Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Mycie, odkażanie RAPICIDEM, jakie proporcje?


vszu82

Recommended Posts

Cześć!

 

Kupiłem właśnie literka Rapicidu w celu profilaktycznego odkażania moich poliuretanów.
Podpowiedzcie mi proszę jaki stosunek środka do wody użyć najlepiej?

Mój plan to umyć dany element, potem spryskać rapicidem, a następnie znowu spłukać.

 

Z góry dzięki i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Średni pomysł z tym pryskaniem. Weż sobie wanienkę do której wchodzi cały bok korpusa i smiatkiem co by dało się lekko poszorować - wcześniej go oskrob dłutem,, wszystkie ślady wosku czy propolisu, stosunek 1:400 jak masz chorobę to 1:200, później spłucz bieżącą wodą. Zachowaj wszystkie środki ostrożności opisane na produkcie .. Rapicyd to nie żarty.

 

 

PS: Jak nie znajdziesz wanienki to podjedź d hurotni wędliniarskiej, mają tam takie fajne białe skrzynki za 20 zł można kupić :) p_miesa.gif

Link to comment
Share on other sites

stężenia masz podane na ulotce producenta i tego powinniśmy się trzymać.
Ja jeśli muszę odkazić jakieś elementy to sporządzam w wiadrze roztwór roboczy i na bogato, pędzlem ławkowcem przemywam oskrobane z wosku i propolisu części ula czy wyposażenia. Po godzince spłukuję wodą i po kłopocie

Link to comment
Share on other sites

Ja gotuję ramki w roztworze wodnym sody kaustycznej. Dezynfekcja i przy okazji  czyszczenia ramek , bo soda kaustyczna też ma działanie myjące i jest nawet używana do produkcji mydła  i po takiej kąpieli są jak nowe , oczywiście w cudzysłowie :D

Rapicidu nigdy nie używałem. Co do proporcji to na karcie produktu piszą:

 

 

Opis produktu:

RAPICID Plynny preparat do dezynfekcji i sanityzacji o wlasciwościach myjacych. Sklad Jod aktywny, kwas fosforowy, kwas siarkowy, woda, srodki powierzchniowo czynne. Wlaściwosci i dzialanie Rapicid jest polaaczeniem jodoforu z detergentem. Dzieki temu wykazuje zarowno szerokie spektrum dzialania wiruso-, bakterio- i grzybobojczego, jak rowniez wlasciwosci myjace. Rapicid inaktywuje m.in. wirusy pryszczycy, choroby pecherzykowej swin, pomoru swin, choroby Aujeszkyego, wscieklizny, choroby Newcastle i choroby Mareka, niszczy tez m.in. Aspergillus fumigatus, Candida albicans i Microsporum canis. Zawartosc srodkow powierzchniowo czynnych ulatwia roztworom roboczym preparatu Rapicid penetracje powierzchni porowatych i trudnych do odkazenia. Roztwory robocze preparatu sa stabilne i nie traca aktywnosci w obecnosci substancji i zanieczyszczen organicznych ani w niskich temperaturach. Roztwory robocze cechuja sie niska toksycznoscia, nie wykazuja wlasciwosci drazniacych ani uczulajacych, nie niszcza odkazanych powierzchni. W srodowisku zewnetrznym preparat ulega biodegradacji.

Wskazania:
Mycie oraz dezynfekcja pomieszczen dla wszystkich gatunkow zwierzat hodowlanych, srodkow transportu, wyposazenia laboratoryjnego, weterynaryjnego, zootechnicznego, nasaczanie mat dezynfekcyjnych i sanityzacja wody.

Przeciwwskazania:
i srodki ostroznosci Preparatu nie nalezy stosowac do inaktywacji zarodnikow bakteryjnych i pratkow w warunkach obiektow inwentarskich.

Stosowanie i dawkowanie:
Rapicid jest stosowany w postaci roztworow do polewania, spryskiwania, wycierania lub zanurzania odkazanych przedmiotow, zamglawiania pomieszczen z uzyciem urzadzen wysokocisnieniowych oraz nasaczania mat dezynfekcyjnych i wypelniania basenow przejazdowych. Roztwory robocze sporzadza sie przez zmieszanie odpowiedniej objetosci preparatu z woda. Temperatura roztworow roboczych nie powinna byc wyzsza niz 43oC. Przed wykonaniem dezynfekcji wlasciwej nalezy usunac zwierzeta i zbedne wyposazenie z odkazanych pomieszczen. Nadmiar substancji organicznych nalezy usunac mechanicznie, co zwieksza skutecznosc wykonywanych zabiegow dezynfekcyjnych. Zaleca sie stosowanie roztworow o nastepujacych stezeniach:
1 :
100/200 - dezynfekcja w ogniskach chorob zaka od stopnia zanieczyszczenia powierzchni oraz rodzaju drobnoustroju)
1:
400 - dezynfekcja ogolna w pomieszczeniach dla zwierzat
- maty dezynfekcyjne i baseny przejazdowe
1 :
500 - zamglawianie pomieszczen w obecnosci zwierzat
1 :
600 - odkazanie narzedzi i wyposazenia weterynaryjnego, zootechnicznego i laboratoryjnego (przez 10-15 minut)
- dezynfekcja jaj w wylegarniach drobiu
1 :
2500 - sanityzacja wody pitnej dla zwierzat. Po godzinie od zastosowania preparatu odkazane powierzchnie nalezy splukac silnym strumieniem wody i pozostawic do wyschniecia. Utrata zoltego koloru przez roztwor roboczy wskazuje na koniecznosc jego wymiany.

Interakcje
Nie nalezy mieszac preparatu z innymi srodkami dezynfekcyjnymi i substancjami chemicznymi, szczegolnie o odczynie zasadowym oraz z wybielaczami. Nalezy unikac odkazania powierzchni lub urzadzen wykonanych z aluminium lub jego stopow.

Warunki przechowywania
Przechowywac w oryginalnych, szczelnie zamknietych opakowaniach, w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Przechowywac z dala od zrodel ognia. Ostrzezenia W postaci stezonej preparat wykazuje wlasciwosci drazniace. Przy przygotowywaniu roztworow roboczych nalezy stosowac srodki ochrony osobistej. Przechowywac w miejscu niedostepnym dla dzieci.

Okres karencji
Nie obowiazuje.

Link to comment
Share on other sites

Tak, czytałem te zalecenia, ale do której podziałki się podpiąć?

Na mój chłopski rozum to:

 

1:400 - dezynfekcja ogolna w pomieszczeniach dla zwierzat
- maty dezynfekcyjne i baseny przejazdowe

 

lu to:

 

1 : 600 - odkażanie narzedzi i wyposazenia weterynaryjnego, zootechnicznego i laboratoryjnego (przez 10-15 minut)
- dezynfekcja jaj w wylegarniach drobiu

 

Chyba zrobię 1:500 i będzie sprawiedliwie ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja bym stawiał 1:500. Niby w obecności zwierząt, ale wiadomo o co chodzi. Maty dezynfekcyjne i baseny przejazdowe są zazwyczaj solidnie usyfione i nie wiem czy takie stężenie byłoby niezbędne przy ulach. No ale fajnie by było, jak by się wypowiedziała osoba, która stosowała.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.