Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sumak octowiec na warrozę


Recommended Posts

Czy ktoś stosował...kwiatostany spalane w podkurzaczu ,,otumaniają''   warrozę i spada na dennicę.Można stosować cały sezon.Tak dowiedziałem się od kolegi pszczelarza z naszego regionu....co o tym wiecie ?

Link to comment
Share on other sites

Czy ktoś stosował...kwiatostany spalane w podkurzaczu ,,otumaniają''   warrozę i spada na dennicę.Można stosować cały sezon.Tak dowiedziałem się od kolegi pszczelarza z naszego regionu....co o tym wiecie ?

Mam kilka sumaków stoją pod nimi ule. Jeśli to prawda warto spróbować.Czytałam właśnie ,że jest to roślina miododajna.

Link to comment
Share on other sites

czy jest miododajna to nie wiem, ale na pewno pszczoły zbierają pyłek.

Sasiadka ma te octowce na podwórku i kiedyś mnie zawołała.

Patrzę a tam zatrzęsienie pszczół zbierających pyłek.

Link to comment
Share on other sites

Pewnie dobry, podobnie jak huba z brzozy, wrotycz, liście orzecha włoskiego, tymianek, lawenda, piołun, mięta, rumianek, chrzan, szałwia i wiele by jeszcze można wymieniać z olejkami eterycznymi włącznie.

Jednak jak nie potraktujecie warrozy przynajmniej raz w roku jakąś chemią, to pszczół mieć nie będziecie, a przy okazji staniecie się regionalnymi hodowcami warrozy.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Witam. Caly sezon stosuje wylacznie Sumaka w podkurzaczu. Na rozpalenie daje troche wiór sosnowych. W Grudniu zebralem pare wiaderek, tak ze do lata ladnie podeschly. Tez tak slyszalem, wiec to stosuje.  Jednak nie moge tego potwierdzic, zwlaszcza ze dymu stosuje malo bo pszczoly mam bardzo lagodne.  Widze ze bardziej sa nerwowe po dymku, jednak czasem jest ich tak wiele ze dostana dymka aby ich nie pogniesc.  W tym roku mam ususzonych dwa worki orzechow w skorupie (zielonej).  W USA na zime daja wióra drewniane z orzecha nad powalke.  Zapach ma odstraszac waroze. W planach mam aby w tym roku do sumaka dolozyc suszonych orzechów w skórkach.  Nie wiem czy w jakims stopniu zwalcza waroze ale jak poprawi twoje poczucie to juz jest plus. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

maxresdefault.jpgMam kilka sumaków stoją pod nimi ule. Jeśli to prawda warto spróbować.Czytałam właśnie ,że jest to roślina miododajna.

Witam, Jest wiele odmian Sumakow.  Kolo mojej pasieki rosnie tego dziadostwa cale hektary. Nigdy nie widzialem nawet jednej pszczoly.  Mysle ze pszczoly unikaja tej rosliny jak ognia. I moze ta odmiana jest dobra na waroze. Jak juz pisalem uzywam tego w podkuzaczu jednak efektywnosci nie moge potwierdzic. Powodzenia

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

Witam, Jest wiele odmian Sumakow.  Kolo mojej pasieki rosnie tego dziadostwa cale hektary. Nigdy nie widzialem nawet jednej pszczoly.  Mysle ze pszczoly unikaja tej rosliny jak ognia. I moze ta odmiana jest dobra na waroze. Jak juz pisalem uzywam tego w podkuzaczu jednak efektywnosci nie moge potwierdzic. Powodzenia

U mnie na sumakach szum jak na facelii, kwitnie zaraz po rzepaku i idealnie zapełnia dziurę pożytkową, szczególnie jak akacja zawiedzie...

Link to comment
Share on other sites

U mnie też coś podobnego rosło , ale to były raczej niskie drzewka lub wysokie krzewy , które liście i kwiaty miały podobne jak na zdjęciu , ale pszczół na nich nie widziałem ? :D  Kiedyś moja ślubna posadziła to dla dekoracji bo ładnie przebarwia się jesienią  i teraz walczę w tym , bo diabelstwo rozsiewa się wszędzie. Ale on kwitnie na przełomie lipca i sierpnia a nie zaraz po rzepaku ???

sumak_octowiec_1d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Moje Sumaki wyglądają identycznie i pszczoły ładnie je oblatują .
Tyle , że nie w fazie czerwonej "szyszki" , ale w momencie kiedy kwiatostan jest jeszcze żółtozielony różowiejący .

Żeby się rozsiewały nie zauważyłem.
Ale Ekspansywne są .
Odrosty z korzeni co rok przesuwają kępę sumaków o 1-2 metry
W 2013 kępa Sumaków wyglądała już tak :

w 2015 tak:

A w tym roku ...


Oprócz Sumaka Octowca rośnie u nas czasami - głównie w parkach sumak chiński ( Bożodrzew Gruczołowaty ) .
Jest podobny do Octowca, ale Liście ma dużo dłuższe . Prawie metrowe !
Też jest miododajny ale u mnie co rok (od 3 lat) wszystkie pędy zimą wymarzają .
Późną wiosną roślina odbija i wypuszcza nowe pędy .
Czy sumaki zwalczają warrozę ? Cholera wie .
Czasem wrzucam jak mam pod ręką "niby szyszki" do podkurzacza , ale czy to coś daje nie mam pojęcia . :)



 

Link to comment
Share on other sites

To ja mam na podobny temat, natknąłem się na pewien materiał kiedyś na youtubie i jak sądzicie? Krowie placki nadają się do podkurzacza? Może zwalczają też warrozę? Jak coś to ja mam tego na tony, nic tylko suszyć :)

 

Link to comment
Share on other sites

To ja mam na podobny temat, natknąłem się na pewien materiał kiedyś na youtubie i jak sądzicie? Krowie placki nadają się do podkurzacza? Może zwalczają też warrozę? Jak coś to ja mam tego na tony, nic tylko suszyć :)

A nie lepiej chałupy budować ?

Niektórzy wykorzystują i do tego krowie łajno ;)

Link to comment
Share on other sites

U mnie na sumakach szum jak na facelii, kwitnie zaraz po rzepaku i idealnie zapełnia dziurę pożytkową, szczególnie jak akacja zawiedzie...

Witam Mazi. Jaki miodek z tego atrakcyjnego kwiatu?  Na Wikipedi pisze ze to roslina miododajna. Moze dla moich dziewczyn sa atrakcyjniejsze rosliny w tym czasie? W kazdym bac razie dymek jak z lokomotywy. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Sumak na pewno nie szkodzi. Paliłem nim w podkurzaczu cały sezon wrzucając 1-2 szyszki. Biały, zimny dym. Jak nie szkodzi, to i tak się przydaje. Jak pomaga to tym bardziej.

W sobotę polewałem pszczoły ciepłym roztworem kwasu szczawiowego. Są czyste. Silne kłęby od 6 do 9ciu uliczek. Jedna rodzina padła z głodu, mimo że była dobrze zakarmiona, więc pewnie rabunki z października dały jej się we znaki. Trudno, tak widocznie miało być. Jednak to tylko niewielki procent. Jak reszta wyjdzie wiosną w takiej sile to może będzie dobry sezon :)

Link to comment
Share on other sites

W afryce może tak w naszym klimacie byś pływał po uszy w gównie po większym deszczu

 

A siostra mojej babci miała dom lepiony z gliny. Nie spływał po deszczu . W Afryce łajno też z gliną mieszają. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.