Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zakaz chowu/hodowli matek BUCKFAST na terenie Koła Bieruń


netto

Recommended Posts

Wydaje mi się że władze Koła pszczelarskiego czy  Stowarzyszenia nie mają takich prawnych możliwości żeby zakazać coś co nie jest zakazane przez Polskie prawo , więc mogą najwyżej wymagać od swoich członków przestrzegania takiej uchwały jeżeli ją podjęli  w drodze głosowania  , pod groźbą wydalenia z Koła . A zresztą czy są w stanie to skontrolować ??? Wątpię .

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że władze Koła pszczelarskiego czy  Stowarzyszenia nie mają takich prawnych możliwości żeby zakazać coś co nie jest zakazane przez Polskie prawo , więc mogą najwyżej wymagać od swoich członków przestrzegania takiej uchwały jeżeli ją podjęli  w drodze głosowania  , pod groźbą wydalenia z Koła . A zresztą czy są w stanie to skontrolować ??? Wątpię .

Tadek

 

Mogą, koło to klub ... do którego musisz się dostosować.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam z ubiegłego roku piękną rodzinkę, matka UN Prima od jednego z hodowców - piękna, żółta rodzinka... .

Ostatnio czytałem w "Pszczelarstwie" krytykę pszczoły Buckfast przez słynnego "hodowcę" matek krainek, reproduktorek sztucznie inseminowanych bez sprawdzonego czerwienia (wyłącznie) - dla mnie to kpina i walka o kasę. Zresztą co by nie mówić to krainka na naszym terenie (w 90%) też jest obca... A w hodowli zwierząt mieszańce użytkowe to podstawa, a czym jak nie mieszańcem użytkowym jest Buckfast? Pszczelarze nie są idiotami i jak jakaś pszczoła miodu nie daje to jest wymieniana.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Mogą nie podpisać refundacji  i robić szykany ale kto sprawdzi. Resztę w buty mogą wsadzić swoją drogą to nadaje się do podpierdzielenia odpowiednim władzom. Są dwa tereny gdzie jest ochrona rasy rodzimej i to bodaj Minister rolnictwa wydaje rozporządzenie. Pogieło gości  ,może niech uchwalą żeby ich członkowie przeglądu dokonywali w kalesonach a nie stringach. Miałem z 4 miejsc i nie podobał mi się , najlepszy był od Luzaka123 i P.Lewandowskiego ale coś takiego to nie powiem ......

P.S. Miodne ale deko za późne na rzepak u mnie.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mogą ? ale co ? skontrolować skutecznie  ?

Właśnie, cała uchwała jest dziurawa ... bo 

 

1. Nawet jak podpiszę to nie muszę się zastosować ( zakładamy, że w kole są nie tylko Pszczelarze ale i trzymacze którzy tak pomyślą) bo nie muszę nikogo wpuścić na teren pasieki, a tego nie mogą mi nakazać, a ja nie muszę wpuszczać. I nawet jakby dali sprawę do Sądu koleżeńskiego to wygram bo pasieka podlega lustracją tylko w określonych przypadkach.

2. Buckfasty zrobię sobie na żonę w Polance

3. Sąsiad ma BF u siebie .. a ja hoduję matki u siebie .. unasienniają się naturalnie - jakie pszczoły mam w pasiece ?

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

U nas w kole prezes ZABRANIA kupowania przez członków koła matek kaukaskich !
Bo ON SOBIE NIE ŻYCZY NA SWOIM TERENIE ...
Ja akurat ich nie chcę , ale gdybym chciał , to mógłby mnie pocałować tam gdzie słońce nie dochodzi ...
To nie jest koncert życzeń .
Co nie jest zabronione , to jest dozwolone .
A żeby wprowadzać zakazy , to trzeba mieć władzę , żeby je ustanawiać .
A na pewno takiej władzy nie mają związki , czy stowarzyszenia .
Tym bardziej , że na danym terenie na pewno są pszczelarze niezrzeszeni ...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

BF nie jest rasą , linią a krzyżówką użytkową i co  do krzyżówek nie prowadzi się ksiąg hodowlanych . Na tej właśnie podstawie mogą odmówić  refundacji . Niech podadzą podstawę prawną. Ustawa z dnia ,nr dziennika , rozporządzenia.

P.S . doczytałem można już prowadzić księgi hodowlane na BF

Edited by daro
Link to comment
Share on other sites

2. Sejmik województwa, na wniosek związku hodowców lub innego podmiotu,
prowadzących księgę linii pszczół, może, w drodze uchwały, zakazać na terenie
województwa lub jego części utrzymywania pszczół lub dopuścić utrzymywanie
pszczół określonej linii. Zadanie to jest zadaniem z zakresu administracji rządo-
wej.

Link to comment
Share on other sites

BF nie jest rasą , linią a krzyżówką użytkową i co  do krzyżówek nie prowadzi się ksiąg hodowlanych . Na tej właśnie podstawie mogą odmówić  refundacji . Niech podadzą podstawę prawną. Ustawa z dnia ,nr dziennika , rozporządzenia.

P.S . doczytałem można już prowadzić księgi hodowlane na BF

daro, gdzie doczytałeś o księgach hodowlanych dla BF??

Link to comment
Share on other sites

W ustawie . Napisane że jest możliwość prowadzenia rejestru  linii krzyżówkowych. Rozdział 3 paragraf 20 .

P.S. Jak widać większość to linie krzyżówkowe http://www.portalpszczelarski.pl/artykul/703/wykaz_linii_hodowlanych_pszczol_dla_ktorych_otwarto_rejestry_-_matki_pszczele_2015.html

No ale trzeba zarejestrować.

Link to comment
Share on other sites

Jak mogli zabraniać wycinki drzew to i kontrolować pszczoły też mogą. W naszym kraju nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś, kto ma trochę "władzy" mógł wbić na chatę, wpierdziel komuś spuścić a jak właściciel domu by mu oddał to poszedłby jeszcze siedzieć, bo "intruz" miał prawo wbić mu na chatę.

 

 

Koło pszczelarskie może mieć takie "życzenie", nie zakaz. Objawiające się tym, że będą odmawiać refundacji zakupu takich matek. W praktyce to gdyby ktoś chciał skontrolować pasieki w kole, to musiałby trochę pojeździć i sprawdzać ule. Teoretycznie jak ktoś go nie wpuści na pasiekę to nie sprawdzi, w praktyce mogłoby się to skończyć tym, że od razu wykluczyliby z koła.

 

Jeśli ktoś usilnie chciałby być w tym konkretnym kole to lipa, ale jeśli przynależność do tego określonego koła nie jest niezbędna to jak ktoś na obszarze działalności koła nie należałby do jego struktur to mogą go pocałować, przynajmniej do czasu wprowadzenia rozporządzenia zakazującego stosowanie takich matek na danym terenie, a o to już nie tak łatwo. 

Link to comment
Share on other sites

Uchwała nie do zastosowania w życiu . Mająca słabe podstawy prawne i dająca wiele możliwości ,, omijania".A takie prawo powoduję tylko usmich na twarzach zwykłych ludzi , którzy codziennie zmuszani są do ,, omijania" absurdów . Nic to nie da !

Link to comment
Share on other sites

 

mógł wbić na chatę, wpierdziel komuś spuścić a jak właściciel domu by mu oddał to poszedłby jeszcze siedzieć, bo "intruz" miał prawo wbić mu na chatę.

 

To już było chłop dostał wyrok za przekroczenie obrony koniecznej.

Link to comment
Share on other sites

To już było chłop dostał wyrok za przekroczenie obrony koniecznej.

 

A żeby to jeden wyrok był, co i rusz takie sytuacje. Jedyną alternatywą jest wyszkolenie psa obronnego i obrońcy praw zwierząt będą lamentowali, a boks zostawić pusty, że niby sam wyszedł :P, albo w wypadku gdy ktoś ma problemy z życzliwymi sąsiadami to sidła porozstawiać na podwórku, ale może nie takie na niedźwiedzie, co by nóg z du*y nie pourywało, ale tak, żeby "intruz" zesrał się z wrażenia :P. W myśl zasady, że jak się komuś rękę upierdzieli przy samej klacie to drugi raz po nie swoje nie sięgnie :).

 

 

A i oczywiście jak kto by przyjechał to nikt nic nie wie, skąd te sidła, co robią, dlaczego leżały. To wtedy będzie tak jak w wypadku intruza, który wszedł na posiadłość po północy "tylko" na spacer to będzie tak samo, że sidła wzięły się z nikąd, albo sam przyniósł żeby w nie wleźć :P

Link to comment
Share on other sites

Obrazuje to jednak, jak absurdalne pomysły mają niektórzy, kto jest prezesem a mu coś nie odpowiada to będzie każdego "zmuszał" do takiego działania jak on myśli. 

Jaki absurd , teraz następna uchwała o zakupie matek,, u prezesa" , a prezes hoduje same krainki i co miał biedny zrobić :) Da się  ?

 

Ktoś jeszcze za tą uchwałą głosował , prezes może sobie wymyślać , i to jest warte przemyślenia .

Link to comment
Share on other sites

 jak kto by przyjechał to nikt nic nie wie, skąd te sidła, co robią, dlaczego leżały.

To wtedy będzie tak jak w wypadku intruza, który wszedł na posiadłość po północy "tylko" na spacer to będzie tak samo, że sidła wzięły się z nikąd, albo sam przyniósł żeby w nie wleźć :P

Pytanie , czy "sąd da wiarę" ?

Bywałem już na takich sprawach ...

Bardzo prawdopodobnym , logicznym zeznaniom "sąd nie dał wiary" .

Dał natomiast wiarę nielogicznym , niespójnym , wyssanym z palca i niczym nie popartym zeznaniom i na ich podstawie wydal wyrok .

 

Takie to nasze prawo ...

Link to comment
Share on other sites

Prawo .
Bo daje możliwości dowolnej interpretacji wg. aktualnego humoru , lub "zapotrzebowania" .
Prawo powinno być sprawiedliwe ,  jednoznaczne i gwarantujące nieuchronność kary za jego łamanie .
Chore prawo daje prawnikom możliwość uniewinniania przestępców , karania niewinnych .
A komornikom możliwość zabierania dorobku życiowego ludziom , którzy nigdy nie mieli żadnych długów .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.