Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Oblot 2017 reaktywacja


MAZI

Recommended Posts

W związku z tym, że uważam temat za interesujący postanowiłem go reaktywować.

U mnie oblot miał miejsce 14-15 lutego, z wyłączeniem rodzin pod domem, które stoją w cieniu. Moim zdaniem nie był to jeszcze taki 100% oblot wiosenny bo i temperatury nie te (10 stopni w cieniu).

Wszystkie rodzinki przeżyły (37), jedna osypała się już w grudniu - oczywiście z mojej winy - zbyt słaba poszła do zimowli, mały kłąb nie przeszedł na kolejne ramki i się osypały z głodu.

Pszczoły siedziały w ulach praktycznie od listopada do połowy lutego, jednakże śladów zaawansowanej nosemozy nie ma. A po śladach wokół pasieki widać, że ocieplenie było przez nie wyczekiwane.

 

Osyp w tym roku dużo większy niż w poprzednim - myślę, że to efekt wczesnej i ciągłej zimy - pszczoła letnia nie została w polu, tylko osypała się w czasie zimowli. Do tego rok wcześniej pszczoły mogły wylatywać bez problemu praktycznie w każdym miesiącu, więc te, które mogły to wypryskiwały a inne były usuwane z ula na bieżąco.

Link to comment
Share on other sites

Co słychać - cisza. U Ciebie mlecz kwitnie u mnie zaspy. Nie mogę się dostać na 2 pasieczyska , na ranczo pojadę jutro. U mnie koniec marca początek kwietnia . 2 lata temu jak dostałem matki od Władka ( luzak123 ) to aż musiałem wymusić oblot bo wszędzie był ruch a te nosa nie wyścibiły. 

Link to comment
Share on other sites

U mnie już powoli śnieg topnieje, dziś przy 5st+ wyczyściłem dennice....fakt osyp większy niż rok temu , ule lżejsze ale 100% przezimowało. Dostaną póżniej ciasto i powinno być ok.Może leszczyny w tym roku nie wystrzelą za wcześnie i pszczółki swoje dostaną.Szkoda że nie ma więcej na plusie to by się obleciały....trzeba czekać

Link to comment
Share on other sites

U mnie podobnie jak u Tadeusza - przed wyjazdem w środę, kilka dziewczynek odważyło się na wylot, popryskały trochę śniegu i tyle... Od żony wiem, że jest tylko 2-3 stopnie i pochmurno. W sobotę wrócę do domu to ocieplę powałki i dam trochę ciasta - tak na wszelki wypadek, ponieważ zaraz ponowny wyjazd :(

Link to comment
Share on other sites

 U mnie już +6 . Czyżby Wiosna ?

W tym czasie kiedy to pisałeś ja wynosiłem w pasiece ule na miejsca wyżej położone .

Temperatura na pewno na plusie .

Ale sypał deszcz ze śniegiem i wiatr gwiździł niemiłosiernie .

Odczuwalna na minusie .

Przedmuchało mnie , że jeszcze się nie rozgrzałem .

Zażyłbym coś rozgrzewającego , ale będę jeszcze musiał wrócić na rancho jako szofer , więc najwyżej herbatka ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.