. Tak (11 głosów [73.33%] - Zobacz)

Procent z głosów: 73.33%

2. Nie (2 głosów [13.33%] - Zobacz)

Procent z głosów: 13.33%

3. Skasować temat (1 głosów [6.67%] - Zobacz)

Procent z głosów: 6.67%

4. Nie chciało mi się czytać, ale obrazki ładne (1 głosów [6.67%] - Zobacz)

Procent z głosów: 6.67%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 723 postów
  • Imię:Emil
  • LokalizacjaDąbrowy
  • Typ ula:wielkopolski 18

To ja się postaram przedstawić jak należy bo jeszcze nie zdążyłem tego zrobić, a nie chcę też zakładać tematu jak niektórzy żeby napisać siemka :P.

To tak.

Mam na imię Emil i obecnie jeszcze mam 26 lat. Mieszkam w Dąbrowach, miejsce macie na mapce. Miejscowość duża, domów około 300, kurierzy mają problem z trafieniem do mnie nawet jeśli posiadają adres więc jak ktoś chciałby zajechać to musi się najpierw skontaktować :P. Zadupie z tego względu, że w okolicy są praktycznie tylko łąki/lasy i trochę kukurydzy. Do jeziora kilkanaście kilometrów. Turyści tylko przejeżdżają, bo żadnych atrakcji nie ma. Taki można powiedzieć cichy zakątek, na tyle cichy, że w domu nawet zasięgu sieci komórkowej nie ma.

64fe79f5d7b8.gif

Posiadam gospodarstwo rolne liczące 30 sztuk bydła mlecznego gospodarując na 27 ha. Niestety praktycznie cała ta powierzchnia to ziemia klasy 5 w związku z czym z przestawieniem się na inną produkcję ciężko. Dla zobrazowania pomimo posiadania fizycznie 27 hektarów to posiadamy niecałe 5 ha przeliczeniowych.

aa2a917aabb1.jpg

Do niedawna studiowałem rolnictwo na SGGW i po powrocie do domu celem pomocy w rodzinnym gospodarstwie i jego przyszłym przejęciu postanowiłem przy okazji powoli zainwestować w ule, aby trochę dorobić, z drugiej strony uważam, że pszczoły to bardzo interesujące owady i bardzo potrzebne środowisku. W mojej okolicy są tylko pojedynczy pszczelarze z niewielkimi pasiekami, tak że w ubiegłe lato w pobliżu mojego domu udało mi się zaobserwować tylko 2 pszczoły w okresie kwitnienia co też było jednym z powodów dla których zainteresowałem się tematem. Oczywiście zaopatrzyłem się w lektury i gdzie się tylko da to staram się zdobywać wiedzę. Przy samych pszczołach do pomocy zadeklarowała się moja obecna narzeczona więc teoretycznie pomocnika mam zapewnionego, a jak będzie, się okaże w praktyce.

Przyszłościowo myślę o pasiece stacjonarnej w kilku miejscach oddalonych od siebie o kilka/kilkanaście km. Oczywiście pożytków nie jest wiele, bo ziemia słaba i wszędzie praktycznie tylko łąki/lasy, tylko łąki i pastwiska nie są użytkowane intensywnie więc często takie użytki porastają chwasty i inne rośliny, z których pszczoły coś mogą zebrać. Same ule planuję umiejscowić w tej lokalizacji za widoczną siatką na zdjęciu.

f7708d934205.jpg

c58f72db8d84.jpg

Tutaj natomiast drzewka owocowe dostępne na podwórku, jabłoń i dzika grusza. 

24f6fc90dac2.jpg

324c84c980c3.jpg

W pasiece będą stały ule wielokorpusowe na ramkę 18 wielkopolską, planuję w całej pasiece mieć ule na jeden typ ramki. Na start będzie to 5 uli. Większość zakupiłem w bzyki.com o czym mogliście poczytać w temacie, który wcześniej założyłem. Teraz bawię się w dopieszczanie uli, zbijanie ramek, malowanie, gdyż mam do dyspozycji pomieszczenie ogrzewane w domu, które w przyszłości myślę zaadoptować jako miejsce na miodarkę.

b7c1c204aee0.jpg

b465fde3b7b0.jpg

dd23c5482818.jpg

5 korpusów robiłem z Robertem, któremu też zleciłem zrobienie brakujących dennic i daszków (częściowo w formie treningu, gdyż jeszcze tym zagadnieniem nie zajmował się na handel :)). Korpusom dopieściłem delikatnie rączki, aby woda w nich nie stała (sory, niektóre zdjęcia obróciło jak wrzucałem nie wiem czemu).

3372256625c0.jpg

ffb131daabc8.jpg

Poza tym zaopatrzyłem się też oczywiście w podstawowy sprzęt do obsługi uli, jednak w bardziej wymagający finansowo sprzęt typu miodarka itd. zaopatrzę się najwcześniej na jesieni 2017 roku a gdy będzie potrzeba to będę pożyczał miodarkę ręczną od wujka, gdyż w tym roku i tak mam wystarczające wydatki na własne wesele. Pasiekę planuję powoli co roku rozwijać do wielkości około 80 rodzin pszczelich.

A tak odchodząc od tematu to jako ciekawostkę wstawię zdjęcie  młodego bociana, któremu coś się w zeszłym roku przywidziało więc ubabrał się w gnoju bo chodził po płycie gnojowej i musieliśmy go wyszorować, żeby dał radę polecieć do gniazda i go wieczorem psy nie opędzlowały.

ab3b084f1cc9.jpg

Nawiązując do obecnych temperatur wstawiam też bałwanka, którego kiedyś wykonaliśmy, niestety zgubił oko.

0e2bd9e2513b.jpg

A tutaj wrzucam zdjęcie już przekwitłego pożytku, na paśniku sąsiada, niestety zdjęcie gdy mniszek kwitł gdzieś mi zniknęło.

750bfb915b3e.png

Tak natomiast wygląda wyjście na paśnik z obory w której trzymamy krowy jesienią.

1732d30fdcac.jpg

• Bartek11 lubi to

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1345 postów
  • Imię:Łukasz
  • LokalizacjaOsiek/Olkusz
  • Typ ula:Wlkp, Wlkp 18-stki

Emik super prezentacja trzymam za ciebie kciuki, oby twoje plany wypaliły w 200 %

PawelKS3

PawelKS3

100% Domownik

• Debiutant Roku 2016
  • 376 postów
  • Imię:Paweł
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
  • Typ ula:Wielkopolski
Ale sie kurde naczytałem ale dałem radę do końca :D
A temu bałwanu to faktycznie się oczko odlepiło ;)

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2419 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

No super prezentacja thumbsup.gif Hoduj bydło , pszczoły i rób co chcesz , żeby Ci się wszystko wiodło.

No a z tą ankietą to chyba jakiś czarny żart i nie będę głosował w ramach protestu, bo jestem przeciwny takim numerom.

Jak można Kogoś kto się przedstawia u nas kasować ????doh.gif Naruszył regulamin ? NIE !!!! więc o co chodzi ????

A do Emila zakładaj nowy temat powitania , nie lękaj się  :D

Wszystkiego Dobrego

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

larss1

larss1

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 87 postów
  • Imię:Bartek
  • LokalizacjaJeziorzany
  • Typ ula:LN 2/3
Ten bałwan zwyczajnie mruga:-P

"Bo widzisz, u nas trzeba biec z całą szybkością, na jaką Ty w ogóle możesz się zdobyć, ażeby pozostać w tym samym miejscu. A gdybyś się chciała gdzie indziej dostać, musisz biec przynajmniej dwa razy szybciej."

Paweł

Paweł

Administrator

• Administracja
  • 615 postów
  • Lokalizacjaokolice Ostrowca Św.
  • Typ ula:Warszawski zwykły
Świetna autopromocja , autoprezentacja. Powodzenia w realizacji planów. Trzymam kciuki.

---

"Kto ma pszczoły, ten ma miód, kto ma dzieci, ten ma.. Cud."

Pozdrawiam Paweł

sok_mir

sok_mir

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 455 postów
  • Imię:mirek
  • LokalizacjaFrancja , Moselle
  • Typ ula:Dadant korpus plus nadstawka

To ja tez chyba mieszkam na zadupiu, bo zeby zadzwonic to musze wyjsc z domu jakies 100m, bo siec do mnie nie dolatuje :angry: ,  a po za tym to tak jak Pawel napisal swietna autopromocja i autoprezentacja. powodzenia

chudy1579

chudy1579

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 92 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Lokalizacjawarmia/wieś rogale
  • Typ ula:ule dadanta

Witam , ja też mieszkam na zadupiu chyba gorszym niż twoje ,bo u nas niema nawet asfaltu i jest 9 domów ,w koło tylko lasy jeziora i jeden rolnik który obrabia ziemię i sieje rzepak.

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • 664 postów
  • LokalizacjaGórki Świętokrzyskie
  • Typ ula:warszawskie zwykłe
Fajne - najbardziej podoba mi się bocian.
Ja zrobiłem im gniazdo ale nie przyszły'
aż brzoza uschła i musiałem ściąć, żeby się nie obaliła.

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1076 postów
  • LokalizacjaJordanów Śląski
  • Typ ula:wielkopolskie i dadant 1/2 styrodur korpusowe

Tereny pikne dla pszczół, posadź co roku trochę lip, akacji i klonów a będzie za kilkanaście lat Eldorado :-)

• Tomzo lubi to

Ślężańskie Miody

Ślężańskie Miody

Znany również jako Lagnapis :)

• Debiutant Roku 2015
  • 372 postów
  • Imię:Daniel
  • LokalizacjaSobótka k. Wrocławia
  • Typ ula:Wielkopolskie

Trzymam kciuki za twoje plany. Powodzenia i szczerze przyznam, że gratuluje pomocnika w Pasiece, którego czasami mi brakuje. Wszystkiego najlepszego. :D

Pozdrawiam,

Daniel

Chce reprezentować idee. Chce reprezentować możliwości. Ty też to możesz!
Wspomóż projekt edukacyjny! https://polakpotrafi...yczepka-edukuje

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 723 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

A propo lipy, to jutro zrobię zdjęcie. Mamy przy samym domu lipę, która jest ode mnie starsza. Do tego rozrosła się wszerz. Na jednym ze zdjęć widoczny jest jej fragment. Zrobię jeszcze jej zdjęcie w dzień i wstawię z edycją tego posta. Będzie bez liści, ale wielkość będzie widoczna. 

Tereny może ładne, ale pszczoły maksymalnej wydajności na pewno nie osiągną w pasiece stacjonarnej na tych terenach. Nie mniej w związku z brakiem intensywnej produkcji roślinnej w okolicy to wiosną stosowane są nawozy, gnojowica, natomiast oprysków chemicznych praktycznie nie ma. Tylko na kukurydzę. 2 ha kukurydzy jest w oddaleniu 500 metrów od mojego domu, a reszta 3 km. Sądzę, że pszczoły nie powinny być na terenach porośniętych kukurydzą w trakcie trwania oprysków więc też i zagrożenie ze strony chemii dla pszczół i miodu znikome. 

Klonów w bliskiej okolicy też kilka jest. Natomiast akacji brak. Nie mniej, posadziłem 2 lata temu przy domu 4 tulipanowce amerykańskie https://pl.wikipedia...iec_amerykański   co prawda kwitnie dopiero po 18 latach od posadzenia, ale sądzę, że pszczoły też nie będą wybrzydzały na takie kwiatki :P.

kubek33

kubek33

100% Domownik

• Moderator/Organizator
  • 487 postów
  • Imię:Jacek
  • LokalizacjaTurek/Wielkopolska
  • Typ ula:oczywiście wielkopolski

Emik3 efekt wow!!! osiągnięty w 100 %. Jesteś młody, wykształcony - wiesz czego chcesz więc powodzenia w realizacji planów.

Pojęcie "zadupia" jest bardzo względne a sąsiad za płotem to nie zawsze pomocna dusza.

Co do akacji ... jeśli to słabe gleby radzę ja sadzić da sobie radę a pożytek doskonały.... kwietnie po kilku latach....darmowe sadzonki w lesie...

Powodzenia - dasz radę :D

Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony pond własną inteligencje (Jerzy Dobrowolski) ;)

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1732 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka

Głosować nie będę ... przyłączę się do zimnego protestu
Prezentacja super , ale żebyś nie popadł w samozachwyt minus za leżące zdjęcia ;)

gratuluje pomocnika w Pasiece

No .
Pomocnik jak cukiereczek (miałem okazję poznać u siebie na ranchu) I do tego pszczół się nie boi ;)
Pozdrowienia dla Pomocnika :)

posadziłem 2 lata temu przy domu 4 tulipanowce amerykańskie https://pl.wikipedia...iec_amerykański   co prawda kwitnie dopiero po 18 latach od posadzenia, ale sądzę, że pszczoły też nie będą wybrzydzały na takie kwiatki :P

Młodzi jesteście . Macie czas . Zdążycie się nacieszyć widokiem pszczół na tulipanowcach

Co do akacji ... jeśli to słabe gleby radzę ja sadzić da sobie radę a pożytek doskonały.... kwietnie po kilku latach....darmowe sadzonki w lesie...

No niestety .
w tamtejszych lasach brak sadzonek akacji bo po prostu jej tam nie ma .
Ale jak będzie miał ochotę , to daję namiary na sadzonki w okolicach Szczytna .
Niedaleko lotniska Szymany .
Stare akacje w 2016r. zostały wycięte , ale jest tam bardzo dużo  młodych odrostów korzeniowych akacji w podszycie .
https://www.google.p...!7i13312!8i6656
Droga od Szczytna do Szyman tuż przed miejscowością Nowiny po prawej stronie od drogi  .
https://www.google.p...508!4d20.968688
Nadleśnictwo jest  w Korpelach . Wylot ze Szczytna na Olsztyn po prawej . Widać z drogi doskonale .
https://www.google.p...9719445!6m1!1e1
Zawsze można zapytać o zgodę . Akacja to chwast , więc prawie na pewno pozwolą wykopać . Tym bardziej z pasa drogowego ;)

Albo ... można pójść na łatwiznę tak jak ja i kupić sadzonki na allegro .
Wydawało się , że jakbym wczoraj je sadził , a już kwitły

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • 664 postów
  • LokalizacjaGórki Świętokrzyskie
  • Typ ula:warszawskie zwykłe

Qrde ,zazdroszczę.

Bo ja mam też fajną działkę, ale nie ma mi kto pomóc w nowoczesnym zagospodarowaniu jej.

Córka i Zięć, Syn i Synowa - kaciały do roboty z naturą.

Na wypoczynek wolą jechać za granicę lub na narty, a nie do mnie na działkę.

W sumie to może i dobrze, jak tak im lepiej.

A wnuki to jeszcze nieletnie i nie wiedzą czego chcą.

Nie wiem czy żałować, czy się cieszyć.

Ale chyba się cieszę, tyle ile mogę, mam siły i środków - to robię sam i też dobrze jest.

Przynajmniej nikt mi się nie wtryndala.

Nie tu - miało być w temacie: "witam z zadupia"

może ktoś przeniesie.

Użytkownik Robi_Robson edytował ten post 08 styczeń 2017 - 21:09
Chyba się udało przenieść ... :)

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 723 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

Zdjęcia leżą, te same wysłałem Ci na pw to stały :P. Jak wrzucałem na hosting "na forum" to niektóre zdjęcia mi obalało, nie wiem czemu... 

Pobawię się z akacją w takim razie, ale wiosną. Obawiam się, że teraz mogłaby się nie przyjąć. Trochę pokalkuluję i posadzę jeden pas przy miedzy z sąsiadem. Kwestia tylko czy kilka drzewek czy kilkanaście. Myślę, że ładnie wyglądałby 200 metrowy pas akacji posadzonych co 10 metrów (200 wzdłuż, ale nie wszerz :)), jak by się wszystkie przyjęły to potem małe przerzedzenie po kilku latach.

vszu82

vszu82

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Typ ula:Dadant

Czołem!

Debiutant wita debiutanta!

Jeżeli mieszkasz w tych Dąbrowach, o których myślę to wylatując z Myszyńca na Drężek, przed Dworkiem Marysieńka po lewej jak i chyba po prawej jest mnóstwo akacji. Myślę, że sadzonek będzie full.

Powodzenia

• Emik3 lubi to

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1732 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka

Obawiam się, że teraz mogłaby się nie przyjąć. Trochę pokalkuluję i posadzę jeden pas przy miedzy z sąsiadem. Kwestia tylko czy kilka drzewek czy kilkanaście. Myślę, że ładnie wyglądałby 200 metrowy pas akacji posadzonych co 10 metrów (200 wzdłuż, ale nie wszerz :)), jak by się wszystkie przyjęły to potem małe przerzedzenie po kilku latach.

Teraz to obawiam się , że byś nie wykopał i nie wkopał :D
Sadź co 2-3m. Nie będzie za gęsto . To nie są drzewa o  bardzo rozbudowanych koronach

Jeżeli mieszkasz w tych Dąbrowach, o których myślę to wylatując z Myszyńca na Drężek, przed Dworkiem Marysieńka po lewej jak i chyba po prawej jest mnóstwo akacji. Myślę, że sadzonek będzie full.

Ale jaja . A ja nigdy w tym kierunku od Szczytna akacji nie widziałem :D
Co prawda jeździłem tam ostatnio ... w czasach szkolnych :lol:

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 723 postów
  • LokalizacjaDąbrowy

Tak, to te Dąbrowy i w zasadzie nigdy się tam nie rozglądałem. Wiosną pojeżdżę po okolicy i sprawdzę czy coś interesującego w krzaczorach jest :)

Miejscowość jest ostatnią wioską polską według historycznej granicy z Prusami (przynajmniej w tym rejonie) jest też ostatnią miejscowością historycznie należącą do Kurpii Zielonych patrząc z kierunku Ostrołęki na Szczytno.

No ja się nie rozglądałem za akacjami, bo nie były mi potrzebne, jak pooglądałem liście, to wiem, że w okolicznych lasach niejednokrotnie coś takiego mijałem, ale raczej w postaci krzaków niż drzew.

Zgodnie z tym co pisałem, dołączam zdjęcia przydomowej lipy, pszczoły będą miały do niej kilkanaście metrów.  Znowu z winy hostingu zafundowałem Wam gimnastykę karku.

6d34e980cd3b.jpg

b40843952567.jpg

kubek33

kubek33

100% Domownik

• Moderator/Organizator
  • 487 postów
  • Imię:Jacek
  • LokalizacjaTurek/Wielkopolska
  • Typ ula:oczywiście wielkopolski

Z akacją jest tak że jeśli ją likwidujesz tzn wycinasz to puszcza z korzenia wiele wypustek i skutek jest odwrotny od zamierzonego czyli bardzo dobrze dla nas. Ja w zeszłym roku posadziłem z 10 szt. w pasiece z wypustków wykopanych przy drodze(darmowe sadzonki) przyjeły się wszystkie choć zostały zgryzione przez sarny - zadanie dla nich w pierwszy roku = ukorzenić się. Posadzone 2 lata temu mimo że było sucho miały przyrosty po 1,5 metra. Sadzonki staraj się wykopać z bryłą, sadz wczesną wiosną a przyjęcia będą 100 %.  Powodzenia

Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony pond własną inteligencje (Jerzy Dobrowolski) ;)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Wolne pszczoły | Ślężańskie Miody