Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ufajdany wylotek i pszczoły na dennicy


Recommended Posts

Hej. Byłem dzisiaj kontrolnie w pasiecie by osłuchać rodziny. Wszystkie żyją :D

W jednej rodzinie ( matka z 2015 ) zauważyłem ufajdany wylotek i około 15-20 martwych pszczół z ewidentnym nie utrzymaniem kału.

Podniosłem powałkę, rodzina żyje, jest cicha, spokojna i duża. Przemieściła się znacznie po gnieździe względem tego gdzie była 2 tyg. temu.

 

Nie mam doświadczenia, więc proszę o poradę.

Ja tak gdybam, że może to były pszczoły, które wygryzły się jako ostatnie i nie dały rady się oblecieć.
Kupy i te pszczoły są na samym brzegu ula przy wylotku, wygląda to tak jakby chciały opuścić ul i padły.

 

Jest to moja najlepsza rodzinka ubiegłego sezonu. Matka BCF od Chachuły. Do zimy poszły na 8 ramkach Dadanta.

U mnie na mazurach gdzieś tak od końca października nie było oblotu. Kichy pewnie mają mega pełne :(

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Jak normalne odchody to chyba nie ma się czym martwić, chciały zrobić oblot oczyszczający a że zimno to zaraz przy wylotku robiły.

Młoda pszczoła to nie była raczej.

Link to comment
Share on other sites

Jak normalne odchody to chyba nie ma się czym martwić, chciały zrobić oblot oczyszczający a że zimno to zaraz przy wylotku robiły.

Młoda pszczoła to nie była raczej.

A jak rozpoznać normalne odchody od nienormalnych?

Właśnie czytam o nosemozie.

U Skutera teraz w filmiku widziałem podobne zjawisko, tyle że u mnie o połowę mniej ( jak na razie )

Od momentu 1:30 będzie widać.

 

https://www.youtube.com/watch?v=2PyP9qFfT4Q

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Ciężko tak coś diagnozować, jest zima to ja bym obstawiał próbę oblotu oczyszczającego.

Ja bym nie panikował ale doświadczony zbytnio nie jestem.

Link to comment
Share on other sites

Daj spokój , nie martw się.Pszczoły siedzą już za długo w ulu  i najmniejsze ciepło je wywabia a że na zewnątrz zimno to załatwiają sprawę na miejscu. Jak zrobi się cieplej , to tylko umyj , żeby nie było kału

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Daj spokój , nie martw się.Pszczoły siedzą już za długo w ulu  i najmniejsze ciepło je wywabia a że na zewnątrz zimno to załatwiają sprawę na miejscu. Jak zrobi się cieplej , to tylko umyj , żeby nie było kału

Oczywiście jestem dobrej myśli. Oj przydałby się jeden porządnie ciepły dzień. Byłoby im lżej.

Patrząc na prognozy to niestety się nie zapowiada...

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście jestem dobrej myśli. Oj przydałby się jeden porządnie ciepły dzień. Byłoby im lżej.

Patrząc na prognozy to niestety się nie zapowiada...

Paweł musimy mieć nadzieję na lepszy dzień.

Koledzy na południu Polski już przeglądali rodzinki bo na słońcu temperatury powodowały że pszczoły wylatywały z uli , albo z innych powodów? tego nie wiemy. U mnie też na razie nie było mowy o zajrzeniu do rodzin czy wszystkie żyją ? Ale jak zrobi się jeden cieplejszy dzień i pszczoły rozluźnią kłąb to pierwszym naszym krokiem powinno być , oprócz sprawdzenia kondycji i zapasu pokarmu to jeszcze zabieg przeciw warozowy , jedna tabletka apiwarolu lub polanie roztworem 3 %  kwasu szczawiowego w syropie jeżeli tego nie robiliśmy jesienią.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Paweł musimy mieć nadzieję na lepszy dzień.

Koledzy na południu Polski już przeglądali rodzinki bo na słońcu temperatury powodowały że pszczoły wylatywały z uli , albo z innych powodów? tego nie wiemy. U mnie też na razie nie było mowy o zajrzeniu do rodzin czy wszystkie żyją ? Ale jak zrobi się jeden cieplejszy dzień i pszczoły rozluźnią kłąb to pierwszym naszym krokiem powinno być , oprócz sprawdzenia kondycji i zapasu pokarmu to jeszcze zabieg przeciw warozowy , jedna tabletka apiwarolu lub polanie roztworem 3 %  kwasu szczawiowego w syropie jeżeli tego nie robiliśmy jesienią.

Pozdrawiam

Tadek

W okolicach Wrocławia takiej pogody ,żeby pszczoły wylatywały nie było. Przynajmniej u mnie. Przy +5 w cieniu pojedyncze pszczółki w kilku ulach przy wylotkach się kręciły, ale to raczej sprzątały, bo która wystartowała to za chwilę wracała. I pytanie do Ciebie - skoro odymiłem pszczoły dodatkowo, jednorazowo w listopadzie to chyba nie muszę teraz dymić, szczególnie, że kontrolne dymienie w dwóch najsłabszych rodzinkach w grudniu wykazało osyp na poziomie 1 i 7 sztuk warrozy, a na dennicach higienicznych po 2 miesiącach mam osyp: 3,0,0...

Link to comment
Share on other sites

A jak rozpoznać normalne odchody od nienormalnych?

Właśnie czytam o nosemozie.

U Skutera teraz w filmiku widziałem podobne zjawisko, tyle że u mnie o połowę mniej ( jak na razie )

Od momentu 1:30 będzie widać.

 

https://www.youtube.com/watch?v=2PyP9qFfT4Q

Bardzo szybko można rozpoznać po kolorze:

Nie pamiętam kolejności.

Poszukajcie ,

że jak odchody pszczół są żółte : - to coś tam

a jak są brązowe; - to coś tam

Jak znajdziecie to napiszcie to może i ja zapamiętam, bo teraz nie chce mi się szukać.

Link to comment
Share on other sites

. I pytanie do Ciebie - skoro odymiłem pszczoły dodatkowo, jednorazowo w listopadzie to chyba nie muszę teraz dymić, szczególnie, że kontrolne dymienie w dwóch najsłabszych rodzinkach w grudniu wykazało osyp na poziomie 1 i 7 sztuk warrozy, a na dennicach higienicznych po 2 miesiącach mam osyp: 3,0,0...

Na wiosnę powinniśmy ocenić stan waroa .   Wiadomo że waroza namnaża się w postępie geometrycznym i nawet Pani Dr Pohorecka robiła takie badania i publikowała wyliczenia jak ilość waroa pozostawiona wiosną w ulu zagraża pasiece latem. 

Pisaliśmy o tym i były wykłady na You Tube.

https://youtu.be/lt5GyucnAq8

Może w czytelni powinniśmy zrobić taki kalendarz działań pszczelarza w pasiece co robić w poszczególnych miesiącach ?

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Na wiosnę powinniśmy ocenić stan waroa .   Wiadomo że waroza namnaża się w postępie geometrycznym i nawet Pani Dr Pohorecka robiła takie badania i publikowała wyliczenia jak ilość waroa pozostawiona wiosną w ulu zagraża pasiece latem. 

Pisaliśmy o tym i były wykłady na You Tube.

https://youtu.be/lt5GyucnAq8

Może w czytelni powinniśmy zrobić taki kalendarz działań pszczelarza w pasiece co robić w poszczególnych miesiącach ?

Pozdrawiam

Tadek

ok...jestem za /a nie przeciw/, fakt przyda się to na co dzień...jak już ta wiooooosna będzie .

Link to comment
Share on other sites

U mnie na tą chwilę jeden ul z potężną biegunką .. nawet myślałem o likwidacji co by się bidoczki nie męczyły ...zafajdane wszystko, łącznie z plastrami w ulu .. a wiosny nie widać. Jak do 10 lutego nie będą miały jak się oblecieć to prawdopodobnie będę musiał je uśpić i zlikwidować.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.