Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Murarka ogrodowa itd.


Slav.

Recommended Posts

Już kiedyś interesował mnie ten temat. W rozmowie z rolnikiem,który chciał pszczoły ale nie koniecznie chciał się nimi zajmować, poleciłem mu aby postawił "domek" dla zapylaczy bezobsługowych.

 

Miałem tu na myśli murarkę ogrodową.

 

Murarka ogrodowa

 

"Należy do pszczół samotniczych. Występuje na terenie całego kraju. Jest gatunkiem typowo wiosennym, dającym jedno pokolenie w roku. Od września pojawiają się formy imaginalne (w oprzędach), które w tej postaci zimują. Utrzymywanie kokonów w odpowiedniej temperaturze pozwala na przyspieszenie lub opóźnienie wygryzania się samców i samic.

Właściwość tą można wykorzystywać do zapylania gatunków kwitnących wcześniej lub później niż w czasie naturalnych lotów. Skłonność do gromadnego zakładania gniazd, duża dynamika wzrostu populacji oraz duża ilość gatunków oblatywanych predysponują ten gatunek do dalszych badań nad wychowem.

Murarka ogrodowa oblatuje przez 2,5 miesiąca wiele gatunków roślin uprawnych i dziko rosnących. Należą do nich drzewa i krzewy owocowe - brzoskwinie, morele, śliwy, wiśnie, jabłonie, grusze, porzeczki czarne i czerwone, maliny oraz jeżyny.

Przy możliwości sterowania okresów pojawiania się murarki na plantacjach może być efektywnym zapylaczem tych roślin. Okres, w którym pszczoła wygryza się z oprzędu trwa 3-5 dni. Umożliwia to przygotowanie w krótkim okresie odpowiedniej liczby owadów do zapylania roślin.

Badania wykazały, że murarka ogrodowa efektywnie zapyla drzewa i krzewy. Po zapyleniu przez pszczołę nastąpił wzrost liczby owoców dojrzałych oraz procent zawiązywanych i wykształconych u jabłoni i brzoskwini.

Natomiast w przypadku zapylania borówki wysokiej nastąpił wzrost masy owoców. Jednocześnie nastąpiło przyspieszenie zbioru o około 2 tygodnie w stosunku do roślin nie zapylanych."

 

Trzmiel ziemny

należy do pospolitych gatunków. Osiąga 28 mm długości. Ma żółte przedplecze i żółty pasek na czarnym tle odwłoka i białego na końcu. Gatunek ten buduje gniazda w ziemi, często w starych chodnikach i gniazdach gryzoni polnych i kretów.

Jest efektywnym zapylaczem roślin. Rozpoczyna oblot kwiatów już wczesną wiosną. Zapyla kwiaty wcześnie kwitnących roślin. Jest niezastąpiony w przypadku kwitnienia drzew przy niskich temperaturach, gdzie oblot pszczół jest bardzo słaby.

Dużą rolę w uzyskiwaniu wysokiej jakości owoców odgrywają owady zapylające. Zapylenie kwiatów ma istotny wpływ na wielkość i ilość zawiązywanych owoców.

Uwaga producentów owoców powinna się skupiać na ograniczeniu stosowania środków zagrażających owadom zapylających. W okresie kwitnienia należy szczególną uwagę zwrócić na okres prewencji stosowanych preparatów.

źródło: Małgorzata Kołacz K-PODR w Minikowie

http://zapylanie.pl/owady-zapylajace

 

Co jeszcze można polecić działkowcom,rolnikom itp.?

Link to comment
Share on other sites

Co polecić ?

Żeby nie stosowali ostrej chemii a szczególnie tej z grupy neonikotynoidów do zwalczania mszyc i wszelkiego robactwa , bo te środki też niszczą bezpowrotnie zapylaczy tak potrzebnych rolnikom i działkowcom. http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/nie-ma-zamiennikow-dla-srodkow-z-grupy-neonikotynoidow,42249.htmli jak sami widzicie - nie ma na nie alternatywy.

W skrajnym przypadku może dojść do tego że wytrują wszystkich naturalnych zapylaczy jak trzmiele itd. i rolnicy będą jak w Stanach płacić pszczelarzom za postawienie pasiek przy uprawach dla zapylania roślin albo uprawiać odmiany samopylne co już ma miejsce , są takie odmiany rzepaku.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Koledzy, a ja mam pytanie gdzie np.: taką murarkę ogrodową można zakupić i za ile? Bo u mnie rzecz dziwna od kilku lat nie ma śliw choć są wiśnie. Podejrzewam, że nie było komu ich zapylić i owoce się nie zawiązały. Dodam że drzewka odżywione, podlewane i opryskane w tym roku. A owoców brak :(

Link to comment
Share on other sites

U mnie pszczoły samotnice pchają się same pod daszki uli .
Często spotykam na powałkach gliniaste twory z larwą i zapasem pyłku w środku .
Żeby pomóc pszczołom samotnicom możemy postawić im "ule" w których same z pewnością się zadomowią .

Np takie jak w pasiece  UWM w Olsztynie :
100_2965.JPG

Albo takie :
100_2966.JPG

Albo choćby takie :
100_2968.JPG

Dla murarki ogrodowej (osmia rufa ) te trzcinowe będą najlepsze . :)
 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za informacje :)

 

No nie. doh.gif Pszczelarz chce kupić murarkę ogrodową ? Może ten gość Ci pomoże z tą murarką ogrodową https://plus.google.com/u/0/110733432472316245066/posts

Pozdrawiam

Tadek

No przecież wiesz Tadziu że jeszcze nie mam swojej pasieki, jestem na etapie zdobywania wiedzy i szukania miejsca gdzie mógłbym postawić ule. A murarka przydałaby mi się w ogrodzie, gdzie mam drzewka. Gdybym postawił ul z pszczołami, to za płotem zamiast sąsiada miałbym zaraz "Kargula" albo "Pawlaka". Choć film się fajnie ogląda, to jednak wole pozostać przy tych sąsiadach co mam :)

Link to comment
Share on other sites

Wiązkę trzciny dla murarki , to można choćby na belce pod dachem umocować .

Pomyśle o czymś takim jak na tym ostatnim zdjęciu tylko że mniejszym. I wstawię do ogrodu tak żeby na drugi rok wszystkie drzewka zaowocowały.

I dziękuje za zdjęcia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Witam Pana Doktora na naszym forum .
Zapraszam do wymiany poglądów nie tylko o murarce ale i o innych pszczołowatych .
Od czasu do czasu w dyskusjach pojawiają się tematy w których aż się prosi o komentarz naukowców z Puław .
Mam nadzieję , że od czasu do czasu nasza ciekawość zostanie zaspokojona .
Liczymy też na nowinki "z pierwszej ręki" :)
Pozdrawiam.
Robert Wiśniewski

Link to comment
Share on other sites

Guest Teper D

Witam Pana Doktora na naszym forum .

Zapraszam do wymiany poglądów nie tylko o murarce ale i o innych pszczołowatych .

Od czasu do czasu w dyskusjach pojawiają się tematy w których aż się prosi o komentarz naukowców z Puław .

Mam nadzieję , że od czasu do czasu nasza ciekawość zostanie zaspokojona .

Liczymy też na nowinki "z pierwszej ręki" :)

Pozdrawiam.

Robert Wiśniewski

Witam,

będę zaglądał na Wasze forum od czasu do czasu.

Pozdrawiam

Darek Teper

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.