Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Topiarka do wosku firmy Rummel


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Powiedzie co sądzicie o tej metodzie topienia wosku. Całość wychodzi około 350 zł i zastanawiam się czy jest to inwestycja warta rozważenia.

Do takiego topienia najlepsze pewnie ule jednościenne, lub ocieplane watą.

 

Co o tym sądzicie?

 

 

Pozdrawiam,
Daniel

Link to comment
Share on other sites

Już prezentowaliśmy ten film na naszym forum. Jest to taka okryj bida jak mówią , ja nie mam takiego leja z blachy ani parownicy elektrycznej , chociaż to nisko budżetowa sprawa , bo dotychczas wystarczała mi topiarka słoneczna taka na 4 ramki jednorazowy załadunek . I polecam słoneczną ekologiczną ponoć ?

Link to comment
Share on other sites

Topiarka słoneczna namber łan- łatwo wykonać samemu. Używanie pary w korpusach drewnianych ryzykowne- mogą się wypaczać a wszystkie płyty drewnopochodne  puchną. Ja w chłodne dni do wytapiania stosuje bęben z pralki automatycznej i wytwornice pary. Działa super,jedyny minus,że trzeba woszczynę wycinać.

Link to comment
Share on other sites

Ja w chłodne dni do wytapiania stosuje bęben z pralki automatycznej i wytwornice pary. Działa super,jedyny minus,że trzeba woszczynę wycinać.

Możesz Jacku zdradzić szczegóły ?

Ja wytapiałem wosk przez 2-3 sezony w starych drewnianych korpusach (pojedyncza ścianka ok 4-4,5cm.) podobnie jak na filmiku Rummla .

Ale w chłodne dni straty ciepła były tak duże , że zamiast 10-15minut parownica chodziła godzinę (2000W) a efekt był mizerny .

Po awarii parownicy kończyłem starym sokownikiem na kuchence gazowej , ale też nie jestem zadowolony z wydajności i skuteczności .

Ten bęben od pralki jak opakowałeś ?

Link to comment
Share on other sites

Bęben jest w oryginalnej plastikowej obudowie z pralki tylko usunąłem gumy.Stawiam całość na korpusie  apikoza w którym jest wiadro na wosk ,zatykam otwór do ładowania (dekiel od wiadra pasuje) .Wosk wypływa tak jak woda po praniu  :) . Można nawet pokręcić bębnem i jeszcze coś wyleci. Koszt topiarki zakup wytwornicy pary -50 zł bo pralkę miałem własną. Można by całość ocieplić wełną, ale przy temperaturach jesienno -wiosennych nie widzę potrzeby. ps. Super sprawa przy ramkach z pokarmem.

 

post-10-0-62707300-1484219504_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bęben jest w oryginalnej plastikowej obudowie z pralki tylko usunąłem gumy.Stawiam całość na korpusie  apikoza w którym jest wiadro na wosk ,zatykam otwór do ładowania (dekiel od wiadra pasuje) .Wosk wypływa tak jak woda po praniu  :) . Można nawet pokręcić bębnem i jeszcze coś wyleci. Koszt topiarki zakup wytwornicy pary -50 zł bo pralkę miałem własną. Można by całość ocieplić wełną, ale przy temperaturach jesienno -wiosennych nie widzę potrzeby. ps. Super sprawa przy ramkach z pokarmem.

Chyba muszę swoją pralkę rozebrać .  :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.