Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Gospodarka w ulu wielkopolskim 1/2


Recommended Posts

Witam,

w związku z moimi problemami z kręgosłupem zastanawiam się nad zestawienie takiego czegoś:

rodnia w zależności od potrzeby 1-3 korpusów 1/2 (żonglowanie korpusami w miodni pozwoli mi sterować czerwieniem matki bez izolatora), miodnia ile Bozia da :-)

I teraz proszę napisać dlaczego takie coś nie ma racji bytu :-)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Witam,

w związku z moimi problemami z kręgosłupem zastanawiam się nad zestawienie takiego czegoś:

rodnia w zależności od potrzeby 1-3 korpusów 1/2 (żonglowanie korpusami w miodni pozwoli mi sterować czerwieniem matki bez izolatora), miodnia ile Bozia da :-)

I teraz proszę napisać dlaczego takie coś nie ma racji bytu :-)

 jedna 1/2 na gniazdo to chyba mało ale więcej to  chyba będzie ok...ważne żeby odległości między korpusami nie były zbyt poza normę.Zimowla to też chyba minimalnie 2x1/2 i więcej...

Link to comment
Share on other sites

 jedna 1/2 na gniazdo to chyba mało ale więcej to  chyba będzie ok...ważne żeby odległości między korpusami nie były zbyt poza normę.Zimowla to też chyba minimalnie 2x1/2 i więcej...

1 jako rodnia to tylko przy ograniczeniu matki przed głównym pożytkiem. Mnie też interesuje czy ramka nie za niska.

Link to comment
Share on other sites

1 jako rodnia to tylko przy ograniczeniu matki przed głównyożytkiem. Mnie też interesuje czy ramka nie za niska.

trzeba spraktykować w realu...może na 2-3 ulach jeden sezon pełny i wszystko samo wyjdzie..

Link to comment
Share on other sites

Co wy gadacie jak chce to czemu nie gniazdo na 3 wlkp 1/2 a może nawet na 4 bo więcej tam przerw i drewna niz powierzchni plastra i bedzie ok zależy co się chce osiągnąć, skoro nie może dzwigać to rozwiazanie dla niego idealne  tylko pamiętaj odstępie nie więcej jak 8 mm między ramkami zwłaszcza w rodni na której zimujesz a nawet namawiał bym cie na 6 mm bo znam takich co tak gospodarója i bardzo sobie chwalą :). Gospodarka bedzie bardzo podobna do apipolu też podobno polskiego wynalazku więc jak najbardziej ma sens tylko czeba sobie zadać pytanie dlaczego i co chcemy w ten sposób osiągnąć dla Maziego rozwiazanie idealne jak dla mnie :D

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli już jak piszesz motywem jest kręgosłup , to może gospodarka korpus pełny wielkopolski na rodnie + wyżej korpusy 1/2 na miodnie ?  Tak wielu pszczelarzy gospodaruje i ma to jakiś sens i swoje zalety.  Na innych forach z większym stażem są wątki o takim sposobie gospodarki i można sobie poczytać. U nas też pewnie można by założyć taki temat gospodarka w ulu wielkopolskim 1 + 3 x 1/2 ?

Ja takiej gospodarki nie prowadzę , ale kiedyś myślałem nad tym . Ale zwyciężyła koncepcja jednej ramki 18 -tki w pasiece i korpusy 11 ramkowe.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli już jak piszesz motywem jest kręgosłup , to może gospodarka korpus pełny wielkopolski na rodnie + wyżej korpusy 1/2 na miodnie ?  Tak wielu pszczelarzy gospodaruje i ma to jakiś sens i swoje zalety.  Na innych forach z większym stażem są wątki o takim sposobie gospodarki i można sobie poczytać. U nas też pewnie można by założyć taki temat gospodarka w ulu wielkopolskim 1 + 3 x 1/2 ?

Ja takiej gospodarki nie prowadzę , ale kiedyś myślałem nad tym . Ale zwyciężyła koncepcja jednej ramki 18 -tki w pasiece i korpusy 11 ramkowe.

Pozdrawiam

Tadek

Ja chcę rodnię na korpusach 1/2.

Link to comment
Share on other sites

Ja chcę rodnię na korpusach 1/2.

 

I bardzo słusznie dasz na 3-4 korpusach i bedzie git tylko pamietaj o tych odstępach żeby nie były za duże bo będzie kapa jak u znajomego, połowa mu padła 2 lata temu nie weszły na 2 czy tam 3 korpus miał odstepy 1 cm plus drutowane mocno ramki i się powyginały i zrobiło sie odstepu nawet 14 mm i nie przeszły a nad głową mnóstwo żarcia pamiętaj o tym, podcioł wregi ok 3-4 mm i teraz jest ok. Dodatkowo bedziesz miał super w sezonie z nastrojem rojowym że o robieniu odkładów nie wspomnę po prostu zabierasz jeden korpus bez matki i gotowe :) polecam ramki do takiej rodni z wąską dolną beleczka na szerokośc czopa jak u mnie ropoławiasz korpusy w maju i widzisz czy im coś siedzi w głowie czy nie, jak nie to to jest cały przegląd a jak zaczynają budować mateczniki to musisz zacząc coś działać, do takiej gospodarki super ule bez felcowe z jednej dechy :D

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

I bardzo słusznie dasz na 3-4 korpusach i bedzie git tylko pamietaj o tych odstępach żeby nie były za duże bo będzie kapa jak u znajomego, połowa mu padła 2 lata temu nie weszły na 2 czy tam 3 korpus miał odstepy 1 cm plus drutowane mocno ramki i się powyginały i zrobiło sie odstepu nawet 14 mm i nie przeszły a nad głową mnóstwo żarcia pamiętaj o tym, podcioł wregi ok 3-4 mm i teraz jest ok. Dodatkowo bedziesz miał super w sezonie z nastrojem rojowym że o robieniu odkładów nie wspomnę po prostu zabierasz jeden korpus bez matki i gotowe :) polecam ramki do takiej rodni z wąską dolną beleczka na szerokośc czopa jak u mnie ropoławiasz korpusy w maju i widzisz czy im coś siedzi w głowie czy nie, jak nie to to jest cały przegląd a jak zaczynają budować mateczniki to musisz zacząc coś działać, do takiej gospodarki super ule bez felcowe z jednej dechy :D

Nie mam warsztatu więc raczej kupię poliuretany lub właśnie jednościenne - zaczynam testować ule z Nektariady - właśnie zamówiłem jeden zestaw, szukam dalej innych źródeł :-)

Link to comment
Share on other sites

Nektariada czyli Arturborat chłopie lepszych nie znajdziesz tylko zważaj uwagę na ramki nie drutuj za mocno bo możesz mieć problem z za dużymi odstępami jak rodzinka słabasza trochę albo słabo buduje to może nie porobić mostków na zimę i kłab może nie przejść ja już na nawłoci od końca sierpnia nie czyszczę ramek z wosku żeby miały łatwiej przejść na drugi korpus 18-stke :)

Link to comment
Share on other sites

Wszystko ładnie tylko ta ilość ramek ? Na jedną rodzinkę przy gospodarce na Wlp. 1/2 pewnie trzeba liczyć po 50  ramek na 1 ul . ?? Przy moich 18 -tkach muszę mieć 40 ramek na 1 ul . Jest z tym trochę zabawy zimą . Ale coś za coś .

Link to comment
Share on other sites

Nektariada czyli Arturborat chłopie lepszych nie znajdziesz tylko zważaj uwagę na ramki nie drutuj za mocno bo możesz mieć problem z za dużymi odstępami jak rodzinka słabasza trochę albo słabo buduje to może nie porobić mostków na zimę i kłab może nie przejść ja już na nawłoci od końca sierpnia nie czyszczę ramek z wosku żeby miały łatwiej przejść na drugi korpus 18-stke :)

Jeden zamówiłem, za parę dni będę wiedział co to za cudo.

Konfiguracja: 5 x 1/2, daszek, powałka, dennica higieniczna.

Link to comment
Share on other sites

próbowałem gospodarować na samych połówkach ale przeglądy gniazda w sezonie mnie przerosły. Teraz na samych połówkach jest tylko to co idzie na rozdzielenie w maju na uliki weselne. Mi najbardziej jednak podeszła gospodarka w układzie korpus plus półkorpusy, czyli gniazdo max na korpus plus połówka. Dźwigać nie trzeba a przeglądy są szybsze.

Link to comment
Share on other sites

Mazi ja w tamtym roku 2 ule na ramce 1/2 miałem. Wszystko pinie. Na 3 korpusach i tak jak Słowian pisał, do rozładowania nastroju, dzielenia rodziny itd. Super działają.

Ul Nektariady polecam. Mam już jeden i na pewno zamówię następne. Wykonanie ładne. Porobię zdjęcia i wstawię.

Pozdrawiam,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem gniazdo na pełnym korpusie  + 1/2 nadstawki ma sens, ale przy umiarkowanej w rozwoju pszczole i umiarkowanych pożytkach.

Mam bukfasta  i ule wielkopolskie . Na rzepaku, aby rodzina szła do przodu trzeba nieraz ramki z czerwiem wystawić do nadstawki, no można zawiesić je na dwu połówkach, ale połówki nie mają otworów wylotowych a mogą się trutnie trafić. W zeszłym roku kilka rodzin na rzepaku rozbujało się do czterech pełnych korpusów , nie wyobrażam sobie tego na połówkach. Planuję przejście  na jeden pełny korpus + połówki ale na wszystkich innych póżniejszych pożytkach  zwłaszcza że trwają krócej i na połówce wlkp łatwiej odebrać pełnowartościowy miód.

Link to comment
Share on other sites

jak plenna by to pszczoła nie była to i tak będzie jej tyle ile pszczelarz pozwoli. No chyba że ktoś puszcza na żywioł i liczy że jakoś to będzie.
A na rzepaku u mnie doskonale sprawdzał się układ 1+1/2 jako gniazdo i 3-4 połówki jako miodnie.

Link to comment
Share on other sites

Uważam, że rodnia 3 x 1/2 daje ogrom możliwości. Mogę w rodni operować korpusami, nie ramkami, przeglądy korpusów, nie ramek, chyba, że nastrój stwierdzę to trzeba trzepać, można ograniczyć przed ostatnim pożytkiem na 1 x 1/2, mogę zrobić odkład zabierając nad kratę jeden korpus i następnie całość jako odkład, mogę ściągnąć pszczoły do miodni dając tam cały korpus 1/2, są dużo lżejsze, a 3 x 1/2 daje 15 ramek wielkopolskich, to i tak więcej niż korpus dadanta jaki preferował dla bucfasta Brat Adam. W tej chwili widzę jeden minus czyli liczba ramek, ale w sumie to żaden problem, a dźwigam w półkorpusie maks. 15 kg a nie 30 jak w pełnym... W tym roku wypróbuję na 3-5 ulach.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie powierzchnia korpusu sie zgadza ale liczba komórek już nie odchodzi drewno i odstęp pszczeli, jak ci tylko bedzie pasowało to więcej roboty zima przy zbijaniu drutowaniu ale za to mniej w sezonie operujesz korpusami jak ramkami w ulu :) całkiem inna gospodara.

 

Tomuś czyli czy wychodzi od 6 do 7 korpusów 1/2 czyli jak mówiłem może mu na rzepaku braknąć wszystko się zgadza :)

Link to comment
Share on other sites

jak plenna by to pszczoła nie była to i tak będzie jej tyle ile pszczelarz pozwoli. No chyba że ktoś puszcza na żywioł i liczy że jakoś to będzie.

A na rzepaku u mnie doskonale sprawdzał się układ 1+1/2 jako gniazdo i 3-4 połówki jako miodnie.

Cynig nie ograniczasz chyba w maju matek w czerwieniu?

Link to comment
Share on other sites

na początku maja dokładam do gniazda połówkę wlkp i matka ma do dyspozycji półtora korpusu. Zaczerwia z tego ile chce, ale praktyka pokazuje że z górnego półkorpusu wykorzystuje na czerw nie więcej jak 4-5 środkowych rameczek. W reszcie jest miód. Główne czerwienie odbywa się w dolnym korpusie, gdzie potrafi zaczerwić 9 ramek na maxa.

Link to comment
Share on other sites

Mazi przy buckfascie może ci braknąć 5 x 1/2 na rzepaku :D

W ubiegłym roku na rzepaku najsilniejsze rodzinki miałem na 3 pełnych korpusach i jednej połówce... Czyli między 7 a 8 połówek...

Pożyjemy - zobaczymy, byle tylko był taki problem, że korpusów mało :-D

Faktycznie muszę domówić połówek, żeby mieć po 7 x 1/2 na rodzinę.

Link to comment
Share on other sites

Ja na rzepaku czy zaraz po nie puszczam pszczół na żywioł i nie pozwalam rozwijać się maksymalnie  , tylko robię odkłady , bo i tak wystąpi po rzepaku nadmiar pszczoły bezrobotnej  w razie załamania pogody jest bardzo duże prawdopodobieństwo rójek. U backwastów jest to mniej realne i one trochę później dochodzą do takiej siły przynajmniej u mnie w moim klimacie.

Link to comment
Share on other sites

Czy przypadkiem nie były robione ule wielkopolskie 18 po to, żeby osiągnąć to wszystko o co autorowi chodziło? Ramka trochę większa, ale i tak niektórzy narzekają że w ulu wielkopolskim 18 ramki są nieodpowiednie dla obecnych wydajności pszczół, to przy 1/2 korpusu wielkopolskiego lament będzie jeszcze większy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.