Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Gospodarka w ulu wielkopolskim 1/2


Recommended Posts

Emil słowo "lament" nie jest słowem odpowiednim dla sytuacji , a raczej wskazanym w przypadku utraty pasieki z przyczyn kradzieży lub zdrowotnych. Tu na forum dyskutujemy nad różnymi sposobami gospodarki i każdy wybiera sobie jakiś sposób gospodarki  odpowiedni dla siebie i dla pożytków pszczelich jakie ma do dyspozycji. Zwolennicy gospodarki na samych Wlp. 1/2 też są i niech próbują. Ja mam 18 -ki ale korpusy 11 ramkowe  i jestem z niech zadowolony jak dołoży się mniejszą komórkę 5,1 to możliwości  są wystarczające dla plenniejszych odmian pszczół jakie dotychczas miałem do dyspozycji i moich pożytków jakie mam w okolicy pasieki. Ale chciałem uczulić Kolegów żeby nie rozpędzać maksymalnie rodzin rozwojowo na 7 - 8 korpusów 1/2 , jak to się mówi na żywioł bo łatwo przekroczyć próg w ulu w którym w pewnym momencie powstaje nadwyżka pszczół bezrobotnych i bez reakcji pszczelarza rodzina ta może łatwo wpaść w nastrój rojowy przy załamaniu się pogody, co w maju jest częstym zjawiskiem i efekty są do przewidzenia. A przy niskich ramkach zrobienie odkładu jest bardzo proste.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

No można było i inaczej to określić, ale jak wiadomo zawsze się znajdzie pewne grono osób mniejsze lub większe, które będzie krytykowało taki pomysł, mając na uwadze, że takie głosy pojawiały się już w wypadku korpusów 18 i tylko o to mi chodziło. Jeśli rozwiązanie się sprawdza to trzeba się tylko zastanowić, czy robić gospodarkę korpusową na 1/2 wielkopolskich co będzie lżejsze, czy może rozwiązanie ramek 18 będzie wystarczającym kompromisem.

Link to comment
Share on other sites

Ja na rzepaku czy zaraz po nie puszczam pszczół na żywioł i nie pozwalam rozwijać się maksymalnie  , tylko robię odkłady , bo i tak wystąpi po rzepaku nadmiar pszczoły bezrobotnej  w razie załamania pogody jest bardzo duże prawdopodobieństwo rójek. U backwastów jest to mniej realne i one trochę później dochodzą do takiej siły przynajmniej u mnie w moim klimacie.

A to chyba kwestia obsługi bo u mnie w zbliżonym klimacie Bf w wiosennym rozwoju wypszedza  Krainkę . Lub kwestia linii Bf i MK.Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.