Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rojenie pszczół a warroza


MAZI

Recommended Posts

Witam.

Tak sobie analizuję sytuację z moją rodzinką, która spadła tej zimy i związku tej sytuacji z wyrojeniem majowym.

Analizując doszedłem do takiego wniosku, że rodzinka wyrojona jest o wiele bardziej narażona na presję warrozy niż rój, który z niej wychodzi:

- z rojem wychodzi około 60% pszczół z macierzaka,

- zdecydowana większość warrozy (85%?) zostaje w macierzaku na czerwiu

- 40% pszczół, które zostały dostają w prezencie 85% watrozy, a 60% pszczół w roju zabiera tylko 15% warrozy z ula.

W tej sytuacji biorąc pod uwagę, że rodzina wyrojona na pewno w ciągu miesiąca miodu nie da, uważam, że powinno się ją po wygryzieniu czerwiu obowiązkowo leczyć.  Roj podobnie, 2-3 dni po osadzeniu. Tylko czym Apiwarolem, kwasami?

Link to comment
Share on other sites

W tym jest cały problem żeby znaleźć kompromis pomiędzy wszystkimi czynnikami hodowli w naszej pasiece , a więc jakie leki na warozę stosować żeby były skuteczne  i nie skażały nam miodu , pożytkami jakie planujemy pozyskiwać,  typem uli , czasem jaki możemy poświęcić pszczołom  i wiele innych czynników . U  każdego z nas może być inaczej . Więc nie ma jednej recepty. Musimy coś wybrać wypracować sobie jakiś własny sposób i go modyfikować w miarę potrzeb. Rojenie pszczół ? Ja wolę robić odkłady przeciw warozowe o czy już pisałam w temacie walki z warozą

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Witam, i pozdrawiam  - dlatego lepiej zrobić odkład nawet na słabszej rodzinie , niż pozwolić jej się wyroić.

U mnie na rzepaku robimy odkłady po kolei jak leci - tydzień przed końcem - odkład .

Są orły na 4 korpusach - to inne postępowanie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.